Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#55
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
calculul este destul de ciudat si am auzit cazuri in care cei necontorizati au platit f mult.
Pot aparea erori la repartitia costurilor si datorita faptului ca firmele montatoare sunt la inceput si pana se pun la punct apar graseli frecvente.

#56
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

diesel, on Sep 7 2005, 13:55, said:

calculul este destul de ciudat si am auzit cazuri in care cei necontorizati au platit f mult.
Pot aparea erori la repartitia costurilor si datorita faptului ca firmele montatoare sunt la inceput si pana se pun la punct apar graseli frecvente.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai sigur... Ei sint la inceput, dar sa faca lucruri la care nu se pricep se baga. E o porcarie sistemul asta. Ca si consumator, nu intlegei nimic. Iti cer cat vor ei. Pe mine ma deranjeaza ca iti vin in casa. Consider o violare a intimitatii. De asta nu mi-am pus.

#57
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
pana in 2007 tot o sa-ti montezi. ;)

#58
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

diesel, on Sep 8 2005, 13:28, said:

pana in 2007 tot o sa-ti montezi. ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Oameni ca tine sint periculosi.

#59
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
asta-i legea, n-ai ce-i face. :lol:

#60
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

diesel, on Sep 11 2005, 20:48, said:

asta-i legea, n-ai ce-i face. :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Nu cred ca legea ma obliga sa-mi montez repartitoare si sa-mi violeze intimitatea cand vin sa citeasca. Atunci ma decuplez de la incalzirea centrala.

#61
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Ion_de_la_Raion, on Sep 12 2005, 14:04, said:

Nu cred ca legea ma obliga sa-mi montez repartitoare si sa-mi violeze intimitatea cand vin sa citeasca. Atunci ma decuplez de la incalzirea centrala.

<{POST_SNAPBACK}>




   Nu vine nici dracu la tine in casa . In principiu trebuie sa faci citirea singur-singurel si sa completezi un formular .

Edited by cspot, 13 September 2005 - 20:03.


#62
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
s-a gandit cineva cum merge, sau daca merge, pacalit senzorul ala ? : :lol: cu ceva rece pe langa el ? un material termoizolant.. ceva  :D  probabil ca daca o sa imi montez o sa incerc asa ceva.. any objections?  :w00t:  isn't legal ?

Greets,
Eminem  :peacefingers: :OK:

#63
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

Eminem, on Sep 13 2005, 21:28, said:

s-a gandit cineva cum merge, sau daca merge, pacalit senzorul ala ? : :lol: cu ceva rece pe langa el ? un material termoizolant.. ceva  :D  probabil ca daca o sa imi montez o sa incerc asa ceva.. any objections?  :w00t:  isn't legal ?

Greets,
Eminem  :peacefingers: :OK:

<{POST_SNAPBACK}>


Ce intrebare. Sigur e ilegal.

#64
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

cspot, on Sep 13 2005, 20:02, said:

Nu vine nici dracu la tine in casa . In principiu trebuie sa faci citirea singur-singurel si sa completezi un formular .

<{POST_SNAPBACK}>


Daca ar fi asa, mi-as pune tot fuga. Din pacate, nu e asa. Cel putin nu la noi in bloc.

#65
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Ion_de_la_Raion, on Sep 14 2005, 03:37, said:

Daca ar fi asa, mi-as pune tot fuga. Din pacate, nu e asa. Cel putin nu la noi in bloc.

<{POST_SNAPBACK}>



       Eu cred ca glumesti . Pur si simplu nu te obliga nimeni sa stai acasa ca sa vina aia sa citeasca contoru . Daca nu o sa fii gasit timp de cateva luni la momentul oportun , garantat iti vor cere sa vii personal cu citirea .  

       Si , nu inteleg de ce te ascunzi . Fabrici bombe la domiciliu ?

#66
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Eminem, on Sep 13 2005, 21:28, said:

s-a gandit cineva cum merge, sau daca merge, pacalit senzorul ala ? : :lol: cu ceva rece pe langa el ? un material termoizolant.. ceva  :D  probabil ca daca o sa imi montez o sa incerc asa ceva.. any objections?  :w00t:  isn't legal ?

Greets,
Eminem  :peacefingers: :OK:

<{POST_SNAPBACK}>


   Repartitorul se monteaza cu o consola metalica de calorifer si contine 2 termometre , unul masoara temperatura caloriferului si unul masoara temperatura mediului ambiant . Ca sa montezi dedesupt un izolator nu exista  spatiu suficient si ar fi nevoie sa desigilezi contorul . Daca pui ceva rece langa el , ai mari sanse sa inregistreze mai mult in loc de mai putin .

#67
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

cspot, on Sep 14 2005, 08:29, said:

Eu cred ca glumesti . Pur si simplu nu te obliga nimeni sa stai acasa ca sa vina aia sa citeasca contoru . Daca nu o sa fii gasit timp de cateva luni la momentul oportun , garantat iti vor cere sa vii personal cu citirea . 

       Si , nu inteleg de ce te ascunzi . Fabrici bombe la domiciliu ?

<{POST_SNAPBACK}>

Tot se vor plati pierderile si cu repartitoarele astea stati linistiti,daca se constata o diferenta mare intre contorul de bloc si cel din punct(deci pierderi pe traseu ) vor creste pretul gigacaloriei.Asa ca tot mai bine este o centrala de bloc,scara sau apartament.Oricum infrastructura RADET este la pamint asta se stie,punerea ei pe picioare tot de abonati va fi suportata asa ca  :worthy: doamne ajuta.
Partea cu repartitoarele este doar inceputul unei lungi buzunareli a clientilor RADET.

Edited by bittek, 14 September 2005 - 08:45.


#68
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004

cspot, on Sep 14 2005, 08:38, said:

Repartitorul se monteaza cu o consola metalica de calorifer si contine 2 termometre , unul masoara temperatura caloriferului si unul masoara temperatura mediului ambiant . Ca sa montezi dedesupt un izolator nu exista  spatiu suficient si ar fi nevoie sa desigilezi contorul . Daca pui ceva rece langa el , ai mari sanse sa inregistreze mai mult in loc de mai putin .

<{POST_SNAPBACK}>


interesant, dar daca imi voi monta tot voi incerca ceva. Macar cu vreo doua-trei folii de aluminiu una peste alta.. ceva.. orice.. Voi gasi eu o solutie :) Romanu' e inventiv.. :) merita incercat
Ion_de_la_Raion stiam si eu ma ca e ilegal, am spus-o pe un ton ironic..
Numai bine!  :naughty:

#69
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

cspot, on Sep 14 2005, 08:29, said:

Eu cred ca glumesti . Pur si simplu nu te obliga nimeni sa stai acasa ca sa vina aia sa citeasca contoru . Daca nu o sa fii gasit timp de cateva luni la momentul oportun , garantat iti vor cere sa vii personal cu citirea . 

       Si , nu inteleg de ce te ascunzi . Fabrici bombe la domiciliu ?

<{POST_SNAPBACK}>


De ce ar trebui sa ascund ceva ? Pur si simplu nu doresc ca (virgula) casa mea sa fie deschisa pentru cine nu vreau eu. E proprietate privata, micul meu regat (ca sa zic asa), nu un spatiu pe care sa vina cine vrea, cand vrea. Nu stiu de ce e asa de greu de inteles.

#70
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

Eminem, on Sep 14 2005, 12:34, said:

interesant, dar daca imi voi monta tot voi incerca ceva. Macar cu vreo doua-trei folii de aluminiu una peste alta.. ceva.. orice.. Voi gasi eu o solutie :) Romanu' e inventiv.. :) merita incercat
Ion_de_la_Raion stiam si eu ma ca e ilegal, am spus-o pe un ton ironic..
Numai bine!  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


Eminem, din partea mea poti sa incerci, nu sint de la nici de la politie, nici de la un alt organ legislativ, sau mai stiu eu ce. Nu te incurajez, nu te condamn. Sint neutru la faza asta.

#71
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
tot eu .. :)
mi-a spus cineva ca cica daca pui la uscat ceva pe calorifer si il lasi acolo, carpa respectiva nu mai da voie caldurei sa se extinda in camera si se mentine mai mult in zona caloriferului, deci se incinge mai repede si mai mult... asta implica costuri mai mari de caldura.. rapartitorul va inregistra mai multa caldura decat da caloriferul  :cursing:
este oare adevarat? cica si cu canapelele si mobila (daca exista) pe langa calorifere, care nu le lasa sa disipe caldura se intampla la fel... ce ne facem ?  :cursing:

o zi buna  :huh:

#72
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Eminem, on Sep 21 2005, 18:11, said:

tot eu .. :)
mi-a spus cineva ca cica daca pui la uscat ceva pe calorifer si il lasi acolo, carpa respectiva nu mai da voie caldurei sa se extinda in camera si se mentine mai mult in zona caloriferului, deci se incinge mai repede si mai mult... asta implica costuri mai mari de caldura.. rapartitorul va inregistra mai multa caldura decat da caloriferul  :cursing:
este oare adevarat? cica si cu canapelele si mobila (daca exista) pe langa calorifere, care nu le lasa sa disipe caldura se intampla la fel... ce ne facem ?  :cursing:

o zi buna  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>



       Asta am asa e !! Si chiar daca ai avea centrala , tot ar fi bine sa montezi caloriferul intr-un loc care faciliteaza disiparea rapida a caldurii .
      Totusi principalul avantaj in cazul montarii repartitoarelor consta in faptul ca se monteaza pe scara respectiva si un giga-calorimetru care iti spune cata caldura s-a consumat pe respectiva scara . Repartitoarele ajuta doar la impartirea semi-echitabila a consumului intre locatari .

      Deci , daca nu iti pui repartitoare si nu ai contor de caldura pe scara , o sa platesti si pierderile de caldura pe vreo 2 km de tzeava perforata (aia pe unde iti vine caldura ) .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate