Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

DENON AVR-1909

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Da de la Bronze BR5 la Silver RS6  :w00t: ?

Merg alea Silver cu Denonu?

#20
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Eu sincer, nu am o parere f buna nici despre Monitor Audio, Bronze si Silver ca atata am ascultat. Nu vreau sa imi pun lumea in cap dar mie diferentele intre MM si MA mi se par marginale si diferenta de pret nu se justifica...asta e parerea mea. La banii aia (adica la nivelul MA Silver) mai exista o gramada de solutii ce trebuie ascultate... dar MUSAI ascultate....
Am in minte niste boxe dar nu vreau sa fac reclama pt ca au un singur importator/retailer in ro.

#21
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Ca de ex.?
Pe PM daca nu poti.
Ms

#22
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postrazvan2011, on Jan 30 2009, 20:53, said:

Diferenta de la cer la pamant intre seria Monitor de la Magnat si seria Bronze de la Monitor Audio. Calitativ. Cantitativ Magnat castiga detasat  :D . Desi in poze BR5 par maricele sa stii ca sunt destul de mici pentru niste boxe de podea. .......


Ce ai spus mai sus sunt doar niste cuvinte in aer. Nu vii si cu niste argumente? Ce ai testat? cum ai testat? cat ai testat? pe unde ai testat?

Nu poti veni sa spui ca sunt diferente si atat. Asta nu inseamna nimic.

#23
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Sau se pupa RS6 mai bine cu Onkyo 606?

#24
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postbogdancostel, on Feb 2 2009, 15:20, said:

Sau se pupa RS6 mai bine cu Onkyo 606?

Sincer, nu cred....
Onkyo l-as pupa cu Mission, ca si yamaha de altfel, tot cu mission

#25
razvan2011

razvan2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.07.2007

View PostSA-HE75, on Feb 2 2009, 13:17, said:

Ce ai spus mai sus sunt doar niste cuvinte in aer. Nu vii si cu niste argumente? Ce ai testat? cum ai testat? cat ai testat? pe unde ai testat?

Nu poti veni sa spui ca sunt diferente si atat. Asta nu inseamna nimic.

Dupa cum am mai spus tot in acest topic, seria Monitor de la Magnat am ascultat tot pe receiver Denon. Oricum de la Magnat am tot ascultat. Au fost primele mele boxe. Pe vremea cand inca nu se auzise de ele pe la noi. Erau echivalentul Monitor 1000. Parca se numeau Motion 144. Deci seria entry de la marca asta o cunosc bine. De la Monitor Audio am ascultat timp mai indelungat RS6. Nu mi-au placut. RS8 mi s-au parut mult peste. De la seria Bronze doar Br2 si Br5. Cele din seria Bronze le-am ascultat pe Nad-urile de la importator.
Chiar si Panasonicul SA-HE75 mi-a trecut prin mana. Daca vrei pot sa iti recomand chiar ceva bun.  :D

Dar sa revenim la subiectul discutiei.
bogdancostel trebuie sa intelegi ca e pacat sa iti cumperi un receiver de 2500 ron si sa dai pe 6 boxe 2000 ron. Trebuie sa existe un echilibru. La receivere recomandarea mea este sa ramai pe Denon si sa cauti boxe pentru el. Daca bugetul nu iti pernite poti sa iti achizitionezi in prima faza doar boxele pe fata si sa completezi ulterior. Sau poti sa te orientezi spre un reciever mai ieftin ca sa iti ajunga bani si pentru boxe. La un asemenea sistem si cablurile si sursa vor fi o investitie serioasa. Daca mai vrei sa ma intrebi cate ceva poti sa ma contactezi pe privat pentru ca vad ca lumea e cam sensibila pe aici si nu vreau sa mai intru in polemici.

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si eu am facut exact la fel. Am cumparat mai intai un ceceiver bun si niste boxe decente pe fata. Ulterior am cumparat un central. Apoi am luat 2 boxe surround mai modeste. Apoi am luat un subwoofer. Apoi doua boxe mai bune pe fata si am mutat cele de pe fata pe surround. Cand or mai fi bani o sa aduc si pe cele surround la nivelul celor de pe fata. Apoi probabil alt receiver.
Ce sa faci, boala grea...

#27
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postrazvan2011, on Feb 2 2009, 20:38, said:

Chiar si Panasonicul SA-HE75 mi-a trecut prin mana. Daca vrei pot sa iti recomand chiar ceva bun.  :D

Mie nu poti sa imi recomanzi nimic bun, atata timp cat nu vii cu argumente si mai multe detalii in ceea ce priveste testele pe care spui ca le-ai facut, luand in considerare si subiectivismul care exista cand se testeaza orice.

Adica unia i se pot PAREA proaste iar altuia cu o ureche cat de cat formata i se aud clar ca fiind de  CALITATE. Si aici nu ma refer la receiverul pe care l-ai pomenit, crezand in sinea ta  :deadtongue:  ca eu inca il mai am si ca pe el imi bazez spusele.

#28
razvan2011

razvan2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.07.2007

View PostSA-HE75, on Feb 3 2009, 14:29, said:

Mie nu poti sa imi recomanzi nimic bun, atata timp cat nu vii cu argumente si mai multe detalii in ceea ce priveste testele pe care spui ca le-ai facut, luand in considerare si subiectivismul care exista cand se testeaza orice.

Adica unia i se pot PAREA proaste iar altuia cu o ureche cat de cat formata i se aud clar ca fiind de  CALITATE. Si aici nu ma refer la receiverul pe care l-ai pomenit, crezand in sinea ta  :deadtongue:  ca eu inca il mai am si ca pe el imi bazez spusele.

Hai sa nu umplem topicul omului cu porcarii. Daca citeai cu atentie ai fi vazut ca eu am ascultat boxele despre care s-a discutat aici si unde am putut sa ma pronunt, m-am pronuntat. Omul ne-a intrebat parerile noastre care sunt fara discutie subiective. Sunt si eu curios sa vad un raspuns obiectiv la o astfel de intrebare. Oricum nu cred ca il interesa sa insiram povesti nemuritoare despre aventurile noastre in lumea audio.

Eu personal n-am pomenit ca cineva fara habar sa spuna depre o pereche de boxe ca se aud prost iar cineva cu mai multa experienta in domeniu sa afirme contrariul. Poate invers.

Personal nu ma intereseaza ce scule ai tu, am facut doar o gluma dupa cum s-a si vazut. Probabil ca ai niste boxe Magnat daca ai sarit asa ars  :D .

Oricum, doar autorul topicului poate considera daca ce am spus eu il intereseaza sau nu. Sper sa nu te superi dar de acum ii voi raspunde aici la intrebari doar lui. Daca mai doreste.

#29
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006

View Postrazvan2011, on Feb 3 2009, 16:20, said:

Omul ne-a intrebat parerile noastre care sunt fara discutie subiective. Sunt si eu curios sa vad un raspuns obiectiv la o astfel de intrebare.
Nu există răspunsuri obiective, orice părere este prin esență subiectivă. Chiar dacă s-ar baza pe date obținute în mod profesionist și analizate hardware sau software folosind metode profesionale, interpretarea acelor date este totuși subiectivă. De aceea cea mai deșteaptă chestie pe care o poate face un potențial cumpărător de boxe (și de altfel singura cu adevărat relevantă) e să le asculte cu urechile lui, nu cu ale colegilor de forum. Colegii de forum pot fi de ajutor cu sugestii și opinii personale, în nici în caz cu alegeri/decizii de cumpărare.

E foarte posibil ca ascultând o boxă de mare fidelitate în comparație cu o pocnitoare, un ascultător obișnuit să ajungă la concluzia că pocnitoarea se aude mai bine, la fel cum e foarte posibil și viceversa; asta depinde în foarte mare măsură de caracteristicile celor două boxe și subiectivitatea ascultătorului.

#30
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Prin Iasi un magazin sa le ascult stie cineva?
Oricum cred ca ce o sa aud la magazin o sa difere cu ce o sa aud acasa, in camera de 4x4 (+ mobila).

Edited by bogdancostel, 03 February 2009 - 19:40.


#31
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postbogdancostel, on Feb 3 2009, 19:38, said:

Prin Iasi un magazin sa le ascult stie cineva?
Oricum cred ca ce o sa aud la magazin o sa difere cu ce o sa aud acasa, in camera de 4x4 (+ mobila).


Ai grija, cameara patrata este un "iad" acustic. Fara tratament acustic si cu boxe standfloor s-ar putea sa ai mari probleme. Mai bine bookshelf. Sincer.

Ce ti-am recomandat eu pe PM insa, presteaza f bine si in camere patrate, dar nu cumva sa le iei fara sa le asculti... au un sunet ....mai "special" care nu place la toata lumea.

Edited by hellrider, 03 February 2009 - 19:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate