Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

puncte penalizare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
mirelcristin

mirelcristin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 08.01.2009
sal ,am si eu o nelamurire,punctele de penalizare intra in vigoare la data savarsirii lor sau la data la care ti se inmaneaza amenda si punctele penalizare.am primit acasa instiintarea dapa 5 luni ca am depasita limita de viteza pe un anumit sector de drum(Cotorca,jud.Ialomita -radar fix pt cei ce nu stiu,am aflat dupa 5 luni de la montarea lui,cu toate ca trec de doua ori pe saptamana pe acolo)posibil sa mai vina si altele.

#2
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 05.05.2008
hmm, ai ridicat deja "recomandata"? sa stii ca am vazut cum multi treceau pe la Cotorca cu viteza f mare si camera fixa facea blitz-uri:). Nu foarte multa lume stie de ea. Cotorca si Cosereni au camere fixe pe ruta Buzau-Urziceni-Bucuresti.

#3
mirelcristin

mirelcristin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 08.01.2009
de-abia a ajuns instiintarea la firma , sa comunice datele soferului .pe alea de la Cosereni le stiam,apropo au mai montat radare si la Golesti si Dumbraveni(imediat dupa Focsani)

Editat de mirelcristin, 08 ianuarie 2009 - 21:18.


#4
mirelcristin

mirelcristin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 08.01.2009
chiar nu stie nimeni

#5
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.232
  • Înscris: 15.01.2007
Din ce stiu eu intra in vigoare de la data la care este facut procesul verbal.Ala e punctul de referinta.

#6
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Art.109 din ordonanta:

Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de cel mult 2 zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege.

#7
mirelcristin

mirelcristin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 08.01.2009
nu amenda era problema ,ci punctele de penalizare

#8
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Ok. Regulamentul nu e prea clar in privinta asta. Uite ce spune referitor la aplicarea punctelor de penalizare:

Art.204 Cand pentru fapta savarsita legea prevede si aplicarea punctelor de penalizare, agentul constatator are obligatia sa le inscrie in procesul verbal de constatare a contraventiei.
           Procesul verbal de constatare a contraventiei se trimite, in cel mult 2 zile lucratoare de la data intocmirii acestuia, la serviciul politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta.

si art.208

            Titularul permisului de conducere, la cerere, are dreptul sa obtina personal, la sediul politiei rutiere din judetul care il are in evidenta, informatii cu privire la numarul de puncte de penalizare ce i-au fost aplicate.

In caz ca nu esti lamurit te poti informa de la politia rutiera din judetul tau. Ar trebui sa fie specificat si in procesul verbal numarul de puncte de penalizare aplicate si data aplicarii lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate