Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Pot modifica un TV de la mono la stereo ?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2004
As dori sa-mi modific unul din TV-uri de la mono la stereo.
Nu cunosc suficient de bine cum este construita norma de sunet la TV.
La receptoarele de satelit analogice stiu cum este norma de sunet stereo.
As dori ceva documentatii daca imi puteti oferi sau ceva site-uri care trateaza
aceasta problema.

Mersi anticipat.

#2
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
La receptoarele TV mono sunetul se extrage prin demodulare FM din semnalul video complex (la iesirea din calea comuna). Dupa demodulare semnalul este directionat catre sistemul de reglaj volum/amplificator audio.
Ca sa il faci stereo trebuie sa pui un decodor stereo la iesirea din selectorul de canale dupa care urmeaza demodularea FM si reglaj volum/amplificare audio stereo.

#3
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2004
Poti sa-mi arati o bucata de schema TV mai simpla cu partea asta de demodulare
sunet stereo ?
Sau macar sa-mi recomanzi un chip demodulator mai simplu( care sa nu aiba
comanda complicata cu BUS I2C) ?

#4
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Cred ca cea mai simpla solutie este sa folosesti o placa de decodare sunet de la un televizor second hand...
...asta deoarece daca iti propun o schema acesta nu este foarte simpla si poti sa nu gasesti circuitele respective asa de usor...
Ca o corectie la cele spuse de geopalade, prima data se face demodularea semnalelor, se obtin doua semnale (la codarea stereo tip A2) si aceste semnale se aplica unui decodor stereo.

Standarde utilizate de sunet stereo in transmisiile Tv:
A2-''Zweiton"-Germania, Austria, Olanda, Elvetia, Italia
NICAM-"Near Instantaneous Companded Audio Multiplex"-Norvegia, Spania , Suedia, Danemarca, Anglia, Filanda, Belgia
BTSC - "Broadcast Television System Committee" -USA, Canada, Mexic, Taiwan
EIAJ- Electronics Industries Association of Japan -Japonia
La noi nu exista un standard oficial, dar importul de televizoare second hand a impus utilizarea sistemului A2.

Un pic de teorie despre A2:

Quote

German broadcasters invented a system known as "A2" or "Zweiton" back in about 1975 and have been using it ever since. Other countries have adopted it too, amongst them: Australia, Austria and Switzerland. Basically it adds an extra FM sound carrier to System B/G at 5.7421875 Mhz (in addition to the standard one on 5.50MHz). In stereo mode, the 5.50MHz channel carries stereo-sum, and the 5.74MHz extra channel carries stereo-right. (Yes, really!) This is done so that people with old single sound-channel TVs get a compatable mono signal on stereo broadcasts, but why they didn't choose to send stereo-difference on the other carrier is beyond me. In twin-mono mode (a.k.a "Zweiton"), each channel carries independent services.

So that TVs can automatically tell the difference between a stereo and a "Zweiton" transmission, the 5.74MHz sound carrier is amplitude-modulated with a 54.6875 Khz (i.e 3.5 times line-timebase frequency) subcarrier. This subcarrier is itself 50% amplitude-modulated with low frequency "identification" sinewaves: 117.5Hz (line-timebase / 133) for Stereo Mode or 235.5 (line-timebase / 57) for twin-mono Mode. If the 5.74MHz carrier is missing, or doesn't have a recognisable ID-tone, the TV reverts to simple-mono mode.

The "A2" system suffers to some extent from multipath distortion effects, has a rather poor signal-to-noise ratio, plus all the usual troubles with achieving decent linearity with FM modulators and demodulators. It also exhibits poor utilisation of bandwidth by modern standards

Exemple de circuite ''simple''-fara I2C- care sunt utilizate
la demodulare: U2860,
decodor: TDA6600, TDA3803,
combinatie demodulator+decodor: TDA3800

Attached Files



#5
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2004
U2860B imi place  :) , deci daca pun cele 3 filtre ceramice voi avea cele 2 norme
de sunet si pe deasupra si stereo ?  :coolspeak:
As mai avea nevoie de inca o informatie : de unde obtin SIF de exeplu din
Golstar-ul ala la care m-ai ajutat sa-l repar (CBT-9225) ?

#6
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

adypet, on Feb 22 2005, 17:57, said:

U2860B imi place  :) , deci daca pun cele 3 filtre ceramice voi avea cele 2 norme
de sunet si pe deasupra si stereo ?...
Nu, U2860 este demodulator si prin demodulare se obtin cele doua semnale care trebuiesc introduse intr-un decodor... exemplu TDA6600   B)
Daca filtrul de FI din Tv are banda suficient de larga, eventual este pentru norma D/K, se foloseste direct acesta... B)

#7
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
Cred ca Acta non verba are dreptate, e mult mai usor sa iei de la un sh partea de sunet decit sa o construiesti.
Am o schama de Grundig Cuc dar din pacate nu este in format electronic si in plus e destul de dificil sa gasesti circuitele integrate pt ca sunt cam vechi(nu imi mai amintesc codul dar pot sa verific)

#8
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2004
Daca aveti vreo schema de TV cu modulul stereo mai usor de realizat, va rog
sa mi-o puneti in topic daca puteti.
Eu am gasit o schema f. veche cu vreo 15 CI dar e tare stufoasa si mai am gasit
scheme din astea mai noi dar au chipuri comandate prin BUS I2C.
Am sa incerc sa caut un modul stereo dar daca nu gasesc ceva potrivit tot la
a construi eu unul o sa ajung.

#9
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
Cea de la Grundig la care faceam referire nu e nici pe departe complicata (parca doua CI) si nu este comandata pe bus I2C are doar alimentare semnale audio/RF si o tensiune continua (intre 0 si 5V parca) pentru reglajul de volum.
O sa incerc sa o caut deseara si tomorow sa o scanez.

#10
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2004
Mersi , astep.

#11
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2004
GEOPALADE AI UITAT DE MINE ?  :confused: Te rog punem schema sau macar
da-mi modelul de TV ca sa caut eu schema.

#12
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...gasesti aici o schema de Grunding, CUC3600-3800 arhivata .rar in 5 volume, care contine si schema decodorului stereo  ce foloseste TDA6600.. B)

#13
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2004
Mersi, schema e relativ simpla si o pot realiza daca reusesc sa mai rezolv inca
3 necunoscute:
1. sa gasesc chipurile (U2829,TDA6600)
2. sa alfu cum construiesc cele 3 bobine.
3. sa aflu de unde obtin semnalul pt. sunet din TV

Cel mai groaza imi este de bobine  :)

#14
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...practic nu ai nevoie de U2829, ai nevoie de un al doilea demodulator de sunet, fie acesta TBA120U sau altul echivalent la care se pune la intrare un filtru ceramic de 5.74MHz in locul celui de 5.5MHz si se reface acordul bobinei de la 5.5MHz la 5.74MHz...
Punctul de extragere pentru sunet este identic cu locul de unde se extrage sunetul pentru 5.5/6.5MHZ... Deci se cauta care sunt filtrele ceramice de 5.5/6.5MHz (am presupus ca discutam despre modificarea unui Tv bistandard) si se ia semnalul pentru 5.74 MHz de acolo...
Astfel se obtine ce de-al doilea sunet si care aplica demodulatorului cu TDA6600..

#15
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Iar circuitul LC pentru TDA6600 trebuie sa fie acordat pe 54.8 KHz, cu un factor de calitate de aproximativ 40... valoarea bobinei si a condensatorului depinde de proiectant, in catalog se recomanda L=20mH si C=470 pF dar in  schema de la Grunding se foloseste L=1.8mH si C=4.7nF plus  R=27k...
TDA6600 exista in oferta de la Vitacom...

Attached Files



#16
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
Imi pare rau pt intirziere dar am fost plecat. Am gasit schemele dar din pacate nu am reusit sa le scanez. Modelul de aparat este Grundig CUC 720 si 730.
Pentru ce te intereseaza sunt doua module, unul este selectorul de canale(cod 29504-001.01) si contine TDA 4282(CUC720) respectiv TDA4281T(CUC730) iar celalalt modul este decodorul stereo(cod 29504-002.01) care contine TBA120T, TDA2795, TDA1195 si TDA4942.
Referitor la bobine sunt doar doua restul sunt numai filtre ceramice, o bobina este la TDA4282/4281T si alta la TDA2795. Conectarea TDA4282/81T se face prin intermediul unui filtru cu unda de suprafata plasat intre iesirea selectorului de canale si intrarea amplificatorului de frecventa intermediara. E posibil sa te pot ajuta cu cele doua module (am impresia dar nu sunt sigur ca unul din vecini are un grundig stereo abandonat in subsolul blocului).

#17
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2004
Mersi baietzi, ma apuc de cercetari B)
Sa vedem ce o sa iasa  :D

#18
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004
Cel mai simplu e asa ci a mai spus cineva..si daca stii cum e in receptoarele analogice de satelit asa iti trebuie si aici.
Poti lasa sunetul original asa cum este si cel mai simplu faci o placuta cu doau tba120 U..parca e cel ce merge cu filtre ceramice
lLa un integrat folosesti filtre de 5.5 iar la celalat 5.74 parca...iese un montaj cat 2 cutii de chibrituri iar iesirea o pui la un amplif stereo..si gata.Totul se poate bricola intr-o singura zi.si asa ai sunet stereo.Nu ai nevoie de bobine si alte minuni.Nu stiu de ce il tot incurcati pe om cu acel tda6600.Nu are nevoie de el.Pastreaza sunetul din tv asa mono cum este iar cu cele doua integrate tba120U rezulta stereo..care le scote frumos pe doua RCA-uri si de acolo in amplificator.Asa se face ala receptoarele de satelit pe vremuri..

Edited by blueicon, 02 March 2005 - 10:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate