Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

GO BY BIKE - Pentru o viata mai sanatoasa!

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Dati-mi voie va rog cu doua linkuri:

Link 1

Link 2

#38
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postciureanuc, on Jan 19 2009, 17:56, said:

Dati-mi voie va rog cu doua linkuri:

Link 1

Link 2
may, tu esti zdravan la cap? :roflmaofast:

sunt curios cat o sa te tina daca a costat doar 120 ron

#39
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postgtk, on Jan 19 2009, 18:20, said:

may, tu esti zdravan la cap? :roflmaofast:
sunt curios cat o sa te tina daca a costat doar 120 ron
Are deja 3 luni, implineste 4 luni...  

Mai atasez o poza... pe ghidon se aflau cam 10kg... iesisem din supermarket. :)
(in sacosa cu albastru este o cutie de ulei de 5litri, rucsacul are carne si conserve, ultima sacosa e cu paine. Si in spate mai aveam un rucsac plin...)

E faina trotineta pentru ca poti sa te urci cu ea in mijloacele de transport.

Attached Files


Edited by ciureanuc, 19 January 2009 - 18:27.


#40
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postciureanuc, on Jan 19 2009, 18:23, said:

Are deja 3 luni, implineste 4 luni...  

Mai atasez o poza... pe ghidon se aflau cam 10kg... iesisem din supermarket. :)
aoleo, asta merita postat pe aria fun! :roflmaofast: :roflmaofast:

e bine ca poti sa-ti tii echilibrul cu toate minunile alea...

#41
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postgtk, on Jan 19 2009, 18:28, said:

aoleo, asta merita postat pe aria fun!
Uite de asta nu-si ia lumea, ca rade. :)
Dar sa vezi ce fetze fac cand trec pe DN1 pe langa masinile lor care stau in coloana... atunci te amuzi.
Sau cand rad calatorii si, la coborare, ii las cu mult in spate... atunci nu mai rad, baga cu: "da, uite ce idee buna!". ;)

Multi nu-si dau seama ca viata lor in timpul saptamanii e servici-acasa. Cand ai mijloace de transport in comun si ele merg "cu viteza coloanei", eu zic ca e mult mai rentabil o trotineta+autobuz sau tramvai versus o masina care mananca multa benzina, nu ai locuri de parcare, etc etc.  Repet: IN TIMPUL SAPTAMANII.  :angel:

Edited by ciureanuc, 19 January 2009 - 18:32.


#42
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postciureanuc, on Jan 19 2009, 18:30, said:

Dar sa vezi ce fetze fac cand trec pe DN1 pe langa masinile lor care stau in coloana... atunci te amuzi.
e legal sa mergi cu trotineta pe dn1?

View Postciureanuc, on Jan 19 2009, 18:30, said:

Sau cand rad calatorii si, la coborare, ii las cu mult in spate... atunci nu mai rad, baga cu: "da, uite ce idee buna!". ;)
nu cred ca e buna pt. oricine... presupune un efort destul de mare si sunt si ceva riscuri...

#43
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View Postciureanuc, on Jan 19 2009, 18:30, said:

Uite de asta nu-si ia lumea, ca rade. :)
Dar sa vezi ce fetze fac cand trec pe DN1 pe langa masinile lor care stau in coloana... atunci te amuzi.
Sau cand rad calatorii si, la coborare, ii las cu mult in spate... atunci nu mai rad, baga cu: "da, uite ce idee buna!". ;)

Multi nu-si dau seama ca viata lor in timpul saptamanii e servici-acasa. Cand ai mijloace de transport in comun si ele merg "cu viteza coloanei", eu zic ca e mult mai rentabil o trotineta+autobuz sau tramvai versus o masina care mananca multa benzina, nu ai locuri de parcare, etc etc.  Repet: IN TIMPUL SAPTAMANII.  :angel:


Foarte frumos, util, ieftin, rapid, intr-un cuvant eficient.


Totusi:
cum te impaci cu pavaj/drum prost?
cum stai cu musculatura picioarelor? observi diferente?

#44
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postgtk, on Jan 19 2009, 18:36, said:

e legal sa mergi cu trotineta pe dn1?

nu cred ca e buna pt. oricine... presupune un efort destul de mare si sunt si ceva riscuri...
Lucrez la Baneasa, este trotuar pana in acea zona. Trontineta am luat-o tcomai pentru omorul de pe DN1. Cum scriam, 30 de minute economie pe zi.
Efortul e maricel daca ai panta... daca e drept, asa si asa. Daca ai vale...
Eu merg cu viteza, pentru ca percep mersul catre munca ca si "alergarea de dimineata". Am viteza destul de mare (adica, cand vreau sa ma opresc, folosesc MULT frana) si ajung transpirat la munca. In geanta am un tricou de schimb si in birou un prosop si un deodorant.
In buzunarul gecii, intr-o pungutza, am o carpa de sters roata "de sus" cand intru in tramvai/autobuz.

E ora 9:30 dimineata si eu am facut si putin sport.  ;-)  Seara la fel...  

Cu bicicleta nu ar fi la fel? Ba mai mult, la bicla tre' sa pedalezi PANA la munca, nu te poti urca in oarece mijloc de transport in comun.

#45
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postciureanuc, on Jan 19 2009, 18:44, said:

In geanta am un tricou de schimb si in birou un prosop si un deodorant.
In buzunarul gecii, intr-o pungutza, am o carpa de sters roata "de sus" cand intru in tramvai/autobuz.
aha, deci astea ar trebui adaugate la accesorii (pardon, "consumabile" :D) trotineta... :roflmao:

View Postciureanuc, on Jan 19 2009, 18:44, said:

E ora 9:30 dimineata si eu am facut si putin sport.  ;-)  Seara la fel...  

Cu bicicleta nu ar fi la fel? Ba mai mult, la bicla tre' sa pedalezi PANA la munca, nu te poti urca in oarece mijloc de transport in comun.
daca esti tu multumit, probabil e ok... ^_^

Edited by gtk, 19 January 2009 - 18:49.


#46
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Foarte bine ca te-ai apucat de miscare,dar imi permit sa-ti dau un sfat prietenesc:
Umbla putin mai mult si pe la dieta si ai sa vezi ca fara cateva kg o sa-ti fie mai bine!
Sanatate maxima!

#47
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,059
  • Înscris: 02.03.2003
Ciureanuc, te felicit!

Esti tare daca te duci in Baneasa cu ea. Eu ma gandeam la asa mijloc de transport doar pentru drumuri scurte in oras.
Bravo !

#48
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
De ce doar asa sau asa;un pic de echilibru nu se poate?..eu folosesc si masina si bicicleta,dupa nevoi/starea vremii,adica pe vreme buna,circul cu bicla prin oras dupa treburi si cumparaturi(fara probleme 10kg pe ghidon)si mai las masina acasa.Daca mai multi ar face asa,poate ar fi mai putin aglomerat/poluat orasul.

#49
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postc72_c72, on Jan 19 2009, 18:43, said:

Foarte frumos, util, ieftin, rapid, intr-un cuvant eficient.
Totusi:
cum te impaci cu pavaj/drum prost?
cum stai cu musculatura picioarelor? observi diferente?
Pavaj-drum prost... ori ocolesc ori cobor de pe trotineta. Vreau sa ajung vara asta in Germania, am vaut in Berlin la magazinul de sport, trotineta off-road. Suspensii, roata mica cu camera! Costa 100 de euro acum 2 ani... cat o fi acum? Ce am atasat in poze nu sunt pliabile, dar in berlin am vazut din fibra de carbon, pliabile, si avand si curea de umar.

Cat despre musculatura picioarelor... am avut febra in primele zile, acum nu mai am. Dar nici nu cresc picioarele in volum, daca asta intrebai. Poate putin mai mult tonus... Nene, totusi e un "antrenament" de maxim 10 minute/zi (restul e inertie si vale :) ) nu are ce sa creasca.

Oricum, ma simt bine, va recomand (asta daca nu aveti deja biciclete). :)

P.S.: ce alt avantaj am castigat: acum imi pot tine echilibrul pe ambele picioare, succesiv: dau cu dreptul, stau in stangul sau dau cu stangul si dau cu dreptul...
Si am mai deprins niste chestii de balans... e amuzant cand pot "merge" numai din balansul corpului, fara sa dau cu piciorul. :) ma distrez...

View Postterratec, on Jan 19 2009, 20:20, said:

Esti tare daca te duci in Baneasa cu ea. Eu ma gandeam la asa mijloc de transport doar pentru drumuri scurte in oras.
Bravo !
Ma duc in Baneasa cu 41, de la Piata Presei ma urc pe ea... sper ca s-a inteles. ;)
Pentru "drumuri scurte in oras" o iau mai tot timpul. Mai ales cand ma duc la supermarket si iau bidon de 5 litri de apa... il pun pe ghidon. In stanga. In dreapta pun o sacosa de 5 kile de "oarece"... Foarte utila! Daca nu pot da cu piciorul (pavaj sau drum prost) cobor de pe ea si merg pe langa... dar nu iau greutatile de pe ghidon... :)

Attached Files


Edited by ciureanuc, 28 January 2009 - 11:35.


#50
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
și eu sunt fan bicicletă, dar la traficul de la noi e cât se poate de sport extrem. pe scurt, am reușit să fac și un accident. am intrat într-un pieton care se băgase ca imbecilu să traverseze strada, în timp ce eu mă strecuram printre mașini cu patruj la oră. :D
mă gândesc cu groază dacă în locu pietonului ieșea o mașină din parcare - sunt o grămadă de demenți care deschid portiera de la mașină fără să se asigure. pe unul d-ăsta l-am evitat la mustață. așa că nu mulțumesc, prefer să merg pe jos, atunci când nu musai nevoie de automobil.

iar transportul în comun e cea mai mare bășină, în sensu că pute, la propriu.

e o plăcere să vizitezi parisul, viena de pe bicicletă, dar la noi nici după dooj de ani n-o să ne putem bucura de privilegiul ăsta. tot țăranu-și ia merțan .

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,714
  • Înscris: 07.02.2003
Apropo de Paris, incurajeaza transport velo insa o sa muriti poate de ras sa vedeti cum e la ora de varf, coloana velo, incidente cu aia care nu-si pastreaza asa bine linia de mers ca nu toti stiu sa mearga cum trebuie pe bicla :) Sunt asa multi care merg cu biclele si cu scuterele (ca impart acelasi spatiu pe bulevarde) inclusiv turisti cu velibe incat incepe usurel sa se contureze congestie velo... inca o dovada ca nu se poate rezolva congestia prin alternative de transport si numai prin marirea capacitatii rutelor.

Edited by andreic, 28 January 2009 - 17:33.


#52
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Prima bicicleta am avut-o in 89' cand mi-a adus-o tata din U.R.S.S., pentru ca era la moda sa imi ia pantofi cu un numar mai mare si bicicleta a fost mare,ca nu ajungeam la sa.
Tin minte prima oara cand am fost la bunici intr-o comuna apropiata Focsaniului dus-intors cu ea a fost destul de greu 50 km fara sa ma pot odihni pe sa,atunci aveam 9 ani.
Am evoluat de la clasica ukraina din otel la o semicursiera cccp mandria mea,era mai subtire cu elemente din aluminiu,frana fata si spate de mana si 5 viteze,cauciucuri subtiri si ce imi placea cel mai mult la ea coarnele normale de strada.
Acum la aproape 20 de ani distanta cred ca am inconjurat pamantul mai mult de odata,am ajuns si pe muntii alpi unde am participat la curse amatoariale de mtb, vre-o 6 luni cu frecventa saptamanala.

In tot acest timp am continuat sa-mi vizitez bunicii,acum parintii care s-au mutat dupa moartea bunicilor.
50 de km saptamanal primavara si vara.
Sper sa nu renunt vreodata.
Acum astept primavara...

#53
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postandreic, on Jan 28 2009, 18:30, said:

Apropo de Paris, incurajeaza transport velo insa o sa muriti poate de ras sa vedeti cum e la ora de varf, coloana velo, incidente cu aia care nu-si pastreaza asa bine linia de mers ca nu toti stiu sa mearga cum trebuie pe bicla :) Sunt asa multi care merg cu biclele si cu scuterele (ca impart acelasi spatiu pe bulevarde) inclusiv turisti cu velibe incat incepe usurel sa se contureze congestie velo... inca o dovada ca nu se poate rezolva congestia prin alternative de transport si numai prin marirea capacitatii rutelor.
eu am mersi fără număr prin paris(atât în centru cât și la periferie, și când zic periferie nu mă refer la zonă industrială tipic românească :death:) cu bicla, și pot spune că n-am văzut neam congestii d-alea de care zici tu :)

#54
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Ca biciclist in Romania esti desconsiderat,esti un retrogadat in clasa sociala, nu stiu daca se va schimba vreodata ceva.

Edited by nowories, 29 January 2009 - 13:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate