Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

DENON AVR-1909

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Ce parere aveti despre receiveru' asta ?
Si ce boxe as putea sa pun la el?
Ma gandeam Magnat Monitor 990 Set cu sub Magnat Monitor Sub 200A.
E ok?
Multumesc

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce sa faci cu sub-ul ala? Asa ai vazut la sistemele de boxe PC si crezi ca iti trebuie neaparat? :)

#3
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View PostSuperDuper, on Jan 23 2009, 19:53, said:

Ce sa faci cu sub-ul ala? Asa ai vazut la sistemele de boxe PC si crezi ca iti trebuie neaparat? :)


Ai dreptate, conceptiile astea chiar se formeaza din cauza sistemelor audio pc. Lumea vede la fiecare cate un subwoofer si crede ca fara acela, nu va mai face mare lucru.

Fronturilea acelea sunt chiar ok, si nu cred ca au nevoie de sub, tinand cont si de faptul ca pe lateral au cate un woofer. Nu stiu cum se aud, nu le-am auzit, dar par promitatoare si n-am auzit lume sa se planga de ele.

#4
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
O sa-l folosesc si la jocuri, de asta am zis si subu. Da de 1909 stie cineva ceva in afara de specificatii si review-uri?

#5
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
La orice ai folosi sistemul iti recomand un subwoofer real de minim 20cm (membrana), iar expertii recomanda chiar doua, ca sa nu fie ca la PC  :D Or avea si boxele alea woofer ... nu le stiu, dar costa cam prea decent - cam la jumatate din pretul receiverului ceea ce nu-i bine. Sigur asta nu e neaparat un criteriu dar e un punct  de plecare la formarea unui sistem - lumea zice ca boxele se tin si receiverul se mai schimba, si deci merita pus accentul pe boxe.
De Denon-ul 1909 nu stiu decat de bine, poti sa-l iei linistit. L-am luat si eu in considerare cu ceva timp in urma dar in final m-am decis la un Yamaha 663.

#6
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
De ce Yamaha? Ca si eu ma uitam la el.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postbogdancostel, on Jan 25 2009, 01:13, said:

O sa-l folosesc si la jocuri, de asta am zis si subu.

Si ce legatura are una cu alta??? Sistemelede boxe PC au fost facute asa pentru ca un difuzor de basi si o incinta corespunzatoare sunt scumpe. Asa ca in loc sa puna 4 sau 5 incinte full range, au pus 5 mititele si una care sa redea basii pentru toate. Evident ca orice efect surround sau stereo in domeniul frecventelor sub 250Hz (cam cat au minim satalitii aia) se va auzi MONO, in subwooferul ala (care este de fapt un woofer in acest caz).
Daca vrei sa pti juca jocuri surround pe PC trebuie sa ai fie intrare analogica 5.1 la receiver fie sa ai o placa de sunet care sa suporte codarea Dolby Digital Live.
Am un topic pe forum despre asta...

#8
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View PostSuperDuper, on Jan 26 2009, 02:05, said:

... Evident ca orice efect surround sau stereo in domeniul frecventelor sub 250Hz (cam cat au minim satalitii aia) se va auzi MONO, in subwooferul ala (care este de fapt un woofer in acest caz)...

Probabil asta e motivul pentru care se si recomanda sa ai doua woofere.

@bogdancostel - de ce Yamaha? - pentru ca acum aproape un an cand sapam si eu la subiectul asta cam prin toate review-urile se punea egal intre D1909 si Y663. Mici diferenta de la una la alta asa pentru puristi, pe care urechile masacrate de castile de mp3 player nu o sa le mai auda niciodata.  Imi trebuia si negru din ratiuni de estetica iar D1909 negru costa aproape dublu ca Y663 negru. In schimb D1909 argintiu costa doar un pic mai mult, asa ca luand D negru ma simteam cam tepuit. Y663 a fost alegerea logica. Acum am vazut ca a aparut si un Y863 la pret de D1909. Oricum oricare il vei lua vei fi multumit. Boxele sunt cele care fac diferenta majora.

#9
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Atunci daca stiti o configuratie de boxe , mai decenta (ca bani - pana in 1500 ron) pentru denonu' asta?

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai eu nu am zis nimic de boxe, doar ca nu ai nevoie de subwoofer la boxele alea... decat daca vrei sa "auzi" infrasunetele din filmele de groaza :)

Edited by SuperDuper, 27 January 2009 - 19:30.


#11
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
M-am hotarat:
Denon 1909 + Magnat Monitor Supreme 1000 (2x) + Magnat Monitor Supreme Center 250 (1x) + Magnat Monitor Supreme 200 (2x)
Acu' mai astept o sponsorizare ca mi-am depasit cu mult bugetu'. Sper sa nu regret.
Pareri?
La o camera de 4x4 nu e cam mult?

Edited by bogdancostel, 29 January 2009 - 22:53.


#12
razvan2011

razvan2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.07.2007
Sa nu iti iei pentru fata monitor supreme 1000. Modelul anterior (monitor 1000) nu era o boxa foarte neutra. Bubuiau exagerat. Oricum sunt cam mari pentru camera ta. Incearca supreme 800.
Pentru spate nu iti trebuie boxe mari asa ca te poti orienta spre modelul mai mic.
Nu renunta la subwoofer. Nu neaparat unul de putere mare. Mai bine unul dintr-o clasa superioara. Filmele nu acelasi efect fara subwoofer. Receiverele astea sunt facute sa mearga impreuna cu un sub. Oricat de mari vor fi boxele de pe fata senzatia nu va fi aceeasi in timpul vizionarii filmelor.
Combinatia Denon cu Magnat s-ar putea sa nu fie una fericita. Am ascultat la un prieten o combinatie intre un receiver Denon (nu mai stiu exact ce model, dar cred ca era 1706) si boxe Magnat Monitor. Cam agresiv sunetul pentru gustul meu.
Oricum cred ca e pacat de receiverul ala sa il combini cu boxele astea ieftine.

#13
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postrazvan2011, on Jan 30 2009, 00:38, said:

Combinatia Denon cu Magnat s-ar putea sa nu fie una fericita. Am ascultat la un prieten o combinatie intre un receiver Denon (nu mai stiu exact ce model, dar cred ca era 1706) si boxe Magnat Monitor. Cam agresiv sunetul pentru gustul meu.
Oricum cred ca e pacat de receiverul ala sa il combini cu boxele astea ieftine.

eu zic ca dimpotriva, nu stiu cata vana are denonul sa miste mortaciunile de MM. Chiar daca teoretic MM au sensibilitate mare (>90dB) in realitate sunt f greu de miscat. Sunetul este agresiv intradevar (la volume mari) dar e cam plat...
Eu am avut MM880 (versiunea anterioara de supreme 800, de fapt sunt identice, difera finisajele...ah si pretul <_< ) puse pe AVR-1906 (acelasi cu 1909 doar ca model din 2006, nu s-a schimbat nimic la partea de amplificare).

MM 200 pe spate.....cam nasol daca nu le lasi macar 75 cm de la pereti.

Oricum, combinatia MM cu Yamaha cred ca era mai nasoala. Yamaha mere bine cu boxe mai "finute" dar si mai scumpe. Pune niste Eben (emilie in special) cu ribbon pe yamaha (fie el si receiver) sa vezi distractie ;) .

#14
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Sau sa incerc Monitor Audio Bronze BR5  pe fata, Monitor Audio Bronze BR2  pe spate si Monitor Audio Bronze BRLCR centru?
Si sub Monitor Audio Bronze BRW10.

Edited by bogdancostel, 30 January 2009 - 17:30.


#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Mi se pare o configuratie buna, totusi ai putea sa faci un efort sa le asculti. Sau măcar să asculți BR5, dacă îți place cum sună îți va plăcea și combinația.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Monitor Aaudio este o solutie buna. Insa daca iti plac basii, cam au nevoie de sub...

#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSuperDuper, on Jan 30 2009, 17:59, said:

Monitor Aaudio este o solutie buna. Insa daca iti plac basii, cam au nevoie de sub...

View Postbogdancostel, on Jan 30 2009, 17:19, said:

Sau sa incerc Monitor Audio Bronze BR5  pe fata, Monitor Audio Bronze BR2  pe spate si Monitor Audio Bronze BRLCR centru?
Si sub Monitor Audio Bronze BRW10.
:)

#18
razvan2011

razvan2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.07.2007
Diferenta de la cer la pamant intre seria Monitor de la Magnat si seria Bronze de la Monitor Audio. Calitativ. Cantitativ Magnat castiga detasat  :D . Desi in poze BR5 par maricele sa stii ca sunt destul de mici pentru niste boxe de podea. Cu Denon nu stiu cum se potrivesc (sincer nu cred ca foarte bine). Daca vrei un sfat, eu zic sa incerci Mission sau Wharfedale. Cel putin intr-o vreme Mission erau recomandate pentru Denon. Si Wharfedale sunt in aceeasi linie cu Mission. Si marcile astea 2 au si niste finisaje de exceptie chiar si la seriile ieftine. Inclusiv difuzoarele arata bine (nu a plastice ieftine).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate