Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

GO BY BIKE - Pentru o viata mai sanatoasa!

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,086
  • Înscris: 25.06.2007

View Post99ton, on Feb 8 2009, 13:47, said:

@Bogdan R poate ne pui si poze cu piste de biciclisti de pe acolo,eu as fi curios.

Pai asa cum spuneam acum doar curajosii se mai avanta deoarece pe jos e zapada si gheata.
Postez totusi o imagine in care se vede indicatorul pentru biciclete si pietoni, cu distantele pana la anumite obiective.
Jumatatea dinspre stanga a trotuarului e pista de biciclete iar jumatatea dinspre dreapta e pentru pietoni. Dupa ce se va topi zapada (peste vreo luna jumate) se vor vedea si marcajele de pe trotuar...

Attached Files



#74
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Adica,tot pe trotuar,ca la bucale,numai ca aici nu poti merge din cauza masinilor parcate cu nesimtire cam pe toate trotuarele.

#75
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,086
  • Înscris: 25.06.2007

View Post99ton, on Feb 13 2009, 13:37, said:

Adica,tot pe trotuar,ca la bucale,numai ca aici nu poti merge din cauza masinilor parcate cu nesimtire cam pe toate trotuarele.

Pistele de biciclete nu prea pot fi amplasate altundeva decat pe trotuar sau pe carosabil.
Important e sa fie libere si semnalizate corespunzator, conditii care aici sunt indeplinite...

#76
Hoinar_2006

Hoinar_2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.11.2006
Si eu aveam o gramada de intrebari ...o fi bine, o fi rau cu bicla prin Bucuresti?
La un moment am incetat cu intrebarile mi-am luat una mie, una sotiei si i-am upgradat bicla lu fiu-meu.
Dupa ce am iesit duminica de duminca prin parcuri ...am zis ca ce ar fi sa incerc sa ma duc cu ea la servici Berceni - Baneasa 15KM?
Acum - al doilea sezon- mi-am upragadat bicla si de o saptamana ma duc cu ea la munca (am acolo -in sala serverelor- costume, camasi pantofi un prosop si un deodarant).
Buuuuun ce vreau sa spun de fapt? Ca desi am probabil mai mult de 300.000 de km facuti cu masina si in prezent un bmw de 231 CP nu am bucurie mai mare decat sa las masina in parcare si sa ies pe 2 roti ...convins fiind ca fac ceva spre binele meu.
Prima oara cand l-am auzit pe unul spunand ca "nu este snobism mai mare decat sa mergi cu masina in conditiile noastre de trafic" m-a enervat rau ...acum insa incep sa ii dau dreptate.
By the way ...Berceni -> Baneasa cu masina 60 min cu bicla 40  :) :) :)  cu masina consum de benzina, cu bicla consum din grasimea de la purtator (posed 120 de kg :) :)  )

O zi buna tuturor

#77
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

View PostHoinar_2006, on Apr 5 2009, 10:08, said:

....
:first: ,ce bine ar fi daca ar proceda cat mai multi"consateni"asa!

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,086
  • Înscris: 25.06.2007
A inceput sezonul!

Attached Files



#79
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Ce design interesant are bicicleta dubla din fata :thumbup:

Edited by abcdefu, 26 April 2009 - 13:16.


#80
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,837
  • Înscris: 07.02.2003
Interzis cu bicicleta și cu rolele în parcuri! http://www.evz.ro/ar...lele-in-parcuri  :lol: A innebunit lupul.

View Postabcdefu, on Apr 26 2009, 14:16, said:

Ce design interesant are bicicleta dubla din fata :thumbup:
Pai da, tractiune dubla :)

Edited by andreic, 26 April 2009 - 13:45.


#81
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
In Herastrau nu e interzis, nici cu bicla, role sau caini. Inca!

#82
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
In schimb, se pare ca ar fi interzise actiunile de alergare in Herastrau - vezi "Miscarea contra statului" a lui Mircea Badea de aici :D

#83
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007
Am vazut prin parc niste biciclete cu cadru mai scurt pe care pot merge si copii si adulti deoarece se ridica atat saua cat si ghidonul f.sus.Scrie pe ele ,,Butterfly"(parca).Stie cineva unde se gasesc?

#84
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,837
  • Înscris: 07.02.2003
E abureala mare oricum, legea e aberanta, Oprescu nu face nimic, abia a scos capul viceprimarul sa spuna ca in "curand" o sa se rezolve problemele astea cu iarba, bicla & role...

Edited by andreic, 26 April 2009 - 17:42.


#85
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Eu nu am vazut un parc prin Europa civilizata in care sa fie interzis accesul cu biciclete, role etc, sau sa nu stai pe iarba. Atentie, parcuri mari, nu vorbesc de parcuri mici, cu 3 bancute.
Astia ne obliga la sedentarism. Mai trebuie sa dea o lege prin care sa ne oblige sa stam 10 ore in fata calculatorului si sa mancam numai la mac. Cine vrea sport sa inoate in cada! :lol:

#86
mugdg

mugdg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006
Da, interesant sa vezi ca se misca lucrurile.
Eu mi-am lasat masina in garajul de la birou. Folosesc metroul, merg 10 min pe jos pana la metrou si am constatat ca ma simt mult mai bine.
Cand lucram in Pipera am incercat si bicicleta. 30 de minute, un pic cam mult, deal in Toboc - greu - praf, gaz de esapament si transpiratie.
Acum ca m-am apropiat de centru o sa o folosesc. De cand fac toate astea statul in trafic cu orele e de neconceput.
deci ne miscam...

#87
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

View Postmugdg, on Apr 29 2009, 16:55, said:

deci ne miscam...
:clapping: Tot respectul,un exemplu demn de urmat,macar vara,sa mai decongestionam traficul,ca-n speranta"planurilor primariei"o sa ne sufocam de tot.

#88
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007

View Postabcdefu, on Apr 26 2009, 14:16, said:

Ce design interesant are bicicleta dubla din fata :thumbup:

Defapt nu e o bicicleta dubla :D . E una normala cu atasament pentru copii
Ceva de genul asta:

Attached File  1444_1.jpg   380.81K   26 downloads

#89
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

View Postclaud20012, on Apr 30 2009, 12:49, said:

Defapt nu e o bicicleta dubla :D . E una normala cu atasament pentru copii[...]

Interesant si ingenios  ^_^
Imi zicea ieri un taximetrist ca e criminal/sport extrem sa mergi prin Cluj cu bicicleta. Dansul isi facuse obiceiul sa iasa o ora dimineata devreme cu bicicleta (de la 6 la 7), si si atunci masinile trec milimetric de el, chiar daca soseaua e libera ( traficul e redus la ora aia).

#90
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Pe aceeasi tema: un american si un roman din germania imi ziceau ca e sinucidere sa mergi prin romania cu masina .... dar asta e alta poveste. Adevarul e ca in romania se cam circula haotic si multi nu prea respecta nici macar regulile de bun simt in trafic. La voi in Cluj parca soferii sunt ceva mai agresivi ca in Sibiu. Partea buna e ca se circula cu viteza mica si se pot evita mai usor pericolele ;) . Cand merg cu bicicleta, prin Sibiu, incerc pe cat posibil sa evit arterele cu trafic intens si tir-uri(soseaua Alba Iulia, Milea). Pe bicicleta e oricum usor sa o iei pe scurtaturi si pe stradute mai putin circulate. In medie, pe bicicleta scot timpi de 2 ori mai mici decat cu masina :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate