Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

romania 2005 = SUA 60's ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
Din start vreau sa va spun ca ma consider o persoana cu un nivel de toleranta peste medie.

O intamplare pe care am trait-o azi mi-a dat ideea acestui subiect. Sunt dintr-un oras in care etnia romma are o pondere semnificativ mai mare decat media pe tara, cel putin asa am inteles ca reiese din recensamant.
Astazi am avut pofta sa mananc o pizza si curiozitatea m-a indemnat spre un local mai nou, local pe care nu obisnuiesc sa il frecventez fiint mai departe de mine.

Surpriza mare a fost ca desi era in mizeul zilei, iar mesele ocupate le numarai lejer pe degetele da o mana (dintr-un total de peste 30), absolut toate sa aiba pe ele cartonul cu "REZERVAT". Pentru ca mi sa parut ciudat, am intrebat o osapatarita ce eveniment urmeaza sa aiba loc acolo, la care ea raspunde ca nimic si ca putem lua loc unde dorim.

Curios, desi parca banuiam ceva, am intrebat-o care e treba cu rezervarile. Ea a raspuns foarte nonsalant "asa ne-a spus patronul sa facem, si daca intra boratzii aia de spoitori sa-i dam afara". Ocazie cu care am aflat ca nu e un caz singular ci mai sunt inca vre-o cateva localuri care practica aceeasi metoda.

Cu jena marturisesc ca, desi am intors pe toate partile, aceasta metoda radicala este singura care da rezultate. In multe alte locuri, eu, prieteni sau cunoscuti de ai mei am renuntat sa mai mergem din cauza afluxului mare si brusc de rommi.
Ce se intampla: apare un bar mai nou, mai stilat, lumea incepe sa se duca acolo. Devine la moda. Si brusc apar si tiganii. Si dispar clientii vechi, apoi si ultimii sositi. Si cam asta e afacerea. Dusa!

Inca odata subliniez faptul ca nu sunt rasist, chiar am un prieten tigan, iar la firma (constructii) acord sanse egale tuturor celor care vor sa se angajeze. Dar, tot la fel de sincer, va spun ca intr-adevar, indealul meu de petrecere a unei seri de sambata nu este ingonjurat de spoitori plini de aur, cu atitudini provocatoare in jurul carora sa graviteze pirande galagioase si puradei pe sub mese.

e clar ca undeva e o problema, e clar ca aceste actiuni (rezervari fictive de mese) - in ultima instanta baruri "de albi" nu ar trebui sa se intample in aceste vremuri, in acest mileniu, dar care e solutia?

va rog, nu spuneti ca rezolvarea sta in educarea lor. atata timp cat unii dintre ei au la putin peste douazeci de ani bani pe care un om corect si muncitor nu ii poate strange in cinci vieti, atata timp cat isi angajeaza soferi cu studii superioare romani, va rog eu sa ma credeti ca idealul copiilor rommi nu este masterul la politehnica.

Edited by as xxl, 08 March 2005 - 00:48.


#2
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Salutare,


Ai putea acuza de rasism sau alte practici discriminatorii si pe patronii de discoteci care la intrare afiseaza panoou cu inscriptia: "Ne rezervam dreptul sa selectam clientii" si atunci isi iau "eject" si romanii care nu-s imbracati ok sau care-s scandalagii.

Probabil patronul restaurantului de care vorbesti a evitat sa scrie asa ceva insa a preferat sa rezerve toate mesele. Inchipuie-ti cand va veni, chiar si un roman care e imbracat in zdrente sau emana "esente" ce-ti fac depilat nazal dar care da bine cu pumnul. Cum il scoti de-acolo sa-i explici ca nu e imbracat si nici nu miroase cum trebe. Unde mai pui ca se stie ca unii (subliniez) unii rromi sunt mai violenti, au o educatie indoielnica (daca o au) si nu intodeauna se ridica la standardele unui restaurant mai cochet.

Sunt sigur ca daca va veni un rrom imbracat bine, care stie sa vorbeasca ( nu sa urle asa cum fac ei cand se cearta sau discuta) si va cere o masa in restaurantul respectiv, nu va fi refuzat.

Singura problema e ca s-a incetatenit ideea ca rromi sunt murdari, nu stiu sa vorbeasca, sunt scandalagii si daca ai apucat sa te pui rau cu ei... ori iti angajezi bodyguard ori te muti din oras.

Unele din actiunile noastre sunt si rodul unor prejudecati.. cu baza mai mult sau mai putin reala.

Edited by XDS, 08 March 2005 - 09:39.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Cred ca e si vina romanilor si vina tiganilor. Tiganii considera ca daca sunt saraci au dreptul sa fure (si in plus nu scapa de anumite obiceiuri tembele de-ale lor), iar romanii traisec cu tembelia de idee preconceputa ca daca majoritatea tiganilor fura, atunci toti sunt hoti si nu exista si tigani cinstiti (din cauza asta au patitt-o si evreii).  :death:

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie legi calumea, asta e :) Cum ar fi, sa fie penalizati patronii localurilor de orice fel cu destinatie publica care au tuleul sa restrictioneze accesul. Vor sa nu vina oricine, sa-l transforme atunci in club privat. Penalizarea sa fie de natura serioasa, si daca repeta greseala sa-i inchida afacerea :death:

Nu exista justificari cand vorbim de a selecta clientii & stuff cand iei sunt declarati local public...

#5
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003

Andrei Cioaca, on Mar 9 2005, 06:56, said:

Trebuie legi calumea, asta e :) Cum ar fi, sa fie penalizati patronii localurilor de orice fel cu destinatie publica care au tuleul sa restrictioneze accesul. Vor sa nu vina oricine, sa-l transforme atunci in club privat. Penalizarea sa fie de natura serioasa, si daca repeta greseala sa-i inchida afacerea :death:

Nu exista justificari cand vorbim de a selecta clientii & stuff cand iei sunt declarati local public...

<{POST_SNAPBACK}>

Nea' Andrei ... ce dracu' de post fu' asta? Ai tinut neaparat sa faci 4000 de posturi sau ce?
Sa inteleg ca tu nu prea mananci prin restaurante ... sau nu ai rromi pe unde mananci tu ...
Pai cum adica sa fie penalizati patronii? (ca iei sunt declarati local public :P) ... pai e suficient sa se dea o lege conform careia nu ai voie sa selectezi clientela si s-au dus toate afacerile (dupa cum se descrie si in primul post) ... nu mai este nevoie si de penalizari!!!

as xxl said:

Ce se intampla: apare un bar mai nou, mai stilat, lumea incepe sa se duca acolo. Devine la moda. Si brusc apar si tiganii. Si dispar clientii vechi, apoi si ultimii sositi. Si cam asta e afacerea. Dusa!
As fi chiar curios sa te vad pe tine si prietena/sotia ta intr-un restaurant in care intra 4-5 rromi si incep sa tipe ca ei vor manele date mai tare in loc de muzica pusa in surdina, sau sa vorbeasca tare, in stilul lor ... sau sa puna pe masa (pe langa celulare) si 2-3 pistoale (fie ele si pe gaz, nu neaparat cu munitie militara) sau alte moduri care mai de care mai interesante de a se face remarcati cu repeziciune ... tu te-ai mai duce si a doua oara prin acel restaurant?!!
Sunt de acord ca sunt si rromi care stiu sa se poarte civilizat, sunt si rromi care nu par a fi rromi (adica mai spalati si bine imbracati - uneori chiar cu gust -), dar sunt cam putini in comparatie cu restul rromilor care au fost la furat prin diferite tari si acum au impresia ca cele mai luxoase restaurante/baruri/discoteci sunt pentru ei pentru ca EI au bani ...
Repet, nu as avea nimic cu ei si cu banii lor daca ar sti sa se manifeste civilizat si sa isi cheltuiasca banii intr-un mod la fel de civilizat ... dar atat timp cat ei deranjeaza un restaurant intreg si alunga clientii, cred ca patronii au TOT DREPTUL sa isi aleaga clientii ...

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
---
Sa inteleg ca tu nu prea mananci prin restaurante ... sau nu ai rromi pe unde mananci tu ...
Pai cum adica sa fie penalizati patronii? (ca iei sunt declarati local public ) ... pai e suficient sa se dea o lege conform careia nu ai voie sa selectezi clientela si s-au dus toate afacerile (dupa cum se descrie si in primul post) ... nu mai este nevoie si de penalizari!!!
---

M-ai dezamagit...

Nu ai voie sa selectezi clientela nicaieri in lume atata timp cat esti local public si trebuie pedepsita treaba asta acolo unde se produce, e ca si cum ratb-ul ar refuza sa intre in tramvai persoanele cu fes albastru..., exista o lege dar nu e clara si e veche... in baza iei am facut un frizer prin Buzesti care bagase pe altu inaintea mea... ca il cunostea si eu asteptam... ma rog, am sunat udne trebuie si m-a invitat dupa aia sa ma tunda gratuit :peacefingers:

---
As fi chiar curios sa te vad pe tine si prietena/sotia ta intr-un restaurant in care intra 4-5 rromi si incep sa tipe ca ei vor manele date mai tare in loc de muzica pusa in surdina, sau sa vorbeasca tare, in stilul lor ... sau sa puna pe masa (pe langa celulare) si 2-3 pistoale (fie ele si
---

Am fost de multe ori, chiar am un prieten rrom care e foarte cumsecade, e mai colorat la fata dar nu se ocupa cu furturi si altele. Parerea mea este ca astea-s mituri urbane, face unu o prostie si automat toti sunt la fel :death: E ca si cum s-ar spune ca Romania e o tara corupta... pentru ca sunt cativa corupti sus... :D Nu ami ai mult si incepi sa spui ca ungurii nu trebuie serviti daca nu vorbesc romaneste :lol:

Pai vrei sa fii om si european eventual dar sa selectezi clientela ? Asta trebuie facuta penala chiar... depagubiri etc, in SUA cand faci asa ceva te da in judecata asociatia anti-rasism :P si ai iesit din afaceri si mai platesti si daune, in EU la fel :notangel:

Sa fie clar, locul public e PUBLIC... si atat . Vrei sa selectezi, faci club PRIVAT !
Adica tu ca patron vrei sa fii public dar privat in acelasi timp ? He he he... nu tine :)

Edited by Andrei Cioaca, 09 March 2005 - 09:30.


#7
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
Daca o persoana este ok nu am nimic cu ea, indiferent ca este roman, tigan sau alta etnie. Si cand spun ok ma refer la o persoana ce nu cauta scandal, ce nu foloseste un limbaj vulgar, etc.

Dar.. sa spun si cateva intamplar care ma scot din sarite! In orasul meu natal, parintii mei au construit o vila in centrul orasului, pe o strada linistita. Totul a fost in regula pentru o peroada de un an, pana in momentul in care casa vecina a fost cumparata de niste tigani. Nu cred ca are rost sa spun cum a aratat acea casa dupa renovare.. Iar de cand s-au mutat in ea noii locatari, in fiecare zi aud certuri intre ei, pe limba lor specifica. Sunt zile cand se strang o duzina de puradei in fata casei, pe strada, si incep sa cerseasca. M-am saturat de ei! Si cum tacamul nu ar fi fost complet, aceeasi tigani au cumparat si alte case din zona si isi ridica turnulete, si se inmultesc.

De unde au bani? Ei zic ca de la cules capsuni din spania. Realitatea? Am vorbt cu niste inalti din cadrul IJP si au spus ca se ocupa cu trafic de droguri, prostitutie, furturi si cersit in strainatate.

Fata de aceste persoane ce toleranta sa ai? In astfel de cazuri, chiar sunt rasist! Nu am nimic ca natia lor e cea tiganeasca, dar cu exemplarele astea, ca cele de mai sus, sunt satul pana peste gat! Cunosc oameni rromi care au o facultate, au studii si functii, dar nu stiu o boaba in limba tiganeasca. Jos palaria!

Dar cand intru intr-un local si vad numai tigani libidinosi, cu lanturi de aur de grosimea lantului de la caine, cu pantofi cu lac si care dau bani la chelner sa puna manele, eu ce atitudine ar trebui sa am?

Unii intr-adevar nu au bani, dar mare parte au! Au chiar foarte multi! Educatie nu au! Te urci in autobuz si te intreaba o tiganca ce este cu satra dupa ea "cat ai ceasul mancati-as?".. No comment!

S-au dat acele cupoane de 200euro pentru achizitionarea unui calc. Am vorbit cu directorul de la o firma de calc si spunea ca cei mai multi care au venit cu acel cupon au fost tigani, si tigani care nici nu stiau sa citeasca, dar sa mai aibe idee ce este acela PC. La ce le-a trebuit lor atunci calculator? Pentru a face comert cu ele! Imediat ce ieseau cu calculatorul pe usa magazinului, strigau pe strada ca au de vanzare calculator. Mai mi-a spus ca au fost si cazuri cand incepeau sa se targuie cu clientii chiar din magazin.

Si in astfel de cazuri chiar mi se pare ok cu practicile folosite de unele localuri de a-si selecta clientii si de faza cu mesele rezervate!

#8
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
eu as spune atat: exista, intradevar multi rromi de nimic, si exista si cativa carora le e rusine ca sunt rromi. dar exista si romani si maghiari in tara asta care nu sunt departe de rromi de nimic. probabil ca treaba asta nu se va schimba niciodata. dar poate se va schimba candva...

#9
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 05.02.2005
Eu sunt RASIST din punctul asta de vedere al rromilor !!!.
       NU MAI compara ROMANIA cu SUA anilor 60 !!!!
Crezi ca la ei s-a schimbat prea mult situatia ? Asta arata ei la TV , dar realitatea este ca si in secolul 21  BLACK people nu sunt vazuti bine in AMERICA  2005. Poate ati vazut cazurile celebre de maltratare al negrilor de catre politisti DOAR pentru ca sunt negrii.America nu s-a schimbat  deci a ramas la fel . Asa ca si ROMANIA a ramas la fel de pe vremea lu ' ANTONESCU  . Nu mai vreau cetateni de etnie RROMA in tara asta AFARA CU EI .
       Apropo totzi strainii stiti cu ce asimileaza ROMANIA in afara de Nadia Comaneci si HAGI ??? -  cu TZIGANIIII de ce ?


        Intrebare de clasa a IV a :)
  
OFF TOPIC   - Un german , american si TZIGAN sunt pusi separat in 3 camere impreuna cu 2 bile de BOWLING pentru a le evalua aptitudinile .
  Germanul descopera 2 teorii fizice si este aplaudat
  Americanul iese   cu muschii lucrati in plina forma si este la randul lui aplaudat
  Tziganu ' nu mai iese . Este  scos fortat afara din camera si este intrebat ce a facut cu bilele. La intrebarea asta el raspunde sec :    
   - Una s-a stricat si cealalta a disparut .

#10
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

Andrei Cioaca, on Mar 9 2005, 06:56, said:

Trebuie legi calumea, asta e :) Cum ar fi, sa fie penalizati patronii localurilor de orice fel cu destinatie publica care au tuleul sa restrictioneze accesul. Vor sa nu vina oricine, sa-l transforme atunci in club privat. Penalizarea sa fie de natura serioasa, si daca repeta greseala sa-i inchida afacerea :death:

Nu exista justificari cand vorbim de a selecta clientii & stuff cand iei sunt declarati local public...

<{POST_SNAPBACK}>


sa inteleg ca atunci cand iesi cu perechea la o cina in oras (sau la o pizza, etc) si la o masa alaturata vine unu care pute de la 10 m, face scandal, etc etc (pers respectiva poate fi orice: roman, maghiar, tigan, rus...) tie iti va conveni ? pai eu as pleca direct de acolo si nu as plati absolut nimic.


Referitor la tigani: mergi pe langa Ciurea sa vezi palate si mertzane si tot ei se plang ca o duc rau, tot ei fac scandal ca le taie electrica bransamentele ilegal facute... de parca daca sunt o minoritate, atunci masjoritatea trebuie sa-i tina in puf.

#11
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Eu m-am saturat pana peste cap de aceste discutii lungi si fara rost.....majoritatea se plang de tigani si rasar 2-3 care se cred aparatorii rromilor si barometre de moralitate si incep sa ne vb despre UE etc.

Cand o sa vina cativa tigani pe strada si or sa inceapa sa traga de voi si de prietenele voastre sau o sa va ia la buzunarit cu briceagul la gat sa-mi spuneti voi mie cat de mult ii respectati si iubiti.

Eu personal i-as deporta...fara mila...fara lacrimi..fara parere de rau....i-as trimite pe toti pe o insula pustie si le-as asigura mancare si conditii decente de trai.....insa pe insula aia....intre ei......si n-au decat sa faca acolo cate turnulete, palate si puradei vor.

Nemtii si francezii ii deporteaza imediat cum ii gasesc.....si-au curatat tara de tigani....iar noi trebuie sa ii suportam. Ca daca erau niste imigranti deosebiti nu-i deportau ca pe mere stricate, ii lasau in pace. Cati romani nu traiesc si muncesc ilegal prin tari straine insa isi vad de treaba? Dar tiganii ce fac....muncesc 12 ore pe zi si trimit bani acasa la copii sau fura tot ce prind si mananca lebede?

Eu ca patron de local public as face un contract cu o firma de paza si daca apar spurcaciuni cu 5 ghiuluri pe deget as apasa pe buton.....si i-as scoate afara in suturi....cu niste pulane bine aplicate ca sa le treaca pofta de manele, intimidat clientii, batjocorit chelneritele etc. in restaurantul meu. Orice restaurant este un loc public...insa si pe strada respecti niste reguli....asa ca si in restaurant respecti reguli......ai voie sa vii si sa te bucuri de serviciile oferite atat timp cat te comporti civilizat....daca esti taran si nesimtit primesti ajutor sa gasesti usa.

Pentru cel care si-a construit vila in centrul orasului si e napadit de tigani.....fa si tunoaptea o misiune de comando.....pune-le un banner cu KU KLUX KLAN pe poarta si 2 grenade defensive goale legate de clanta......poate or sa priceapa ceva. Eventual picteaza-ti pe fatada casei WHITE POWER :)

Acum vb. serios pentru ca astfel de masuri sunt ineficiente....habra nu eu ei ce simbolizeaza cele de mai sus. Daca tot ai spus ca ai cunostinte la IJP....vb si tu cu oamenii sa faca o razie cu mascatii...sa le scotoceasca prin casa.....sa ii bage la racoare...sa le dea amenzi...sa le faca viata grea.

Ce nu inteleg eu este de ce nu ii aresteaza nimeni daca si cunostintele tale spun ca fac trafic de dorguri....se ocupa cu prostitutia.....

#12
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eu i-as filtra dupa comportament. putin imi pasa ce culoare are atata timp cat se poarta decent si nu miroase a nespalat.

daca nu corespunde, agent de paza (ala nu e bodyguard!!) la intrare care sa il invite frumos sa plece de cum incearca sa intre pe usa. daca face galagie si tulbura linistea publica chemat duba sa-l convinga aia. nu trebuie sa-ti faci tu de cap.

si intr-adevar, judecati fara mila pentru fiecare infractiune, si asta probabil o sa se intample odata ce "cineva" va invata politistii sa nu mai ia spaga, judecatorii sa nu se mai lase intimidati si avocatii sa nu mai accepte ca onorariu ghiulul tiganului. in cele din urma sunt sigur ca se va indrepta situatia. problema e ca va mai dura o groaza.

situatia asta o sa continue pana or sa vada ca nu le mai merge, si atunci n-or sa ne ajunga inchisorile pentru toti.


edit:

asta inseamna ca, mai sus, tiganul lui cioaca poate lua masa linistit, dar la prima tentativa de ghiul pe deget se duce la fast-food.

edit2:

daca nu e interzis inseamna ca e permis. in absenta unei legi care sa-mi interzica sa-mi filtrez clientela o pot face linistit. caz ipotetic, nu-mi doresc sa fiu proprietar de cantina.

Edited by addicted, 09 March 2005 - 20:09.


#13
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004

morpheusdj, on Mar 9 2005, 19:00, said:

Acum vb. serios pentru ca astfel de masuri sunt ineficiente....habra nu eu ei ce simbolizeaza cele de mai sus. Daca tot ai spus ca ai cunostinte la IJP....vb si tu cu oamenii sa faca o razie cu mascatii...sa le scotoceasca prin casa.....sa ii bage la racoare...sa le dea amenzi...sa le faca viata grea.

Ce nu inteleg eu este de ce nu ii aresteaza nimeni daca si cunostintele tale spun ca fac trafic de dorguri....se ocupa cu prostitutia.....

<{POST_SNAPBACK}>


E cat se poate de simplu.. le este frica de ei! Poate ai urmarit stirile la TV in urma cu o jumatate de an, cand procutorii ai fost amenintati cu moartea, si chiar a fost aruncata in aer o masina a sefului vamii din orasul unde locuiesc. In unele situatii urate, romanii nu sunt atat de uniti ca tiganii. Sa se ia un tigan de un roman pe strada, vezi cati romani sar in ajutor; si fa o comparatie cu cati tigani ar sari pe tine daca te-ai lua de un personaj colorat la fata.

Nu fac o generalizare si spun ca toti sunt plini de bani si ameninta in stanga si in dreapta, dar realitatea nu e nici chiar atat de departe. Am fost prin multe orase din sudul tarii si am observat cartiere intregi de vile cu turnulete ale tiganilor. Iar intrebarea cred ca ar trebuie sa se generalizeze putin. Daca parlamentarii si deputatii sunt achetati pentru averile si vilele luxoase pe care le eu, rromi de ce nu sunt? Ma indoiesc ca o vila din aceea cu turnulet, mai bine zis palat, nu vila, costat atat de putin incat sa treaca neobservata!

Cat legat de vecinii mei dragi, nu am spus ca am probleme cu ei, dar urmarind trecerea timpului intr-o zi, nu iti vine sa crezi ca locuiesti in oras, un oras ce se doreste a fi un oras european. Nu pot sa cred ca niste oameni isi fac o ditamai casa cu turnulete, si totusi, in loc sa doarma in ea, dorm afara in corturi!  :puke:

#14
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

CRISTAKEM10, on Mar 9 2005, 11:04, said:

Eu sunt RASIST din punctul asta de vedere al rromilor !!!.
       NU MAI compara ROMANIA cu SUA anilor 60 !!!!
Crezi ca la ei s-a schimbat prea mult situatia ? Asta arata ei la TV , dar realitatea este ca si in secolul 21  BLACK people nu sunt vazuti bine in AMERICA  2005. Poate ati vazut cazurile celebre de maltratare al negrilor de catre politisti DOAR pentru ca sunt negrii.America nu s-a schimbat  deci a ramas la fel . Asa ca si ROMANIA a ramas la fel de pe vremea lu ' ANTONESCU  . Nu mai vreau cetateni de etnie RROMA in tara asta AFARA CU EI .

<{POST_SNAPBACK}>


Poti sa ne spui si noua te rog in ce stat locuiesti in USA de cunosti situatia atat de bine? Sau si tu esti un expert al cunoasterii problemelor sociale americane in urma emisiunilor de la ProTV si Antena 1.  :puke:

Apropo de ultimul "caz celebru" nu stiu de care vorbesti tu, dar eu iti spun ca 2 politisti (albi) au fost dati afara din slujba pentru ca un negru s-a plans de tratamentul pe care i l-au administrat. In Louisville, acum cateva luni, anul trecut. Apropo' in caz ca te-ai uitat si la TV, 2 negri au castigat oscarurile pentru cel mai bun actor, anul asta, 2005.
In consecinta cred ca esti un  :death:  :death:  :death:  complet pe dinafara cu realitatea.

#15
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Daca nu sunt deranjanti decat cu prezenta lor......(intre noi fie vorba...eu unul n-as suporta sa stau undeva si sa am vecini niste ciori dinastea.....pentru ca pur si simplu imi provoaca greata, sila, scarba si am impulsuri criminale la dresa lor -  nu am de gand sa le pun in practica desi nu as regreta sa scalpez cativa rromi )....baga-ti si tu garduri de 2 m sa nu-i vezi din curte si sa nu te vada, atat ei cat si alti curiosi ca si dinastia sunt suficienti, si termopane la casa sa nu-i auzi, asta bineinteles daca nu ti-ai luat deja masurile astea.

Si eventual tine si tu vreo 2-3 dulai prin curte...sa nu te trezesti ca ti-au ciordit roata de la masina sau interfonul de la poarta....ca ei cu asta se ocupa...chiar daca au 10 de turnulete tot ciorditori si migratori raman, dovada ca dorm in curte si cersesc pe la poarta. Ce dracu au gasit ei sa se aseze aici nu stiu...dar acum tre sa-i suportam.

Si mai tine si o arma la indemana...nu se stie niciodata cand te trezesti cu ei peste tine......ca tupeu au ceva de speriat.

Cat despre frica politiei....pai astia ce puii mei au pe urmar....pistoale cu bile? 2 rafale de automat si sa-i vezi cum se aduna si se gudura ca un caine cand vede bata de badeball......asa trebuie tratat cu animalele astea pentru ca totul este doar un joc al intimidarii....care pe care. Si adusi mascatii de cate ori se poate ca aia pot bate la ei ca la fasole pentru ca oricum nu-i stie nimeni si identitatea le este protejata...si cat mai multe actiuni in forta.

De asta i-au si scapat din mana politistii..pentru ca sunt ca niste curci plouate si daca i-ai luat putin mai tare se dau pierduti......nu tata.....ai comentat una dupa ceafa si daca nu te potolesti uz de arma......

Asa e la americani..aia te impusca...si dupa aia stau de vorba cu tine.....nu te apuci tu sa-i imbrancesti si n-ai sa vezi niciodata la ei ca or sa stea de vorba cu pirandele care-si ridica fusta sau porcarii de genul asta. Acolo ori cooperezi ori te baga in duba sau daca ii ameninti ei trag...si in general nu exista probleme......

Eu personal as introduce la noi legea martiala ca in Hong-Kong......patrule pe strada formate din cadre militare cu arma pe urmar si un judecator care itiu da pe loc sentinta....sa vezi ce ordine ar fi....nu politistii nostri de proximitate care tremura ca varga daca i-ai pus mana in guler.

Am vazut destule scene in care pustani de scoala erau mari sectoristi si cand ii luau oamenii la intosr nu stiau pe unde sa fuga.....ai nostri se impusca singuri in picior.....vai si amar de politia romana.

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
de cite ori tre sa mergi la restaurant ca sa ai norocul de-a te trezi inconjurat de tigani puturosi cu pirande care se rotesc in jurul lor si puradei pe sub mese? cred ca mai degraba problema restaurantelor din romania sint gindacii din bucatarie si sosul de castraveti contaminat

si ma intreb: ce legatura are ghiulul cu prefectura? si in ce restaurant isi pun tiganii pistoalele pe masa? si oare tiganii cu mertane put?

fiecare restaurant are clientii pe care ii merita...

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
---
sa inteleg ca atunci cand iesi cu perechea la o cina in oras (sau la o pizza, etc) si la o masa alaturata vine unu care pute de la 10 m, face scandal, etc etc (pers respectiva poate fi orice: roman, maghiar, tigan, rus...) tie iti va conveni ? pai eu as pleca direct de acolo si nu as plati absolut nimic.
---

Exact aici e problema, generalizarea. Ok, poate sa se intample sa fie unu nesimtit, nu e placut deloc, asa este. Dar e penibil si sa ii pui pe toti in aceeasi oala...
Vorba lui Mosotti, nu mi s-a intamplat ceva de genul asta in ultimii 5 ani si mai departe nu cred ca mai tin minte, or fi fost cazuri, dar nu mai dati numai exemplele proaste, ca asa si eu pot generaliza cum este un autobuze si ce mirosuri sunt vara de la persoane care nu arata deloc a rromi :lol:
Si nu spun asta pentru ca am un prieten care chiar este rrom dar este o realitate care pateaza natiunea si trebuie inteles ca acest lucru nu este binevenit sau binevazut in afara tarii daca in interior nu conteaza prea mult.

---
Asa e la americani..aia te impusca...si dupa aia stau de vorba cu tine.....nu te apuci tu sa-i imbrancesti si n-ai sa vezi niciodata la ei ca or sa stea de vorba cu pirandele care-si ridica fusta sau porcarii de genul asta. Acolo ori cooperezi ori te baga in duba sau daca ii ameninti ei trag...si in general nu exista probleme......
---

Da, exista si asemenea specimene, lumea nu e perfecta, mai sunt indivizi simpatizanti Ku-Klux Clan sau dinastea (nu stiu cum se scrie exact) dar e diferenta mare totusi astazi, persoanele care sunt surprinse ca fac asa ceva sunt scoase din politie si acuzate.

Mai mult sunt cazuri in care persoane simple castiga procese cu companii mari pentru ca au fost "selectati" sau pusi la taxe din n motive... cum ar fi balena aia care a trebuit sa plateasca 2x biletul de avion :lol:

Edited by Andrei Cioaca, 09 March 2005 - 22:29.


#18
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

Mosotti, on Mar 9 2005, 21:32, said:

de cite ori tre sa mergi la restaurant ca sa ai norocul de-a te trezi inconjurat de tigani puturosi cu pirande care se rotesc in jurul lor si puradei pe sub mese?
de prea multe ori - cel putin in orasul meu

Quote

si ma intreb: ce legatura are ghiulul cu prefectura?
ai fi surprins sa afli ce multa legatura are

Quote

si oare tiganii cu mertane put?
aaa, da.

Quote

fiecare restaurant are clientii pe care ii merita...
ia o pauza de la viata din Primaverii si da o tura prin Romania cea eterna si fascinanta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate