Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

D-Link DIR-615 Wireless N Home Router

- - - - -
  • Please log in to reply
1161 replies to this topic

#19
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
1. Posibil cablul "verificat la magazin" sa fie mufat necorespunzator. Spune-ne ordinea firelor in mufe, cu mufele tinute cu varful in sus si cablul in jos, cu contactele inspre tine, de la stanga la dreapta.
2a. ???
2b. Routerul este in norma N, care ar trebui sa-ti asigure o viteza mai mare, dar, probabil ca adaptorul wireless de pe laptop este doar in norma G, asa ca cei 3 M sunt maxim ce poate.

#20
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Cine mai are DIR 615 ? Eu am niste probleme in sensul ca din cand in cand apar mici intreruperi la conexiune ( se deconecteaza/conecteaza yahoo messenger). Am incercat ultimele 2 firmware-uri si la fel face. Nu e problema de wireless ca imi face pe desktop treaba asta.

Help?

#21
worg

worg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.06.2007
Salut.
Am cumparat si eu de curand acest router D-Link DIR-615.

Intampin o problema cu conexiunea Wireless.

Am doua laptopuri conectate prin Wireless.
1. TOSHIBA Satellite, cu placa de retea wireless Intel, se conecteaza pe N, fara nici o problema, stabil, viteza de transfer ajunge si pana la 10 MB/sec prin 2 pereti de beton armat.

2. ACER, cu placa de retea wireless Atheros, se conecteaza pe N, insa conexiunea nu este stabila. Cateodata din 10 in 10 minute, alta data din ora in ora primesc statusul conexiunii wireless "Limited" sau "No internet access" in Windows Vista. Daca astept 5-10 minute, isi revine singur, sau daca deconectez si reconectez conexiunea wireless din Windows, totul revine le normal.
In acest timp, in care statusul conexiunii wireless este "Limited" sau "No internet access", NU POT ACCESA INTERNETUL de nici un fel. Nu am raspuns de nici un fel la ping.

Precizez ca in tot acest timp, cat laptopul ACER are intreruperi, laptopul TOSHIBA nu are nici o problema, conexiunea acestuia functioneaza perfect.
La laptopul ACER, din pacate nu am multe setari la placa de retea wireless, deci nici macar nu pot selecta modul pe care sa se conecteze (b/g/n), nici frecventa (20/40 Mhz), mai nimic, totul pare sa fie automat.
Am sesizat o imbunatatire a conexiunii wireless cu laptopul ACER in momentul cand, in setarile routerului ADVANCED WIRELESS, am setat BandWidth de la 20/40 Mhz (Auto)   -------->  la 20 Mhz simplu. Dupa aceasta schimbare, am putut prinde si perioade de .. 4-5 ore fara deconectari (ceea ce nu se putea intampla inainte), dar totusi din cand in cand conexiunea se pierde. Precizez ca se pierde atat cand laptopul este pe idle (fara transfer pe wireless), ci si cand este activ un download prin wireless.

Logic ar fi ca routerul sa NU fie defect, din moment ce cu laptopul TOSHIBA NU am nici un fel de probleme. Insa atunci care ar fi setarile pe care ar trebui sa le reglez, astfel incat sa fac routerul sa se inteleaga cu ambele laptopuri in paralel ??
Reteaua e securizata cu WPA2, canalul e setat manual pe 11. Revizia routerului e D1, am updatat ultimul firmware : 4.11.

Ati mai patit asa ceva? Aveti vreun sfat ??
Multumesc!!

#22
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Ai update-at si driverele placii wireless de pe laptop-ul Acer?

#23
worg

worg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.06.2007
Nu, insa pe site-ul producatorului apare exact versiunea driverului care este deja instalata pe laptopul ACER. Laptopul fiind recent cumparat. In schimb, am procedat in a dezinstala driverele placii de retea wireless si a le reinstala. Acelasi rezultat, nu s-a schimbat nimic.

Edited by Ravy, 21 September 2009 - 10:18.


#24
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Ai instalat si vreun soft care se ocupa de retelele wireless sau doar driverul placii de retea?
Ca idee verifica in proprietatile placii de retea (din device manager) sa nu ai setata pe ea ceva de genul sa poata fi oprita de sistemul de operare pt a face economie la baterie (power saving...)

Bafta!

#25
worg

worg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.06.2007
Nu are nici un soft care sa se ocupe cu reteaua wireless, este doar driverul placii de retea. Asa a venit preinstalat, nu exista nici un alt utilitar, nici pe site-ul producatorului.
Am verificat setarile despre power saving, am scos optiunea "allow the computer to turn off this device to save power", insa problema nu a disparut !!!  Am modificat si in Vista la Power Options, la profilul High Performance, in sectiunea Wireless, sa fie pe Maximum Performance atat cand este bagat in priza ca si cand este pe baterie.
Precizez ca deconectarile se intampla si cand tin laptopul in priza cat si cand il tin pe baterie. Atat cand este in stare de idle, cat si cand lucrez pe el, sau transfer ceva prin wireless.

Ceea ce nu am precizat pana acum este ca acest router D-link dir 615 il am doar de o saptamana. Inainte, aveam un router Belkin G+, cu care NICI UNUL DINTRE LAPTOPURI nu avea probleme. Functionau atat laptopul ACER cat si TOSHIBA in paralel, neintampinand nici o problema. Aveam uptime 2-3 zile pe ambele, fara nici o intrerupere. Insa acel router Belkin nu stia N, se conecta cu laptopurile doar pe G (54 mbps), si cateodata pe 108 mbps.

Edited by Ravy, 21 September 2009 - 11:01.


#26
adyprico

adyprico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.04.2007
Am o intrebare cineva mi-a zis ca a putut  sa conecteze 3 dispozitive wireless simultan pe acest router... este posibil? Pentru ca eu am acasa un dlink cu o singura antena de wireless si nu am putut conecta 2 dispozitive wireless simultan.

#27
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postadyprico, on 3rd October 2009, 11:40, said:

Am o intrebare cineva mi-a zis ca a putut  sa conecteze 3 dispozitive wireless simultan pe acest router... este posibil? Pentru ca eu am acasa un dlink cu o singura antena de wireless si nu am putut conecta 2 dispozitive wireless simultan.
Inseamna ca ai setat ceva ciudat pe el... Pune mai multe detalii ce si cum deoarece nu are voie sa mearga doar cu un calculator...

Bafta!

#28
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
După o experiență relativ neplăcută, cu un DI524 (defect din fabrică), am schimbat și eu opțiunea pe un DIR615. Diferența este că acesta merge, până acum. Plus că se cunoaște wireless n față de g.  :) Pe PPPoE RDS fiberlink l-am configurat extrem de ușor. Am rev. D1 cu FW 4.00.

#29
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Spor la navigat atunci :)
Si cand ai chef/nervi poate pui si ceva tutoriale... ce si cum...

Bafta!

#30
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mulțumesc, văd că ăsta merge de duduie. Nu mă scoate afară din jocuri, wireless-ul merge impecabil (download 5 MBytes/s am reușit). Nu știu cât sunt în măsură să pun tutoriale, dar stau la dispoziție și eu, cu cât știu, la orice întrebare legată de acest router, în măsura cunoștințelor ce le posed la un moment dat. Până acum n-am dat atenție deloc părții ăsteia de rețele și sunt, oarecum, novice. Dar învăț. ;)

Edited by ursamajor, 16 October 2009 - 16:01.


#31
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postro08, on 25th January 2009, 13:31, said:

Multumesc pentru raspuns. Despre butonul din dreapta am gasit o referire la el in manual la pagina 49 (50).
Până la urmă la ce folosește? Puteați să spuneți aici.

#32
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pentru cei ce nu știu:

"It is the pushbutton for WPS (WiFi Protected Setup).
You can connect new wireless clients by pushing the button if the driver of your client is WPS aware.

You will find a short description in the router menu. (Advanced/WPS) or directly in the wireless menu, depending on firmware version."


A trebuit să aflu de pe forumul nemțesc despre produse D-Link de la un bun amic ce m-a mai ajutat și în alte privințe, căci românii noștri sunt prea secretoși (sau altfel?).

#33
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Un mic tutorial de conectare PPPoE:
Am preferat setarea manuală, în locul Wizzard-urilor.

1. setările inițiale Attached File  dir615_1.jpg   130.13K   1679 downloads Folosiți username și parola date de provider.
2. setările wireless Attached File  dir615_2.jpg   154.78K   1538 downloads
3. setările advanced wireless Attached File  dir_615_3.jpg   105.11K   1357 downloads
4. filtrare după MAC-uri (opțional) Attached File  dir_615_4.jpg   122.34K   1151 downloads O măsură de securitate în plus nu strică. :)

În rest am lăsat totul cum e DEFAULT. Am mai modificat, evident, Time and Date, ceva setări la Log Settings și... cam atât. E suficient pentru a avea conexiune Internet pe ambele computere (un desktop pe fir și un eeePC pe wireless n).

Edited by ursamajor, 17 October 2009 - 07:33.


#34
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Rev. D1 e construită pe platforma Ralink RT 3052 F @ 384 MHz. Ciudat, le-au făcut din ce în ce mai slabe? De la 500 MHz rev. A1 la 400 MHz rev. C1. Apoi 384 MHz la rev. D1...  :huh: Partea bună e că există FW pe situl DD-WRT pentru acest chipset. Rămâne să meargă și pe acest router, în viitor, probabil.

#35
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Sistematizate, cele 4 versiuni de DIR-615, cu hardware-ul aferent:

View Postursamajor, on 17th October 2009, 21:38, said:

Rev. D1 e construită pe platforma Ralink RT 3052 F @ 384 MHz. Partea bună e că există FW pe situl DD-WRT pentru acest chipset. Rămâne să meargă și pe acest router, în viitor, probabil.

View Postbit 61, on 17th October 2009, 13:07, said:

DIR 615 HW.A1 are un procesor ARM926 (Marvell) la 500MHz.
DIR 615 HW.C1 fiind dotat cu un AR 9130 (Atheros) la 400MHz.

Pe acesta din urma se poate pune  Linux (Kamikaze).

Se pare că și la rev. C1 este WIP (work in progress). Dacă ai găsit tu firmware viabil, te rog să dai link-ul. :)

DIR-615 Rev B folosește aceeași platformă ca și DIR-635 Rev B și are un Ubicom IP5160 CPU @ 275 MHz.

#36
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
In link-ul indicat de tine nu scrie la revizia C1 "working kamikaze trunk"?
Nu vad sa scrie WIP.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate