Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta
 

D-Link DIR-615 Wireless N Home Router

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1161 răspunsuri în acest subiect

#73
californiadreamin

californiadreamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 214
  • Înscris: 04.11.2008

 ursamajor, on 17th February 2010, 18:20, said:

Ce provider de net? Fă-i și-un update de firmware la ultima versiune.
Providerul este o firma de cartier.
Cat despre update : This firmware is the latest version :(

#74
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce versiune e? Așa spunea și la mine. Uită-te și pe dedesubt la router ce versiune e routerul și firmware-ul. Descarcă apoi de pe site de la D-link. Conexiunea e PPPoE? Poate nu e always on...

#75
californiadreamin

californiadreamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 214
  • Înscris: 04.11.2008

 ursamajor, on 17th February 2010, 19:05, said:

Ce versiune e? Așa spunea și la mine. Uită-te și pe dedesubt la router ce versiune e routerul și firmware-ul. Descarcă apoi de pe site de la D-link. Conexiunea e PPPoE? Poate nu e always on...
Da, asa este, nu era ultimul firmware. Facut update. Deocamdata se pare ca s-a rezolvat problema. Acum pe laptop patesc cam acelasi lucru. Incerc sa ma conectez wireless, se conecteaza insa nu pot deschide nicio pagina. Daca dau un ping catre yahoo.com de exemplu, primesc raspuns, dar yahoo.com nu pot deschide in browser, fie el Mozilla sau IE.

#76
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
cumparat obectu' si atasat ca si access point la un alt router

intrebarea este: cum ii pot accesa interfata, fara sa-l resetez?

#77
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.256
  • Înscris: 05.01.2006
Accesandu-l la ip-ul sau de pe LAN...
Pentru asta:
-trebuie sa te asiguri ca ai pe acel calculator ip din clasa care o are el pe LAN
-trebuie sa te asiguri ca nu mai ai vreun alt calculator/device cu acelasi ip

Nu ar fi rau sa ne spui cum ai setat cele doua routere intre ele (care cum ce ip are si care cum in ce mufa este conectat) Daca nu mai stii ip-ul sau de pe LAN sau daca nu-l poti accesa desi stii clar ca ala era ipul lui nu ai ce-i face decat un reset si refacerea setarilor tinand cont de urmatoarele:
-al doilea router il conectezi de primul router printr-o mufa de pe LAN si lasi WAN-ul gol
-al doilea router sa aiba pe LAN (NU wan) ip din aceeasi clasa cu primul router (pe lan) si pune un ip de capat (xxxx.253 de ex)
-al doilea router sa aiba dhcp-ul oprit

Bafta!

Editat de Ravy, 16 martie 2010 - 10:14.


#78
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
deci nu merge :D .. nu ca m-as fi asteptat

deci setat r2 dupa cum zicea la manual: fara UPNP, fara DHCP, cu ip-ul lui r2, schimbat din 0.1 ca sa nu se confuzeze r1 care il are si el la fel, in 0.251

setat partea de wireless in r2 si pus bifa la access point iar router-ul s-a comutat.

dupa cum spuneam, desi ca functionalitate e ok, interfata nu ii mai poate fi accesata si prin urmare, singura optiune de a seta ceva prin el, se face doar prin resetarea lui, ceea ce este incomod, mai ales ca in teorie, ar trebui sa mearga

sugestii?

#79
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 342
  • Înscris: 26.01.2007
salutare,

ca sa nu deschid alt topic, am sa intreb aici:

este acest router compatibil cu ipv6? merci

#80
flosexozu

flosexozu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 94
  • Înscris: 06.02.2007
Ma poate ajuta cineva cu niste indrumari legate de limitarea benzii?Am 2 pc-uri legate prin cablu la acest router si pe unul din ele as vrea sa fie alocata banda mai mare pt descarcari odc,torrente...iar pe celalalt doar pt messenger,browsing.Multumesc !

#81
kojiro

kojiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 14.04.2009
Salutari,

Am si eu o intrebare de incepatori. Am un router D-link DIR 615. Daca  il scot din priza dupa ce il configurez imi pastreaza setarile facute de mine?
Multumesc.

#82
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.256
  • Înscris: 05.01.2006
Da, ti le pastreaza.
Oricum, are si o functie de backup pe care o poti folosi sa-ti faci backup la setarile facute de tine si care-l poti pune inapoi cu functia restore tot din meniul routerului.

Bafta!

#83
kojiro

kojiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 14.04.2009
Mi-am setat si eu reteaua. pana acu fara probleme. A venit un prieten la mine si am vrut sa ma conectez la retea de pe laptopul lui. Are unEE pc. Problema este ca de pe laptopul lui nu vad reteau. Eu am net.  Imi poate da cineva un sfat. Multumesc.

#84
stefan1980

stefan1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 30.03.2006
Salutare,


Am cumparat ieri acest router DIR-615 revizia D1 cu ultimul update 4.11 si ma confrunt cu urmatoarea problema.
Net de la RDS.
Setat PPPOE led-ul care indica link nu se aprinde de nici o forma si net-ul nu functioneaza.
Cu aceleasi setari pe doua rourete un netgear si un gigaset functioneaza fara nici o problema. Tin a preciza ca routerul nu este defect, probat in realabil cu o retea de cartier si functioneaza fara nici o problema.

#85
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.256
  • Înscris: 05.01.2006
Daca nu ai link pe port poti sa-l setezi cat doresti ca nu va merge.
Nu stiu daca ai pe el optiuni referitor la ce standard sa se conecteze, dar daca ai ceva de genul:

Quote

* 1000BASE-T full duplex
    * 1000BASE-T half duplex
    * 100BASE-T2 full duplex
    * 100BASE-TX full duplex
    * 100BASE-T2 half duplex
    * 100BASE-T4
    * 100BASE-TX half duplex
    * 10BASE-T full duplex
    * 10BASE-T half duplex
poti incerca printre ele.
Deasemenea un hard reset (sau restore to factory defaults) nu i-ar strica.

Daca el iti arata link doar cand esti "conectat" la net si nu si cand simte semnalul atunci poate nu ar strica sa arunci un ochi pe acest topic: http://forum.softped...howtopic=109155

Bafta!

#86
kojiro

kojiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 14.04.2009

 kojiro, on 8th May 2010, 21:54, said:

Mi-am setat si eu reteaua. pana acu fara probleme. A venit un prieten la mine si am vrut sa ma conectez la retea de pe laptopul lui. Are unEE pc. Problema este ca de pe laptopul lui nu vad reteau. Eu am net.  Imi poate da cineva un sfat. Multumesc.

Ma poate ajuta si pe mine cineva?

#87
agow2004

agow2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 01.01.2010
rezultate test dlink dir-615
--10.8mb/s pe fir
--5.4mb/s wirelles [nu stiu de ce asa mult--stiam ca pe wirelles este max 2.5mb/s]
--wlan cu un nokia 5800 express music-500kb/s !!!
totul merge perfect ,fara intreruperi
am facut si un update la ult versiune
link ultimul update 2010 martie:
ftp://ftp.dlink.biz/dir/dir-615/driver_so...de_20100303.zip
In arhiva gasiti un fisier numit DIR-615D_FW411EUB15.bin, care este ultima versiune de firmware ptr. toate reviziile D (oricum la noi se comercializeaza numai D1 si D3).

Editat de agow2004, 21 iunie 2010 - 18:58.


#88
ionelmsn

ionelmsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 191
  • Înscris: 01.06.2009
Salut,
fratilor dupa nu stiu cate ore de incercari si nervi am si eu cateva intrebari si o sa incep cu urmatoarea: care e diferenta intre Filezilla server si filezilla client? De doua zile incerc file server totul e ok in lan intre cele trei calculatoare care ruleaza sub dir 615 ultima actualizare facuta acum 2 ore 4.11EUB15. Problema este cu wan, nu pot vedea deloc saringul de pe calcul de la serviciu lucru care ma exaspereaza am incercat tot ce-i posibil (am forwardat portul 21 si 20 am activat DMZ-ul), am mai scris pe alte forumuri (pana am ajuns la dir 615 ultima speranta) fiind aici. Am vazut si: http://portforward.com/cports.htm unde am gasit trei tipuri de 615 si la fiecare am vazut ca au o optine in plus cea de virtual server pe care nu o vad la mine la configurare. Sper ca nu am scris ceva aiurea nu prea ma stiu in domeniu dar va rog daca a mai intalnit cineva ceva asemanator sau are vre-o idee care ma poate ajuta sau nu, ajutati-ma. Ultima mea solutie e sa incerc cu filezilla client sau alte programe, desi asta mi sa parut super. Sunt aproape sigur ca imi scapa ceva dar efectiv nu imi dau seama ce. Oricum eu va multumes anticipat.


                       Cu stima,
                          ionelmsn.

#89
agow2004

agow2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 01.01.2010
eu folosesc golden ftp server varianta free si merge f bine

#90
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.256
  • Înscris: 05.01.2006
http://forum.softped...m...t&p=8379918

Editat de Ravy, 22 iunie 2010 - 18:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 3

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate