Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Canon SX1 IS

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#55
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Asa s-a comportat de la inceput, este nou-nout chiar initial am avut impresia ca nu se declanseaza deloc , apoi am avut rabdare si am vazut ca dupa mult timp se incarca si declanseaza.
Nu am acumulatori, pot fi bateriile de vina? normal trebuie sa functioneze corespunzator cu cele furnizate, macar de proba.

#56
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Incerca sa vezi cum se comporta cu un set bun de acumulatori(ar putea fi din cauza bateriilor) si daca face la fel e rost de service,un blitz care declanseaza la 1 minut nu ajuta cu nimic.

#57
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View PostFC72, on Feb 5 2009, 19:42, said:

Problema ciudata cu SX1IS : blitzul incorporat se poate declansa la un minut de la activare si intre declansari tot asa este necesar peste un minut pentru incarcare.Este normal sau este ceva defect?
Am incercat cu 2 seturi diferite de baterii si rezultatul este la fel.Bateriile se incalzesc destul de tare dupa incercarile astea ca si cum ar fi un consum exagerat si la un moment dupa cateva incercari spune sa schimb bateriile.
Cu blitz separat merge perfect cu aceleasi seturi de baterii puse in blitzul extern, incarcarea dureza 3 secunde.

La mine cu acumulatori de 2700 nu are problema asta cu blitzul incorporat. Nu am blitz extern.

#58
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006
Bateriile Panasonic din pachet sunt baterii foarte bune, cu ele reincarcarea ar trebui sa ia cam 5-7 secunde in functie de setarea blitzului, cu acumulatori un pic mai mult, pe la 7-8 secunde (testat). Mai mult ca sigur este o problema a aparatului. Incalzirea bateriilor indica la fel. Poate o fi un scurt circuit la blitz.

Edited by LaoCe, 06 February 2009 - 10:32.


#59
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Ai probat si baterii sa vezi daca merge la fel?
In cat timp se poate declansa blitzu de la ridicare, cu acumulatori?

#60
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Am incercat si cu bateriile Panasonic cu care a venit. Pot face poze cu blitzul la interval de vreo 5 sec. Nu pare ca are nevoie sa se incarce.

Pot face poze de la ridicarea blitzului imediat. In cateva secunde.

Edited by mircea812, 06 February 2009 - 16:31.


#61
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Mda se pare ca este defect , blitzu se incarca dupa un minut doua NUMAI daca bateriile sunt noi, dupa cateva incercari, nu se mai incarca deloc.Cu acumulatori de 2500mA incarcati 70% , blitzu nu se declanseaza deloc.

#62
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 24.06.2004
Ce impresii mai aduceti despre aceasta camera foto? Deocamdata sunt in dubiu daca merita diferta fata de SX 10 IS.

#63
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006

View Postaschiuta, on Mar 6 2009, 07:05, said:

...Deocamdata sunt in dubiu daca merita diferta fata de SX 10 IS.

Eu am optat pentru SX 10 pentru ca SX1 nu prea are mare lucru in plus, decat, filmarea HD. Sincer, chiar daca as avea card de 32 Gb ma gandesc pe ce as salva filmulelete... 10 min pe un dvd, 10 min pe altul... si oricum, filmarea vga este suficienta. In rest, pozele ies la fel de bune, sau de proaste, atat cat se poate cu o gluma de senzor si cat de priceput e cel din spatele aparatului... Cat priveste banii, aici e chestie de gust... se merita 1500 lei pentru SX10 sau 2200 pentru SX1 ? Daca vrei poze de calitate si numai atat, cu siguranta preturile astea sunt mari.

#64
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
In anul de gratie 2009, sa dai 2200lei pe un bridge e o tampenie :)

#65
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 24.06.2004
Gata, mi-am luat SX 10 IS cu 320 dolari din state.. Cine are un manual in limba romana? cand am avut SX 5 IS tot din state luat si am sunat la Canon Romania pentru un manual mi-au inchis gura ca nu pot sa ma ajute daca produsul nu este achiztionat din Ro. Sigur acest material trebuie sa fie si in format electronic..
P.S. As vrea sa va intreb, capacul de la lentile exista? vine alaturi de o curelusa cum era la S5 IS, sau trebuie sa-mi iau unul separat ca sa nu cumva sa-l pierd. Multumesc

Edited by aschiuta, 12 March 2009 - 09:32.


#66
softvasea

softvasea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2008

View Postmircea812, on Jan 9 2009, 15:56, said:

Am un Canon PowerShot SX1 IS de azi si ma gandeam ca daca va intereseaza ceva despre el v-as putea fi de folos.

Sunt amator in foto (probabil motivul pentru care l-am luat :D ) si m-am gandit ca daca si  filmeaza in HD  iau cu mine numai un aparat. Renuntand la camera video. Am vazut niste clipuri pe youtube si m-au convins.


Cei de la canon s-au scremut sa faca o camera foto (SX 1 IS) care filmeaza hd. Au reusit sa faca o camera video care filmeaza aproape decent si face fotografii dezastruase. 10 MP ??? My ass!!! Am vazut poze mai decente facute cu un tel mobil. M vrut sa achizitionez camera de la emag dar cand am comandat-o de fapt era indisponibila, cu toate ca pe site e afisata ca disponibila la comanda. Pana la urma am luat-o din alta parte. Acum regret. Doar am vrut sa-mi iau G10 sau H50  :frust: . In concluzie...o VARZA ..calita. Asa ca, nu dati banii pe prostii.

#67
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 24.06.2004
Am primit raspuns de la CANON Romania ca nu se poate oferi un manual tiparit deoarece se tiparesc doar pentru cele care se vand la noi. Dar daca tot se tipareste sigur undeva exista si in varianta electronica, cata secretomanie pentru un amarat de manual..se pare ca o sa studiez dupa cel in engleza... :mellow:  Daca faceti rost de undeva nu ezitati. In state SX 1 IS este 600 dolari pe amazon. Nu m-am aruncat la atatia bani, am ramas la varianta SX 10 IS.

#68
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006

View Postaschiuta, on Mar 12 2009, 09:31, said:

... As vrea sa va intreb, capacul de la lentile exista? vine alaturi de o curelusa cum era la S5 IS, sau trebuie sa-mi iau unul separat ca sa nu cumva sa-l pierd. Multumesc

Da, in pachet, camera are capac pentru lentila si altele, inclusiv manual (evident nu in romana). Eu am luat camera din Singapore si am avut placuta surpriza sa gasesc in meniul camerei si limba romana. Si ar fi bine sa cumperi un filtru UV 52 mm, bun pentru protectia obiectivului...

View Postsoftvasea, on Mar 12 2009, 16:35, said:

Cei de la canon s-au scremut sa faca o camera foto (SX 1 IS) care filmeaza hd. Au reusit sa faca o camera video care filmeaza aproape decent si face fotografii dezastruase. 10 MP ??? My ass!!! Am vazut poze mai decente facute cu un tel mobil... In concluzie...o VARZA ..calita. Asa ca, nu dati banii pe prostii.

Filmatul HD e moft sau fite... dimensiunea filmuletelor fiind uriasa, practic trebuie sa le salvezi pe o tona de dvd-uri si sa umpli un dulap cu discuri pentru 10 ore de film. Insa, sunetul este de calitate, lucru greu de intalnit la acest tip de camera. Desigur, senzorul cu o gramada de Megapixeli pe el lasa mult de dorit, dar, sa compari SX1IS la fotografie cu un telefon mobil, fie el ultimu racnet de titan cu camera de 5 Megapicsi... Sa fim seriosi... Poze mai decente cu mobilul ...  :lol: Evident 2200 lei e cam mult pentru SX1, dar 1400 lei pentru SX10, in raport cu ce ofera concurenta este cat de cat decent pentru ce poate sa ofere un bridge (momentan) la aceste preturi... si inca ceva, Canon face compacte bune, asa ca nu e nevoie sa se screama pentru asta, pentru ca se pricep...  ;)

Edited by sorin.pirvu, 12 March 2009 - 22:46.


#69
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postsorin.pirvu, on Mar 12 2009, 19:42, said:

Filmatul HD e moft sau fite... dimensiunea filmuletelor fiind uriasa, practic trebuie sa le salvezi pe o tona de dvd-uri si sa umpli un dulap cu discuri pentru 10 ore de film.


Eu il transform din .mov in .mkv si e perfect.  Asa am scapat de dulapul de DVD-uri. Iar calitatea inregistrarii video e excelenta. O sa pun zilele astea o mostra in mkv.

Edited by mircea812, 20 March 2009 - 09:16.


#70
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postmircea812, on Mar 20 2009, 09:13, said:

Eu il transform din .mov in .mkv si e perfect.  Asa am scapat de dulapul de DVD-uri. Iar calitatea inregistrarii video e excelenta. O sa pun zilele astea o mostra in mkv.

Dar cine are timp sa comprime filme ?
Presupun ca daca vrei sa comprimi in mkv o ora de film in HD, calculatorul ala lucreaza ore. Daca mai si editezi continutul (efecte...etc), cred ca dureaza juma de zi.
Si sa vezi ce injuri daca iti crapa la 99%. Mi s-a intamplat de foarte multe ori chestia asta.
Cred ca trebuie sa mai treaca vreo 3-4 ani pana ajung procesoarele suficient de rapide ca sa comprime filmele HD intr-un timp rezonabil.

#71
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Te inseli , procesoarele actuale pot face treaba buna mai rapid decat in real time.
Exemplu: un Q9300 poate comprima in 7-8 minute un fisier de 2,9 gb MOV produs de SX1IS in format AVI ramanand full-hd 1920/1080 dar reducand dimensiunea la 890 mb.Durata filmuletului este de 10 minute deci compresia se face mai repede decat in real time.
Ce este foarte interesant este faptul ca se pierde foarte putin din calitatea initiala iar formatul AVI poate fi redat mult mai usor pe o diversitate de sisteme.

#72
feduard

feduard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.04.2008
Am nevoie si eu de un sfat de la cei care au sx10 si/sau sx1

Care sunt de fapt avantajele reale SX1  (excepatand Filmarea HD) in comparatie cu SX10.

Eu nu vad decat CMOS vs. CCD.

Pana acum cateva zile eram ferm convins ca vreau SX1 dar acum sunt total bulversat dupa ce am citit aproape tot ce exista pe forumuri despre amandoua.

SX1 este aparut pe piata de curand si inca se plateste pentru el un pret putin umflat , cred ca dupa ce o sa treaca ceva timp pretul o scada cel putin cu 10%.

Exista diferenta reala perceputa de fotograful (amator) intre vitezele celor doua aparate sau este doar un efect psihologic de marketing?

Vreau sa cumpar unul dintre ele din state cu ajutorul unui prieten care trebuie sa ajunga dupa Paste in Romania dar nu reusesc sa ma hotarasc pe care, cu cat citesc cu atat devin mai confuz.....

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Un amator.

Edited by feduard, 23 March 2009 - 10:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate