Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

probleme cu reteaua

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Salut baieti,

Iaca am si eu o problema. Am intrat intr-o retea gigant din drumul taberei cu speranta ca ma voi putea conecta la internet. Ideea era sa conectez doua calculatoare la retea dar adminul retelei din bloc nu mai avea decat un port liber in switch. Asa ca am cumparat si eu unul si l-am legat de acela.Aici apare problema..cand conectez doar un calculator la retea (deci fara switch-ul meu) totul merge OK (IP-ul este trimis prin DHCP); dar cand il trec prin switch-ul meu parca e nebun..pur si simplu nu vrea.Se vad doar cele 2 calculatoare ale mele. Am incercat toate posibilitatile de cablare si tot nimic..Iar cum nu ma pricep prea bine la retelistica, va rog sa ma ajutati...

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Intre switch-uri ai nevoie de cablu crossover . Unele switch-uri merg si pe cablu normal , dar se pare ca in cazul tau nu e asa.

Edited by cspot, 25 February 2005 - 11:47.


#3
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Daca unul din switch-uri nu are Auto-MDI/MDI-X si nu are nici port de uplink, cablul dintre cele 2 switch-uri trebuie mufat crossover (x-over), T-568A la un capat si T-568B la celalat capat ( http://www.firewall....bling_xover.php ), nu straight (la fel la ambele capete).

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
mai sunt switchuri fara uplink :-/

#5
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
am incercat ambele metode de cablare intre switchuri...si crossover si direct. Nu merge. Din cate stiu, switch-ul tipului nu are port d uplink. Sunt bagat intr-un port normal Si inca o chestie...daca bag direct in calculator merge si direct si crossover (e nebunie curata). Ce e drept...cand sunt pe cablu cross, se pierd niste ping-uri

#6
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
pai nu Uplinkul lui il folosesti, tu intri cu Uplinkul tau intr-un port normal de-al lui...

#7
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Incearca sa schimbi switch-ul cu altul si vezi diferenta (daca exista).

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Verifica din nou daca nu ai gresit ceva . Cablu cross intre switch-uri , cablu normal spre computere . Verifica daca cablurile sunt ok ! Am vazut eu tipi care nu prea se pricep la culori . Ala de a facut cablul poate e daltonist .

#9
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

cerbra, on Feb 25 2005, 11:54, said:

am incercat ambele metode de cablare intre switchuri...si crossover si direct. Nu merge.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai zii mai exact ce nu merge - apar pierderi de pachete la ping sau.. ?
Se poate ca switch-ul in sine sa fie defect... Verifica si ce IP-uri sunt alocate fiecarui calculator daca zici ca folosesti DHCP (sa fie toate din aceeasi sub-clasa si distincte).

Edited by tudor_turcu, 25 February 2005 - 13:25.


#10
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
intre switch-uri este un cablu normal UTP fara pretentii de lungime 37m. Cablu intre switch-uri este cross dar pt teste am incercat si cu cablu drept.Cablajul este bun, este facut de mine si verificat cu un dispozitiv de tip network tester (deci e OK).Am si un IP de teste din clasa 10 (care nu e alocat prin dhcp) cu care ar trebui sa mearga totul. Lucru care de altfel se si intampla daca nu trec prin switch. Si mai este o problema. Am conectat si celalalt calc direc si surpriza....nu merge..Nu stiu ce se intampla, am incercat cu 2 placi de retea (un realtek de 10 MB si un allied telsysn de 10/100). Am mers mai departe si am pus placile astea pe calc pe care imi mergea. Din nou surpriza...nici acolo nu mergea. Asadar, pot sa ma conectez la retea doar cu placa gigabit integrata pe mainboard. Acum m-am pierdut de tot...nu stiu ce sa mai fac.

Ar putea sa fie switch-ul tipului ala de vina? dar daca da, atunci de ce imi merge mie daca nu trec prin switch-ul meu. Si al meu e OK. L-am incercat il alta parte si merge. Si mai mult, am incercat aici si cu un shwitch cisco ( de fapt un  ruter pe care il foloseam pe post de switch) si tot nu a mers....

#11
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
da, toate ip-urile sunt din aceeasi clasa.Si nu mai vad pe nimeni in retea, nu se intoarce nici un ping...

#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
conecteaza doar UN calculator prin switch ... daca NU vrea, atunci incearca cu un alt switch ... se pare ca ceva la tine acolo e "defectuous"

#13
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003

laurentiu907, on Feb 25 2005, 12:29, said:

Incearca sa schimbi switch-ul cu altul si vezi diferenta (daca exista).

<{POST_SNAPBACK}>


Fa ce ti-am spus mai sus, si vezi totusi sa nu fie si o problema de cablare... intre switch-uri doar...

Inteleg ca el ca echipament functioneaza... Dar intre ele switch-urile trebuie sa comunice corect..

Si daca spui ca ai mai incercat si cu acel CISCO si tot nu merge ma duce cu gandul la problema de cablare.

Spor!

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Probabil ca tipu are dependenta Mac-IP . In consecinta doar o singura placa de retea o sa-ti mearga , adica aia pe care ai folosit-o prima data .

      Ai incercat sa stai de vorba cu omu sa-i povestesti ce si cum ?


     Totusi ar trebui sa-ti mearga schema : Pc-ul care merge direct ---> switch-ul tau ---->switch retea .

Edited by cspot, 25 February 2005 - 15:45.


#15
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Am mai incercat ceva...

Am fost la tipul asta la care este switch-ul de retea. M-am dus acolo

cu switch-ul meu pe care l-am legat de al lui cu un cablu drept.In

switch-ul meu am conectat calculatorul lui si calculatorul meu de la

mine din casa (folosind acelasi cablu pe care il foloseam si inainte).

Si surpriza...a mers!!! M-am dus iar la mine si am conectat switch-ul

pe acelasi cablu care exista intre mine si tipul asta..NU a mers.  

Sa fie cablul dintre switch-uri prost? Dar daca ar fi asa de ce merge cand duc switch-ul la el. Plus ca l-am verificat iar cu un network tester


Am desenat schema retelei (vezi imaginea). In stanga, este varianta

care nu merge dar care imi trebuie mie iar in dreapta este schema in

care merge

Attached Files



#16
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
am uitat sa va zic...in schema 2, switch-ul meu este conectat pe portul 5 (ultimul) dar nu pare nimic deosebit la el.Sa inteleg ca asta ar trebui sa fie un uplink din moment ce am conectat switch-urile intre ele printr-un cablu drept?

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu ! Inseamna ca switch-ul ala al tau este capabil sa-si dea seama ce fel de cablu folosesti .

     Ce stie sa faca network testeru ala al tau ? Dupa mine cablul ala de 40 de metri nu e bun .

      Noteaza cu MARE atentie culorile la ambele capete si povesteste-ne si noua ....

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Un cablu DREPT trebuie sa aiba in pozitiile "1 si 2" si in "3 si 6" cate o pereche de fire cu aceleasi culori .
       Cablul CROSS au inversate la destinatie 1 cu 2  si 3 cu 6 .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate