Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

UPC HD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
810 replies to this topic

#1
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Stie cineva cand o sa ofere UPC Romania televiziune de inalta definitie??

#2
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Se zvonea ca anul acesta vor fi introduse cateva posturi hd, sa speram cat mai repede.

#3
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
HD-ul costă. La cum merg treburile mă îndoiesc că va apărea așa ceva prea repede, la orice operator.

#4
cristi_5110

cristi_5110

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 540
  • Înscris: 22.11.2008
exista deja

http://www.maxtv.ro/...bcategorie&id=7

#5
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008

View Postcristi_5110, on Jan 15 2009, 19:58, said:

Stiu asta, dar la akta sunt foarte putine canale, si canale HD: tvrhd si nustiu si protvhd daca este si cam atat, pe cand la UPC sunt 109 canale, si nu ar strica macar 10 canale HD, am vazut ca de cateva zile BBC news si motors tv sunt in format 16:9, cred ca e un mic pas inainte.

#6
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Cred ca ai spus un mare adevar fara sa vrei. Primul pas nu e sa bage HD, mai intai trebuie trecut la transmisiuni 16:9 unde este posibil pt canalele SD.
Eu cred ca mai e ceva de asteptat, si dupa prima oferta HD va mai fi ceva de asteptat pentru o oferta HD buna.

Edited by Blackhawk, 15 January 2009 - 20:45.


#7
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu mă refer la cele 2-3 canale care oferă ocazional cîteva secvențe HD și care pot fi prinse și prin aer, ci la o grilă serioasă. Ceea ce nu cred că vom vedea curînd.

Toate indiciile sînt împotrivă. HD este o tehnologie scumpă pentru furnizori, la fel și costurile de preluare de canale HD mișto; e nevoie de o investiție mare, ori toți furnizorii de la noi merg în pierdere sau la limită din cauza concurenței. Presupunînd că se face investiția, vor încerca s-o recupereze de la abonați. Deci abonamente mai scumpe și televizoare scumpe, în condiții de criză. Și România nu e o țară cu cetățeni cu dare de mînă nici în mod normal, darămite acum.

Mi se tot spune că mă înșel, că acuș-acuș va scoate unul dintre furnizori un pachet HD, că toată lumea are televizoare LCD și abia așteaptă să plătească un abonament HD. Să vedem.

Edited by wirespot, 17 January 2009 - 05:50.


#8
djscary

djscary

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 14.03.2006
la ora actuala in romania sunt doua posturi care emit HD, PRO TV HD SI TVR HD. Pro tv Hd se prinde terestrial numai in bucuresti DVB-T iar TVR HD se prinde in Bucuresti si Sibiu terestrial si prin Satelit. Ambele posturi au licente HD experimentale. pana se va ajunge sa avem programe Hd mai este mult si bine, sa numai vorbim de un pachet HD. Romanesc.

#9
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcristi_5110, on Jan 15 2009, 14:58, said:



Din ce au pe site se pare ca sunt doua canale HD in grila (tvr hd si pro tv)
receptorul hd este 800 ron iar cartela + cam inca 150,  deci enorm  :rolleyes:
Si ptr ca acest topic a fost deschis ptr UPC HD, se pare ca deja se fac teste ptr introducerea HD.

Edited by lafayette, 17 January 2009 - 09:19.


#10
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
sunt 3 canale in romania

TVR HD - terestu si pe satelit
PRO TV HD -  terestru in Bucuresti
HISTORY CHANNEL- Pe satelit la 1 gr cu subtitrare in romana

#11
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
dar din cate stiu eu.. HD trebuie sa transmita postul de televiziune, nu?

#12
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008

View PostPunisherThe, on Jan 22 2009, 21:12, said:

dar din cate stiu eu.. HD trebuie sa transmita postul de televiziune, nu?
DA. Canale romanesti care transmit HD sunt doar TVRHD si PROTVHD.

#13
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
si history hd pe 1gr cu subtitrare in romana :) . dar romanesti numa tvr si pro tv. Se zvoneste ca si Kanal D ar baga hd anu asta

Edited by a_d_y, 23 January 2009 - 18:12.


#14
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
pai daca postul de televizune transmite HD, operatorul de televiziune n-are nicio treaba...

#15
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ce să facă Kanal D cu HD?

Cred că se subestimează cheltuiala și efortul pe care-l reprezintă HD și pentru operatori și pentru televiziuni. Să zicem că ar "băga" HD. Ar costa. Cine plătește?

Edited by wirespot, 24 January 2009 - 21:06.


#16
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwirespot, on Jan 24 2009, 21:06, said:

Ce să facă Kanal D cu HD?

Cred că se subestimează cheltuiala și efortul pe care-l reprezintă HD și pentru operatori și pentru televiziuni. Să zicem că ar "băga" HD. Ar costa. Cine plătește?
Clientul! Clientul, telespectatorul sau cum vrei sa-l numesti. Da un ban dar vede Ăștia-s socrii  :lol:  in HD!

#17
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

View Postalinmihaimarian, on Jan 24 2009, 22:30, said:

Nu va exista HD la UPC. UPC incearca sa tina sub control deconectarile in acest moment, dupa ce reuseste asta (daca mai reuseste) poate se gandeste la HD.

Ia nu mai polua si topicurile upc ca habar nu ai...teste HD se fac la upc de ceva vreme,doar ca nu prea au ce sa introduca intr-un eventual astfel de pachet momentan si mai stau pana sa lanseze.
La fel cum au lansat dvr vor lansa la momentul potrivit si HD,exista stb-uri branduite care suporta asa ceva.
Si ca sa fiu rautacios o sa-ti spun si cand: inainte de a lansa rtc ip-tv!

#18
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postholmes, on Jan 24 2009, 23:00, said:

Ia nu mai polua si topicurile upc ca habar nu ai...teste HD se fac la upc de ceva vreme,doar ca nu prea au ce sa introduca intr-un eventual astfel de pachet momentan si mai stau pana sa lanseze.
La fel cum au lansat dvr vor lansa la momentul potrivit si HD,exista stb-uri branduite care suporta asa ceva.
Bineinteles, vom avea si HD pe cablu si/sau DTH la un moment dat ceva banal. Si atunci o sa fie critici la pachetul HD al operatului X sau Y (asa si e normal). Singura conditie e ca piata sa ceara si televiziunea sa ofere.
Sa nu se uite ca aparatia unui simplu pachet HD nu imbunatateste cu nimic calitatea celorlalte canale tv.

Edited by Blackhawk, 24 January 2009 - 23:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate