Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

UPC HD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
810 replies to this topic

#775
ibogdan

ibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.11.2006

View Postpetree, on 24th December 2009, 09:25, said:

SETARI STB HD-DVR CU PROBLEME

Format TV:    Ecaran complet

Calitate imagine:  Imagine RGB - standard, nu am modificat

RGB:  -standard- nu am modificat

Volum: standard- nu am modificat

Rezolutie HDMI:  720 P standard / daca pun pe 1080i APARE O DUNGA SUBTIRE ( PE VARTICALA ) IN PARTEA DREAPTA A LCD-ULUI JOS, PE MINE MA DERANJEAZA.

Cred ca UPC-UL se grabeste cu TV HD, o fac in graba, scump si ne profesional.

Am semnal aproape full, intreruperi ( ruperi de imagine cum as vedea un DivX nasol ) de imagine rapide si deranjante.

Mentionez ca nu sunt tot timpul aceste ruperi de imagine.
dar atunci ma deranjeaza enorm, platesc abonament TV HD cat o rata la banca.

In concluzie: abonament scump- posturi HD putine, transmisie de proasta calitate.

Bafta noilor abonati

Confirm. Si la mine este dunga verticala subtire in dreapta jos, asta doar la 1080i.

#776
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
poate pui si o poza ....

#777
ibogdan

ibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.11.2006

View Postlafayette, on 25th December 2009, 11:56, said:

poate pui si o poza ....
Este foarte putin vizibila, in poza nu cred ca s-ar vedea.

#778
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postibogdan, on 25th December 2009, 12:34, said:

Este foarte putin vizibila, in poza nu cred ca s-ar vedea.
s-a discutat de dungulita aici. eu ii ziceam fir de par. apare ca umbra la cutiuta cu informatiile despre post.
pare un bug soft, poate se rezolva la urmatorul upgrade.
solutia este: pui pauza la dvr 3 sec apoi FFWD ca sa revii in timp real.

#779
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Anumite filme de pe HBO HD sunt redate cu un volum foarte mic, nici cu statia nu compensez lipsa de sunet, stie careva ce se intampla ? Fenomenul are loc doar la mine ? Daca da, ce am de facut ?

#780
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am observat ca de foarte multe ori, pe HBO HD, dar numai pe HBO HD, se pierde subtitrarea, daca merg pe HBO normal, subtitrarea merge, pe HD nu (ori ramane blocata ori dispare de tot).

#781
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postcuculea, on 4th January 2010, 13:04, said:

Eu am observat ca de foarte multe ori, pe HBO HD, dar numai pe HBO HD, se pierde subtitrarea, daca merg pe HBO normal, subtitrarea merge, pe HD nu (ori ramane blocata ori dispare de tot).
Dar este o problema mai putin deranjanta.

#782
adibarna

adibarna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.06.2006
Totusi cand m-am abonat la HD, upc promitea ca vor mai baga ceva programe noi pe langa alea 5 pana la sfarsitul lui 2009... Iar din 5 doar 3 sunt HD (TVR, HISTORY, FASHION). De hbo hd nu sunt deloc interesat.  Mai astept putin iar daca concurenta scoate ceva pachet hd si ei nu fac nimic reziliez contractul cu ei. "firul de par" nu apare daca in momentul schimbarii programului apesi butonul OK de pe telecomanda inainte ca imaginea sa apara pe ecran si astfel dispare epg-ul care lasa urma.

#783
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View PostPopybo, on 4th January 2010, 15:09, said:

Dar este o problema mai putin deranjanta.
Este mai putin deranjanta pentru tine...pentru altii este foarte deranjanta.

#784
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

View Postcuculea, on 4th January 2010, 16:27, said:

Este mai putin deranjanta pentru tine...pentru altii este foarte deranjanta.
orice e in neregula trebuie rezolvat fiindca de asta platim abonamentul!

#785
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Ce achizitii sunt de asteptat in 2010 in IT&C
05.01.2010 (Adrian Seceleanu)

Cateva zeci de companii din industria locala de IT&C in care antreprenorii locali detin controlul ar putea fi in acest an obiectul unor tentative de preluare, cele mai urmarite fiind cele din telecom, soft si servicii IT. Din lista scurta de 11 posibile tinte de achizitii in 2010 realizata de ZF doua companii (DTH Television Grup si Corsar Grup) au tatonat anul trecut terenul pentru incheierea unei tranzactii, astfel ca o vanzare n-ar fi o surpriza in acest an.

Corsar Grup, compania care detine cel.ro - unul dintre cele mai mari magazine online IT&C din Romania - a purtat mai multe negocieri de vanzare anul trecut insa acestea s-au soldat cu un esec pe fondul neintelegerilor privind pretul. In contextul in care retailerul a anuntat ca isi doreste o tranzactie la un "pret corect", aceasta ar putea avea loc in acest an.

DTH Television Grup, companie cu actionari israelieni care detine Boom TV, numarul trei pe piata locala de servicii de televiziune prin satelit, a discutat anul trecut vanzarea companiei catre Romtelecom, insa discutiile au fost abandonate de cel mai mare furnizor de telefonie fixa. Compania a contractat la finele lunii octombrie 2009 un imprumut de la firma israeliana Eurocom Networks & Technologies, potrivit datelor inregistrate de operator in Arhiva electronica de garantii reale mobiliare. Datele inregistrate in arhiva nu precizeaza valoarea imprumutului iar reprezentantii companiilor nu au putut fi contactati pentru detalii insa o ipoteza plauzibila este aceea ca banii vor fi folositi pentru finantarea datoriilor si a operatiunilor companiei. Compania avea la finele anului 2008 datorii de 74 mil. euro, iar in 2008 pierderile nete au fost de 33,7 mil. euro, dublu fata de venituri. Operatorul a contractat in 2008 si un imprumut de 18,5 mil. euro de la Unicredit Tiriac Bank.

RCS&RDS intra si in acest an pe lista posibilelor tranzactii, in contextul in care cea mai mare companie telecom controlata de un antreprenor roman are nevoie de finantare. Actionarii RCS&RDS urma sa aprobe in decembrie lansarea unei emisiuni de obligatiuni de 200 mil. dolari (140 mil. euro). Intentia RCS este sa ofere obligatiuni care sa nu ofere si drept de vot in companie, dorinta lui Zoltan Teszari fiind sa nu cedeze controlul asupra RCS. Aceasta emisiune de bonduri ar fi modalitatea prin care grupul telecom ar putea ramane independent si ar putea face fata ofertelor tot mai dure ale gigantilor Orange, Vodafone si OTE/Deutsche Telekom. RCS&RDS, care are deja datorii de 566 mil. euro, a ratat listarea la Londra in 2007 si a luat in schimb un credit record de 500 mil. dolari de la ING si Citi, situatie care complica lansarea unor bonduri pe 10 ani. Pe lista actionarilor de la RCS&RDS se afla si doua fonduri de investitii, Quadrant (20%) si EPIC (5,5%). Compania este controlata de oradeanul Zoltan Teszari, cu un pachet de 43% din actiuni, conform unor documente realizate de companie in 2007, inaintea incercarii de listare la bursa din Londra.

Doua tinte posibile de achizitii sunt si furnizorii locali de servicii IT RomSoft Ramnicu Valcea si ETA2U. Grupul ETA2U, controlat de omul de afaceri Romulus Lucaciu, este unul dintre cei mai mari jucatori de pe piata IT din vestul tarii, cu afaceri de aproximativ 20 de milioane de euro. Compania RomSoft Ramnicu-Valcea, furnizor de solutii software si de servicii de integrare IT controlat de Claudia Ursateanu, are afaceri anuale de aproximativ 10 milioane de euro.

Achizitia Zapp, tranzactia anului in 2009
Achizitia Zapp de catre grupul Cosmote in cadrul unei tranzactii totale de 207 mil. euro a fost cea mai mare achizitie realizata anul trecut in industria IT&C locala. Pe locul doi ca importanta este preluarea eMag, numarul unu pe retailul IT&C local, de catre unul dintre partenerii sai, Asesoft Distribution. Pe segmentul de soft si servicii tranzactia cea mai importanta a venit de la polonezii de la Asseco, care au preluat 60% din firma de soft Probass pentru aproape 8 milioane de euro. Alte doua tranzactii importante au fost realizate pe online: fonduld e investitii 3TS Cisco Growth Fund a preluat un sfert din actiunile fimei de media InternetCorp, care detine mai multe site-uri. pentru 2 mil. euro, iar gigantul international Naspers a preluat cu 5 mil. euro autovit.ro - cel mai mare site de vanzari de masini second-hand.

(www.zf.ro)

Attached Files



#786
adibarna

adibarna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.06.2006
Asa si ce legatura are Upc HD cu datoriile celor de la rds? Am descoperit cum sa fac sa dispara "firul de par" in cel mai usor mod fara a derula inapoi sau altceva. Cand il vedeti pe ecran, o simpla apasare a butonului UPC din partea de sus a telecomenzii rezolva problema. Cel putin la mine asa e... am dvr-ul cisco. Sa-mi spuneti daca merge si la voi...

#787
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postadibarna, on 5th January 2010, 01:48, said:

Asa si ce legatura are Upc HD cu datoriile celor de la rds?
Niciuna.

#788
T@V

T@V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 09.07.2007
Da matale esti prieten cu semnatarul mizeriei alea de articol semnate de Adrian Seceleanu ala? Sau vrei sa-ti cresti numarul de posturi, atata timp cat il postezi pe toate drumurile... Un hectar de articol care face o trecere in revista a lucrurilor stiute. Nimic nou, si ca sa nu zica lumea ca nu spune nimic nou, arunca si el 2-3 vorbe, asa ca sa nu zica ca n-are "picanterii".
Tipic pentru presa din Romania: "Aceasta emisiune de bonduri ar fi modalitatea prin care grupul telecom ar putea ramane independent si ar putea face fata ofertelor tot mai dure ale gigantilor Orange, Vodafone si OTE/Deutsche Telekom" Un fel de coada vacii cu stampila primariei. D'aia nu mai poate Deutsche Telekom sa doarma, de grija glumei de divizii telecom a RCS. Sau vice versa...
Pacat de copacii aia care au trebuit sa fie taiati sa aiba ziaristu lu peste loc unde sa-si parcheze mizeria aia de articol....

#789
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostT@V, on 5th January 2010, 12:00, said:

Da matale esti prieten cu semnatarul mizeriei alea de articol semnate de Adrian Seceleanu ala? Sau vrei sa-ti cresti numarul de posturi, atata timp cat il postezi pe toate drumurile... Un hectar de articol care face o trecere in revista a lucrurilor stiute. Nimic nou, si ca sa nu zica lumea ca nu spune nimic nou, arunca si el 2-3 vorbe, asa ca sa nu zica ca n-are "picanterii".
Tipic pentru presa din Romania: "Aceasta emisiune de bonduri ar fi modalitatea prin care grupul telecom ar putea ramane independent si ar putea face fata ofertelor tot mai dure ale gigantilor Orange, Vodafone si OTE/Deutsche Telekom" Un fel de coada vacii cu stampila primariei. D'aia nu mai poate Deutsche Telekom sa doarma, de grija glumei de divizii telecom a RCS. Sau vice versa...
Pacat de copacii aia care au trebuit sa fie taiati sa aiba ziaristu lu peste loc unde sa-si parcheze mizeria aia de articol....
Da.

#790
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postadibarna, on 4th January 2010, 15:50, said:

Totusi cand m-am abonat la HD, upc promitea ca vor mai baga ceva programe noi pe langa alea 5 pana la sfarsitul lui 2009... Iar din 5 doar 3 sunt HD (TVR, HISTORY, FASHION). De hbo hd nu sunt deloc interesat.  Mai astept putin iar daca concurenta scoate ceva pachet hd si ei nu fac nimic reziliez contractul cu ei. "firul de par" nu apare daca in momentul schimbarii programului apesi butonul OK de pe telecomanda inainte ca imaginea sa apara pe ecran si astfel dispare epg-ul care lasa urma.

O sa fie si alte canale HD... :peacefingers:
ce , cate si cum , vom vedea..

#791
petree

petree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 09.11.2005

View PostFlorin64x, on 4th January 2010, 08:18, said:

orice e in neregula trebuie rezolvat fiindca de asta platim abonamentul!

Auzi tu fan UPC, daca as putea sa-ti arat inregistrarile facute dupa si in timpul veniri echipei de reparatori UPC sa vezi cum se vede un meci pe stb CU hdmi.
Pe imaginile statice, adica la stiri se vede bine, cand ma uit la un meci, film, se vede puricos, spun eu, cica semnalul nu este curat.

Sti ce au spus ce-i doi nene UPC cand au vazut cum se vede, ce sa fac ma nene sa-i fac pe astia sa stea pe loc.

Stau la curte in sector 6 podul grand.

UPC = nervi, nervi , operatorul telefonic upc ma intreaba daca am incercat pe euroscard, daca era langa mine primea un ciocan in cap, am bagat digital cu HD sa merg pe scard.

STB UPC HD, maine pleaca de unde a venit, raman pe analog.

Edited by petree, 05 January 2010 - 23:58.


#792
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
Help !!!
la ce adresa de mail upc se tremite dovada platii facturii ?

multumesc anticipat si scuze de off optic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate