Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Cand inregistrez la primarie o casa in constructie?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Speta: am o casa in constructie, la tara. Autorizatia de construire e valabila pana in mai 2009. Casa nu e gata, dar e ridicata, acoperita, are geamuri, usi. Lucrarile vor continua, pana in mai o termin.
Cei de la primarie au trecut pe acolo, au vazut-o si acum mi-au transmis ca trebuie sa vin sa o declar la taxe si impozite.

Cand i-am sunat si le-am cerut temeiul legal, casa fiind inca in constructie, cu autorizatie valabila - au cam ametit-o - sustinand ca daca are acoperis gata, trebuie declarata si luat impozit pe ea. Mie mi-a sunat ceva de genul: asta trebuie taxat, e din Bucuresti, casa s-a ridicat repede etc.

Ma puteti ajuta cu un link ceva unde sa vad ce zice la lege? Nu e big deal sa ma taxeze mai devreme si nici nu vreau sa ma cert cu ei, dar nu vreau sa ma ia de fazan doar pentru ca sunt "venetic" de loc.

Multumesc.

#2
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
Hotărârea Guvernului nr. 44 din 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
TITLUL IX
  Impozite și taxe locale



cladie finalizata - construcție care îndeplinește, cumulativ, urmatoarele condiții:
  1. servește la adapostirea de oameni, de animale, de obiecte, de produse, de materiale, de instalații și de altele asemenea;
  2. are elementele structurale de baza ale unei cladiri, respectiv: pereți și acoperis;
  3. are expirat termenul de valabilitate prevazut în autorizația de construire și nu s-a solicitat prelungirea valabilitații acesteia ori cladirea a fost realizata, fara autorizație de construire; pentru stabilirea impozitului pe cladiri, se ia în calcul numai suprafata construita desfasurata care are elementele de la pct. 2.

Edited by monique_all, 28 November 2008 - 13:43.


#3
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc. Deci atat timp cat am autorizatie valabila nu ma pot obliga sa o inregistrez.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate