Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6679
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Patru Agro nu mai are nuci?

#6680
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View Postadip1962, on 15 octombrie 2021 - 20:31, said:

Eu as opinia sa-ti faci sau sa te gandesti la coliva aia...
Nucul nu este mar sa-ti rodeasca poate din primul an (ca nu tine fructele e alta discutie). La nuc ai de asteptat si 7 ani. Iar daca dupa 7 ani vei constata ca nucile-s mici, ca coaja este prea groasa, ca nu le poti sparge a.i. sa ai miez intreg, ca... Ce vei face in afara sa te gandesti ca ai pierdut 7 ani? Sau crezi ca esti nemuritor?
Nu te supara, dar si Padre si Black au dreptate. Mai bine da niste bani in plus si sa fi asigurat ca ai marfa buna. Dupa cca 5 ani deja o sa ai o idee. Ar fi bine sa citesti si raspunsul pe care mi l-a dat Padre pe subiectul de altoiri, la intrebarea despre altoirea celor 2 nuci batrani pe care-i am in curte.

Nu ma supar,eu am luat 5 nuci in toamna 2019 (4 pescianski si un fernor) de la ei prin Patru agro,au plecat toti,din pacate in 2020 cu toate belele nu am reusit sa ma ocup de ei cum ar trebui,anu asta unu dintre ei a legat 2 nuci,stiu ca trebuiau rupte dar le-am lasat,am vrut sa vad daca e ce trebuie,sa caut niste poze sa vad cum reusesc sa le atasez,parerea mea,daca un nuc altoit nu leaga nimic macar in anu 3 trebuie scos ca nu este altoit
Citit tot ce se discuta pe aici de ceva timp,de asta am si spus ca o sa cer noi informatii de la Oleg cu acea supraaltoire
De aceeasi parere sunt si eu,daca vrei ceva garantat trebuie facut personal,am gustat nucile,dar nu au acel gust pe care-l vreau,momentan nu ma pot pronunta ca pomul e la inceput,sper sa nu dezamageasca gustul

Edited by ceanu1980, 16 October 2021 - 10:09.


#6681
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Astea sunt primele 2 fructe

Attached Files



#6682
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,719
  • Înscris: 11.03.2007

View Postceanu1980, on 16 octombrie 2021 - 10:02, said:

am gustat nucile,dar nu au acel gust pe care-l vreau,momentan nu ma pot pronunta ca pomul e la inceput,sper sa nu dezamageasca gustul
Sincer, eu nu m-am gândit niciodată că ar fi diferențe de gust între nuci. În ignoranța mea, am crezut că toate-s la fel... bine, condiția este să fie sănătoase. Sunt însă diferențe mari în ceea ce privește dimensiunea, deși nu cred că ar fi un criteriu foarte important, dar mai ales calitatea cojii, cel mai important, după mine.

#6683
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Coaja este subtire,este ceea ce trebuie

Asta e voinicul cu nucile

Attached Files



#6684
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Sint diferente de gust intre soiurile de nuci ;la Franquette am simtit clar o dulceata peste alte soiuri. ceanu 1980,in pozele de la #6681 aveti Pescianski.

Edited by gheo_55, 17 October 2021 - 08:38.


#6685
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Asa ar trebui,desi prin livezi le-am vazut mai rotunde,vad in 2-3 ani mai bine cred eu,poate la anu se leaga vreuna fernor

Edited by ceanu1980, 17 October 2021 - 10:28.


#6686
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am fost ieri in Lidl dupa pere si... am cumparat un nuc. Nuc comun, provenienta import Germania, inaltime cca 60 cm, radacina ambalata, in cutie deschisa sus. Evident, nealtoit.
Este ok sa il bag intr-un ghiveci pana eliberez locul de plantare (2-3 luni cel mult)? Ar putea fi crescut in ghiveci a.i. sa-l plantez in toamna sau primavara viitoare?
Pot sa-l plantez pe locul sau imediat langa locul in care acum este un alt nuc?
Daca acest nuc are deja 1-2 ani, inseamna ca va rodi peste alti 5?
Multumesc

Edited by adip1962, 05 April 2022 - 08:35.


#6687
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
De ce ai alege un nuc nealtoit
Imi pare rau ca anu trecut nu mi-am comandat unul ser,sa-l vad ce poate,nu ar fi asa pretentios la sol si precipitatii.
Decat sa iei asa mai bine mergi la cautat de nuci,scapatul ciorii.

Anul asta o sa le bag doar gunoi de pasare,la cat s-au facut chimicalele zic pas

#6688
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
De ce l-am ales? Eu ma intreb de ce am cumparat un alt pom cand nu am acum loc pentru el...
De asta am intrebat ce-am intrebat. Repet, poate raspunde cineva:
Este ok sa il bag intr-un ghiveci pana eliberez locul de plantare (2-3 luni cel mult)? Ar putea fi crescut in ghiveci a.i. sa-l plantez in toamna sau primavara viitoare?
Pot sa-l plantez pe locul sau imediat langa locul in care acum este un alt nuc?
Daca acest nuc are deja 1-2 ani, inseamna ca va rodi peste alti 5?

#6689
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
adip 1962,pt 2-3 luni,e mai bine sa-l puneti intr-un ghiveci de aprox 10 litri,si -l plantati la locul lui la vara.Daca plantati mai tirziu,alegeti un vas mai mare. Nu se stie precis cind va rodi;5ani ,inseamna cel mai devreme,poate rodi si la 7-8 ani.Ca sa nu munciti degeaba ,verificati intai radacinile si tulpina;eu am vazut prin lidl pomi uscati.

#6690
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Multumesc, nu mai este cazul, l-am dat de pomana.
Pomul era ok, mugurii crescuti o idee. Radacinile erau ambalate asa ca nu stiu, dar erau stranse intr-un spatiu mai mic decat la firmele romanesti, gen Yurta sau Ciumbrud.
Sper sa se bucure de el.

#6691
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mi-am comandat un Germisara. Dar imi va veni in noiembrie... iar pierd timp.
Acum ma gandesc sa mai comand inca 2 nuci, deoarece este un pom cu vigoare mica-mijlocie si credem noi ca e nuci mai micuti ar arata superb pe peluza din fata casei.
Acum, au auzit ca exista o multime de nuci la ghiveci, dar nu am identificat nicio firma. As prefera daca este posibil sa fie mai mari, a.i. sa reduc perioada pana la intrarea pe rod.
Aveti cumva sugestii? Nu neaparat Germisara, dar sa fie de vigoare mica. Nu am nevoie de monstrii in fata casei...
Multumesc.

#6692
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View Postceanu1980, on 16 octombrie 2021 - 14:42, said:

Coaja este subtire,este ceea ce trebuie

Asta e voinicul cu nucile

Din pacate acest voinic a cam murit,anul trecut o aparut o crapatura aproape de punctu de altoire,primavara asta a vrut dar nu a mai putut
Planteaza ce nuc vrei,orice pom creste cat vrea stapanul
Ce inseamna intrare pe rod,primul fruct sau primele fructe,nu stiu cum ai ajuns la acel germisara,are nevoie de alt nuc pt polenizare,florile femele infloresc cu mult inaintea celor barbatesti,nucii mei plantati in toamna 2019 acum au toti cateva nuci,in schimb am luat o panarama din piata si la 5 ani de la plantare inca nimic,am dat comanda de un chandler si un serr sa-l schimb pe ala,inca astept maimuta din piata sa-l intalnesc sa-i f... o nuca de cap

Edited by ceanu1980, 12 June 2022 - 09:33.


#6693
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nucii comuni (Juglans regia) pot ajunge la o inaltime de 35 m, daca toti factorii pedoclimatici sunt favorabili.
De tuns nucii... nu stiu cati ai tuns. Eu am tot matrasit la unul pana am ajuns la rasul solului. Nucile lui erau 90%stricate si cam mici. Apoi i-am lasat un lastar sa creasca (unul singur), pe care o sa-l omor marti (e sarbatoare pana atunci). Intradevar este recomandabil sa-i formezi vas ameliorat, dar asta faci pana la intrarea pe rod. Pe urma... mai usurel. Si neaparat, nu-i taia primavara dupa intrarea in vegetatie... te saturi de plansete!
Nucii comuni incep sa rodeasca in anul 7 de la plantare. Cei selectionati dupa 4-5 ani. Germisara dupa 5-6. Ca o sa mai vezi in ei nuci si inainte...
Caut numai nuci romanesti, selectionati si de vigoare mica, cel mult mijlocie. Nu ma mai vad urcandu-ma intr-un nuc sau orice alt pom, sa-l scurtez. Era un coleg care din vreo 40 de Chadler nu a scos nimic intr-un an... Uite o situatie buna: https://www.nucifere...soiuri-de-nuci/

Edited by adip1962, 12 June 2022 - 09:58.


#6694
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai Adi, ce tot zici tu? Ce 35m? Ce vas? În ce nuc te urci tu sa tai ce?

La mine aici a fost plin de nuci, fiecare vie(de 400-2000mp fiecare) avea minim un nuc, adesea 3-4.
Mii de nuci.
Rar nuci de 15m, de fapt as zice ca nu prea 5in minte.
Sa spun ca cei mai viguroși sa fi avut cam 12.
15m înseamnă mai înalt decat un bloc de 4 etaje și in câmp deschis nu vezi asa ceva.

Vas.. Nu știu unde ai citit tu sau ce ai citit dar nucii "sălbatici" se lasă în treaba lor iar în cazul în care faci cultura nu nu prea am văzut vase, forma uzuala 3 un ax așa-numit structurat...

Oricum, ca idee, nucul se dirijează în primii cstiva ani, sa ii alegi șarpantele mai aerisit pe ax, sa nu fie prea apropiat inserate, și eventual alegi pe cele cu unghi mai deschis având în vedere ca uneori pot fi soiuri cu creșteri mai ascuțite..

Nu se urca nici dracu în nuc sa taie când acesta are 10 ani...

Poveștile alea cu întratul pe rod... Sunt bazaconii...
Ideea 3 simpla și generala, nucul de nuca începe ra rodească mai târziu, vezi primele nuci după 5-6 ani sau mai mult, la cei altoiți dupa 2-3 ani deja vezi cum e nuca.



#6695
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Padre, eu nu inventez lucruri.
Am cumparat din lidl un nuc, prin... 5.04! Postarea 6686. Era la cutie... Nucul de provenienta Germania, dar comun. Ca-i spui nuc salbaticit sau comun este acelasi lucru (sau cel putin asa am inteles eu). Pe cutia de insotire scria clar ca ajunge pana la 35 m inaltime.  M-am mirat, apoi am inceput, in sfarsit, sa citesc despre nuci. Nu-mi trebuia asa ceva, mai aveam 2. Asa ca l-am facut cadou unui sofer de Uber (folosesc destul de mult cand sunt in Bucuresti).
Forma de vas ameliorat am citit-o tot pe net, intr-un articol referitor la nucii romanesti, scuze dar nu-mi aduc aminte site-ul. Imi aduc aminte ca m-am mirat, dar...am zis ca or sti aia ceva... Eu nu am format niciun nuc si nici nu am intentia. Deocamdata.  Dar vas ameliorat mi-ar place...
Am facut odata greseala sa tai o sarpanta dintr-un nuc primavara. A plans ala 2 zile. Litri de apa/seva... SIncer, nu m-am simtit bine.
Acum am cautat din nou, nu am mai gasit articolul, dar vad ca agrointel.ro da 3 forme de conducere: ax vertical, vas intarziat si vas ax, functie de soi. De ultimile doua, eu nu am auzit... https://agrointel.ro...uc-cand-si-cum/
Din pacate nu gasesc unde am citit, dar uite similar:
https://agrobiznes.m...4-sarpante.html
sau aici:
http://culturanuculu...-ingrijire.html

Edited by adip1962, 12 June 2022 - 12:27.


#6696
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Intrebare.Am obiceiul sa stau sub un nuc din curte.Mai mult,voi face si un foisor acolo,pentru mese si gratare.In afara de legende si mituri mioritice,exista ceva ce atesta ca stationarea sub nuc e daunatoare omului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate