Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Sursele Ateilor & Teistilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
113 replies to this topic

#37
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
@M3th0dman:Teoria Big Bang a fost dată de un preot catolic. Deci îi rog pe atei să nu mai vină cu argumente cum că ar fi în contradicție cu Biblia.

In ziua a doua Dumnezeu a facut iarba, in ziua a treia a facut soarele si luna.
Du-te si te plimba.

#38
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postain, on Dec 16 2008, 18:12, said:

DayDreamer, nu te supara, dar unde gasesti genul asta de carti? Pe pagina a 6-a am gasit 8 virgule intre subiect si predicat. Ca alege ca titlu un oximoron, mai treaca de la mine, dar ce motive ar putea avea cineva sa-si bata joc de limba romana?


La convertirea de anumite feluri, spre ex. din extensie ''doc'', in extensie''pfd'' pot sa apara unele probleme, adica unele seme de punctuatie puse aiurea etc...E ceva strict legat de it, nu de autor sau de carte. Stii ce apreciez la tine?...ca ai deschis cartea respectiva, chiar daca  ai gasit eroarea asta...stii ce ma deranjeaza la unii??? ca nu-s apti, deci nu-s suficient de tari pt a-si depasi conditia; anume: ''dom'le....comunismul ne-a impus o teorie, ne-a zis ca suntem moime''...dar hai sa studeiem putin sa vedem ca nu e asa....tu vezi asta, eu vad, tu ai invatat  in scoala, eu am invatat-pr mine ma afecteaza: de ce a fost expusa teoria asta ca o certitudine? fiindca nu e deloc mai demonstrsbila ca teoria big-bangului spre ex....stii de ce??? de comunism...de Stalin si Mao care au omorat doar ei doi peste 100milioane de oameni in cateva zeci de ani....deci au aavut influenta interminabila....nu ca nu ar fi solid argumentata teoria evolutiei, dar pana a ajunge sa o predai ca in tarile comuniste, anume ca o certitudine....e cale lunga....fiindca e doar o ipoteza, atat, cu nimic mai demonstrabila decat existenta lui Dzeu sau al altui zeu.

Edited by DayDreamer, 16 December 2008 - 21:39.


#39
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostDayDreamer, on Dec 16 2008, 21:34, said:

La convertirea de anumite feluri, spre ex. din extensie ''doc', in extensie''pfd'' pot aprare unele probleme, adica unele seme de punctuatie puse aiurea etc...E ceva strict legat de it, nu de autor sau de carte.
Tu esti serios sau faci misto?

#40
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postain, on Dec 16 2008, 21:37, said:

Tu esti serios sau faci misto?

nu fac misto, am facut o exceptie, ma gadenam ca pricepi ceva mai mult, dar vad ca te incapatanezi in a trge la flame-uri ca musca la rahatel...eu aplic principiul: desteptul cedeaza! vezi posturile mele anterioare pt. detalii(care sper ca nu depasesc comunismul indoctrinat in tine)

Edited by DayDreamer, 16 December 2008 - 21:47.


#41
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostDayDreamer, on Dec 16 2008, 21:42, said:

nu fac misto, am facut o exceptie, ma gadenam ca pricepi ceva mai mult, dar vad ca te incapatanezi in a trge la flame-uri ca musca la rahatel...eu aplic principiul: desteptul cedeaza! vazi posturile mele anterioare pt. detalii(care sper ca nu depasesc comunismul indoctrinat in tine)
Baietas, agramatismele descalifica autorii lor. Poate nu stii, dar Stalin este produsul bisericii ortodoxe. Nu mai stiu sigur daca a fost hirotonisit sau nu, dar stiu sigur ca a urmat un seminar. Credinta ta nu ma intereseaza, nici macar in privinta stiintei. Ma intereseaza cum privesc stiinta doar persoanele suficient de inteligente sa intelega ceva din ea. Evident, nu e cazul tau.

#42
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007
''Desteptul cedeaza'' :)...vezi ce inseamna troll, vezi ce insemna acest topic, vezi ce inseamna sa fii putregai de pe vremea lu'ceasca care sustine idei indoctrinate in el de catre comunism&co :), sa nu fim putregaiuri comuniste, sa deschidem ochii!!! sau sa credem ceea ce ne era impus?-ca suntem moime?!...nu, nicidecum, sa creada treaba asta putregaiurile comuniste care au omorat peste o suta de milioane de oameni in cateva zeci de ani-doar in rusia si china!!! adica comunistii atei, care au inclus in programa scolara evolutionismul- aproape ca pe o certitudine(inclusiv in romania)...vezi posturile anterioare, cartile anterioare de aici de pe topic etc..

Edited by DayDreamer, 16 December 2008 - 22:20.


#43
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostDayDreamer, on Dec 16 2008, 22:01, said:

...fac pariu ca esti din era lu' ceasca, deci ai peste 30 de ani indoctrinati de comunism...nu am comis niciun agramatism...nimic....tu ai comis un off-topic imens, ai aparut pe topicul asta ca un troll, ca un chibit, doar ca sa arati cat de comunist esti, niciun link, nimic, ai expus vreun link??? vreo sursa?  nu cred...sa vad un link...sa vad ca nu esti un troll putregait...
Zici de comunisti; pai baietas, BOR a fost un instrument prin care comunistii au atacat BC din romania prin intrmendiul unor slugi ordinare de treapa Preafericitului patriarh Iulian. Alti mari ierarhi ai Bor sunt securisti notorii. Eu am asistat (la 10 ani) la predici in care preotul invita enoriasii sa se roage pentru preamaritul ceasca pe care-l evoci. Pe vremea aia, ceasca avea ca hobby daramatul de biserici; asa ca preotimea se ruga pentru ca Carmaciul sa le darame mai eficient.
Baietas, idolii mei din stiinta sunt doi comunisti ordinari, Laplace si Feynman. Vrei linkuri cu ei; la ce ti-ar folosii? Habar n-ai de stiinta. Ca esti incult si ai probleme de aritmetica de clasa a I-a ti-am demonstrat deja. Vezi ca-ti dovedesc ca esti si mincinos: Zici ca nu ti-am dat linkuri? Pai nu ti-am dat link la 300.000 articole stiintifice ale teoriei evolutiei. Ai uitat sau esti mincinos? Vrei sa demontezi teoria evolutia, fa bine si citeste ceva. Insa tu alegi doar carti agramate si imbecile, vezi ca sunt si carti creationiste scrise de autori neagramati si cu prestigiu academic.
Si inca ceva: am acuzat autorul unei carti de agramatism, nu pe tine (mai citeste odata postul sa te convingi). Ca tu, eu sau altul mai scapam "cate una", nu-i asa grav fiinca scriem in graba; cand insa un autor scrie agramat intr-o carte este dezcalificant pentru el si edutura care-i tipareste opera.

#44
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postain, on Dec 16 2008, 22:23, said:

Zici de comunisti; pai baietas, BOR a fost un instrument prin care comunistii au atacat BC din romania prin intrmendiul unor slugi ordinare de treapa Preafericitului patriarh Iulian. Alti mari ierarhi ai Bor sunt securisti notorii. Eu am asistat (la 10 ani) la predici in care preotul invita enoriasii sa se roage pentru preamaritul ceasca pe care-l evoci. Pe vremea aia, ceasca avea ca hobby daramatul de biserici; asa ca preotimea se ruga pentru ca Carmaciul sa le darame mai eficient.
Baietas, idolii mei din stiinta sunt doi comunisti ordinari, Laplace si Feynman. Vrei linkuri cu ei; la ce ti-ar folosii? Habar n-ai de stiinta. Ca esti incult si ai probleme de aritmetica de clasa a I-a ti-am demonstrat deja. Vezi ca-ti dovedesc ca esti si mincinos: Zici ca nu ti-am dat linkuri? Pai nu ti-am dat link la 300.000 articole stiintifice ale teoriei evolutiei. Ai uitat sau esti mincinos? Vrei sa demontezi teoria evolutia, fa bine si citeste ceva. Insa tu alegi doar carti agramate si imbecile, vezi ca sunt si carti creationiste scrise de autori neagramati si cu prestigiu academic.
Si inca ceva: am acuzat autorul unei carti de agramatism, nu pe tine (mai citeste odata postul sa te convingi). Ca tu, eu sau altul mai scapam "cate una", nu-i asa grav fiinca scriem in graba; cand insa un autor scrie agramat intr-o carte este dezcalificant pentru el si edutura care-i tipareste opera.

ideea era ca nu trebuia sa ajungi tu ca desteptu' aici, doar asa din lipsa de ocupatie, citeste inceputul topicului, inclusicv ce am scris eu, pe urma hai cu ceva on-topic, un link catre miliardele alea de surse evolutioniste, hai cu ceva on-topic....citeste ce s-a scris...uite ce a scris initiatorul topicului dupa un timp de off-opic:

View PostAtheist, on Dec 16 2008, 13:06, said:

va rog fara off-topic, :D ca asa ne lungim la XXX replyuri,

daca aveti ceva de zis sa combateti sursele respective, postati la randu vostru alte surse.. etc
Eu subscriu!!!! tu poti???!!! eu am facut-o! am venit cu linkuri si atat!!! tu poti veni cu o sursa sau un link??!!! sau ne aduci doar putregaiuri comuniste-depasite, din mintea ta indoctrinata, despre ceea ce deja s-a scos din programa scolara!!!?...hai cu sursa..si atat!!! fii barbat!! fii on-topic!

Edited by DayDreamer, 16 December 2008 - 22:46.


#45
baraka_

baraka_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 11.09.2007
Sa readucem discutia la on Topic:

Attached Files



#46
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
"Prin ce se deosebesc ateii de maimute? Prin lipsa cozii!" - Petre Tutea

Nu inteleg de ce ateii in general nu-si vad de treaba lor. Credinta este optiunea fiecaruia. De ce incearca mereu sa dovedeasca inexistenta lui Dumnezeu? Asa fac si homosexualii. Striga in gura mare ca ei sunt normali!
ATEISMUL ESTE O ANORMALITATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu am auzit ca in temnitele comuniste sa fi supravietuit vre-un ateu! Credinta este cea care le-a dat viata sa rabde!
In schimb turnatorii au fost atei!!!!!!!!!!!!!!!!
Asa ca domnilor atei, vedeti-va de treaba si nu mai incercati sa umflati in pene ca stie lumea cine sunteti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#47
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View Postionut27, on Dec 17 2008, 11:52, said:

"Prin ce se deosebesc ateii de maimute? Prin lipsa cozii!" - Petre Tutea

Nu inteleg de ce ateii in general nu-si vad de treaba lor. Credinta este optiunea fiecaruia. De ce incearca mereu sa dovedeasca inexistenta lui Dumnezeu? Asa fac si homosexualii. Striga in gura mare ca ei sunt normali!
ATEISMUL ESTE O ANORMALITATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu am auzit ca in temnitele comuniste sa fi supravietuit vre-un ateu! Credinta este cea care le-a dat viata sa rabde!
In schimb turnatorii au fost atei!!!!!!!!!!!!!!!!
Asa ca domnilor atei, vedeti-va de treaba si nu mai incercati sa umflati in pene ca stie lumea cine sunteti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Domnul este cumva un fost deținut politic?
Cred că vîrsta înaintată nu ia permis să citească titlul topicului

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

View Postain, on Dec 16 2008, 22:23, said:

Baietas, idolii mei din stiinta sunt doi comunisti ordinari, Laplace si Feynman. Vrei linkuri cu ei; la ce ti-ar folosii? Habar n-ai de stiinta. Ca esti incult si ai probleme de aritmetica de clasa a I-a ti-am demonstrat deja. Vezi ca-ti dovedesc ca esti si mincinos: Zici ca nu ti-am dat linkuri? Pai nu ti-am dat link la 300.000 articole stiintifice ale teoriei evolutiei. Ai uitat sau esti mincinos? Vrei sa demontezi teoria evolutia, fa bine si citeste ceva. Insa tu alegi doar carti agramate si imbecile, vezi ca sunt si carti creationiste scrise de autori neagramati si cu prestigiu academic.

Aici te-ai exprimat corect.

#49
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postain, on Dec 16 2008, 21:52, said:

Baietas, agramatismele descalifica autorii lor.


Deci tu zici ca autorul e incult si agramat??! citeste si acceseaza link-ul. Sa vezi cate carti are scrise, sa vezi ce CV are, acolo mai gasesti si alte carti pe tema creationismului. Chiar daca sunt unele greseli-ele poate sunt comise de traducator sau cel care a tehnoredactat in limba romana.sau, cum serios spuneam-chiar si la conversia dintre doua formate(extensii) . Valabil si in cazul cartii lui Dr. Ing. Ioan Strãinescu. Nici nu am cuvinte. Decat sa mai pui probleme asemenea, prefer sa nu mai mai imi dai ''reply''niciodata.

''Dr Jonathan Sarfati was born in Ararat, Australia in 1964. He moved to New Zealand as a child and later studied science at Victoria University of Wellington. He obtained a B.Sc. (Hons.) in Chemistry with two physics papers substituted (nuclear and condensed matter physics). His Ph.D. in Chemistry was awarded for a thesis entitled ‘A Spectroscopic Study of some Chalcogenide Ring and Cage Molecules’. He has co-authored papers in mainstream scientific journals on high temperature superconductors and selenium-containing ring and cage-shaped molecules. He also had a co-authored paper on high-temperature superconductors published in Nature when he was 22. He is also a FIDE Master in chess, he achieved a draw against former world champion Boris Spassky during a tournament in Wellington in 1988, [1] and was New Zealand's national chess champion in 1987-8,[2] representing that country in Chess Olympiads in 1986, 1988, and 1992.
''

Pentru mai multe date despre autor, inclusiv alte carti scrise de el si de altii, aveti acest link:
http://creationonthe...ntent/view/3547

View Postoverseas, on Dec 17 2008, 12:06, said:

Aici te-ai exprimat corect.

Te-ai referit la faptul ca s-a exprimat cu ''idolii mei din stiinta''sau ai subscris intregului post :)?

Edited by DayDreamer, 17 December 2008 - 12:49.


#50
baraka_

baraka_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 11.09.2007
Fara a le fi verificat pe TOATE, banuiesc ca un procent apropiat de 100% din afirmatiile creationiste din linkurile furnizate cu atata generozitate pana acum se pot gasi AICI - impreuna cu o explicatie de ce sunt gresite, impreuna cu linkuri catre alte articole unde subiectul este dezbatut in continuare, si cu citarea surselor - studii adevarate, aparute in reviste stiintifice, si care au trecut prin peer-review.
Talkorigins/, site-ul pe care apare acest "Index to creationist claims", este o sursa foarte valoroasa de informare pentru oricine vrea sa afle cu adevarat ceva despre evolutie ( desi banuiesc ca nici un creationist n-o sa se oboseasca sa citeasca mai mult de cateva pagini de acolo )

Edited by baraka_, 17 December 2008 - 13:10.


#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
M-am referit la faptul ca idolii nu se chestioneaza.

#52
Hogfather

Hogfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 02.02.2008

View Postionut27, on Dec 17 2008, 11:52, said:

"Prin ce se deosebesc ateii de maimute? Prin lipsa cozii!" - Petre Tutea

Nu inteleg de ce ateii in general nu-si vad de treaba lor. Credinta este optiunea fiecaruia. De ce incearca mereu sa dovedeasca inexistenta lui Dumnezeu? Asa fac si homosexualii. Striga in gura mare ca ei sunt normali!
ATEISMUL ESTE O ANORMALITATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu am auzit ca in temnitele comuniste sa fi supravietuit vre-un ateu! Credinta este cea care le-a dat viata sa rabde!
In schimb turnatorii au fost atei!!!!!!!!!!!!!!!!
Asa ca domnilor atei, vedeti-va de treaba si nu mai incercati sa umflati in pene ca stie lumea cine sunteti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Baiete a gandi pentru tine nu e o anormalitate.
A inghiti ce iti spun altii este. Daca tu ai dovezi solide pentru credinta ta give it to me si ma inchin in secunda doi.
Pana atunci aberatiile precum ce e mai sus nu dovedesc decat ca nu ai habar despre ce vorbesti si otravesti o discutie normala cu temnite comuniste si alt bulshit.
Pentru informatia ta cultul personalitatii practicat in comunism nu era decat o noua forma de religie.
Adica inlocuim zeul din ceruri cu zeul de pe pamant si lumea sa-i pupe moastele dupa ce crapa (vezi ce pateste lenin constant)

Asa ca lasa-ma comunismul e la fel de mult o religie ca si crestinismul. Faptul ca a "prigonit"crestini e mai putin important comparativ cu doctrina din spate.
Nu exista sisteme politice complet atee tocmai pentru ca oamenii care gandesc rationali nu vor accepta altceva decat libertate totala.
Iar celor care au nevoie de "tatuca" o sa li se dea o forma schimonosita de zeu cu chip uman.

Vezi semnatura mea, the lies are inside your head

Edited by Hogfather, 17 December 2008 - 13:14.


#53
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Un ateu este doar un nebun, un ironizator ridicol al pietății.

definiție de Alexander Pope

Un ateu este cineva care speră că Domnul nu va face nimic pentru a-i tulbura necredința.

definiție de Franklin P. Jones

Edited by ionut27, 17 December 2008 - 15:41.


#54
Hogfather

Hogfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 02.02.2008

View Postionut27, on Dec 17 2008, 15:23, said:

Un ateu este doar un nebun, un ironizator ridicol al pietății.

definiție de Alexander Pope

Un ateu este cineva care speră că Domnul nu va face nimic pentru a-i tulbura necredința.

definiție de Franklin P. Jones
mai, tie nu ti-a dat barba bine si te bagi in discutii despre religie?
aia care dau definitii despre atei nu sunt atei asa ca ce stiu ei. Spre deosebire putini oameni se nasc neindoctrinati in vreo religie asa ca toti am fost credinciosi la un moment dat.
Si crede-ma ca stau de ani intregi cu urechile ciulite doar doar aud o voce din eter zicand "George, george, de ce ma prigonesti?"

Cand o sa o aud mai intai ma caut si iau medicamente si apoi vad daca e de sursa divina.
Asa ca abia astept sa-mi tulbure ceva necredinta dar se pare ca zeul asta al tau e cam impotent in a genera credinta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate