Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...
 Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 

Cat costa viata in marile orase ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

 yourbabygirl, on Jan 18 2009, 23:28, said:

Bucuresti:Apartament 2 camere,berceni,370 de euro dar am avut foarte mare noroc dupa ce am cautat mult timp
Intretinea ne-a venit 360 lei in noiembrie,bine ca am avut subventie si a ajuns pe la 230lei
Faza cu mancarea,nu stiu ce sa-ti zic,dar eu am cautat o cantina unde sa mananc,unde sa-mi fac un fel de abonament dar nu am putut.Ma mai duc sa mananc cateodata la cantina facultatii.In rest ma duce mancarea pe la 5 milioane si nu,nu imi iau cine stie ce.
Abonamentele metrou+ratb 500+250.
Si lumina care ne vine cam 650(2 calculatoare si un televizor)
Scump,foarte scump!Si stau si departe..

nesimtit de scump  !

eu citeam articole cum ca Cluj si Constanta sunt cele mai scumpe orase de la noi  :huh:

#20
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 hanibal, on Jan 19 2009, 00:30, said:

nesimtit de scump  !

eu citeam articole cum ca Cluj si Constanta sunt cele mai scumpe orase de la noi  :huh:

Acolo ai vazut preturi bune, de studenti. Daca ai o familie, ce zici de:

- chirie 2 camere 500 Euro
- gradinita 300 Euro
- cablu, curent, internet 50 Euro
- intretinere ~90 Euro luna trecuta
- mancare, racoritoare, tigari, detergenti, cosmetice... 400 Euro
- benzina 150 Euro
- mobile 70 Euro

Fara haine, incaltaminte, spectacole sau fitze... cluburi, masa la restaurant, etc..

#21
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 hanibal, on Jan 18 2009, 23:30, said:

nesimtit de scump !

eu citeam articole cum ca Cluj si Constanta sunt cele mai scumpe orase de la noi :huh:


cine spune asta? :lol: incearca o luna bucurestiul, pe cont propriu si garantez ca e mai scump si decat budapesta, d-apai decat cluj sau constanta.
eu stiu pe cineva care sta in constanta, e scump nu zic nu, dar nu se compara cu noi...
adauga la tot ce ai citit in ultimele 2 posturi cheltuieli cu hainele, mai ales daca ai un job care cere sa te imbraci cat de cat de birou si sa vezi cum 600-800 de mai sus par o gluma proasta :(

#22
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Ok, am intarziat 6 luni la topic-ul asta, dar totusi..... lumea vorbeste serios? La asemenea costuri.....cred ca stau acasa : ))

#23
ennoemi

ennoemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2006
Poti sa vezi preturile cerute pentru chirie in Cluj pe piata-az.ro, este sectiune si pentru garsoniere si apartamenete cu mai multe camere. Garsonierele sub 170 euro nu merita sa mergi sa le vezi, 2 camere sub 250 nici atata. Cat despre statul la comun, depinde in ce perioada s-a luat in chirie. gasesti de la 70-100 euro/pers in camera cu cineva, sau 100-150-175 euro/camera singur.
Cantine sunt in Cluj, pe langa camine, facultati. La Cantina primariei abonamentul e 6ron/zi, si contime supa+felul2+paine, dar e numai intre 11-15:30. Meniul zilei la restaurante incepe pe la 10 lei, la 15 primesti si desert. O ciorba e in jur de 4 lei la cantina, 7-9 la restaurant.
Transportul in comun e scump, aprox 40ron o linie, 70 doua si 100 toate liniile. Si in Cluj rar iti ajunge o linie.

Pana la sfarsitul lui august, septembrie sunt inca decente chiriile, pe urma cresc foarte mult pana in noiembrie in general.

Ca si o concluzie, Clujul merita, chiar daca faci sacrificii la inceput.

Edited by ennoemi, 14 July 2009 - 15:30.


#24
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Iti spun niste preturi de distractie in Buc.
Chirie luna apartament 4 camere-600 E
Intretinere-60 E
Curent-20 E
Net,TV,Telefon(abonament pt.bussines)-500 E
Personale si mancare 400 E
Fite,cluburi,restaurante,circ,teatru,spectacole-30-300 E(acum depinde de cat simt al BamBoo-ului are fiecare,asa preturile pot ajunge si la 3000 E)

Preturile sunt pe luna si contin TVA

#25
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007

 adill, on 14th July 2009, 18:19, said:

Intretinere-60 E
Curent-20 E
Net,TV,Telefon(abonament pt.bussines)-500 E
Personale si mancare 400 E
Fite,cluburi,restaurante,circ,teatru,spectacole-30-300 E(acum depinde de cat simt al BamBoo-ului are fiecare,asa preturile pot ajunge si la 3000 E)

Net, Tv - cred ca ai vrut sa zici 50E :)
Curentul imi vine totdeauna mai mult... toti au mai putin;

chirie 0 in cazul meu (stau in Bucuresti) a big, big plus :)
Fite, cluburi etc - te poti abtine, dar 1-200 de euro pe luna (minim) se duc pe alte produse/servicii cum sunt: curatatorie, haine de birou, un dulap, o reparatie la baie, un frigider, o lampa si multe altele. La fel consumabile ca hartie, toner, detergent, o perie pt baie. Un aspirator iti trebuie;nu mai zic de calculator; mobil, aparat de radio, un tv amarat. Fa si tu socoteala si ajungi la cateva mii de euro, bani pe care ii vei baga pt minimul decentei intr-o casa. Vezi ca n-am bagat nici macar fier de calcat, masina de spalat etc

E foarte greu la inceput pentru ca sunt o gramada de cheltuieli cu aranjatul casei cat de cat.

Mancare - cam 2-300 de euro, daca esti nepretentios, dar tii sa mananci cat de cat corect. Daca nu stii de unde sa cumperi sau nu ai timp de piata, e spre 300 sau mai mult

Parerea mea: (prea) scumpa viata in Bucuresti. Pentru cei singuri, fara chirie, fara 300 de euro nu prea faci fata (150-200 ar fi minim daca e vara, nu stai pe acasa etc, nu vorbesti la tefeon decat 10minute/luna etc)
Pe la 4-500 de euro iti mai permiti un pantalon, un telefon. Modeste oricum.
Nici cu 6-700 de euro nu faci mare branza, iti poti strange bani de un birou, o pereche de pantofi mai acatari, 2-3 mese in oras, ca distractie. Nu uitati ca sunteti oameni activi si tre' sa aveti 1-200 de euro bani deoparte pt situatii neprevazute (accidente, inundatia vecinului, probleme cu legea etc)
De la 800 de euro putem sa ne gandim vag la niste obiecte de lux cum ar fi electrcasnice mai multe, eventual o mica rata pt o masina amarata (sub 5-6000 de euro).
De la 1000 de euro nu mai avem grija imediata a zilei de maine; mai facem eventual si 5 zile de concediu, sau rate la masina, electrice, ne mai relaxam, dar cu grija
De la 1500 de euro sau/si dupa ce avem necesarul in casa, ne numim oameni la casa noastra, boieri wanna be.
La 2-3000 de euro putem deja planui de-o masina buna (15-20k), vacante in strainatate (nu prostii de genul 3 zile in Turcia), rate pt ceva (apartament mai mare), sotie, copil etc

Concluzie: 80% dintre romani traiesc de azi pe maine. Trist, dar adevarat. Venind de la tara si nestiind orasul, ai foarte putine sanse sa ai in primii 5 ani (if ever) o leafa buna (peste 1000 de euro). Decat numai daca poate esti intr-o bransa buna. Meserii ca vanzator, casier etc platite cu 2-500 de euro nu merita pe termen lung decat ca experienta, plus ca nu stii de unde sare iepurele, dar nu va faceti planuri sigure pentru ca exista o gramada de oameni nescoliti pentru posturile necalificate si patronii nu vor salta in veci prea mult salariile, tocmai din aceasta cauza.

Parerea mea.

#26
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Da,fara telefon,50 de euroi,dar daca ai abonament ca mine de la hotii aia de le ciocafone,cu 8 numere si nelimitate,ajunge factura pe luna pana la 15 milioane sau mai mult(ROL)

#27
Washman

Washman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.07.2009

 gogu_ologu, on 14th July 2009, 20:58, said:

Concluzie: 80% dintre romani traiesc de azi pe maine. Trist, dar adevarat. Venind de la tara si nestiind orasul, ai foarte putine sanse sa ai in primii 5 ani (if ever) o leafa buna (peste 1000 de euro). Decat numai daca poate esti intr-o bransa buna. Meserii ca vanzator, casier etc platite cu 2-500 de euro nu merita pe termen lung decat ca experienta, plus ca nu stii de unde sare iepurele, dar nu va faceti planuri sigure pentru ca exista o gramada de oameni nescoliti pentru posturile necalificate si patronii nu vor salta in veci prea mult salariile, tocmai din aceasta cauza.

Parerea mea.

De cand Alba Iulia ii tara !?  :huh:

Si chiar nimeni nu a postat in plus si cat mai consuma cu o eventuala iubita ca doar trebuie si asa nu?  ;)

#28
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Aia deja te usuca de bani...Sa-ti gasesti una modesta rau!:wacko:

#29
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007

 Washman, on 17th July 2009, 23:25, said:

De cand Alba Iulia ii tara !?  :huh:

Si chiar nimeni nu a postat in plus si cat mai consuma cu o eventuala iubita ca doar trebuie si asa nu?  ;)


cam scumpisor si in alba iulia.......cu copil mic .....un ap. la 2 cam. decent sub 200 E nu ai nici o sansa....
eu banii astia i dau la banca pe 20 ani,rata lunara...... :mellow:

#30
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Si aici nu s-a pus problema de ratele la banca...Deci,adaugand o rata la banca de 50 E...mai bine la tara,pe ulita.

#31
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007

 Washman, on 17th July 2009, 22:25, said:

De cand Alba Iulia ii tara !?  :huh:

Si chiar nimeni nu a postat in plus si cat mai consuma cu o eventuala iubita ca doar trebuie si asa nu?  ;)

Nu vorbeam de asa ceva, nici nu m-am uitat de unde zice ca vine. Eu spuneam de costuri asa, in general, ca de oriunde ai veni sunt aceleasi. Cand ziceam de la tara ma referam ca aici nu cunosti pe nimeni. Posturile banoase, in afara unor industrii consacrate, se dau pe relatii in multe cazuri. Si la stat si la privat e cam la fel. O spun din auzite, sunt programator.

Iubita, daca e fata de treaba, o consuma, dar si munceste ceva, nu? Da, mai consumati inca 2-300 de lei pe iesiri in oras, un film, o distractie (mica). Dar nu as exclude relatiile sociale, va spun din proprie experienta (am fost si eu nevoit sa traiesc low cost). Relatiile sociale 0 inseamna foarte mult rau, pierdere de oportunitati, probleme de integrare.

Ratele la banca sunt de evitat din foarte multe motive: siguranta locului de munca, faptul ca patronul "te are la mana" (poate fi cazul), platesti mai mult decat face (cu 30-40%). De pastrat doar pt chestii grave si urgente sau importante.

In plus ceea ce nimeni nu zice e ca de fapt in Bucuresti vreo 5-10 milioane se duc pe "mentenanta sistemului in functiune". Telefoane date, mancare mai multa, Internet, comoditatea de a nu mai umbla dupa preturi mici, pantofi si haine noi si curate - toate costa. Un pensionar sau cineva de la tara poate reduce foarte mult astfel de cheltuieli. Credeti ca degeaba pute in autobuz? ;) Incercati sa traiti la tara, sa stati pe acasa si veti constatat uimiti ca se reduc mult cheltuielile.

Parerea mea.

#32
zoly_n

zoly_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.02.2008
Uite iti zic si eu parerea mea ! ca sunt si eu in cazul tau ! sunt student la cluj locuiesc in chirie !

Chirie garsoniera incepand la 200 de E
         ap 2 camere de la 250-350 E
         ap 3 camere de la 400 E        chiria depinde si de zona in care se afla locuinta

Tv/net 50 lei (aprox)
Curent/incalzire /apa/gaz etc: in jur de 200 Ron (depinde si de perioada anului )
Mancare : daca mananci si gatesti acasa iesi ieftin depinde si cat mananci si ce iti place caci daca mananci doar muschi de vita in sos de ciperci si 4 feluri de branza ajungi si la 500 E luna paote si mai scump  :rolleyes: ..iar daca mananci la cantina e in jur de 10 lei pe zi 15 maxim (ciorba+ felu 2) la restaurante meniurile sunt in jur de 15 lei ! (mancarea este mai buna )

ziceai ceva de alimentatie publica ! mai exact cam ce stii tu sa faci ? ospatar? barman depinde unde lucrii (restaurant/cafenea/club ) salarii sunt in jur de 700 - 1000 Ron primele luni cu posibilitate de marire dup cateva luni :P

eu zic ca viata in cluj e foarte scumpa ai nevoie in jur de 1500 Ron pe luna sa te descurci cat de cat si sa nu mori de foame. :console: .sper sa te ajute ! bafta  :peacefingers:

#33
irina18

irina18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2009
zicea de Administratie publica nu de Alimentatie publica  :tooth:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate