Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Cel mai bun loc pentru depus banii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
145 răspunsuri în acest subiect

#19
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.142
  • Înscris: 09.02.2007

 kappa_man84, on Feb 13 2009, 08:37, said:

Seen it, read it, throw it to garbage.

 kappa_man84, on Feb 13 2009, 09:23, said:

Fiecare cum crede
Subscriu. Eu imi tin EUR in depozit pe cate o luna la Volksbank (sub 50kEur) unde de altfel am si credite de vreo 200kEUR. Chiar, daca pica Volksbank, mai imi cere cineva sa returnez creditele? :D

Sumele mai maricele in RON le tin la ING, sunt client la ei de vreo 5 ani. Sper sa am timp sa ma misc repede daca pica...

#20
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Chiar, daca pica Volksbank, mai imi cere cineva sa returnez creditele?

Vezi, eu de ce ziceam sa mai si cititi un pic argumentele altora inainte sa le trantiti pe ale voastre: http://forum.softped...p;#entry5987545

Quote

Sper sa am timp sa ma misc repede daca pica...

Iti tin urez noroc atunci... :)

#21
Scobee

Scobee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 27.08.2006
Tot citesc pe aici pe forum si mai toti spun .. sper sa am timp sa ma misc repede daca pica.
Cititi in fiecare zi presa sa vedeti daca pica sau cum ? :D

#22
moshulica

moshulica

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 17.09.2007
Riscul cand iti banii la banca e urmatorul: cand o sa aflii ca a picat nu mai ai timp sa te misti si iti iese prin piele pana iti vezi banii ianpoi (daca esti in limita garantata). Am avut un depozit in valuta la Banca Internationala a Religiilor (BIR) care a dat faliment si, desi erau semnale ca BIR nu se simte prea bine, nu l/am lichidat la vreme...dupa ce a cazut banca a durat mai bine de doua luni sa ne spuna de cand incep sa se dea banii inapoi (era si atunci o garantare a depozitelor/conturilor, dar nu mai stiu de cat era). Apoi a urmat o alta planificare, in ordinea alfabetica a deponentilor...un cosmar.
Am avut noroc sa fiu in prima transa, insa pentru aia de la litera Z a luat pe putin patru luni....nu mai descriu aici ce la ce cozi am stat la sediul BIR ca sa-mi recuperez banii si cum a trebuit sa ma duc trei zile la rand...in fine, nasoala experienta.....

#23
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005
Mda, vedeti ce inseamna omul patit.. :(

Insa altii nu o cred pana nu o sa se arda pe pielea lor, auzind in presa intr-o buna zi ca IERI tocmai a picat banca la care isi pastrau economiile. Acuma intelegeti de ce sfatuiesc eu acum sa aveti mare grija unde va tineti banii sa nu ramaneti in aer in caz de ceva ? Majoritatea nu au habar cat de aproape sunt de colaps multe din bancile noastre :(

Mai bine mai recititi si sfaturile astea:

http://forum.softped...t...t&p=5994425

http://forum.softped...t...t&p=5994643

Chiar daca nu va surade ideea de achitionare de aur sau terenuri acum, nu tineti in nici un caz toti banii la aceeasi banca si pastrati macar cateva sute (preferabil mii) de euro pusi bine la seiful personal sau in alt loc sigur in afara bancii.

Editat de flaviand, 15 februarie 2009 - 22:09.


#24
Manimal

Manimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 210
  • Înscris: 05.04.2005
momentan primesc banii pe un card de debit d la BRD si vreau sa imi deschid cont curent rol la ING, pt ca la BRD e full de comisioane si nici nu am dobanda. Asa cu cardul atasat ING o sa am si dobanda si acces nelimitat la bani

#25
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 14.10.2006
Mi se pare extrem de riscant de tinut banii intr-o banca in momentul actual... dobanzile actuale oferite indica un risc destul de mare. Semnalul e clar: lipsa de lichiditati. Cu banii atrasi se incearca supravietuierea pe azi pe maine.  Intrebara nu este daca o sa crape sau nu, ci cand... si acest cand poate sa fie un viitor nu prea indepartat.

Unii nu invata insa decat daca o patesc...

#26
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.562
  • Înscris: 11.12.2003

 stefrnd, on Feb 18 2009, 21:43, said:

Mi se pare extrem de riscant de tinut banii intr-o banca in momentul actual... dobanzile actuale oferite indica un risc destul de mare. Semnalul e clar: lipsa de lichiditati. Cu banii atrasi se incearca supravietuierea pe azi pe maine.  Intrebara nu este daca o sa crape sau nu, ci cand... si acest cand poate sa fie un viitor nu prea indepartat.

Unii nu invata insa decat daca o patesc...

Pai si ce sugerezi, sa-i tina la ciorap, saltea, etc?  :)
A ajuns sa fie o bataie de cap daca ai bani ce faci cu ei...
Ma simt mai castigat ca din punctul asta de vedere nu am pentru ce sa-mi fac griji  :D

#27
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Ce parere aveti despre Banca Transilvania? Dobanzile mari practicate de aceasta indica o inevitabila cadere in viitor sau o profitabilitate a activelor bancii?
Am un depozit in Euro la aceasta banca si as vrea sa cunosc parerea mai multora cu privire la Banca Transilvania.

#28
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.444
  • Înscris: 09.02.2009

 stefrnd, on Feb 18 2009, 21:43, said:

Mi se pare extrem de riscant de tinut banii intr-o banca in momentul actual... dobanzile actuale oferite indica un risc destul de mare. Semnalul e clar: lipsa de lichiditati. Cu banii atrasi se incearca supravietuierea pe azi pe maine.  Intrebara nu este daca o sa crape sau nu, ci cand... si acest cand poate sa fie un viitor nu prea indepartat.

Unii nu invata insa decat daca o patesc...
Stai tu linistit ca bancile din Romania o duc bine cu lichiditatile. Practica dobinzile astea pentru a isi pastra profitul ala frumos de anii trecuti. Nici in momentele astea de criza bancile de afara nu au ajuns la dobinzile practicate de ale nostre pina in criza!

#29
CCP

CCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 22.07.2005
BT e ok. Au  BERD-ul actionar majoritar.

#30
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 769
  • Înscris: 24.03.2008
@claudiu.hcs
Stai linistit ca nu au cea mai mare dobanda.
Am si depozit la ei, in lei ce-i drept, si am si actiuni si nu-mi fac probleme.
@CCP
La BT nu exista actionar majoritar ( 51% ).
BERD-ul detine 15%
Alti actionari peste 5% nu sunt, asa ca, nu exista pericolul sa aiba o expunere mare la un grup de firme ( interese ), cum a fost cazul in trecut cu Banca Columna, etc.

#31
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 21.01.2006
Dar  ING ?

Editat de tuareg, 20 februarie 2009 - 23:25.


#32
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.326
  • Înscris: 06.08.2008

 plmokn, on Feb 20 2009, 16:55, said:

Stai tu linistit ca bancile din Romania o duc bine cu lichiditatile. Practica dobinzile astea pentru a isi pastra profitul ala frumos de anii trecuti. Nici in momentele astea de criza bancile de afara nu au ajuns la dobinzile practicate de ale nostre pina in criza!
E total gresit ce spui tu.

Ai impresia ca au cumparat degeaba bancile romanesti, ca sa se imbogateasca filialele din tara ? Lichiditatile nu raman la filialele din Romania in nici un caz, hartiile pleaca spre banca mama si de acolo se impart, precum la stat.

Bancile oricum vor da faliment, ca nu au incotro, iar cei care au impresia ca daca banca da faliment nu vor mai achita creditul se inseala. Bancile sunt precum statul, nu scapi de ele niciodata. Iti vor opri din salariu, in caz de nu ai bunuri materiale pe numele tau.

Ascultati sfatul lui moshulica care a patito cu asa ceva.

#33
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005
Mai, aici e de dezbatut.

Daca O banca da faliment, ai dreptate si am mai explicat si eu: http://forum.softped...t...t&p=5987545

Problema la care ar trebui sa ne gandim tot mai serios de acum este insa alta. Ce se intampla in cazul unui colaps total, cand nu mai are cine sa preia ramasitele bancii falimentare, deoarece tot sistemul va fi falimentar.

Aici inca nu va pot da un raspuns exact nici eu, inca mai studiez problema :)

#34
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.326
  • Înscris: 06.08.2008
Uita-ti un articol interesant despre cum iti pot recupera bancile banii:

http://www.sfin.ro/a...e_la_banca.html

Iar in caz de colaps total, cineva tot trebuie sa mai detina niste bancnote, dar nu cred ca vor investi in banci.

Nici eu nu m-am gandit niciodata ce se va intampla daca se ajunge la "sfarsitul lumii financiare". :huh:

#35
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Nici eu nu m-am gandit niciodata ce se va intampla daca se ajunge la "sfarsitul lumii financiare".

Mda, va fi o surpriza pentru multi, personal am auzit deja cateva scenarii.

Dar incerc intai sa ma lamuresc de tot decat sa postez informatii ce ar putea induce lumea in eroare.

Vedeti si articolul de mai jos. Multi il acuza de manipulari, dar omul a dovedit de multe ori ca stie ce zice:

George Soros: Colapsul sistemului financiar nu are solutie imediata

Quote

Soros a afirmat ca situatia actuala este mai serioasa decat cea din perioada Marii Depresiuni. Investitorul a comparat de altfel criza economica si financiara cu destramarea Uniunii Sovietice.

Soros, a carui avere este estimata de Forbes la noua miliarde de dolari, a precizat ca falimentul bancii de investitii Lehman Brothers, in luna septembrie a anului trecut, a reprezentat un moment de rascruce in functionarea pietei. "Am fost martorii prabusirii sistemului financiar", a declarat Soros in cadrul unui discurs rostit la Columbia University. "Sistemul a fost conectat la aparatele care-l mentin artificial in viata iar acum inca se afla in coma. Nu se intrevede niciun semn ca am fi aproape de sfarsitul crizei", a adaugat investitorul.


#36
moshulica

moshulica

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 17.09.2007
Acuma, interesant ar fi de aflat la cate falimente bancare ar rezista Fondul de Garantare. Cati bani au astia de la Fond? Cate depozite pot garanta la limita maxima de 50.000 de euro?
Ultima veste pe care am gasit-o de la ei dateaza din iulie 2007. Fondurile proprii ale Fondului de Garantare insumau  685,3 milioane lei in iulie 2007, la care se puteau adauga, la nevoie  :) , alte fonduri din credite.
Daca pica doua banci, indiferent care, credeti ca face fata din fonduri proprii sau recurge la credite? Credite care, intr-un fel sau altul, pana la urma tot de contribuabili sunt suportate....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate