Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

D-Link DIR-615 Wireless N Home Router

- - - - -
  • Please log in to reply
1161 replies to this topic

#37
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Așa e, WIP e pe site-ul DD-WRT. La OpenWRT pe forum, încă se plâng cei de-acolo că nu există încă firmware third party. Pare-se că tot rev. D1 va fi suportată, deoarece există pe site-ul D-Link sursele. Rev. B în mod sigur nu va fi niciodată, datorită Ubicom.

#38
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am instalat și eu firmware v. 4.11, având anterior v. 4.00. Ce să zic, n-am observat decât că a apărut la meniul Advanced Options o opțiune nouă și anume QoS (Quality of Service). Din link am înțeles, în mare, cu ce se mănâncă acest QoS. În meniul Help al routerului, ei spun că ajută la gaming online, chestie care m-ar "coafa", gamer fiind.  :D  Pe de altă parte, n-am înțeles dacă e mare consumator de resurse acest serviciu și ce impact ar avea asupra vitezei. Are cineva idee?
Aa, și încă ceva. Am observat că un update de firmware nu mai ține 30 de secunde ca la DI524, ci vreo 90 de secunde. Mult al dreaq! Ce se întâmplă dacă pică curentul chiar în timpul update-ului, nici nu vreau să mă gândesc. Problema e, cum se poate recupera un router mort sau deja îi trebuie doar colivă?  :)

Edited by ursamajor, 20 October 2009 - 10:30.


#39
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
In general ii trebuie o coliva daca-ti pica chiar atunci... Dar este posibil (in functie de momentul in care a picat curentul) sa mai existe sanse sa-l recuperezi... In acest sens iti recomand sa arunci un ochi la metode de trezire de pe siturile cu firmware alternativ (ddwrt, openwrt, tomato) deoarece acolo sunt descrise mai multe metode pentru acest nefericit caz.
Pe ideea de a fi "prevezator" iti recomand un ups...
Qos aloca prioritati de banda anumitor calclatoare (si in sens + si -) dar e specific fiecarui router in parte... Din pacate pentru routerul tau nu stiu sa-ti zic exact ce efecte are sau cum se face...

Bafta!

#40
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Hmm, atunci o s-o las mai moale cu update-urile. E adevărat că sunt ani de când n-am mai avut curentul picat, dar, trăim în RO, și orice e posibil. :)
Am preferat un stabilizator de tensiune unui UPS și parcă nu mă-ndur să dau o căruță de bani pe unul, doar pentru 1-2 update-uri de firmware/BIOS pe an.

Edited by ursamajor, 20 October 2009 - 11:11.


#41
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005

 ursamajor, on 20th October 2009, 11:29, said:

Am observat că un update de firmware nu mai ține 30 de secunde ca la DI524, ci vreo 90 de secunde. Mult al dreaq!

524 are un flash de 1MB si firmware-ul are vreo 700KB.
615 D1 are flash-ul de 4MB si firmware-ul se 3MB.
Trebuie un timp mai lung sa scrie cei 3MB.
615 C1 are tot flash de 4MB dar firmware-ul este de 3,5MB.
Cel mai cu "moț" este 615 A1.
Are un flash de 8MB si firmware-ul are 6MB.
Ca o comparatie renumitul  Linksys WRT54GL are firmware-ul de 3,3MB.Originalul.
Tomato are numai 3MB.

#42
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Am si eu o intrebare:

As dori sa achizitionez acest router wireless pe care as dori sa il folosesc in urmatorul fel:Am internet de la Clicknet, 4mbps, cu modem Huawei SmartAX MT882, cu intrare cablu de telefon si doua iesiri pentru computer(Ethernet+USB).As dori sa conectez routerul wireless prin Ethernet cu modemul, pentru a putea avea conexiune wireless pe laptop si pe telefon(Nokia e65, are wireless).Va merge, sau nu?

Multumesc anticipat. :)

#43
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare

Ma puteti ajuta cu niste setari pentru Strong DC, astfel incat sa mearga pe Active?
Am incercat si portforwarding.com dar nu reusesc...
Am pus doua print-screen-uri cu setarile facute la router si strong dc. Nu stiu unde este eroarea..

Attached Files


Edited by nikolas, 21 November 2009 - 15:50.


#44
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Ce se vede dintr-o privire: tu pari sa ai pe acel calc 192.168.0.100 pe cand pe router ai facut port forward catre ipul 192.168.0.1

Bafta!

#45
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Sunt intr-o oarecare dilema:
D-link DIR-615 rev.D1
sau
D-link DIR-635 rev.B1 ?

Ce ma sfatuiti ?
Ce throughtput are fiecare pe LAN / WAN ?
De unde as putea cumpara mai ieftin ca din magazine ?

#46
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
D1. 100Mbits/s.
Mai sus am zis ce platforme folosesc reviziile de la DIR-615. Rev. B folosește platforma Ubicom cu procesor de 275MHz.

#47
DarkManXXX

DarkManXXX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.12.2006
Salut! Am si eu o problema cu acest router. Nu ma pricep dar l-am cumparat acum 3 zile si a mers perfect dar astazi nu stiu ce a avut si nu a mers. Cel de-al doilea led cel care indica conexiunea la internet palpaie dar are culoarea rosiatica asa nu verde cum avea cand mergea. Internetul merge, daca pun cablu in laptop merge dar cand sa ma conectez wireless nu. Am facut un upgrade la driverele laptopului dar nu cred ca are cum sa fie asta....Va rog daca puteti sa ma ajutati ca nu ma pricep si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac/incer. Multumesc...

#48
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu prea-i în regulă. Dă-i un "hard reset" (see the picture below) și reconfigurează-l. Poate-și dă drumul.

Attached Files



#49
DarkManXXX

DarkManXXX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.12.2006
am incercat si am reusit. acum imi merge dar mai slab. e posibil sa fi creat mai multe retele wireless? imi apare reteaua mea la care ma conectez si inca 2 -  ADSFETO si ADSFET. Oare asta sa fie problema cum pot sa le sterg si sa ramana decat cea la care ma conectez ? Multumesc...

Edited by Ravy, 14 December 2009 - 11:24.


#50
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu el creează mai multe rețele wireless, ci dispozitivul tău detectează și alte rețele din jurul tău. N-ai nicio treabă cu ele. Tu conectează-te la rețeaua ta. În schimb, altceva se poate întâmpla. Dacă celelalte rețele au semnal puternic, pot crea interferențe rețelei tale și aceasta poate funcționa instabil. Poți schimba canalul până merge OK.

#51
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006
Salut, as dori sa achizitionez si eu acest router wireless dar problema este ca am un laptop cu wireless atheros si am vazut ca mai pica netul .. s-a facut remedierea la problema asta :( ?

#52
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Poți reformula? Nu se înțelege ce vrei să spui. Routerul e foarte stabil și capabil.

#53
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006

 ursamajor, on 17th December 2009, 16:59, said:

Poți reformula? Nu se înțelege ce vrei să spui. Routerul e foarte stabil și capabil.

desi eu am un laptop acer, place de retea wireless atheros, si am auzit ca daca fac conectiunea la router wireless o sa am niste neplaceri, cum ar fi ca se deconecteaza netul din 20 minute sau 30 minute si intreb daca s-a rezolvat problema asta sau am inteles eu gresit?!

#54
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Atheros am și eu pe eeePC 901 și n-am văzut să se întâmple așa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate