Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Viteza

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Buna.
Mi-a venit venit o instintare de la politie dupa vreo 5 luni de zile. N-are importanta. Ceea ce spune instintarea e ca am depasit viteaza legala care ar fi 50 km, eu avusem 74 km. M-a sfatuit un jurist sa declar ca nu stiu cine a condus masina la aceea data. Ei zic ca au poza, care nu mi-a trimis-o. Pe foaie n-am unde sa completez "ca nu stiu cine a condus masina", doar un spatiu unde sa completez datele personale.
Pot sa gasesc o portita ? Merci

#2
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

 kapio, on Jan 30 2009, 22:31, said:

Buna.
Mi-a venit venit o instintare de la politie dupa vreo 5 luni de zile. N-are importanta. Ceea ce spune instintarea e ca am depasit viteaza legala care ar fi 50 km, eu avusem 74 km. M-a sfatuit un jurist sa declar ca nu stiu cine a condus masina la aceea data. Ei zic ca au poza, care nu mi-a trimis-o. Pe foaie n-am unde sa completez "ca nu stiu cine a condus masina", doar un spatiu unde sa completez datele personale.
Pot sa gasesc o portita ? Merci
Nu cumva a condus-o un prieten al tau, cetatean strain, aflat pentru scurt timp in vizita la tine ? :thumbup:

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

 kapio, on Jan 30 2009, 22:31, said:

Buna.
Mi-a venit venit o instintare de la politie dupa vreo 5 luni de zile. N-are importanta. Ceea ce spune instintarea e ca am depasit viteaza legala care ar fi 50 km, eu avusem 74 km. M-a sfatuit un jurist sa declar ca nu stiu cine a condus masina la aceea data. Ei zic ca au poza, care nu mi-a trimis-o. Pe foaie n-am unde sa completez "ca nu stiu cine a condus masina", doar un spatiu unde sa completez datele personale.
Pot sa gasesc o portita ? Merci


prima si prima data, du-te si da-i o palma "juristului".
dupa asta, declara cine a condus masina (presupun ca tu).

motivul pentru care-ti dau aceste sfaturi e ca amenda pentru refuzul declararii datelor soferului e vreo 800 ron, mult mai mare decat amenda pentru depasirea limitei de viteza cu 24 km/h . nemaivorbind ca la 24 km/h in plus nici macar nu-ti suspenda permisul, primesti doar amenda.

#4
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
asta-i culmea frate... sa stii ca esti vinovat si sa incerci s-o scalzi aiurea... ce pana mea? e doar o amenda.

romani... :death:

Edited by vladc, 31 January 2009 - 12:05.


#5
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008

 vladc, on Jan 31 2009, 12:04, said:

asta-i culmea frate... sa stii ca esti vinovat si sa incerci s-o scalzi aiurea... ce pana mea? e doar o amenda.

romani... :death:


Treaba e de cinci luni de zile !  Drumul la Cluj il fac atat eu cat si fratele meu si tatal meu. De unde dracu' sa stiu cine a condus masina acum 5 luni. Nu stiu cine a condus-o acum 2 saptamani daramite acum 5 luni. Geez !

Apropo, cat e amenda ? Si DA, de trimis o trimit sigur !

#6
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009
Pentru depasirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv, se primesc 3 puncte se penalizare, un punct fiind echivalentul a 10% din salariul minim pe economie.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 kapio, on Jan 30 2009, 22:31, said:

Buna.
Mi-a venit venit o instintare de la politie dupa vreo 5 luni de zile. N-are importanta. Ceea ce spune instintarea e ca am depasit viteaza legala care ar fi 50 km, eu avusem 74 km. M-a sfatuit un jurist sa declar ca nu stiu cine a condus masina la aceea data. Ei zic ca au poza, care nu mi-a trimis-o. Pe foaie n-am unde sa completez "ca nu stiu cine a condus masina", doar un spatiu unde sa completez datele personale.
Pot sa gasesc o portita ? Merci


Cel mai bine e sa vorbesti cu cineva sa fie de acord sa i se ia punctele, iar amenda o platesti tu.
Daca nu comunici datele, amenda este mult mai mare.
Nu poti sa te eschivezi spunind ca nu mai stii cine a condus masina acum nu stiu cit timp, pentru ca masina nu este o bricheta, sau un pix.
Ai putea sa motivezi astfel poate doar daca masina este de serviciu si este condusa frecvent de mai multe persoane.


#8
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 copjob2000, on Feb 1 2009, 23:50, said:

Cel mai bine e sa vorbesti cu cineva sa fie de acord sa i se ia punctele, iar amenda o platesti tu.
Daca nu comunici datele, amenda este mult mai mare.
Nu poti sa te eschivezi spunind ca nu mai stii cine a condus masina acum nu stiu cit timp, pentru ca masina nu este o bricheta, sau un pix.
Ai putea sa motivezi astfel poate doar daca masina este de serviciu si este condusa frecvent de mai multe persoane-
Teoretic, seful de parc auto ar trebui sa aibe foi de parcurs de la fiecare, asa ca nici atunci nu tine.

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În cazul ăsta, treaba e cam nasolă.
Nu prea ai ce mai face.... decât să o plătești sau să o contești, fără prea mari șanse de izbândă!


#10
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Trimite datele cui crezi tu ca a condus masina.
Oricum nu conteaza, in 90% din cazuri PV cu contraventia nu mai ajunge.
@copjob2000: deocamdata nu are ce sa conteste, inca nu e intocmit nici un proces verbal.

Edited by saxx, 05 March 2009 - 19:54.


#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 saxx, on Mar 5 2009, 19:52, said:

Trimite datele cui crezi tu ca a condus masina.
Oricum nu conteaza, in 90% din cazuri PV cu contraventia nu mai ajunge.
@copjob2000: deocamdata nu are ce sa conteste, inca nu e intocmit nici un proces verbal.



Mulțumesc pentru atenționare!
La procesul-verbal m-am referit!
Totuși, cum ai ajuns la concluzia cu cele 90%? De ce nu 75% sau 50% de exemplu?
Eu aș aprecia un alt procent și în partea opusă!!!


#12
tytysabye

tytysabye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.08.2005
Romania ... romani ...

#13
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Pe de o parte are si omul dreptate. Termenul ala de comunicare de 6 luni este enorm. Eu nu stiu ce am mancat acum 2 ore, de unde naiba sa tin eu maine daca a fost la volan sotul, eu, mama , tata, amantul, amanta, catelul .... sau mai stiu eu cine. Si nu o fi ea masina un pix dar nici sa stau sa imi notez in agenda cine cum cat si unde a condus.

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 eSkybax, on 22nd December 2009, 12:55, said:

Pe de o parte are si omul dreptate. Termenul ala de comunicare de 6 luni este enorm. Eu nu stiu ce am mancat acum 2 ore, de unde naiba sa tin eu maine daca a fost la volan sotul, eu, mama , tata, amantul, amanta, catelul .... sau mai stiu eu cine. Si nu o fi ea masina un pix dar nici sa stau sa imi notez in agenda cine cum cat si unde a condus.




De regula, o masina nu este condusa de mama, tata, amanta, cu atat mai putin de animale, chiar si caini.... :confuzzled:
De obicei masina nu se imprumuta, iar cand o faci, tii minte.... tocmai pentru ca se pot intampla belele....

#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 22.07.2005
Daca vrei sa fii eficient, pune o victima sa ia punctele si tu fa plata. Nu te doare capul si e mai ieftin, chiar daca vei castiga in instanta, ar trebui sa te gandesti la timpul pe care l-ai pierdut.

#16
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Strainii au eliminat de foarte mult timp problema asta. Amenda vine direct proprietarului masinii iar acesta are 30 de zile la dispozitie sa declare ca a condus altcineva masina.

Asa mi se pare cel mai normal de facut.

Iar cu gasitul cuiva care sa fie de acord sa i se ia puncte de pe permis, e cam problematic. In romania au inceput sa se construiasca baze de date pentru asiguratori, iar niste puncte pe permis luate pentru viteza cantaresc foarte greu la stabilirea primei de asigurare. Eu personal nu as fi de acord sa imi sacrific puncte de pe permis nici pentru fratimiu.

Edited by SPF, 29 December 2009 - 23:37.


#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În România mai sunt multe de pus la punct ca in alte state, numai că nu se vrea.... :huh:
Ne rămâne speranța!

#18
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 SPF, on 29th December 2009, 23:36, said:

Strainii au eliminat de foarte mult timp problema asta. Amenda vine direct proprietarului masinii iar acesta are 30 de zile la dispozitie sa declare ca a condus altcineva masina.

Asa mi se pare cel mai normal de facut.

Iar cu gasitul cuiva care sa fie de acord sa i se ia puncte de pe permis, e cam problematic. In romania au inceput sa se construiasca baze de date pentru asiguratori, iar niste puncte pe permis luate pentru viteza cantaresc foarte greu la stabilirea primei de asigurare. Eu personal nu as fi de acord sa imi sacrific puncte de pe permis nici pentru fratimiu.


  care ar fi companiile alea de care zici? aia nu au si nici nu vor avea acces la baza de date a politiei,si daca o fac o fac ilegal( incalcand actuala lege a protectiei datelor cu caracter personal)!!!   Aia habar nu au cine a fost sau nu clientul lor (testat de mine personal,am inscris o masina in romania cu care circul in irlanda si la la o companie de asigurare din romania am pierdut 30 de minute sa le explic ca am fost clientul lor)
   Cel mai bun lucru de facut e sa pui un nume si o adresa a unui cetatean strain si treaba e rezolvata. niciodata nu o sa dea de ala, la fel cum mie nu mi-a venit pe adresa de irlanda nici o amenda luata in alt stat!!! asa ca pana la baze de date ......

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate