Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract
 Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Adio Doi Cocosi
 

PROBLEME LA VAMA

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postspe, on Jan 29 2009, 13:52, said:

Nu-i obligatoriu sa aiba ca domeniu principal de activitate. Poate are in statut, in actul constitutiv adica. Desi nici el, cu toata prietenia, nu stiu cum va face sa stinga datoria pe care o va avea catre furnizor...
pai de exemplu ar putea s-o lase nestinsă, adică domnule asta e, nu mi-am plătit furnizorul, ce-o să-mi faceți, mă împușcați?
sau ar putea sa închidă acea plată din asociați-cont curent, adică vezi doamne s-a dus patronul și i-a plătit el direct chinezului. din buzunar/ cont personal.

#20
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
Atata vreme cat ai o factura legala pentru produsele acelea, du-te la dhl si spune-le sa iti faca vama cum e legal. E treaba vamesului ca are suspiciuni, tu insista sa iti faca vama normal. Ca tu ai cumparat 50 de produse e treaba ta ce faci cu ele atata vreme cat platesti toate taxele vamale.

#21
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005
Nu mai vorbiti toti din auzite ca legile nu mai sunt cum erau in 90 . Nu ai ce face decat sa importi pe firma!!!!
Daca nu te supui acestei conditii nu numai ca iti va pleca inapoi coletul dar va trebui sa platesti si taxe pentru ca au pierdut vremea!
De unde esti? daca esti din Timisoara pot sa te ajut daca nu... discutam...
Cate zile mai ai pana sa fie trimis inapoi?
Vezi ca de la chinez iti trebuie factura si chitanta pe firma..
Eu am patit acelasi lucru dar eu am importat in valoare de cateva mii de euro inainte sa patesc asta.. ideea e ca te`ai avantat prea repede la 50 de bucati.Sper ca acele electronice nu sunt telefoane contrafacute.. ;)

#22
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
Am primit coletul inca de marti... deci cred ca mai am ceva timp la dispozitie... cei de la DHL nu mi-au dat un termen, mi-au spus doar "cat mai repede" sa le trimit acea factura.
Sunt din Bucuresti si nu am comandat telefoane contrafacute, doar niste accesorii de telefon care nu sunt produse de nici o firma protejata.
De FF pot face rost de la chinez, probabil si de chitanta. Insa nu am firma pe care sa mi le intocmeasca.
Cum crezi ca pot rezolva impasul in care am ramas?
Orice sfat e binevenit...

#23
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005

View Postbond1, on Jan 30 2009, 04:00, said:

Nu mai vorbiti toti din auzite ca legile nu mai sunt cum erau in 90 . Nu ai ce face decat sa importi pe firma!!!!
Daca nu te supui acestei conditii nu numai ca iti va pleca inapoi coletul dar va trebui sa platesti si taxe pentru ca au pierdut vremea!
Complet fals!!!
Coletul pleaca inapoi doar daca destinatarul sau expeditorul platesc asta. Altfel, coletul e abandonat in favoarea statului.
Daca bine retin perioada, dupa vreo 20 de zile coletul trebuie sa primeasca o destinatie finala, fie ca e vamuit, fie ca e abandonat, ca de returnat cu cred ca se pune problema.
Si nu vei plati nicaieri taxe pentru ca au pierdut vremea cu coletul tau. Ai platit o data cu transportul operatiunile de vamuire iar daca va trebui sa mai platesti ceva, vor fi doar taxele vamale si TVA-ul, nu pierderea de vreme a vamesilor.

#24
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Acum vreo 3 ani parca era maxim 10 zile termenul pe care il putea petrece un colet in vama.

#25
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Acum trei ani, termenul era de 30 de zile.

#26
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005

View Postghevasalie, on Jan 30 2009, 12:15, said:

Complet fals!!!
Coletul pleaca inapoi doar daca destinatarul sau expeditorul platesc asta. Altfel, coletul e abandonat in favoarea statului.
Daca bine retin perioada, dupa vreo 20 de zile coletul trebuie sa primeasca o destinatie finala, fie ca e vamuit, fie ca e abandonat, ca de returnat cu cred ca se pune problema.
Si nu vei plati nicaieri taxe pentru ca au pierdut vremea cu coletul tau. Ai platit o data cu transportul operatiunile de vamuire iar daca va trebui sa mai platesti ceva, vor fi doar taxele vamale si TVA-ul, nu pierderea de vreme a vamesilor.
Iti garantez ca pleaca inapoi si platesti amenda!
TVA si taxe vamale platesti daca rezolvi ;)

#27
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007

View Postbond1, on Feb 2 2009, 10:13, said:

Iti garantez ca pleaca inapoi si platesti amenda!
TVA si taxe vamale platesti daca rezolvi ;)
nu mai e de actualitate topicul, dar ma bufneste rasul. cum sa platesti amenda pentru un colet care nu il ridici??
spune-mi si mie unde scrie asta ca am niste prieteni la care sa le trimit cateva "colete" care sa nu le poata ridica :lol:

#28
valys2

valys2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.05.2007
Va salut !
Persoana fizica am comandat din China un colet prin DHL . Am fost de acord platesc TVA si taxe si ca DHL sa-mi faca toate operatiile necesare insa mi-au spus ca e o problema cu vama.
Vama a spus ca coletul este o cantitate prea mare insa nu este decat o statie de lipit cu accesorii la un pret apropiat de 500 dolari. Mi se cere firma sau sa trimit coletul inapoi.
Am dat actele si pretul corect, nu inteleg unde este problema. Am facut cerere pentru EORI , astept sa vina.
Ce este de facut ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate