Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Constructie Ilegale pe domeniul public.

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
vdragos

vdragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.05.2008
Buna ziua.

Am un apartament intr-o cladire aflata in constructie.

In fata ei (cam la 3-5 m) jumate pe domeniul public (din cate stiu ar urma sa fie un trotuar pe acolo) si jumate pe terenul dezvoltatorului , diversi minoritari au construit in timp 3 mici cladiri  (una din caramida, 2 din prefabricate). Nu au autorizatie de constructie, nu sunt proprietari pe teren...

Dezvoltatorul nu s-a prea agitat (a facut niste sesizari anemice) desi o parte din teren (cateva zeci de m2) sunt ai lui...si am motive sa cred ca o sa lase treaba asa cum este. contractual nu are obligatia sa ne vanda acel teren, dar ni se dadusera asigurari verbale ca situatia se va remedia.
Oricum, jumate din terenul ocupat de minoritari e terenul primariei (domeniu public al Primariei Bucuresti, aflat in administrarea Primariei de sector).
De la primarie s-au dat catre dezvoltator niste raspunsuri neoficiale cum ca sunt oameni amarati, iar raspunsurile oficiale au fost foarte evazive (de genul o sa studiem problema si o sa aplicam legile in vigoare)

Situatia treneaza de mai mult de 1 an.


Ce pot sa fac eu (si vecinii mei) din punct de vedere legal, ca aceasta situatie sa se rezolve cat mai repede si curat ?

Multumesc.

Si cu ce pot sa amenint :
   - dezvoltatorul
   - Primaria Buc (proprietar pe o parte de teren)
   - Primaria sector (Administrator teren)
   - Inspectoratul in constructii
Pot sa-i amenint ca-i dau in judecata pt ca nu-si fac treaba ?

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Reclamații la ambele primării, dar cea de sector se va ocupa cu somațiile pentru evacuare și cu distrugerea clădirilor, dacă nu se eliberează terenul.
Asta în cazul semnalat, când nu au nici titul de proprietate, nici contract de închiriere sau concesionare, nimic..... și dacă au edificat construcțiile total ilegal și abuziv!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate