Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

DACII - originea românilor - 7.ooo BC - today

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostVyck, on Feb 3 2009, 14:22, said:

Sunt din ce in ce mai tulburat de ceva si vreau sa împart cu cineva care are pasiuni similare cu ale mele. De ceva timp a apărut un curent "nationalist" in Europa de Est pentru fiecare natiune in parte, care afirma ca ei sunt cei mai vechi in zona. Cel mai aparte este curentul natiunilor migratoare slavi, unguri, bulgari, care afirma ca de fapt migratia care este inregistrata in istorie nu s-a intamplat niciodata, ci este vorba de un grup mic care se intorcea intr-o zona populata de o populatie inrudita. De exemplu ungurii de curand dupa sursele mele au inceput sa predea inca din calasa I "alfabetul secuiesc". Pe parcursul intregi periode cand sunt in scoala li-se implementeaza ideea unei "dinasti" Sumero-Scito-Huno-Maghiare care ar fi folosit dintodeauna alfabetul "secuiesc" si care a are ca punct de origine spatiu carpatic.
Istoria lor se bate cap in cap cu istoria Bulgarilor, care le rad la unguri in nas spunand ca ei au fost primi in zona si ca Ungaria, Romania si Serbia de astazi se afla pe pamantul stravechi bulgaresc deoarece traci sciti sumerieni erau la origine Bulgari, la urma vin Sarbi si Slovaci, Macedoni si Greci pt a da un exemplu pun o arhiva cu discutiile mele cu un bulgar schimburi de replici de cateva pagini.
Se creeaza o ura artificiala pe principiul ne-au furat pamantul, istoria, steagu etc.
Eu in discutile la care particip simt aceasta ura de la persoane pe care nu le cunosc, dar el considera ca eu le-am furat ceva si tin neaparat sa imi demonstreze asta.
Ex acestui bulgar care considera ca Bulgari erau Traci si ca limba tracica era bulgara.
Va rog priviti si saitul de unde omul isi ia oparte din informati si cititi cu mare atentie sursele stranse de el.
http://ziezi.net/glosi.htm
in rar am atașat
1.dovezile lui trimise mie
2.raspunsul meu
3.scrisoare lui numaru 2
  
      Daca-mi permiti,
  N-are rost sa te certi cu cineva pe astfel de probleme...
  Ele nu mai conteaza de mult...
  Faptul ca "bulgarul" tau considera lb. bulgara, o limba tracica demonstreaza ca e cam....tolomac...
  El are dreptate doar asupra unui punct (din ce am citit la tine - n-o sa ma apuc sa citesc prostiile unora care confunda o lb. slava cu una tracica)...Intr-adevar, hanii bulgari au "stapanit" zona de care vorbeste el (aproximativ) cam prin sec.VIII-IX...Problema e ca acei bulgari, nu sunt bulgarii de azi...Amestecul de populatie nu se face peste noapte...
  Cat despre...sciti...asta-i un nume...generic, asa...pentru poulatii diferite...raspandite pe arii imense...

#20
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
În Collectanea etymologica a lui Leibniz, Hanovra, 1717, găsim :

...les Teutons ou Germains sont les plus anciens Celtes. En voicy en deux mots la raison. Les Teutons viennent d'Ascenez, qui a été fils ainé de Gomer, pere des Celtes ou Gaulois. Cet Ascenez est de la tige des Daes, en latin Dae et Dai, depuis appellés Daces et Getes par les Grecs. Il a aussi été le pere de Phrygiens. De ces Daes & des Phrygiens sont sorti les Teutons . De ces memes Daes ou Daces sont sorti les Parthes, principalement les Arsacides. Les Parthes des les premiers tems se sont repandus dans la Perse . Ces grandes liaisons qu'il y a toujours eu entre les Celtes & les Teutons a fait qu'on les a souvent confondus dans l'histoire & entre eux, comme ils venoient presque de la mesme origine, ils se sont presque toujours traittés de freres. Et c'est peut etre de la qu'est venu le mot de Germani, que les Romains leur ont donné; comme l'a fort bien remarqué Strabon (v. Geografia, vol. II, Ed. Stiințifică, 1974, p. 155)

Teutonii sau Germanii sînt cei mai vechi celți. Iată în două cuvinte motivul. Teutonii vin din Ascenez, care a fost fiul cel mai mare a lui Gomer, tatăl Celților sau Galilor. Acest Ascenez este din spița Daes-lor, în latină Dae și Dai, de atunci numiți Daci și Geți de către greci. El a fost de asemenea tatăl Frigienilor. Tot din acești Daes sau Daci au ieșit Parții, în principal Arsacizii. Din primele timpuri parții s-au răspîndit în Persia... Aceste importante legături care au existat totdeauna între Celți și Teutoni au făcut că adesea au fost confundați în istorie și între ei, cum ei aveau aproape aceeași origine, ei s-au tratat aproape totdeauna ca frați. Și poate că de aici că a venit cuvîntul germani pe care li l-au dat romanii; cum Strabon a observat-o foarte bine (v. Geografia, vol. II, Ed. științifică, 1974, p. 155)

  O teorie interesanta despre popoarele antice, si care vine in sprijinul ideii ca proto-traco-getii au constituit trunchiul de baza si cel mai vechi al asazisilor "indo-europeni".
Un site chiar interesant aici    

  http://www.gandirea.ro/articole.php

Edited by lupu2, 06 February 2009 - 18:05.


#21
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
ATAT

Czech: tak
Dutch: zo (ASA !)
German: so
Greek: TASO
Latvian: tik Lithuanian: tiek, taip, toks
Polish: tak (a-TÂC-t ?)
Portuguese: tanto
Romanian: atât de
Russian: так, dо такоi
Slovak: tak (a+TÂTA / tâta tot  / TÂTA = TOT ! ?)
Slovenian: tako
Spanish: tanto


Dutch: zo
French: ainsi
German: so (a-SO ?)
Greek: ETSI
Icelandic: svo,  
Portuguese (Portugal): assim
Romanian: așa
Spanish: así

French: cela
German: das,
Greek: AUTO (asta, ista ?)
Italian: questo;
Latvian:
Lithuanian: taip ( a ta, aia ?)
Portuguese (Portugal): isso, *que sim, *assim, etc.
Romanian: aceasta
Spanish: eso

  

Czech: a tak
Danish: derfor;
Dutch: dus
Estonian: nii(siis),
Finnish: siis
French: donc
Latvian: tāpēc;
Lithuanian: taigi  !!!
Polish: (tak) wiêc, i dlatego
Romanian: deci



MULT

Czech: mnoho
Danish: megen; meget; mange
Icelandic: mikill, mikið
Italian: molto, tanto
Latvian: daudz (droaie, drob ?)
Lithuanian: daug, daugelis,  
Norwegian: mye
Polish: dużo
Portuguese (Brazil): muito
Portuguese (Portugal): muito
Romanian: mult; mare
Russian: mnogo
Slovenian: mnogo
Spanish: mucho
Swedish: mycket, mycken

Czech: mnoho
Danish: meget
Icelandic: mikill, mikið
Italian: molto
Latvian: daudz; cik daudz (drob, droaie ?)
Lithuanian: daug (adauga ?)
Norwegian: mye
Portuguese (Portugal): muito
Romanian: mult
Russian: mnoghe
Slovenian: mnogo
Spanish: mucho
Swedish: mycket

  

French: beaucoup (plus)
Italian: molto
Norwegian: mye; absolutt, langt (lat ?)
Portuguese (Portugal): muito
Romanian: mult; de la distanță
Russian: gorazdo (groaza, droaie ?)
Slovenian: mnogo
Spanish: mucho
Swedish: mycket,


Icelandic: mjög (mikið),  
Italian: molto, tanto
Lithuanian: dideliu mastu,
Portuguese (Portugal): muito
Romanian: mult; foarte
Slovenian: zelo (zelos ?) , mnogo
Spanish: mucho



FOARTE vs VERI vs VORR(t)E

Czech: moc (MOS)
Icelandic: mjög
Italian: molto
Portuguese (Portugal): muito
Romanian: foarte
Slovenian: zelo ( cu zel ?)
  


PENTRU

Czech: pro
Dutch: voor
French: pour
German: für
Icelandic: fyrir;
Italian: per
Latvian: priekč
Norwegian: for
Portuguese (Portugal): para
Romanian: pentru
Slovak: pre
Spanish: para


ADESEA / DES / frecvent

Finnish: usein
French: fréquemment
Icelandic: tieth (des ?)
Italian: frequentemente
Lithuanian: daŸnai (DES !)
Portuguese (Portugal): frequentemente
Romanian: (în mod) frecvent
Spanish: frecuentemente



DENS

Dutch: dicht
Estonian: tihe
Finnish: tiheä
French: dense
German: dicht
Latvian: biezs (DES ?)
Polish: gêsty



TOT

Greek: ka-TETI,



AICI :

Czech: zde;
Estonian: siin, siia
French: ici; voici
German: hier
Greek: edo
Hungarian: itt; ide
Italian: qui, qua; ecco
Latvian: čeit;
Lithuanian: èia Portuguese (Brazil): aqui
Portuguese (Portugal): aqui
Romanian: aici; iată
Spanish: aquí; ahí

Estonian: siin, siis
Italian: a questo punto, qui, qua
Lithuanian: èia
Portuguese (Brazil): aí
Romanian: aici

Edited by Infinitty, 06 February 2009 - 21:13.


#22
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postlupu2, on Feb 6 2009, 18:05, said:

În Collectanea etymologica a lui Leibniz, Hanovra, 1717, găsim :

Teutonii sau Germanii sînt cei mai vechi celți. Iată în două cuvinte motivul. Teutonii vin din Ascenez, care a fost fiul cel mai mare a lui Gomer, tatăl Celților sau Galilor. Acest Ascenez este din spița Daes-lor, în latină Dae și Dai, de atunci numiți Daci și Geți de către greci. El a fost de asemenea tatăl Frigienilor. Tot din acești Daes sau Daci au ieșit Parții, în principal Arsacizii. Din primele timpuri parții s-au răspîndit în Persia... Aceste importante legături care au existat totdeauna între Celți și Teutoni au făcut că adesea au fost confundați în istorie și între ei, cum ei aveau aproape aceeași origine, ei s-au tratat aproape totdeauna ca frați. Și poate că de aici că a venit cuvîntul germani pe care li l-au dat romanii; cum Strabon a observat-o foarte bine (v. Geografia, vol. II, Ed. științifică, 1974, p. 155)

  O teorie interesanta despre popoarele antice, si care vine in sprijinul ideii ca proto-traco-getii au constituit trunchiul de baza si cel mai vechi al asazisilor "indo-europeni".
Un site chiar interesant aici    

  http://www.gandirea.ro/articole.php


GOMER=GIMIRA=CIMIRA= CIMERIENII

Am avut in lucrarea de licenta despre asa ceva, stiu ca am sondat vreo 30 de carti de arheologie biblica si cateva enciclopedii.

In mare anticii bibliei aveau dreptate, insa se refereau doar la popoare cu care au intrat in contact, restul erau pur si simplu MAGOG ?!

#23
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Doua instrumente interesante, primul este un dictionar hidi, iar al doilea este punjabi, adica tot din nord-vestul Indiei.

http://www.wordanywh...gi-bin/fetch.pl

http://www.ijunoon.n...bi_dic/mean.asp

#24
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
PE:
Czech: ve
Danish: po; ved
Dutch: te,
Norwegian: pa, ved,
Polish: w,  
Romanian: la, pe
Swedish: pa,


LA:

Czech: na
Dutch: naar
Icelandic: á,
Norwegian: pa,
Polish: na
Romanian: la
Russian:
Slovak: na
Slovenian: na,  
Spanish: a;
Swedish: pa,

Czech:  za
French: à
Icelandic: á,
Italian: a,  
Norwegian: pa, da …
Polish: w, na
Portuguese (Portugal): a
Romanian: la
Slovak:  na
Spanish: a


IN si LA:

Danish: i; pa
Dutch: in, aan
French: en; à
German: in;
Icelandic: í
Italian: in, al
Norwegian: i,  
Romanian: în; la
Russian: в, nа
Slovak: v, vo
Slovenian: v, na
Spanish: en
Swedish: i, po



CU:

Estonian: -ga
Romanian: cu
Russian: с(о)

#25
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostInfinitty, on Feb 2 2009, 15:14, said:

Am aflat ceva nou, ca nu avem sange germanic catusi de putin, dar avem un - i2a/ i1b - 17,5 % - AUTOHTON balcanic (traco-neolitic ?).

Region/Haplogroup: R1b; R1a; I1; (I1a); I2a; (I1b); I2b; (I1c); J; T; (K2); G; E1b1b; (E3b); Q; N;

Romania 22; 22; 1.5; 17.5; 2; 24; 2; 1; 6; 2; 0.


Totusi s-ar putea ca mare parte din sangele nostru celtic, sa fie de fapt germanic.
Nu putem avea atata sange celtic in Transilvania direct prin celti, ci mai ales prin germanici.

http://en.wiktionary...-European_roots



HANGEONOS:

http://groups.google...romanesti?hl=ro

http://groups.google...imbii romanesti

http://groups.google...imbii romanesti


Ar fi gresit sa nu treceti pe la blogul lui Hangi, caci a studiat mult problema.

Attached Files


Edited by Infinitty, 07 February 2009 - 20:58.


#26
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
BE / BEA (a PIeA / a BIeA)

Czech: pít
Danish: drikke ("trage...la masea" ?) / Dutch: drinken
French: boire / German: trinken
Greek: PI-no
Icelandic: drekka / Italian: bere / Norwegian: drikke
Polish: piæ / Portuguese (Portugal): beber
Romanian: a bea
Russian: pit / Slovak: pi» / Slovenian: piti / Spanish: beber, tomar / Swedish: dricka

Greek: POTO ( POTOLI setea ?)
Latvian: Ÿū-pot
Slovenian: po-pivati ( a te pune sa bei / biba-ti)



BAUTURA:

Danish: slurk ( liurca ?)
Latvian: izdzert glāzi ūdens ( zer / pahar-sticla / udatura ?)
Romanian: băutură

Latvian: glāzīte alkoholiska dzēriena ( = pahar de alcool bautura / ZER/ ZĂR)
Romanian: păhărel, băutură
Slovak: pohárik Slovenian: kozarèek (pijaèe)
Swedish: drink, sup, glas, spritdryck (Shpritz / spirt)


Russ. пить (pit'), Skr. (píbati / pia ), Gk. πίνω (pinō), Alb. pi, Ir. ibim/ibh, Welsh yfed, Lith. puota, Old Prussian poieiti, Hitt. pas, Thrac. pi-non, Arm. (ëmpel = UMPLE ?) , Lat. bibere, Umbrian puni, OCS  (piti)

Edited by Infinitty, 08 February 2009 - 10:39.


#27
Vyck

Vyck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 17.04.2007

View PostInfinitty, on Feb 7 2009, 20:47, said:

Totusi s-ar putea ca mare parte din sangele nostru celtic, sa fie de fapt germanic.
Nu putem avea atata sange celtic in Transilvania direct prin celti, ci mai ales prin germanici.

Ce facem cu acest "J2" care este considerat de uni turcic si de alti Greco-Roman pare a fi cea mai reprezentativa grupa din spatiul nostru?.

Edited by Vyck, 08 February 2009 - 13:47.


#28
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostVyck, on Feb 8 2009, 13:46, said:

Ce facem cu acest "J2" care este considerat de uni turcic si de alti Greco-Roman pare a fi cea mai reprezentativa grupa din spatiul nostru?.


Este reprezentativa in zona Muntenia-Dobrogea si apoi in rasaritul balcanic, ori in Albania, Grecia si parti din sudul Italia, Frantei si Portugaliei.

Eu cred ca J-ul este mesopotamian adus in Dacia prin Persani, I. Macedonean si R. elenistice, apoi prin Romani, turci, si cine stie mai cum.  B)

Rezultatul Y pe Romania este o medie computerizata a studiilor pe regiuni (in Rep. Moldova avem 40-65 % R1a si cam aproape acelasi procent in Moldova carpatica si Maramures).

In Podisul Transilvaniei avem o pondere majoritara a R1b; in sudul Romaniei avem majoritar I-ul si J-ul in functie de regiuni - J-ul mai ales in estul Valahiei si Dobrogea.

De asemenea unele studii indica si E-ul cu o pondere de 5-10 % in sud-vestul Romaniei.



Mie imi pare ca

- I2a - este genotipul PROTO-Tracic ( neolitic - pelasgic );
- R1a - este TRACO-daco-iraniano-slavic;
- R1b - este Celto-gotic;
- E2b2- este iliro-albanez;
- J      - este mesopotamian (coloni romani micro-asiatici si otomani); acest genotip apare masiv si la arabo-dravidieni;

Edited by Infinitty, 08 February 2009 - 14:38.


#29
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
ȘI:

Hungarian: és
Romanian: și
Russian: с
Estonian: siis
Norwegian: sa
Swedish: sa



The Satem shift is conveniently illustrated with the word for '100', Proto-Indo-European *(d)ḱm̥tóm, which became e.g. Avestan satam (hence the name of the group), Persian sad, Sanskrit ¶atam , Latvian simts, Lithuanian čimtas, Old Church Slavonic SÎTO etc.,

as contrasted with Latin centum (pron. [kentum]), English hund(red)- (with /h/ from earlier *k, see Grimm's law), Greek (he)katon, Welsh cant, Tocharian B kante, etc.

Another example is the Slavic prefix so- ("with"), which appears in Latin, a centum language, as con-; conjoin ("union") is in fact cognate with soyuz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Centum



CU:

Estonian: -ga
Romanian: cu
Russian: s(о)
Czech: s, k
Estonian: koos
Finnish: kanssa
Lithuanian: su
Polish: z
Portuguese (Portugal): com
Romanian: cu
Russian: s
Slovak: s, so, k
Slovenian: s, z
Spanish: con
Italian: con
Finnish: kanssa
Slovak: s, so
Lithuanian: su
Czech: s
Greek: cato
Russian: cito

DECI avem si in limbiile SATEM, - "CÎ, CITO, ZÎ" desi nu este permis !  B)

Edited by Infinitty, 08 February 2009 - 20:21.


#30
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostVyck, on Feb 8 2009, 13:46, said:

Ce facem cu acest "J2" care este considerat de uni turcic si de alti Greco-Roman pare a fi cea mai reprezentativa grupa din spatiul nostru?.


S-ar parea ca avem si noi un haplotip specific (TRACIC) si anume "E ..." !

Avem "E"-ul in varianta blonda-kosovara-tracica intr-o proportie de (17-30 %) fie chiar media balcanica de 27 % (poate ca si in cazul nostru ar urca la 30-60 % ?!) !!! (dupa ultimele studii din 2007).

Dupa aceste ultime date scade procentul de R1a si R1b, la sub 10 % fiecare, la fel si J-ul ( care se defineste TURCESTE din ce in ce mai clar) si I-ul balcanic ( care apare din ce in ce mai clar ca fiind ILIRIC si poate neolitic de tip X ?!).

R1a - se indreapta clar spre SLAVO-iranici si partial doar spre PROTO-TRACI ca origine rasariteana.

ASADAR suntem majoritar "E" >30 %, apoi 10+10+10+10 = 70 %.

(-s-ar putea ca completarea pana la 100 %, adica restul de 30 % sa fie parti din E si I (6-10% fiind "i" germanic), cat si tipuri secundare de haplotip).  B)

Attached Files


Edited by Infinitty, 09 February 2009 - 20:16.


#31
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
IO, IEU - (el/ IA !)

Czech: ia
Danish: ieg
Dutch: ik
Estonian: mina (-MINE / MIE / MEU !!!)
Finnish: mina
French: je, moa
German: ih (-Îi /- i/ este)
Greek: EGO
Icelandic: ig
Indonesian: saia ( a SA / SIESI/ SĂU ?)
Italian: io
Latvian: es ( -ÎS )
Lithuanian: as ( -ÎS )
Norwegian: ieg
Polish: ia (-io)
Portuguese (Brazil): eu / Portuguese (Portugal): eu / Romanian: eu ;
Russian: ia (-io)
Slovak: ia (-io)
Slovenian: iaz
Spanish: io
Swedish: iag
Turkish: ben (be/bhi - germ/celt/sanscrit)

See also: "I" in any language
Kernerman English Multilingual Dictionary, © 2000-2006 K Dictionaries Ltd.

http://dictionary.re....com/languages/


SE OBSERVA clar forma "-ia" care trece in "-iao/ -io" la traci (- influenta elena ? / EGO ?!).
Nu stim la iranici cum suna.
In rest avem formele: MINE / MEU/ MEA/ MIE/ si -ÎS / -i, ...  B)

Edited by Infinitty, 10 February 2009 - 09:29.


#32
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostInfinitty, on Feb 5 2009, 17:18, said:

Animalele domestice au de asemenea nume autohtone vulgate dublate de replici moderne din Latina:


CÁPRĂ = goat / = capra, ciuta
an animal of the sheep family, with horns and a long-haired coat

CÁPRĂ s. 1. (ZOOL.) capră de munte v. capră-neagră; capră-neagră (Rupicapra rupicapra) = capră de munte, capră-sălbatică; capră-sălbatică v. capră-neagră. 2. (art.) (pop.) brezaia (art.), turca (art.).
cf. alb. kjepër,

CIÚT//Ă ~e f. 1) Femelă a cerbului; cerboaică. ~ cenușie. 2) fig. Femeie suplă și elegantă. /Cuv. autoht.
CAFENÍU adj. castaniu, maro, (pop.) căcăniu. (De culoare ~.)
CAFEÁ, (2) cafele, s.f. 1. (Cu sens colectiv) Sămânța arborelui de cafea. 2. Băutură preparată din cafea (1) prăjită și râșnită sau dintr-un surogat. – Din tc. kahve, ngr. kafés, fr. café.
cafeá (-éle), s.f. – 1. Sămînța arborelui de cafea. – 2. Băutură preparată din cafea. – Mr., megl. café. Tc. kahve, arab. qahwa (Șeineanu, II, 71; Meyer 164; Lokotsch 1005; Ronzevalle 134); cf. ngr. ϰαφές, alb., bg. kafé. Anterior sec. XVII. S-a contaminat în epoca modernă cu termenii identici occidentali (it. caffé, fr., sp. café), din care provin der. neol. cafeină, s.f.; cafeism, s.n.; cafetier, s.m.; cafetieră, s.f. – Der. cafeluță, s.f. (cafea; lupin, Lupinus albus); cafeniu, adj. (culoarea cafelei); cafegiu, s.m. (slujitor la curtea domnească însărcinat cu servirea cafelei; proprietar al unei cafenele; persoană care bea cu plăcere cafea, sau care o prepară bine), din tc. kahveci, cf. ngr. ϰαφετζής, bg. kafedŸija; cafegioaică, s.f. (persoană iubitoare de cafea); cafegi-bașa, s.m. (căpetenie peste cafegii, boier de rangul trei care se bucura de privilegiul de a servi cafea la mesele festive, și de dijma pe cafeaua vîndută în toată țara), din tc. kahveci bași (sec. XVIII). Cf. cafenea, s.f. (cafenea, café-bar), mr. cafiné, megl. cavine din tc. kahve hane, cf ngr. ϰαφενές, alb., bg. kafené (› Trans., Banat căfană); cafeșantan, s.n. (bar de noapte, cu muzică și program artistic), din fr. café-chantant, se folosește și în forma șantan, cu o nuanță intens depreciativă („bordel“).

Czech: koza, kozel
French: chèvre, bouc
Greek: cataica
Italian: capra
  
Latvian: kaza; āzis
Lithuanian: oŸka
Polish: koza
Portuguese (Portugal): cabra
Romanian: capră; țap
Russian: coza
Slovak: koza
Slovenian: koza
Spanish: cabra


Nu am dispus de replicile din osetina, persana, tadjica, si nici de replicile vulgate din alte limbi.

Cu privire la "CAPRA" avem probabil un termen dacic "CAFRA / ciuta / turca, oaie, etc".
"PORC" este LATIN, dar si CELTIC (in daca avem "GRASUN", ...).


AM REVENIT cu COMPLETARI:

IE= *kapro- goat;  

Skr. (kaprtha) , Gk. κάπρος ( kapros ), Lat. caper, Umbrian kabru, Gaul. cabros, Ir. gabor/, Welsh -gafr , ON (old norse - nordic) hafr , Eng. hæfer/, Gm. habaro/Haber

http://en.wiktionary...-European_roots

IE+*h₂eiǵ- goat - / Skr. EDAIA ( ADICA " IED/ IADĂ !  :naughty: ), Av. izaēna, Pers. azg, Arm. aic/aidz, Gk. αἴξ (aïx), Alb. edh, Lith oŸỹs, Ltv. āzis

View PostInfinitty, on Feb 10 2009, 09:12, said:

IO, IEU - (el/ IA !)

Czech: ia
Danish: ieg
Dutch: ik
Estonian: mina (-MINE / MIE / MEU !!!)
Finnish: mina
French: je, moa
German: ih (-Îi /- i/ este)
Greek: EGO
Icelandic: ig
Indonesian: saia ( a SA / SIESI/ SĂU ?)
Italian: io
Latvian: es ( -ÎS )
Lithuanian: as ( -ÎS )
Norwegian: ieg
Polish: ia (-io)
Portuguese (Brazil): eu / Portuguese (Portugal): eu / Romanian: eu ;
Russian: ia (-io)
Slovak: ia (-io)
Slovenian: iaz
Spanish: io
Swedish: iag
Turkish: ben (be/bhi - germ/celt/sanscrit)

See also: "I" in any language
Kernerman English Multilingual Dictionary, © 2000-2006 K Dictionaries Ltd.

http://dictionary.re....com/languages/

SE OBSERVA clar forma "-ia" care trece in "-iao/ -io" la traci (- influenta elena ? / EGO ?!).
Nu stim la iranici cum suna.
In rest avem formele: MINE / MEU/ MEA/ MIE/ si -ÎS / -i, ...  B)


IE=*méne / *me-ós /-my, mine Eng. /mine, Gm. /mein, Kurd. ímin, Alb. /imi,

IE=*me

Alb. mua,
Lat. me,
Umbrian mehe,
Eng. mec/me,
Gm. mih/mich,
Ir. mé/mé,
Russ. (menia; mne; mnoi),
Hitt. ammuk,
Lyc. amu,
Lyd. amu,
Goth. mik,
ON mik; mér,
Polish mi; miê; mnie,
Gk. eme,
Skr. (mam),
Av. mam,
Welsh mi,
Pers. /man,
Venetic mego,
Lith. man,
Kurd. (i)m(in)




Alt termen IE:
MARE: great


Gk. μέγας (megas), / MACR-os
Lat. magnus,
Arm. mec/medz,
Illyr. mag,
Gaul. Magiorīx,
Alb. madh,
Skr. MARA-iati
Toch. māk/mākā,
Goth. mikils,
Phryg. meka-,
Eng. micil/much,
ON mikill,
Av. mazant,
Pers. mazant/meh,
Hitt. makkes; mekkish
Ir. maige/,
Welsh Maclgwn,
Gm. mihhil/—
Kurd. mezin

Edited by Infinitty, 10 February 2009 - 10:24.


#33
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostInfinitty, on Feb 10 2009, 10:12, said:

Alt termen IE:
MARE: great


Gk. μέγας (megas), / MACR-os
Lat. magnus,
Arm. mec/medz,
Illyr. mag,
Gaul. Magiorīx,
Alb. madh,
Skr. MARA-iati
Toch. māk/mākā,
Goth. mikils,
Phryg. meka-,
Eng. micil/much,
ON mikill,
Av. mazant,
Pers. mazant/meh,
Hitt. makkes; mekkish
Ir. maige/,
Welsh Maclgwn,
Gm. mihhil/—
Kurd. mezin

Daca luam cu sensul de "VAST, Mare de apa", atunci celt./ slv./ etc "MORE / MOREA" este suficient, ORI poate il punem in legatura cu MOR / MORO (scito-sarmat) = capetenie, cap, varf, ... PROBABIL si "MARE/ urias".

MUREȘ - MURĂȘ - MORI-SENA - MARIȚA (riu in Bulgaria) -----------------> M(o)ARE / Mare.

#34
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostInfinitty, on Feb 7 2009, 17:52, said:

PE:
Czech: ve
Danish: po; ved
Dutch: te,
Norwegian: pa, ved,
Polish: w,  
Romanian: la, pe
Swedish: pa,


LA:

Czech: na
Dutch: naar
Icelandic: á,
Norwegian: pa,
Polish: na
Romanian: la
Russian:
Slovak: na
Slovenian: na,  
Spanish: a;
Swedish: pa,

Czech:  za
French: à
Icelandic: á,
Italian: a,  
Norwegian: pa, da …
Polish: w, na
Portuguese (Portugal): a
Romanian: la
Slovak:  na
Spanish: a


IN si LA:

Danish: i; pa
Dutch: in, aan
French: en; à
German: in;
Icelandic: í
Italian: in, al
Norwegian: i,  
Romanian: în; la
Russian: в, nа
Slovak: v, vo
Slovenian: v, na
Spanish: en
Swedish: i, po



CU:

Estonian: -ga
Romanian: cu
Russian: с(о)

PE cu sensul de sus,deasupra nu exista decat in romana,celelalte pe-uri au sensul de in sau la.

#35
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostVyck, on Feb 2 2009, 13:19, said:

Daca cineva doreste Cantecul Nibelugilor in format PDF(Germana) pot sa incerc sa il pun, sau doar paginile unde vorbeste de "Tara Vlahilor"
In alta ordine de idei vreau exemple de cuvinte gotice, care sa fi evoluat in limba noastra pastrand sau nu sensul initial. Si explicatia cum au evoluat. Mi-a fost pusa si mie aceasta intrebare de persoane "interesate de istoria nostra" si la acest capitol cu Goti nu ma pricep. Stiu doar de ipoteza ca Goti erau Geti sustinuta de cativa cronicari.
Exista ceva la grupul meu Originea reala a limbii rom^nesti si prezentat si aici in urma cu 48 de ore.

View PostVyck, on Feb 2 2009, 13:19, said:

Daca cineva doreste Cantecul Nibelugilor in format PDF(Germana) pot sa incerc sa il pun, sau doar paginile unde vorbeste de "Tara Vlahilor"
In alta ordine de idei vreau exemple de cuvinte gotice, care sa fi evoluat in limba noastra pastrand sau nu sensul initial. Si explicatia cum au evoluat. Mi-a fost pusa si mie aceasta intrebare de persoane "interesate de istoria nostra" si la acest capitol cu Goti nu ma pricep. Stiu doar de ipoteza ca Goti erau Geti sustinuta de cativa cronicari.
Exista ceva la grupul meu Originea reala a limbii rom^nesti si prezentat si aici in urma cu 48 de ore.
Abia acuma am vazut ca ne cunoastem ca Hangeonos.
Exemplarul Romanian,the first language of Europe este ultima varianta a observatiilor mele,dupa care am complectat si cu ultimile postari pe grup,unde exista si un fisier de cercetat.
Sper sa tinem o legatura mai clara si eventual sa ne vedem,daca vreti.
Eu stau in Bucuresti pe langa soseaua Giurgiului,Piata Progresul,email [email protected] sau [email protected]

#36
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
N-am studiat cu atentie materialul pentru ca ma grabesc. Limba daca se poate cunosate mai bine prin comparatia limbii romane vechi (sau chiar a protoromanei) cu protoalbaneza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate