Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Canon SX1 IS

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#37
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 LaoCe, on Jan 19 2009, 18:49, said:

Pai HD inseamna High Definition, contine mult mai multe informatii decat camera video clasica - SX1 filmeaza la aproximativ 40 MBit/s, si asta e deja compresat, pe cand videoul de pe un DVD standard este de 8 MBit/s. Daca vrei calitate maxima, va trebui sa faci sacrificii. Daca nu, filmezi in VGA (SX1 are mai multe optiuni de filmare), ceea ce e cam la calitatea camerei video clasice, dar poti filma cam de 6 ori mai mult. Desigur, daca cumperi un SX1 nu vei pune un card de 2GB in el, ci cel putin de 8GB, sau poate 16GB. Nu mi-se pare marketing, cine cumpara un aparat HD probabil stie nevoia de spatiu al formatului, si cumpara in cunostinta de cauza. Pana la urma desigur ca aparatele foto nu pot niciodata sa inlocuiasca un aparat video dedicat - dar ai grija, comparatia cu SX1 se face cu un aparat video HD, care e foarte scump.

Stiu ce inseamna HD (nu era nevoie sa imi explici) .
De altfel , fie vorba intre noi, la toate camerele de filmat (video sau foto) , compresia este destul de slabuta. De regula se foloseste MPEG2 ca si codec, care sta foarte prost la capitolul compresie.  De exemplu DVD-ul standard ar putea sa aiba doar 700 Mb si sa fie aproape de aceeasi calitate daca se foloseste un codec de compresie puternic.
Pentru compresie trebuie unitate serioasa de procesare (procesor). Nu o sa vedem prea curand asa ceva.
Revenind la topic....
La aparatele foto care in mod uzual folosesc card-uri de 2 sau 4 Gb (din motive de costuri), filmatul in HD nu poate fi decat o chestie de marketing.
Daca vrei sa filmezi in HD, iti iei camera video cu HDD incapator.
A filma in HD cu aparatul foto e doar un moft de care te plictisesti in primele saptamani de utilizare. Eventual mai filmezi ocazional cate ceva din cand in cand.

Personal nu am folosit niciodata optiunea record-movie de pe aparatul meu video cu toate ca filmeaza la o calitate destul de buna. Motivul este acelasi : spatiul pe card. Prefer sa folosesc camera video. Si am una veche cu caseta digitala. Dar chiar si veche , o prefer aparatului de fotografiat pe partea de filmat.

Probabil ca in viitorul indepartat, cand un card de 32...64 Gb va deveni ceva uzual pt un aparat foto, va deveni interesanta si functia de filmare in HD.

Edited by katran, 20 January 2009 - 13:17.


#38
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006

 katran, on Jan 20 2009, 13:01, said:

Stiu ce inseamna HD (nu era nevoie sa imi explici) .
Asta nu schimba cu nimic lucrurile.
La aparatele foto care in mod uzual folosesc card-uri de 2 sau 4 Gb (din motive de costuri), filmatul in HD nu poate fi decat o chestie de marketing.
Daca vrei sa filmezi in HD, iti iei camera video cu HDD incapator.
A filma in HD cu aparatul foto e doar un moft de care te plictisesti in primele saptamani de utilizare. Eventual mai filmezi ocazional cate ceva din cand in cand.

Personal nu am folosit niciodata optiunea record-movie de pe aparatul meu video cu toate ca filmeaza la o calitate destul de buna. Motivul este acelasi : spatiul pe card. Prefer sa folosesc camera video. Si am una veche cu caseta digitala. Dar chiar si veche , o prefer aparatului de fotografiat pe partea de filmat.

Probabil ca in viitorul indepartat, cand un card de 32...64 Gb va deveni ceva uzual pt un aparat foto, va deveni interesanta si functia de filmare in HD.
Scuze, am vrut sa dau o structura raspunsului meu, nu am presupus ca nu stii ce inseamna HD.
Motive de cost la carduri? Pai un card de 16GB clasa 6 costa pe la 100 lei... nu-i un capat de tara, mai ales daca ai bani sa-ti iei un SX1. In vacanta intr-o zi nu filmam niciodata mai mult de vreo 20-30 de minute maxim (cu aparat video clasic), deci un card de 16GB e destul, si daca vrei sa-l folosesti si pe post de aparat video, iti iei un aparat de stocare date portabil si transferi datele in fiecare zi. Sau poate ca filmarea e doar un plus, vrei sa faci mici clipuri, nu documentar de ore.

#39
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 LaoCe, on Jan 20 2009, 13:09, said:

Scuze, am vrut sa dau o structura raspunsului meu, nu am presupus ca nu stii ce inseamna HD.
Motive de cost la carduri? Pai un card de 16GB clasa 6 costa pe la 100 lei... nu-i un capat de tara, mai ales daca ai bani sa-ti iei un SX1. In vacanta intr-o zi nu filmam niciodata mai mult de vreo 20-30 de minute maxim (cu aparat video clasic), deci un card de 16GB e destul, si daca vrei sa-l folosesti si pe post de aparat video, iti iei un aparat de stocare date portabil si transferi datele in fiecare zi. Sau poate ca filmarea e doar un plus, vrei sa faci mici clipuri, nu documentar de ore.

Nici-o problema.
Un milion ? Nu e asa mult. E ok.
Mai trebuie verificat daca suporta viteza de scriere pt filmatul in HD.
Oricum, suna OK.

#40
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

 katran, on Jan 20 2009, 10:01, said:

Stiu ce inseamna HD (nu era nevoie sa imi explici) .
De altfel , fie vorba intre noi, la toate camerele de filmat (video sau foto) , compresia este destul de slabuta. De regula se foloseste MPEG2 ca si codec, care sta foarte prost la capitolul compresie.  De exemplu DVD-ul standard ar putea sa aiba doar 700 Mb si sa fie aproape de aceeasi calitate daca se foloseste un codec de compresie puternic.

La aparatele foto care in mod uzual folosesc card-uri de 2 sau 4 Gb (din motive de costuri), filmatul in HD nu poate fi decat o chestie de marketing.
Daca vrei sa filmezi in HD, iti iei camera video cu HDD incapator.
A filma in HD cu aparatul foto e doar un moft de care te plictisesti in primele saptamani de utilizare.
Personal nu am folosit niciodata optiunea record-movie de pe aparatul meu video cu toate ca filmeaza la o calitate destul de buna. Motivul este acelasi : spatiul pe card. Prefer sa folosesc camera video. Si am una veche cu caseta digitala. Dar chiar si veche , o prefer aparatului de fotografiat pe partea de filmat.

Am luat 2 sdhc de 16 GB. Mai mullt de o ora n-am filmat pe nicaieri.

Am 2 camere minidv Sony  iar diferenta (logica) este imensa. Pe manual scrie  movies: MOV (image data:  h.264) [audio data :Linear PCM(stereo)].

Din cate m-am uitat preturile pentru o camera video dedicata HD sunt mai mari. Iar una cu zoom 20x e 2500-3000 eur.

Nu incerc sa spun ca daca o am eu e cea mai tare. Pur si simplu calitatea imaginii e extraordinara.

Ca mai trebuie SDHC de minim 16 GB, acumulatori de min 2500mAh (eu am 8 de 2700 mAh Varta si am reusit sa umplu vreo 25 GB de filmare HD si o gramada de poze si inca merg ), un PC performant,  un LCD full HD asta e alta problema.

 LaoCe, on Jan 20 2009, 10:09, said:

Scuze, am vrut sa dau o structura raspunsului meu, nu am presupus ca nu stii ce inseamna HD.
Motive de cost la carduri? Pai un card de 16GB clasa 6 costa pe la 100 lei... nu-i un capat de tara, mai ales daca ai bani sa-ti iei un SX1. In vacanta intr-o zi nu filmam niciodata mai mult de vreo 20-30 de minute maxim (cu aparat video clasic), deci un card de 16GB e destul, si daca vrei sa-l folosesti si pe post de aparat video, iti iei un aparat de stocare date portabil si transferi datele in fiecare zi. Sau poate ca filmarea e doar un plus, vrei sa faci mici clipuri, nu documentar de ore.


Abia astept urmatorul concediu. Cand am revazut o filmare cu  minidv mi s-a parut ca e alb negru.

#41
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Si eu imi doresc una cat de curand. O intrebare pentru posesori: Chiar are filet in capatul obiectivului pentru filtre de 52?

#42
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005

 cosmineus, on Jan 23 2009, 02:52, said:

Si eu imi doresc una cat de curand. O intrebare pentru posesori: Chiar are filet in capatul obiectivului pentru filtre de 52?
nu are filet ... are doar o striatie usoara pt parasolar


 mircea812, on Jan 20 2009, 23:34, said:

Ca mai trebuie SDHC de minim 16 GB, acumulatori de min 2500mAh (eu am 8 de 2700 mAh Varta si am reusit sa umplu vreo 25 GB de filmare HD si o gramada de poze si inca merg ), un PC performant,  un LCD full HD asta e alta problema.
De unde ai achizitionat acumulatorii ?

Edited by goblenro, 23 January 2009 - 10:00.


#43
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

 goblenro, on Jan 23 2009, 06:48, said:

De unde ai achizitionat acumulatorii ?


De la Carrefour.   109 lei cu incarcator si 4 buc. acumulatori.

#44
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005

 mircea812, on Jan 23 2009, 10:07, said:

De la Carrefour.   109 lei cu incarcator si 4 buc. acumulatori.

intradevar sunt dar doar cu incarcator, fara incarcator sunt de 2300


MEga promotie ...aparatul s-a scumpit cu 3.5 milioane :) ...felicitari celor care au fost mai rapizi  :P
La f64 aparatul nu este pe stoc de 2 saptamani. in schimb au crescut pretul preventiv :)) poate creste cererea, la digiland este dar s-a scumpit si acolo.

Edited by goblenro, 26 January 2009 - 10:19.


#45
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

 goblenro, on Jan 26 2009, 07:00, said:

intradevar sunt dar doar cu incarcator, fara incarcator sunt de 2300


MEga promotie ...aparatul s-a scumpit cu 3.5 milioane :) ...felicitari celor care au fost mai rapizi  :P
La f64 aparatul nu este pe stoc de 2 saptamani. in schimb au crescut pretul preventiv :)) poate creste cererea, la digiland este dar s-a scumpit si acolo.

Cand aparuse era 2000 lei. Pana m-am uitat sa-l iau mai ieftin s-a facut 2200 lei. De la leu ni se trage. Si ma tem ca asta e doar inceputul.

#46
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Formatul HD pe care il foloseste e .mov . Am filmat ceva de aproximativ 20 sec.(vreo 120 mb)  apoi l-am transformat in .mkv si s-a redus la (vreo 38mb). Am pastrat rezolutia full HD. Oricat m-am chinuit sa sesizez o pierdere de calitate nu am observat-o. Daca e asa de ce nu au folosit cei de la Canon acest format ?

#47
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006
Poate codarea aceea are nevoie de putere de calcul mai mare decat poate oferi procesorul incorporat al camerei. Sau poate pur si simplu politica de marketing (.mov e mult mai cunoscut decat .mkv), sau cine stie, Apple a dat spaga la Canon :P

#48
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Ce soft ai folosit la conversia .MOV?

#49
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006
Eu folosesc WinFF.

#50
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Am folosit  softul asta.

#51
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Problema ciudata cu SX1IS : blitzul incorporat se poate declansa la un minut de la activare si intre declansari tot asa este necesar peste un minut pentru incarcare.Este normal sau este ceva defect?
Am incercat cu 2 seturi diferite de baterii si rezultatul este la fel.Bateriile se incalzesc destul de tare dupa incercarile astea ca si cum ar fi un consum exagerat si la un moment dupa cateva incercari spune sa schimb bateriile.
Cu blitz separat merge perfect cu aceleasi seturi de baterii puse in blitzul extern, incarcarea dureza 3 secunde.

#52
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu este normal un astfel de comportament,vezi daca face la fel pe auto,modurile semimanuale sau cele presetate.Incearca sa umbli si la setarile blitzului si sa testezi cum reactioneaza blitzul pe masura ce le schimbi.

#53
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Am incercat in toate modurile si cu toate setarile la blitz, chiar daca combinatiile aratau aiurea.
Rezultatul este acelasi , ii trebuie chiar mai bine de un minut sa se incarce si tot asa, poate mai mult, intre 2 declansari consecutive.
Seturile de baterii au fost noi Panasonic (furnizate) si Energizer.

#54
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu e deloc in regula(in cateva secunde ar trebui sa declanseze),ai incercat totusi sa folosesti aparatul/blitzul si cu niste acumulatori(de minim 2000 mAh) in loc de baterii?

Abia ai luat aparatul si asta e comportamentul blitzului de la bun inceput sau a mers ok pana acum?

Edited by catalinmariescu, 06 February 2009 - 08:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate