Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

O alegere intre hard diskuri...

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am in computatorul de acasa un hard Seagate de 10 Gb! Cand am cumparat calculatorul mi se parea a fi de ajuns! Nu e! :ciocan: Am ramas fara spatiu! Vreau sa fac un upgrade si nu stiu ce hard sa-mi iau! M-am gandit ca un hard de 40 de gb imi va fi de ajuns o buna bucata de timp de acum incolo! Numai ca nu ma pot hotari la marca acestei componente!
Am cautat pe net si mi s-a pus pata :yeah baby pe un Seagate Barracuda IV la 7200 rpm! Am mai gasit si  IBM Deskstar si un Maxtor (Quantum) Fireball As sau un Maxtor DIAMOND MAX PLUS.
Acu nu stiu ce sa iau! Am cautat pe net teste si discutii referitoare la aceste harduri si am ramas nelamurit! Ba Seagate are timp de acces mare, ba Ibm crapa des, ba Quantum nu mai sunt ce au fost!
Damn!
Lamuriti-ma si pe mine ce sa-mi iau!!
Sau.... Sa-mi iau un writer!??

#2
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
Exact in aceeasi dilema eram si eu. Am un HDD Quantum de 15 GB. Am optat pentru cd-rw. :cool:

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Mergi pe IBM !!!
Prietenii stiu de ce ! Daca are si 7200 rpm este chiar super.. poti sa dai si preturi?

#4
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Pacat ca FUJITSU nu mai fac HDD pentru userul de rind!!!!
****************************************
In alta ordine de idei....acum depinde de ce ai nevoie pe HDD permanent..mp3 uri/soft..etc
-Daca e pentu HDD optiunea atunci fara drept de apel alege un IBM(7200/2M alea alea)
-Daca e pentru CDRW optiunea atunci ai un singur nume si aici PLEXTOR
**********************************************
Chestiile de mai sus sint recomandarile mele...bine la ce imi trebuie mie e alegerea perfecta....ar fi cool un SCSI dar e prea mult pentru ce imi trebuie mie...atunci ar fi idealul lol:)

#5
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Courage
Mergi pe IBM !!!
Prietenii stiu de ce ! Daca are si 7200 rpm este chiar super.. poti sa dai si preturi?
Pe ansamblu, IBM are o rata de defecte de doua ori mai mare decat ORICARE alta marca de HDD-uri, de aceea nu-l recomand la nimeni. Iar modelele de care vorbesti, adica cele de 7200 rpm au fost chiar cele mai proaste din cele mai proaste.
36% defecte ti se pare putin? Daca vrei sa te convingi, mergi la www.storagereview.com, fa-ti un cont, introdu un HDD in baza de date si vei avea acces la statisticile oferite de ei. Astfel te vei convinge ca nu vorbesc prostii.

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
:) :)Lucrezi la concurenta "iepurasule" :) :)

Da dintr-un punct de vedere ai dreptate...care punct te vei intreba...ala din care aveai dreptate si cind cu ceva timp in urma....sustineai sus si tare ca HDD Quantum sint cele mai cele....Am vazut cat si auzit pe la diferiti integratori de sisteme..atitea probleme facute de Quantum...incit tin sa cred ca altele mai naspa nu sint..
Da "strugurii sint acri" si asta e corect...dar de la anumite serii cu probleme pina la generalizare e destula diferenta...
Hai sa incercam sa avem un dialog omeneste...daca e posibil...si fara sa cadem in extrema IBM vs restul lumii !!!
IBM fac HDD bune chiar foarte bune in general !!! Acelasi lucru se poate spune si de anumite serii de la Seagate, Maxtor...chiar WD...!!! Daca mai exista si rateuri...asta e oameni sintem!:rolleyes:

#7
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... daca vrei un hdd cu timp de acces foarte bun ar trebui sa te orientezi spre IBM sau Maxtor ( in ordinea asta ;) ). In ce priveste problemele ce poti sa le ai cu ele asta este o chestie mai mult de bafta deoarece, spre exemplu, o fost o serie de hdd-uri IBM care au fost foarte proaste ... crapau destul de repede ( 1-2 luni ), insa repet a fost doar o serie . Asta nu inseamna ca IBM-urile sunt proaste, din contra. Acelasi lucru s-a intamplat cu WesternDigital acu' aproape un an ( parca :o ) ... dar repet : au fost niste loturi proaste doar.
... eu personal mi-am luat de curand in un Quantum ( am mai apucat ;) ) tot la 7200 rpm si sunt foarte multumit ... in schimb Seagate-ul este mai silentios ...
... deci depinde ce iti doresti de la el ...

Cretze :cya:

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pai nevoile normale: mp3, soft, joace...
Sunt foarte multumit de hardul meu actual pentru ca e foarte silentios si isi face treaba! Dar vreau ceva mai vitezist!:yeah baby
Ma intereseaza mai putin timpul de acces mai mare cu 1 ms! Vreau sa ma tina cat mai mult, sa nu faca zgomot!
Un prieten de-al meu si-a luat un Quantum fireball as la 30 gb 7200 rpm si m-am speriat cand am deschis carcasa! Ce vajiiala facea ala acolo!! :ciocan: Acum nu e chiar asa o mare problema ca sta toata ziua cu muzica la maxim :drac: si nu se aude!

#9
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Mda...
As putea sa merg pe site-ul StorageReview si sa aduc argumente, screenshot-uri si alte dovezi.
As putea sa caut posturi pe CG unde nu sustineam sub nici o forma Quantum-urile, ci tocmai IBM-urile. Deh, prin tineretze eram si eu lamer...
As putea sa vorbesc cu persoane care lucreaza la firme sa posteze aici cate hdd-uri IBM le-au picat si cate nu...
As putea multe... dar cum nu simt nici un pic de apropiere pentru acest forum, care mi-a adus numai necazuri, draci si timp pierdut si cum am n'shpe mii de chestii mult mai importate de facut, nu pot decat sa va sfatuiesc sa cautati in homepage-ul meu sau in semnatura lui Stalker un anumit site, care mai are si un forum... si acolo veti gasi toate aceste dovezi, argumente si tot ce ii este necesar unui om cu cap pentru a face o alegere corecta.
O zi buna domnilor!

#10
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
TOTAL OFF-TOPIC ! (scuze pentru asta...)

RABBIT >> Eu sint, dragul meu coleg (de breasla), dintre cei batrini, care, asa cum spui si tu, am fost lamer (dar atunci nu se folosea acest termen ...). Ma bucur sa vad ca esti la un nivel tehnic destul de inalt, pentru ca pot sa-ti spun ca ti-am citit mai multe post-uri si unele erau argumentate destul de bine.
DAR : Spui ca "As putea sa vorbesc cu persoane care lucreaza la firme ". Eu lucrez la o astfel de firma. Si vrei sa-ti spun parerea mea ? Fiabilitatea HDD-urilor a depins intotdeauna (in cazul firmai la care lucrez) de provenienta lor. Am importat componente din USA, Fujitsu provenea din Japonia, Seagate din Singapore, IBM din Filipine (WD tot de prin Singapore ...). La acea vreme, caderile cele mai mari le-a avut WD, apoi Seagate. In top la fiabilitate era Fujitsu, apoi IBM.
Au aparut pe piata IBM din Ungaria, si s-a dus renumele IBM-ului. De ce ? Ghiceste ...
Dupa o experienta de 7 ani in care am lucrat cu f.f.f.f.f multe HDD-uri, pot spune ca, la fiabilitate, conduce Fujitsu, detasat, pacat ca nu mai produc HDD-uri pentru workstation. Apoi vine IBM (de calitate, nu Ungaria, ca doar nestiutorii isi vor lua IBM Ungaria), si Seagate.

Asta a fost despre HDD-uri.

Despre atitudinea ta, pot spune doar atit : nu este justificata in nici un fel de atitudinea celorlalti membri ai forumului, si daca te simti frustrat, cauta motivele in alta parte. Te rog, desi nu am nici un fel de legatura cu fondatorii acestui forum, lasa atmosfera de aici sa fie frumoasa, de colaborare. Doar asa ne poti ajuta.

Multumesc (eu personal) pentru ajutorul dat pina acum ...

#11
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
ILIVIU >> Ma bucur ca esti printre cei cu care se poate discuta pe acest forum. Si sunt absolut de acord cu tine ca fiabilitatea HDD-urilor tine de tara provenienta. Dar in Romania, cel putin pana nu lucrezi la o firma sau nu ai relatii stranse cu vreuna din ele, nu poti sa stii pe ce pui mana. Sunt zvonuri ca HDD-urile IBM sunt fabricate si pe la Timisoara si se subintelege calitatea si fiabilitatea acestora. De aceea nu pot sa recomand nimanui harduri provenite de la IBM, dar pot sa recomand fara teama seria noua de la Maxtor, D740X, care este cel mai rapid HDD din acest moment si unul din cele mai fiabile.
Nu vad nici un motiv pentru care cineva sa riste sa-si cumpere IBM cand Maxtor-ul ii este superior din toate punctele de vedere.

#12
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
IBM, pentru ca seria asta noua cu chipset-uri Ericsson sunt chiar foarte bune, sunt rezolvate problemele de fiabilitate de la cele vechi si nici nu se mai fac in Ungaria.

Pentru silentiozitate Seagate pentru ca asta nou, Baracuda IV, nici nu se aude.

Fujitsu, daca ai relatii afara.

Rabbit, supararile tale de la forum sunt numai din cauza ta, un fel de feed back al actiunilor tale.

Greets,
Speedo

#13
nero

nero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2001
Se zice ca IBM 60GXP n-ar avea foarte multe probleme de fiabilitate. E, in afara de WD-uri Protege la mine au fost hardurile cu cele mai multe defecte. Lasand la o parte faptul ca nu sunt deloc rezistente la shocuri (de care au parte majoritatea hardurilor pana sa ajunga la end-user) nici nu mai sunt cele mai rapide, fiind depashite la toate capitolele (citire, scriere, timp de acces) de Maxtor Diamond Plus D74sn. Shi peste toate astea mai  sunt shi cele mai scumpe harduri IDE.
Eu in ultima vreme n-am mai avut decat din ungaria dar probleme au avut shi cele facute prin alte partzi.

#14
surfer

surfer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 18.12.2001
daca ai putea gasi un Quantum ar fi foarte bine; e adevarat ca face zgomot, insa eu am unul de un an si totul e ok;
daca nu gasesti Q, incearca un Seagate sau IBM ( in ordinea asta)

#15
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
MAXTOR a cumparat mai de mult QUANTUMu!

Eu ti-as sugera ORICE MAXTOR ( 7200 rot / min )

Eu am 2 , unul de 30 GB pe un comp shi merge silentios

shi inca unu de 10 GB ( de abia se aude cum merge !! ) pe alt computer!

Fujitsu am avut 2 de 10 GB ( shi in 2 shi respectiv 3 luni ) a trebuit sa merg cu ele la GARANTIE !!!

>>>>Pt writter nu stiu ce sa-ti recomand , eu am YAMAHA 16/10/40 :drac:

PS >> succes, shi la sfarsit, zi-ne shi noua ce ti-au luat!
;)

#16
nero

nero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2001

Quote

Originally posted by surfer
daca ai putea gasi un Quantum ar fi foarte bine; e adevarat ca face zgomot, insa eu am unul de un an si totul e ok;
daca nu gasesti Q, incearca un Seagate sau IBM ( in ordinea asta)

Shi eu am acasa un Quantum LM care merge perfect de aproape 3 ani da' asta nu inseamna ca-l recomand la toata lumea. Recomanda in cazul in care ei facut shi tu nijte teste comparative sau ai citit macar cateva articole ca sa-tzi faci o parere. Shi acu' hai sa-tzi zic despre Quantum AS:
- Acces bun, depashit doar de Maxtor D740X
- Transfer la citire mai mic decat Maxtor D740X, IBM 60GXP, Seagate Barracuda ATA III, ATA IV shi WDC BB shi mai mare decat la Maxtor Diamond Max Plus 60
- Transfer la scriere mai mic decat Maxtor D740X, IBM 60GXP, Seagate Barracuda ATA III, ATA IV shi mai mare decat la WDC BB shi Maxtor Diamond Max Plus 60.
- Zgomot puternic, multe harduri fac ca polizoru (chiar shi in idle)
- Destul de multe picate, doar WDC-uri au picat mai multe. Probleme la temperaturi mari.

Mie nu mi se pare c-ar sta foarte bine. Dupa mine ordinea ar fi cam asha, tzinand cont shi de fiabilitate:
Maxtor D740X, Seagate Barracuda ATA IV, Seagate Barracuda ATA III, IBM 60GXP, Quantum AS, Maxtor Plus 60, WDC BB.

#17
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
:lamer:  IBM :lamer:

:Jump:

#18
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Din lamer-ii aia care au IBM ma numar si eu si Monitox, ce sa facem daca n-am stiut mai multe... :D

Greets,
Speedo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate