Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
745 replies to this topic

#559
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,780
  • Înscris: 07.02.2003
Nu exista deloc semnal pe DAB acuma, daca iei ceva vine pe FM normal ca are acelasi PID cu ce aveai memorat si cand nu-l vede in DAB te baga pe FM normal dupa rds fara sa-ti zica, te pacaleste, asa face si la mine cu Buc FM Posted Image
Am avut ultima data dab-ul setat pe Buc FM si cand i-am dat se auzea tare, mi-l lua din FM daca voiam sa schimb postul nu mai gasea nimic. Prima data intrasem putin in panica, am crezut ca trebuie sa merg cu masina la garantie pentru tuner... dar am testat si in casa cu portabilul si acelasi lucrui, atunci am realizat ca e picat.

Sper sa faca repede trecerea la dab+ si sa mearga bine ca si pana acuma, pe A1 mergea pana la km 65 iar in Bucuresti oriunde am mers in pasaje in parcari subterane etc... mergea mai bine ca analog-ul.

LE - maine merg la mare, sunt curios cate dab-uri intra pe propagare, ca analogul se umple by default.

Edited by andreic, 23 August 2021 - 10:38.


#560
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,780
  • Înscris: 07.02.2003

View PostActiON_, on 20 august 2021 - 17:27, said:

Bulgaria avansează și ea.
Pe unde mai e dab in Bulgaria in afara de Sofia unde e slab oricum ? Stiam de 12B in Turcia care vine si la noi dar la bulgari n-am auzit de vreunul puternic.

Edited by andreic, 23 August 2021 - 11:17.


#561
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016

View Postandreic, on 23 august 2021 - 11:14, said:


Pe unde mai e dab in Bulgaria in afara de Sofia unde e slab oricum ? Stiam de 12B in Turcia care vine si la noi dar la bulgari n-am auzit de vreunul puternic.

Probabil am greșit. Sorry.

#562
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
cred ca se poate inchide topicul..

#563
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,780
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred, e de viitor.

View Postandreic, on 23 august 2021 - 10:27, said:

LE - maine merg la mare, sunt curios cate dab-uri intra pe propagare, ca analogul se umple by default.
Am fost, am revenit... nici urma de propagarile turceti ca pe vremuri. In rest locale + bulgaresti ca de obicei. No dab.

#564
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010

View Postsuperrazvan, on 02 septembrie 2021 - 22:07, said:

cred ca se poate inchide topicul..

In momentul in care vom avea prima transmisie DAB+, vom inchide acest topic si va fi creat altul pentru DAB+. Pana atunci, topicul rămâne deschis pentru ce se mai poate discuta, dacă va mai fi ceva.

Edited by innesat, 03 September 2021 - 09:39.


#565
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Propun deschiderea topicului viitor DAB la sectiunea https://forum.softpe...dx-radio-si-tv/

#566
fev

fev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2008
Dupa parerea merita pastrat topicul.

A) Am gasit o stire din 2020:

In care se zice ca:

Quote

Vom lansa curând şi proiectul pentru Radio Digital”, a adăugat Dragoş C.-L. PREDA, Secretar de stat pentru comunicaţii electronice.


https://adevarul.ro/...ea16/index.html


Ce o insemna in curand?

Oricum strategia lu peste era facuta in 2018:

https://www.comunica...august-2018.doc


B) Pe worlddab figureaza 2 posturi radio ca fiind deja DAB+

https://www.worlddab...nia/multiplexes

#567
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
dab plus sau fara plus, asta e mai putin relevant.
deocamdata dab in ro receptionam de la turci si de la sarbi.
pacat.



#568
Sorinbudai

Sorinbudai

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2021
Am cumpărat un radio Tivoli PAL, cu recepție DAB,DAB+
Nu recepționează nimic în Bucuresti(locuiesc la cca 2 km de emițătoarele de pe Casa Presei Libere).Știe cineva dacă este oprita emisia?

#569
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Antena e un pic mai la vest: https://www.google.r...6.0507989?hl=ro
insa oricum se vorbeste mai sus ca-i oprit.

Edited by neagu_laurentiu, 12 September 2021 - 09:01.


#570
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,780
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfev, on 08 septembrie 2021 - 09:37, said:

B) Pe worlddab figureaza 2 posturi radio ca fiind deja DAB+
https://www.worlddab...nia/multiplexes
E o info veche. Cand s-a dat drumul s-au facut tot felul de teste si Antena satelor avea bitrate mic la un moment dat era si a fost lasat asa o vreme, ei au testat +. Dupa aia le-au facut la unison DAB normal mpeg 2 si gata. Ultima data cand erau in functie toate aveau 192kbps codec mpeg2 adica dab simplu.

Exista receptoare portabile chinezesti care dau mai multe detalii in dab, cum e bitrate-ul, codecul, error rate-ul (util sa vezi calitatea semnalului), informatiile extinse despre loocatie si transmitator, pid-urile posturilor, chestii pe acre un receptor standard nu ti le da, cel putin nu fara service menu.

View PostSorinbudai, on 12 septembrie 2021 - 07:36, said:

Nu recepționează nimic în Bucuresti(locuiesc la cca 2 km de emițătoarele de pe Casa Presei Libere).Știe cineva dacă este oprita emisia?
Da, e oprita inca de luna trecuta. Ei spun ca lucreaza la upgrade atat ca dab+ cat si la reteaua nationala... in opinia mea am putea astepta pana la iarna... stiam ca este un anagajament la nivel UE de acoperire DAB 50% din teritoriu fizic pana in ian 2022... probabil ca ei lucreaza pentru asta si nu mai au chef de teste si e posibil sa nu-i dea drumul decat cand e totul gata... asta daca respecta angajamentele.

Edited by andreic, 12 September 2021 - 09:41.


#571
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Secretomania din SRR, ANCOM și alte instituții care se ocupă de implementarea DAB+ e uriașă.
Frate, măcar un indiciu, ceva. S-au făcut dezbateri?

#572
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 16.12.2003
Ce dezbateri sa se faca? Cine cu cine? Daca existau dezbateri/ informare a cetatenilor la momentul oportun poate ca si DVB-T2 se introducea mai devreme si ar fi avut succes.
Trebuie organizata licitatia de incredintare a licentelor pentru utilizarea frecventelor (canalele 11 si 12 VHF) de cate ANCOM. Pentru asta trebuie stabilit cadrul legal de organizare: conform unei strategii guvernamentale de trecere la radiodifuziunea digitala terestra (ca la DVB-T/T2) sau fara o strategie in acest sens. Trebuie amendata si legea de functionare a CNA.
Totul depinde doar de vointa politica interna (mai ales ca bazele au fost puse de ITU in 2006 prin Conferinta de la Geneva cand nici nu existau DVB-T2 sau DAB+, dar asta nu este un impediment pentru tranzitie/ implementare).

#573
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Păi la cum arată peisajul politic acum, mi-e tare greu să cred că vor face ceva.

#574
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View PostActiON_, on 13 septembrie 2021 - 16:39, said:

S-au făcut dezbateri?
Da, prin 2018: https://www.ancom.ro...-terestra-_5914
La fel si in guvern exista un proiect de strategie tot din 2018 ce sta la avizare: https://www.comunica...acte-normative/

Pe urma s-au certat intre institutii: https://economie.hot...-deja-ancom.htm

#575
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 16.12.2003
Caietul de sarcini a fost lansat in consultare. Care este rezultatul "dezbaterii"?
Proiectul de strategie a fost "dezbatut"? Au fost doar cateva reactii (negative). Finalizat cu un mare "fas".
Acum UE forteaza introducerea a cel putin un mod de transmisie digitala terestra pentru radiodifuziune obligand toti producatorii de autoturisme care comercializeaza in spatiul comunitar sa echipeze masinile cu receptoare capabile sa receptioneze respectivele transmisii.
Cum se misca Romania in actualul context? Asteptand alegeri pentru conducerea partidelor sau poate parlamentare anticipate. Suntem departe de "apa calda" in domeniu.

#576
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
"ANCOM a primit răspunsuri din partea a trei respondenţi" zice pe acolo. Nu prea v-ati dat interestul Posted Image

"Apa calda" o am via net. Si e fierbinte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate