Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#2773
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
Eu in ultimii ani am fumat in principal tutun pentru rulat (Golden Virginia, Camel, Red Bull Aromatic Shag, cateodata si ceva halfzware sau chiar zware).
La inceput utilizam aparate pentru rulat sau pentru injectat in tuburi, insa dupa scurt timp, ajunsesem sa mi le rulez singur, manual.
Am reusit sa ma stapanesc si sa nu imi rulez aproape niciodata o tigara in avans pentru ca sa o fumez mai tarziu, asa ca neavand in orice moment conditii ca sa imi rulez tigareta, implicit s-a redus si numarul de tigari fumate. Dezavantajul era ca deseori eram obligat sa experimentez starea de sevraj data de lipsa de nicotina, in schimb, ajungeam sa percep mult mai placut aroma tutunului dupa o perioada de abstinenta. Intrucat starea de sevraj era prea dificil de depasit in anumite situatii, ajunsesem sa iau cu mine guma de mestecat cu nicotina (Nicorette), precum si un patch gata pentru a fi aplicat intr-o situatie de urgenta (singurul dezavantaj, pe langa faptul ca Nicorette este extrem de scump, fiind faptul ca tigarile nu mai produceau nicio senzatie placuta).
Incercasem sa utilizez si tutun pentru prizat, insa metoda nu prea a dat randament pentru ca trebuia sa prizez foarte des si la scurt timp, sa imi suflu nasul. Cine a incercat, stie cam ce presupune...
Ulterior am descoperit tigara electronica si, acum, datorita ei mai fumez tigari clasice doar ocazional: cate o tigara, maxim doua. Nu stiu daca m-am lasat sau nu de fumat. Probabil ca ma pot considera nefumator din moment ce nu mai simt nevoia sa fumez, iar cand fumez, fumatul nu imi mai produce nicio placere. Capitolul II, in cazul meu, va fi: "incep sa ma las de vapat", dar mai e pana acolo... :)

#2774
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Cam asa arata la mine: [ http://sincemylastcigarette.com/banners/1357023600_20_1_EUR_2.5_dark.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2775
emil_rares

emil_rares

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.10.2012
Eu "fumez" tigari electronice, dar recunosc ca din cand in cand simt nevoia sa mai fumez una normala. Ideea e sa te apuci de ceva. Spre exemplu am prieteni care s-au apucat de bomboane mentolate sau de ciocolata/ dulciuri. Cu dulciurile totusi nu e de glumit. Am citit si o carte in acest sens: In sfarsit, nefumator - Allen Carr

#2776
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
Am citit si eu cartea pe vremea cand circula online doar in engleza. Aproape ma convinsese, insa nu a fost greu sa realizez ca s-a inselat amarnic in legatura cu faptul ca nicotina nu da dependenta.
Realitatea este ca nu poti renunta la un viciu fara sa il inlocuiesti cu altceva.
Eu cand ma lasasem brusc de tigari, mancam intr-una. Cand nu mai puteam sa mananc, treceam pe guma mentolata sau pe seminte, arahide in coaja sarate si fistic. M-am chinuit asa o saptamana, dupa care mi-am cumparat o punga cu tutun pentru rulat RedBull aromatic Shag + foite si am luat-o de la capat...
Alta data, am rezistat 3 zile fara tigari si fara sa mananc exagerat (am folosit dropsuri). Mi se inclestau maxilarele si ramaneau asa ore in sir. Noaptea visam ca fumez. Pana la urma am cedat.
Cand am fost plecat din tara obisnuiam sa fac jointuri cu "iarba" si doar asa facusem saltul de la 2-4 pachete/zi la 5-10 tigari/ zi. Dupa ce am revenit in Romania, fara marijuana, ma intorsesem repede la aceeasi cantitate de tigari.
Puneam doar un ghemulet din ala mic in mijlocul tigarii cu tutun pe care il rulam si, nu trageam prea intens pentru ca nu imi placea starea de relaxare exagerata sau somnolenta pe care o dadea, doar aroma. Insa in afara de tigara electronica a fost singurul lucru care a functionat. Probabil ca din cauza asta este ilegala in multe tari. Ar scadea consumul de tutun si statul ar castiga mai putin din accize.
Mai functioneaza si obligeana fumata in pipa, insa este extraordinar de amara, in schimb este legala si foarte ieftina. Pe mine nu m-a ajutat fiindca nu suport gustul amar.

#2777
rudy33

rudy33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.04.2012
am ajuns la 11 zie fara fum de tigara insa nu imi trec durerile de cap.

#2778
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
Sunt niste ceaiuri prin farmaciile cu tratamente naturiste care ar reduce din simptomele cauzate de renuntarea la fumat, inclusiv durerile de cap. Nu stiu cat este real si cat este placebo, insa costa suficient de putin ca sa merite incercate. Daca imi aduc bine aminte, luasem doua cutii in promotie la 5 RON. Mai erau si niste picaturi care se adauga intr-un pahar cu apa (tot ieftine) sau pastile (acelea costau mai mult).

#2779
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
daca crezi ca te ajuta, poti apela la http://www.stopfumat.eu/

#2780
Centurion

Centurion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2013
Era o maxima misto, ceva in genul..."singura modalitate prin care poti renunta la o ispita....este...sa-i cedezi"  Posted Image
Iar tutunul e un drog, doar ca e legalizat.
Asadar, ori iti place tutunul si sugi din lulele pana mori, ori nu-ti place/nu-ti mai place si o lasi balta cu tigarile.
Restul e...poezie...teoretizare imbecila...si amagire.

#2781
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Care este legatura dintre fumat si afectiunile psihice?Aparent nici una!Dar sa intram putin in detalii poate depistam ceva.Sa luam ca exemplu un fumator,indiferent de sex dintr-un oras oarecare.Bun se stie ca un salariat castiga in mod obisnuit intre 700 si 1000 de ron.Ma refer la majoritatea salariatilor nu la magistrati sau cei din sistemul bancar etc.Cat fumeaza un salariat pe zi?De obicei minim un pachet.Cat costa 30 de pachete?Cam 360 de ron.Adica intre jumatate pana la o treime din venitul lunar.Tot nu se vede legatura intre fumat si boli mentale?Pai sa mergem mai departe.Cu banii ramasi omul isi achita facturile uzuale si din ceea ce-i ramane isi cumpara hrana si imbracaminte sau incaltaminte uneori.Evident mananca ce e mai ieftin si mai nesanatos,ceea ce duce in timp la aparitia unor boli specifice alimentatiei nesanatoase bogate in grasimi si carbohidrati,cum sunt hipertensiunea,boli-cardiovasculare,diabet,diferite tipuri de cancere,boli infecto contagioase date si de imunitatea slabita pentru ca lipsesc fructele care sunt scumpe.Fumatorul are un stres financiar permanent in aceste conditii.Dezechilibrul financiar poate duce la dezechilibru psihic.Apar stari de nervozitate si anxietate,insomnii mixte,uneori depresii.Cand apar si afectiunile enumerate mai sus stresul creste exponential,trebuie cheltuiti bani cu investigatii si tratamente pentru aceste boli datorate alimentatiei nesanatoase care alimentatie ar fi putut fi mai sanatoasa daca in locul unui pachet de tigari omul isi lua sa zicem peste,aliment sanatos daca e preparat cum trebuie dar care costa poate chiar mai mult decat pachetul de tigari.Sau fructe ,cu 12 lei iti iei cate 4 kg de portocale sau doua de banane s.a..m.d.Fumatul dauneaza sanatatii si confortului psihologic si datorita costului sau mai bine zis mai ales datorita costurilor decat a substantelor nocive continute de tigarete.Nimeni nu scrie asta pe pachetele de tigari.Nu exista avertismente de genul;Gandeste-te ce puteai cumpara cu banii pe care-i dai pe fum!Asta e!

#2782
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Holograma, tu scrii povesti aici, e ca si cum ai afirma ca salariile mici din Romania duc la afectiuni psihice, deci vinovati de toti nebunii sunt guvernantii.
Crede-ma ca atat timp cat am fumat am stiut f clar ce pot sa-mi iau de banii aia, nu m-ar fi impresionat un avertisment de genul celui spus de tine, cum nu ma impresionau nici pozele de pe pachetele de tigari. Dand cate putin in fiecare zi nu constientizam cat ma costa pe luna, iar acum, la 7 luni si 14 zile dupa ce m-am lasat iti pot spune ca n-am simtit in niciun fel cei aproximativ 400 lei in plus pe luna pe care nu-i mai dau pe tigari, se duc in alte directii fara sa-mi dau seama.
Pe de alta parte, pt cei care se lasa, care sunt la inceput, am un singur lucru de spus: se poate! nu e dracu atat de negru!

#2783
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
Eu nu am mai cumparat tigari de aproximativ 3 saptamani si pachetul mai are inca 4 tigari. Pana acum este un record, mai ales ca am servit si alte persoane cu tigari din acest pachet. Ceea ce este interesant este ca pachetul de tigari il tin continuare prin apropiere cand stau acasa, insa nu simt nevoia sa ma ating de el, chiar daca am redus usor concentratia de nicotina a lichidelor pentru tigari electronice. De vapat, vapez la fel de mult. Obiceiul de a scoate fum sau vapori din caile respiratorii se pare ca nu vrea sa se stinga. In schimb, un alt lucru pozitiv este ca de cand vapez o singura data am facut bronsita iar vapatul nu m-a facut sa tusesc mai tare, cum s-ar fi intamplat in cazul tutunului.

#2784
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Bogdane vrei sa zici ca tu de cand te-ai apucat de vapat inca mai tusesti ? Eu de cand mi-am luat tigara electronica am scapat de tuse si de senzatiile de oboseala .

#2785
raina29

raina29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2013
buna  la toata lumea:) sunt si eu noua pe aici si am nevoie de sprijinul vostru. am 5 zile de cand nu mai fumez, am momente cand ma simt ok si momente cand mi se taie macaroana:)),adica ma simt bleaga asa nu am chef de nimic. sotul meu e nefumator si ma sustine dar eu ma simt de parca am pierdut ceva important din viata mea . a fost decizia mea sa ma las de fumat. am avut 12 de fumat si fumam un pachet chiar 2 cand era un chef ceva. nu-mi pot scoate  tigarea din  minte si incerc di rasputeri sa trec peste. ma gandesccat timp oi suporta. de cand m-am lasat am si o durere in piept asa , innainte nu aveam nimic.ma scuzati daca intalniti greseli de ortografie:P

12 ani de fumat:))

#2786
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
gandeste-te doar atat: de azi inainte pentru tine nu mai exista tigari!

hai ca nu e greu... eu am 3 ani acusica :)
it's all inside you brain!

#2787
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cu ce lejeritate o spui :) .

#2788
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
asa m-am lasat, asa ma pastrez nefumator!

vorba ceea: keep it simple!

#2789
raina29

raina29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2013
asa e. eu am uitat ce inseamna sa fi nefumator. imi e teama ca voi fi asa posomorata mereu , fara energie fara chef de viata..sotul meu imi spune mereu ca frumusetea conteaza si sanatatea.eu nu-l contrazic sunt constienta de lucrul asta, de maine cred ca ma apuc de ceva exercitii fizice:)) si poate obosesc si nu-mi mai imi sta gandul la tigare. pentru minenoapte si dimineata e nasol . eu noaptea stau pana spre dimineata pe net si-mi ard buzele in acest moemnt:))

cum e sa fii nefumator? te simti plin de viata?



#2790
Centurion

Centurion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2013
@raina29

Sunt unele lucruri mai simple, tot ce trebuie sa faca omul e sa aiba putina vointa.
Alte lucruri sunt mai complicate, de exemplu renuntatul la tutun sau la alcool.......da cu virgula din pacate. Posted Image

Iata cateva idei bune ca sa se lase oricine de fumat:
1. Ori stii ce vrei, si stii ca nu mai vrei/trebuie sa fumezi........ori o lasi balta cu teoretizarile, pentru ca nu te vei lasa de fumat.
2. Tutunul e scump, si nu mai e un viciu "la moda". Sunt o gramada de chestii cu care iti poti umple timpul.
3. Tutunul te imbolnaveste si te imbatraneste. Peste ani de zile, ori esti mos, ori esti baba.
4. Tutunul te impute. Puti non stop, oricat te-ai spala si ai aplica parfumuri. Ce mi-e un salahor plin de sudoare dupa o zi.....ce mi-e un ins/ o insa care duhneste a tutun.
5. Nu zice nimeni sa le lasi dintr-o data. Aplici sistemul ratelor descrescatoare de la banca.....cu cat trece timpul, cu atat vezi ca ai mai putin de plata. Tot e ceva. Asa si cu tigarile, vezi ca fumezi din ce in ce mai putin, pana cand intr-o zi clar nu le mai vezi rostul si te lasi.
6. Si daca te lasi de ele, hai ca poate mai merge o proasteala la zile mari cu cateva tigari (de paste, de sarbatori, revelion). Macar nu mai behaie nimeni ca o oaie capie, si nu le mai duce dorul atat de mult.
7. Toti puturosii trag din lulele, savureaza fumul, si fac gimnastica miscand din buze sau dandu-si ochii peste cap ca intr-o veritabila erectie de zile mari. E greu sa te lasi de fumat, se cere imposibilul. Evident. E greu sa ai vointa, da cu virgula. Evident. E greu sa te apuci de niste exercitii fizice, sa ai un fizic si un psihic la cote maxime. Evident. Mai bine ramanem putori o viata intreaga, putim a tutun non stop, sugem din lulele ca la 'Stambul si ne mintim singuri ca ori nu putem sa le lasam, ori ne ingrasam.

"Daca imi displace o treaba, ori o las balta, ori o fac mai bine". Goethe

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate