Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Mircea Cartarescu "De ce iubim femeile?"

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Am vazut-o astazi in Kaufland si am luat-o.
13 lei...

#20
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Am citit si eu "De ce iubim femeile" si nu pot sa spun ca mi-a placut la nebunie. E o carte draguta si comerciabila. In schimb, mi-a placut mult " Nostalgia" si mai imi plac si poeziile lui. Fiind un scriitor contemporan, e altfel, dar mie imi place pentru ca are un stil aparte si e original.

#21
_seviyorum_

_seviyorum_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2008
pt mine carte a fost fada. pe alocuri am intalnit un fel de "obscuritate gretoasa"... probabil era actiunea  <_< . poate asta inseamna contemporanitatea. pacat  :(

#22
Necunoscuta

Necunoscuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2008
Mie mi-a plăcut cartea, și nu am considerat-o o pierdere de vreme, merită citită e chiar draguță :coolspeak:

#23
infinnity

infinnity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2005
10+

#24
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Apropo de Mircea Cartarescu, azi a fost la mine in liceu.  :wub:
Imi plac foarte mult de el ca scriitor, e original, dar ca persoana il consideram cam....hmmm...pervers   :lol:  Totusi, s-a dovedit a fi un om cu multe cunostinte, foarte de treaba.....ce mai?.......m-a impresionat intr-un mod foarte placut.

Dira mea de romana zicea ca e mare lucru sa fi contemporan cu un scriitor care va ramane in istoria literaturii romane si mai ales sa vorbesti face to face cu el.  :clapping:

#25
GeometryOfLove

GeometryOfLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.04.2008
mie mi-a placut *de ce iubim femeile*.
are cateva capitole dragute.

#26
raluca152002

raluca152002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2008
Mie mi-a placut enorm cartea. Citind-o mi-am dorit sa pot si eu sa scriu astfel... e pur si simplu magica. Si am si eu o mare curiozitate... oare ce citesc in general cei care-si dau cu parerea pe aici???!!!! Si da, se gaseste in format ebook. Eu astfel am gasit si citit-o.

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
normal ca ti-a placut. pun pariu ca esti o visatoare. lasa ca o sa te trezesti la realitatea cindva si cind mai vine cite un dintr-asta o sa-i zici "da-te ba, d-aci, cu banalitatile tale"

#28
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postcaroline_hi, on Apr 14 2008, 15:09, said:

Apropo de Mircea Cartarescu, azi a fost la mine in liceu.  :wub:
Imi plac foarte mult de el ca scriitor, e original, dar ca persoana il consideram cam....hmmm...pervers   :lol:  Totusi, s-a dovedit a fi un om cu multe cunostinte, foarte de treaba.....ce mai?.......m-a impresionat intr-un mod foarte placut.

Dira mea de romana zicea ca e mare lucru sa fi contemporan cu un scriitor care va ramane in istoria literaturii romane si mai ales sa vorbesti face to face cu el.  :clapping:


Be serious. Tipul e un labagiu din ala care pune mana pe cur la eleve in autobuze..
Uite-te si tu ce moaca are..

Edited by landscape10, 23 May 2008 - 15:35.


#29
bornfraier

bornfraier

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2008
Ani de liceu, cu emoții la română. Blabla, când la labă dai din greu.

Edited by bornfraier, 24 May 2008 - 01:20.


#30
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu e un scriitor atat de slab, insa atata reclama i-a facut Dilema incat il antipatizezi nemeritat. Cred ca Patapievici, Plesu & co au obtinut efectul invers bagandu-l publicului pe gat.

#31
Dedemann

Dedemann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.05.2008
Daca citesti "Levantul" nu cred ca ai cum sa spui ca M. Cartarescu nu e un scriitor foarte valoros. Pe de alta parte, nici mie "De ce..." nu mi s-a parut mare lucru...

#32
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Il cunosc pe Cartarescu personal - nu stiu cat de libidinos e, dar faptul ca dupa ce a facut bani a divortat de prima lui nevasta si  si-a luat una mai tarara cu 20 de ani decat el spune multe.

In alta ordine de ideai, cartea mi s-a parut slaba, iar ultimul capitol m-a evervat de-a dreptul. Auzi, de ce iubim femeile "pentru ca nu se masturbeaza, pentru ca nu se uita la un barbat in autobuz si isi doresc sa face sex cu el" - aici a dovedit o cunoastere profunda a ceea ce inseamna femeiel

Si ma deranjeaza poveste cu Zavaidoc pe care toti fraierii ( ca alt cuvant nu gasesc) au luat-o drept reala  - cu urmare directa ca il injura pe Zavaidoc pe youtube.

#33
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
ORIBILA. Am crezut ca ma iau dracii cand am citit-o.

#34
fws

fws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 25.10.2008
vai nu-l suport pe nenea asta. am citit si ''de ce iubim femeile'', si ''nostalgia'', si m-a lasat complet rece. not my tipe.

#35
ramse18

ramse18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.02.2009
E destul de ok cartea, in special ultimul capitol. :D

#36
AmUitat

AmUitat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.06.2008

View Postcaroline_hi, on Dec 9 2007, 03:15, said:

E o carte draguta si comerciabila.
comerciabila?  :lol:

am citit parerile voastre, ca sa ma conving ca...nu merita citita :) multumescu-va!

Poate e valoros ca scriitor, nu zic nu...nu l-am citit. Dar am aruncat si eu o privire peste cartea asta si nu m-a atras.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate