Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Canon SX1 IS

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#19
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdevlin2427, on Jan 11 2009, 20:11, said:

de curiozitate cit te-a ajuns camera? te intreb fiindca la 1500 ron exista destul de multe dslr-uri foarte oki.

2200 lei.

O sa pun si un scurt fisier video full HD pentru cei interesati.

#20
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
Asteptam fiserul fullHD si te-as mai intreba de la ce magazin ai luat-o ?

#21
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006
Scump doamna, scump! Dincolo la F64 e cu 200 lei mai ieftin.

Alta: e adevarat ca timpul maxim de expunere la SX1 e 1 secunda? Mi-se pare o limitare cam nasoala, cu expuneri mai mari se pot face poze mai artistice. SX10 al meu (varianta mai ieftina a SX1) poate expune pana la 15 secunde, si asta e cam mica, de exemplu nu se pot face poze la stele ca de exemplu asta.

Apropos, stie cineva daca exista vreo limitare tehnica pentru care nu se introduce optiunea de expunere bulb la aceste aparate?

Edit: se pare ca SX1 are un scene mode "long shutter" unde poti seta valori mai mari de 1 secunda, dar pierzi din control, nu se poate seta diafragma, e fortat pe auto.

Edited by LaoCe, 12 January 2009 - 13:23.


#22
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View PostLaoCe, on Jan 12 2009, 10:00, said:

Scump doamna, scump! Dincolo la F64 e cu 200 lei mai ieftin.

Alta: e adevarat ca timpul maxim de expunere la SX1 e 1 secunda? Mi-se pare o limitare cam nasoala, cu expuneri mai mari se pot face poze mai artistice. SX10 al meu (varianta mai ieftina a SX1) poate expune pana la 15 secunde, si asta e cam mica, de exemplu nu se pot face poze la stele ca de exemplu asta.

Apropos, stie cineva daca exista vreo limitare tehnica pentru care nu se introduce optiunea de expunere bulb la aceste aparate?

Edit: se pare ca SX1 are un scene mode "long shutter" unde poti seta valori mai mari de 1 secunda, dar pierzi din control, nu se poate seta diafragma, e fortat pe auto.

F64 nu are iar cu cresterea euro toate preturile au crescut. Un pret era pe site si cand ii sunam pretul era altul. Sper sa fac vreodata o poza ca cea din link. Este extraordinara.

@ mival  

De aici.

Edited by mircea812, 12 January 2009 - 16:28.


#23
BlueThread

BlueThread

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.12.2008
Salut, Mircea. Vreau sa-mi iau si eu un sx1 in defavoarea dslr-ului pe care-l vand  :blink: :) Da-mi si mie IDul de Y!M sa vbim si sa mai facem schimb du poze. Toate bune.

Edited by BlueThread, 12 January 2009 - 20:59.


#24
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
@ mival  

De [url="http://www.cameredigitale.ro/canon-powershot-sx1is"]aici[/url].
[/quote]


Multam Mircea, sa te bucuri sanatos de camera, impreuna cu cei dragi!!

#25
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005

View Postmival, on Jan 12 2009, 21:38, said:

@ mival  

De aici.



Multam Mircea, sa te bucuri sanatos de camera, impreuna cu cei dragi!!

Am facut rezervare la f64, miercuri sau joi ar trebuie sa vina un nou stoc, pretul este mai mult decat rezonabil avand in vedere calitatea filmelor care le poti realiza cu aceasta camera asa ca nu mai veniti cu comparatia cu DSLR-urile. Alea sunt bune sa faca poze, asta e buna sa le faca pe ambele. Pentru incepatori e camera perfecta.

#26
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgoblenro, on Jan 13 2009, 09:29, said:

Am facut rezervare la f64, miercuri sau joi ar trebuie sa vina un nou stoc, pretul este mai mult decat rezonabil avand in vedere calitatea filmelor care le poti realiza cu aceasta camera asa ca nu mai veniti cu comparatia cu DSLR-urile. Alea sunt bune sa faca poze, asta e buna sa le faca pe ambele. Pentru incepatori e camera perfecta.
Si pana la urma la ce pret este acum la F64?

Nu stiu daca stii, dar filmarea la SX1 are o mica problema, efectul jelly cum a fost denumit. Uite de exemplu aici o demonstratie. Este un caz specific, de obicei nu vei zgudui camera asa, dar e bine sa stii la ce trebuie sa fii atent cand vei filma.

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View PostBlueThread, on Jan 12 2009, 17:59, said:

Salut, Mircea. Vreau sa-mi iau si eu un sx1 in defavoarea dslr-ului pe care-l vand  :blink: :) Da-mi si mie IDul de Y!M sa vbim si sa mai facem schimb du poze. Toate bune.

SX1 IS nu e mai buna decat un dslr dar banuiesc ca stii, dupa cum foarte bine au explicat cateva posturi mai inainte Paul I, audiofile si devlin2427. Nu folosesc YM , sorry.


View Postmival, on Jan 12 2009, 18:38, said:

@ mival  

De aici.



Multam Mircea, sa te bucuri sanatos de camera, impreuna cu cei dragi!!

Multumesc !

#28
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Full HD.  Sunt vreo 15 sec. in 100 MB.   link   http://rapidshare.co...2/zoom.MOV.html

#29
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005

View PostLaoCe, on Jan 13 2009, 11:03, said:

Si pana la urma la ce pret este acum la F64?

Nu stiu daca stii, dar filmarea la SX1 are o mica problema, efectul jelly cum a fost denumit. Uite de exemplu aici o demonstratie. Este un caz specific, de obicei nu vei zgudui camera asa, dar e bine sa stii la ce trebuie sa fii atent cand vei filma.

20 de milioane ... cu jeleu, fara jeleu e bestiala la banii astia la ce stie sa faca, de 2 zile urmaresc review-uri, poze si filme facute cu aceasta camera. Acuma ce sa zic, nu o sa fac filme in timp ce alerg pe strada deci nu cred ca ma va afecta jeleul :)

#30
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postgoblenro, on Jan 13 2009, 06:26, said:

20 de milioane ... cu jeleu, fara jeleu e bestiala la banii astia la ce stie sa faca, de 2 zile urmaresc review-uri, poze si filme facute cu aceasta camera. Acuma ce sa zic, nu o sa fac filme in timp ce alerg pe strada deci nu cred ca ma va afecta jeleul :)
Oameni buni, chesta aia se cheama "rolling shutter"! Nu sunteti mai "jmecheri" daca folositi alte traduceri...
Si acel efect este prezent la toate camerele cu senzori CMOS si afecteaza si pozele luate cu ele facute cu camera in miscare: http://forum.softped...m...t&p=5815495

#31
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006

View PostSuperDuper, on Jan 13 2009, 13:32, said:

Oameni buni, chesta aia se cheama "rolling shutter"! Nu sunteti mai "jmecheri" daca folositi alte traduceri...
Nu, efectul se numeste pe limbaj popular efect jeleu :) Rolling shutter este metoda aplicata la luarea pozei cu un sensor CMOS, ceea ce produce efectul. Daca vrei sa fii corect, zici skew effect, wobble, sau deformatie oblica, cum vrei. Vezi aici pentru documentare (SuperDuper, stiu ca tu stii, numai pentru clarificare).

Edited by LaoCe, 13 January 2009 - 13:53.


#32
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Alte rate  http://rapidshare.co...753055/test.MOV.

Scuzati tremuratul dar era frig. Eram in umbra unui copac dupa ce asteptasem cateva minute sa se linisteasca "subiectii" :D




Inca 3 poze.

Attached File  IMG_0005.JPG   388.65K   244 downloads Attached File  IMG_0006.JPG   207.38K   210 downloads Attached File  IMG_0007.JPG   350.7K   221 downloads

#33
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
la f64.ro am asteptat o saptamana si nu a mai venit aparatul ....cand urmeaza sa vina se va scumpi conform spuselor celor de acolo, asa ca am achizitionat aparatul de la DigiLand ....cu 2 milioane mai scump ( decat pretul actual de la f64 dar care se va scumpi :) ) in banii astia primesti un card de 8 Gb dar nu este class 6 deci nu prea e compatibil cu filmarea full HD si un incarcator + 4 acumulatori Kodak.
Am platiti diferenta si am luat un card de 16 Gb class 6 si o gentuta pt aparat. In total 23 de milioane.

Si primele poze (s-a facut resize penultima poza este cu zoom optic la maxim iar ultima poza are si zoom digital):
Attached File  TN_IMG_0050.JPG   282.63K   247 downloadsAttached File  TN_IMG_0051.JPG   288.51K   183 downloads
Attached File  TN_IMG_0052.JPG   258.62K   204 downloadsAttached File  TN_IMG_0053.JPG   252.93K   235 downloads

Edited by goblenro, 19 January 2009 - 12:11.


#34
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postmircea812, on Jan 13 2009, 13:04, said:

Full HD.  Sunt vreo 15 sec. in 100 MB.   link   http://rapidshare.co...2/zoom.MOV.html

100 Mb pentru 15 sec ??!!!!!
Ca si camera video e nefolositoare.
5 MIN de filmat si s-a umplut cardul.
Pana la urma e o manevra de marketing : cumperi o camera care filmeaza in HD, dar pe care nu o sa o folosesti niciodata ca si camera video din motive de spatiu pe card.
Ori pleci cu sacul de carduri in excursie ?

Clasica camera video ramane inca o buna alternativa pentru moment.

#35
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkatran, on Jan 19 2009, 17:10, said:

100 Mb pentru 15 sec ??!!!!!
Ca si camera video e nefolositoare.
5 MIN de filmat si s-a umplut cardul.
Pana la urma e o manevra de marketing : cumperi o camera care filmeaza in HD, dar pe care nu o sa o folosesti niciodata ca si camera video din motive de spatiu pe card.
Ori pleci cu sacul de carduri in excursie ?

Clasica camera video ramane inca o buna alternativa pentru moment.
Pai HD inseamna High Definition, contine mult mai multe informatii decat camera video clasica - SX1 filmeaza la aproximativ 40 MBit/s, si asta e deja compresat, pe cand videoul de pe un DVD standard este de 8 MBit/s. Daca vrei calitate maxima, va trebui sa faci sacrificii. Daca nu, filmezi in VGA (SX1 are mai multe optiuni de filmare), ceea ce e cam la calitatea camerei video clasice, dar poti filma cam de 6 ori mai mult. Desigur, daca cumperi un SX1 nu vei pune un card de 2GB in el, ci cel putin de 8GB, sau poate 16GB. Nu mi-se pare marketing, cine cumpara un aparat HD probabil stie nevoia de spatiu al formatului, si cumpara in cunostinta de cauza. Pana la urma desigur ca aparatele foto nu pot niciodata sa inlocuiasca un aparat video dedicat - dar ai grija, comparatia cu SX1 se face cu un aparat video HD, care e foarte scump.

Edited by LaoCe, 19 January 2009 - 18:50.


#36
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
card de 16 Gb 40 minute fullHD

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate