Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#4339
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
nu il jigni  ... Deba a fost 20 Posted Image (pe alte site-uri este 120 Euro)

acum serios, Deba este un cutit foarte specializat, nu cred ca toata lumea se impaca cu el, nici eu nu stiu daca il voi folosi in mod regulat; la banii astia este perfect sa vad  daca il voi folosi sau va sta in vitrina
ce sens are sa dau cateva sute de Euro pe un cutit pe care nu stiu daca il voi folosi

daca ar fi vorba de un Petty, atunci da, as cumpara din start un cutit de foarte buna calitate pentru ca sunt sigur ca il voi folosi

#4340
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
@AlexD2
Daca citeai mai sus ai fi inteles ca e o diferenta intre marcile cunoscute care isi fabrica produsele in China, intre produse chinezesti care au o calitate foarte buna/recunoscuta si fabricutele obscure care fac produse de calitate slaba/indoielnica. In China se produc si cele mai multe falsuri, tot in fabrici obscure. Astea din urma se numesc "chinezarii", "facute pe vapor",etc.
Sigur ca la 40 de lei poti fi multumit de un cutit, dar ce te faci cand dai suma aia inmultita cu zece si e cam acelasi produs dar are mult marketing in spate ? Si cand compari niste produse depinde la ce te raportezi, care e etalonul.

@hamangia
Nu jignesc pe nimeni, mi-am spus doar parerea si am mari indoieli in privinta fabricarii in Japonia a marcii respective. Gasesti cutite Deba de la producatori japonezi cu preturi decente, nu-i musai sa dai sute de euro, Tojiro de exemplu.
In rest e dreptul tau, sunt banii tai, eu incercam sa te fac sa vezi diferit lucrurile, sa nu mai crezi in marketingul agresiv al unor marci relativ nou aparute.

#4341
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005

View PostAlexD2, on 21 ianuarie 2023 - 13:24, said:

M-am cam saturat sa tot aud de ''chinazarii''.
..........................................
Acum, in limba romana, chinezarie inseamna ceva de proasta calitate, asa ca nu trebuie sa te simti ofensat ca se foloseste acest cuvant.
In copilaria mea, un lucru facut in China insemna calitate dar de atunci s-au mai schimbat treburile, de regula, cat dai, atat primesti.

#4342
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
@titoo
am trecut de mult de perioada in care aveam iluzii Posted Image
este doar un calcul privind raportul risc/beneficii ... fiecare stabileste linia de echilibru in functie de multi factori; oricum, multumesc

edit: cutite japoneze de calitate la 100 de Euro, sunt o raritate, nu spun ca nu exista dar sunt greu de gasit. daca vrei ceva de calitate cel putin dublezi suma Posted Image

Edited by hamangia, 21 January 2023 - 14:35.


#4343
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
@hamangia
Crede-ma ca am cutite japoneze de calitate buna, peste marcile europene de top, pe care am dat intre 50 si 150 de dolari  (e drept ca am cautat magazinul cu cel mai bun pret sau cele care in anumite perioade fac reduceri), toate luate din Japonia, cu taxele ce au trebuit platite oricum am iesit mai ieftin decat daca le-as fi luat din Europa. Spun asta dupa ce mi-au trecut prin mana zeci de cutite de la aproape toti producatorii europeni cunoscuti si mai multe marci japoneze. Azi mai am doar 2 cutite Messermeister ,restul de 5 fiind japoneze, de care sunt foarte multumit pentru o utilizare casnica.
Pai cum sa dau 80 de euro pe un cutit Fiskars (de exemplu) cand cu 60-70 de euro pot lua un Mac ...ca am utilizat ambele marci si crede-ma ca in ceea ce priveste ergonomia, usurinta cu care taie, retentia taisului sunt clar in favoarea celui din urma .

#4344
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
super ... poti da adrese de magazine care vand Mac la 70 euro cu taxe si transport? in mod sigur as cumpara cateva

#4345
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
https://japan-knifes...collections/mac

Aici de exemplu, pretul este sub 70 de euro/bucata, la pretul ala mai adaugi transportul (20sau25euro) si 19% TVA.

#4346
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014

View Posthamangia, on 21 ianuarie 2023 - 19:13, said:

super ... poti da adrese de magazine care vand Mac la 70 euro cu taxe si transport? in mod sigur as cumpara cateva

Mai adaugi doar transportul.   https://www.couteaux...-mac-chef-japon

#4347
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Posttitoo, on 20 ianuarie 2023 - 20:00, said:

@hamangia
Am avut cutite japoneze facute cu AUS 8 si le-am vandut pentru ca aveau retentia taisului inferioara unor marci europene ca ICEL,Arcos,Victorinox,Dick. Sincer eu unul nu vreau sa dau (experimentez) 100 de euro pe un cutit Samura, cu banii aia iau un cutit de la o marca japoneza ce are traditie , cu multi ani in spate de fabricare a cutitelor. Un MAC de exempu costa in jur de 50-60 de euro si nu cred in ruptul capului ca e inferior unui Samura la preturi echivalente....

m-am uitat pe link-uri, la majoritatea cutitelor Mac din link nu scrie din ce sunt facute, sau scrie doar otel inoxidabil, sau sunt facute fix din AUS-8 Posted Image

#4348
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014

View Posthamangia, on 21 ianuarie 2023 - 21:52, said:

... nu scrie din ce sunt facute... Posted Image
Uita-te mai bine. "Sa lame est fabriquée en acier inox AUS-8, qui a été enrichi en carbone, en tungstène..."

Edited by florinescovici, 21 January 2023 - 22:07.


#4349
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
vorbeam de amandoua link-urile; si am spus de AUS-8

#4350
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Posthamangia, on 21 ianuarie 2023 - 21:52, said:

m-am uitat pe link-uri, la majoritatea cutitelor Mac din link nu scrie din ce sunt facute, sau scrie doar otel inoxidabil, sau sunt facute fix din AUS-8 Posted Image

Eu m-am uitat pe pagina producatorului si nu se mentioneaza ca e AUS 8, japonezii in general nu dau reteta exacta a lamelor, mai ales la cele inoxidabile, dar mentioneaza duritatea lamei. Pe langa asta am avut cateva cutite japoneze facute din AUS 8 si am fost dezamagit de retentia taisului. In schimb utilizez de ceva vreme un cutit Mac de care sunt mai mult decat multumit din toate punctele de vedere, inclusiv in ceea ce priveste retentia taisului. Deci vorbesc in calitate de utilizator, nu citind specificatii pe internet . Au scris si francezii AUS 8 la Mac, asa cum se specifica pe alte siteuri ca Samura sunt produse in Japonia. Un cutit chef Samura, cu lama de 20cm ,fabricat din AUS 8, in Japonia, costa 89 de lei...ma mir cum rezista firma asta, ca la pretul de vanzare nu acopera nici mana de lucru japoneza, nu mai vorbim de materiale, taxe.
Si daca ne uitam la pretul cutitelor japoneze autentice facute cu AUS 8 si le comparam cu pretul de la Altex (de exemplu) al cutitelor Samura... eu am tras concluziile de rigoare.

#4351
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 24.09.2009
M-am uitat la un Kanetsune 1K6 Petty, model 950 si nu este data duritatea lamei. Ce fac in cazul asta ?
https://japan-knifes...ba-120mm-kc-954

#4352
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmihnic2003, on 22 ianuarie 2023 - 15:58, said:

M-am uitat la un Kanetsune 1K6 Petty, model 950 si nu este data duritatea lamei. Ce fac in cazul asta ?
https://japan-knifes...ba-120mm-kc-954
Cauti cu google pana gasesti specificatiile complete...

https://chefknivesja...fe-120mm-kc-954

https://www.couteaux...anese-knife.htm

Edited by titoo, 22 January 2023 - 16:59.


#4353
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 24.09.2009
Multumesc.
Da, am vazut pe un alt site ce duritate are. Te-as mai ruga ceva: daca poti sa- mi sugerezi cateva compozitii/aliaje pt. niste lame de cutit bune si cam ce duritate minima sa aibe. Vad ca AUS 8 nu prea se incadreaza…Am niste chinezarii cam pe la 55-56 HRC.

#4354
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
AUS-8 are 59-60 HRC si este fabricat in Japonia nu in China

este o duritate decenta si nu este predispus la ciobire

#4355
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Multi producatori folosesc acelasi otel dar rezultatele pot fi diferite. Pentru ca mai conteaza si tratamentul termic, revenirea , procesul de fabricatie al fiecarui producator. AUS 8 nu e un otel rau, are si plusuri, printre care si faptul ca suporta taisuri extrem de fine.
Chinezariile de la taraba rar trec de 54 HRC, multe sunt mai proaste de atat, se comporta ca o tabla relativ ascutita.
Eu te-as sfatui sa cumperi cutite de la producatori europeni, sunt mai mult decat suficiente pentru o utilizare casnica. Victorinox,Arcos,ICEL,Dick. Sau ceva de la Wusthof,Messermeister,Burgvogel, functie de bugetul pe care vrei sa il aloci cutitelor.
Indiferent ce cutite iti vei cumpara e recomandat sa investesti si in pietre de ascutit in plaja 220 sau 400 la 3000, poti acoperi granulatiile respective cumparand 2 pietre cu doua fete, ce au granulatii diferite. Pentru ca inevitabil va veni momentul cand vor trebui reascutite si e pacat sa fie ascutite (distruse) pe polizor.
Gasesti informatii extrem de utile in acest topic, citeste-l.

#4356
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 24.09.2009
Ma orientasem catre Japan Knife Shop, pusese cineva un link.
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate