Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6661
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,187
  • Înscris: 15.05.2008

 Dantess87, on 04 iunie 2021 - 08:31, said:

Salutare! Îmi poate spune cineva ce boala este aceasta? E vb de un nuc de 30 de ani, plantat in fata scării... anul trecut a fost la fel, doar ca frunzele erau mai mici...

ai citit ce ai postat?

 EternalPain, on 04 iunie 2021 - 10:40, said:

Voi aveti nuci in pomi anul acesta?
La mine in zona a venit un frig cand a inflorit nucii si din 5 nuci tineri cred ca atitea nuci numar anul asta prin toti pomii....

la vecinu parca am vazut roada,chiar primavara asta am taiat o creanga din el ca atarna la mine

#6662
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 EternalPain, on 04 iunie 2021 - 10:40, said:

Voi aveti nuci in pomi anul acesta?
La mine in zona a venit un frig cand a inflorit nucii si din 5 nuci tineri cred ca atitea nuci numar anul asta prin toti pomii....
Am avut ceva. Dintr-un nuc intreg am reusit sa salvam/mancam 9 nuci. Restul mi le-au arestat veveritele sau ciocanitorile.

#6663
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 24.02.2011
La mine anul ăsta este printre cei mai buni. Dacă anul trecut n-am vândut nimic că n-am avut ce, acum situația este mult mai bună.

#6664
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Linga Targoviste are cineva o livada pe 5 ha de nuci soiuri Chandler, Fernor iar nucii aceia sunt plini de rod oricum sunt la camp nu pe deal ca la noi...

#6665
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
La mine au mers bine. Nuci de cca. 20 ani, nealtoiti. Doar ca din cauza secetei, au inceput sa se ingalbeneasca frunzele de la inceput de septembrie.

#6666
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
La mine nu pot spune nici ca-s prea multe, nici ca-s prea putine, singura particularitate observabila anul acesta e ca nu s-au copt nucile simultan ci pe rand, fiecare pom si-a vazut de treaba in legea lui.

#6667
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Hello!

Attached Files



#6668
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,187
  • Înscris: 15.05.2008
Halo,halo dar da mai multe detalii,e a ta,soiuri cum merg...

#6669
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
SCDP Valcea vinde pentru toamna asta nuci altoiti soiuri romanesti cu 112 ron bucata, mi-se par destul de ridicate preturile pentru un institut finantat de la buget, din pacate asa o sa pierdem o parte din soiurile noastre selectionate de a lungul timpului, la pomfruct nuci altoiti soiuri franceze sunt la jumatate de pret.

#6670
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,187
  • Înscris: 15.05.2008
Cauta cineva soiuri romanesti!

#6671
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

 EternalPain, on 15 octombrie 2021 - 12:29, said:

SCDP Valcea vinde pentru toamna asta nuci altoiti soiuri romanesti cu 112 ron bucata, mi-se par destul de ridicate preturile pentru un institut finantat de la buget, din pacate asa o sa pierdem o parte din soiurile noastre selectionate de a lungul timpului, la pomfruct nuci altoiti soiuri franceze sunt la jumatate de pret.

Habar nu am ce vinde pom fruct. Chiar 9 sa îl întreb pe Adi, nu știam ca face și nuc.
Prețul însă. Pt un nuc altoit e mare mai ales când vinzi asa, la plezneala și la bucata.
Nu știu dacă chiar 20 de euro dar nucul pe bune e scumpicel.

Institutele astea se. Autofinanteaza în buna măsură, nu trai cu impresia ca le da statul bani și ei din lăcomie vor și de la tine.
Sunt subfinantați în ultimul hal, aia care mai exista ca mulți au fost omorati de mafie, interese, dezinteres.

Si repet, fără absolut nicio legătură cu pom fruct. Sa nu înțeleagă cineva aiurea, pt mine pom fruct e un furnizor mai mult decât ok, pot spune ca am chiar o relație amicala cu ei....
Aveți mare grija cu nucul altoit în general ca multe lepre tepuiesc clienții, atât romani cât și străini. Repet ce am mai zis, sa nu credeți ca Romanul a inventat teapa dau spaga.

La nuc când e de 9 șchioapă sau de 3 schioape ii bagi o. "motocoasa"... Da un lastar de pe cioata și ala e...
Tu care habar nu ai ce e aia altoit sau nuc, îl vezi asa paratrăsnet și zici ca e altoit...
Ei bine nu, nucul nu asa se altoieste ca nu e mar...
Alteori am văzut ambalați ca restul pomilor, niște ciomegele dracu.... Costau și 40-50 de lei sau cât e în magazinele de bricolaj.... Am desfăcut ba lotul sa vad cum e, nici măcar cosit nu era...

Deci prețul e relativ... Poți fi păcălit lejer mai ușor decât la. Celelalte specii..

Norocul e sa fi avut ala măcar bunul simt sa Semene o nuca selecționata... Iese totuși ceva cât de cat utilizabil...franc și neomogen, rodește Dup 6 ani 3 nuci dar le. Poți folosi și dacă trăiești mult apuci sa îți facă nevasta 9 coliva calumea din ele când dai coltu..
Daca însă pepineristul e jigodie penala, ia un sac de nuci adunate cine știe de pe unde, numa d'alea de prastie(spargi parbrize cu ele), costelive.... Si iti da o sărăcie de franc de nici coliva aia nu o vezi...

Asa ca dacă vreți nuc ciuliti bine ochiu și urechea și luați doar din locuri chiar serioase.... 100 lei la scdp e un preț mic raportat la faptul ca probabil aia nu își permit cu lejeritate sa facă mizerii.

In rest, unde nu sunteți siguri, i trebați de 10 ori și cautati oameni care chiar știu ce vorbesc... Poate fi pom fruc sau alții, poate costa 50 sau 200....habar nu am dar la 30 de lei sau de pe marginea drumului nu cred ca iei nuc altoit...
PS. Chiar o sa vorbesc cu Adi sa vad care e treaba.



#6672
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013

 EternalPain, on 15 octombrie 2021 - 12:29, said:

SCDP Valcea vinde pentru toamna asta nuci altoiti soiuri romanesti cu 112 ron bucata, mi-se par destul de ridicate preturile pentru un institut finantat de la buget, din pacate asa o sa pierdem o parte din soiurile noastre selectionate de a lungul timpului, la pomfruct nuci altoiti soiuri franceze sunt la jumatate de pret.
Am vrut sa cumpar si eu de la ei doua bucati,insa nu trimit in tara cu nici o firma de curierat!                                                                    Am cautat si nu gasesc o firma in care sa ai putina incredere si care sa trimita prin curierat 1-2 bucati!

Edited by gheo_55, 15 October 2021 - 19:48.


#6673
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
112 ron pt nuci altoiti nu este un pret mare. Spun asta pt ca am platit 100 de ron acum 7 ani la scdlp Iasi. Miroslava si Chisinau. Toti s.au prins, toti sunt acum pe rod, unii mai bine dezvoltati altii mai putin, insa pe total sunt multumit. Inca mai am pana sa fie nevoie de coliva.

#6674
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,187
  • Înscris: 15.05.2008
Eu am luat nuci de la moldovean prin distribuitorul de la noi,nu-mi fac griji ca sunt prastii,am dat in jur de 30 lei/buc parca

Edited by ceanu1980, 15 October 2021 - 20:10.


#6675
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
ceanu 1980,ati lut de la scdp Iasi cu 30 lei buc nuc altoit?

#6676
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 ceanu1980, on 15 octombrie 2021 - 20:09, said:

Eu am luat nuci de la moldovean prin distribuitorul de la noi,nu-mi fac griji ca sunt prastii,am dat in jur de 30 lei/buc parca
Eu as opinia sa-ti faci sau sa te gandesti la coliva aia...
Nucul nu este mar sa-ti rodeasca poate din primul an (ca nu tine fructele e alta discutie). La nuc ai de asteptat si 7 ani. Iar daca dupa 7 ani vei constata ca nucile-s mici, ca coaja este prea groasa, ca nu le poti sparge a.i. sa ai miez intreg, ca... Ce vei face in afara sa te gandesti ca ai pierdut 7 ani? Sau crezi ca esti nemuritor?
Nu te supara, dar si Padre si Black au dreptate. Mai bine da niste bani in plus si sa fi asigurat ca ai marfa buna. Dupa cca 5 ani deja o sa ai o idee. Ar fi bine sa citesti si raspunsul pe care mi l-a dat Padre pe subiectul de altoiri, la intrebarea despre altoirea celor 2 nuci batrani pe care-i am in curte.

#6677
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 gheo_55, on 15 octombrie 2021 - 20:14, said:

ceanu 1980,ati lut de la scdp Iasi cu 30 lei buc nuc altoit?
La scdp Iași e stoc epuizat la nuci.
Văd însă că are Român în oferta nuci altoiți la reducere cu 40 Ron

Edited by EternalPain, 16 October 2021 - 07:31.


#6678
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Multumesc pt informatie! Nu am incredere in Roman;la alte specii,de la el am luat pomi bolnavi,virusati ,sau altceva decit scria pe eticheta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate