Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Muzica pe calculator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#55
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

jenna j, on Jan 27 2005, 22:36, said:

Cine face muzica pe calculator...?

Ar fi interesant de aflat daca se mai "chinuie" cineva in domeniul asta:ce programe foloseste,ce sampleuri sau ce scule,chiar si ce placa de sunet desi,aici, variante nu ar fi prea multe...
Eu am reusit sa cumpar un FruityLoops la care am update gratuit si il folosesc cu mult succes(evident,exclusiv din punctul meu si al familiei de vedere).n-am nici un folos material la afacerea asta,tine doar de pasiune si atit.dar mi se pare distractiv,desi imi maninca ceva timp.
Si asta doar la nivel de superamator.
Sa vedem  cine si ce face...
Daca sint  "artisti" printe noi,astept impresii si realizari :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

Pai muzica pe calculator face toata suflarea din show bizz-ul romanesc deci nu prea inteleg intrebarea ta (ca si cum s-ar fi trecut la alt gen de creeare a muzicii,altul decat calculatorul).Eu folosesc Reasonul,Cubase SX 2.03,FruityLoops 5.0,Vegas 5.0,SoundForge 7.0.Folosesc o gramada de DX-uri si VSTi-uri.Fretted-ul este un VSTi pe care eu l-ash nota cu 10.Stylus este ceva mai nou insa personal ma incanta mai putzin.
                 PS-Stii tu vreun studiou care face altfel muzica decat pe PC?....vb de studiourile de pe la noi.......iar un MultiTrack nu defineste un studiou Fara PC.Pentru ca PC-ul sa nu mai fie element principal intr-un studiou e nevoie de un munte de Plugins-uri hardware (cam toate cele care exista software numai ca varianta hardwarw,care costa o avere).La noi inca nu se scot asemenea sume ca sa investeasca cineva intr-un studiou ca dincolo. B)

#56
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
salut buncar

ma refeream la "utilizatorii casnici" si aflindu-ne pe forumul softpedia,se adreseaza,din pacate,numai celor care trec pe-aici.eu am inceput threadul pentru ca imi place sa ma joc cu sunetele(amator) si eram curios ce fac si altii,daca fac....faptul ca sint si altii mult mai "bazati" si se afla din intimplare sau nu pe forum,nu poate decit sa ma bucure.daca mai si posteaza ceva piese,cu atit mai bine(asta era si ideea)

daca se mai afla si ceva detalii tehnice,pe mine personal ma ajuta foarte mult.
asa ca,daca voi avea nevoie de sfaturi(imposibil sa nu se intimple asta) o sa apelez si la tine.asa ca.... mai vorbim


:coolspeak:

#57
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005

Skodaru, on Apr 15 2005, 08:10, said:

@jenna: faina asta fara bass, de unde ai luat vocea?  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>




vocea,ca si coardele,le-am gasit pe net,dar asta se intimpla acum un an,cam pe atunci am facut si bucatile.o sa cercetez si daca gasesc adresa ti-o dau si tie...

ziceau acolo,tin minte,ca toate sample-urile,inclusiv cele de voce,sint royality-free.

#58
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Salut,o sa pun 2 mp3-uri sus,primul reprezinta o bucata de voce cruda(trasa cu un microfon dinamic comun nasol si preamplificata printr-un deck din 1978).Al doilea mp3 reprezinta aceeasi voce,numai ca masterizata (aplicat eq,x noice,delay,reverb,compress-gate,maximizer,etc). B)

#59
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
voce masterizata

#60
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005

buncar, on Apr 15 2005, 12:47, said:

Vi-am downloadat piesele baietzi,ca si creatzii sunt misto de tot,mai ales ca nu-mi displace genul vostru,ce nu stiu este daca sunt compozitzii proprii sau preluari.daca sunt compozitii proprii BRAVO VOUA.Daca avetzi nevoie de ceva sfaturi de mixare masterizare prelucrare audio,va ajut cu mare placere.Va pot ajuta si cu ceva soft. :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


multumim :D
sunt creatii proprii... de fapt asta era si ideea, am compus cateva piese, si neavand bani sa le tragem intr-un studio, am improvizat acasa.

probabil, o sa ne apucam sa tragem ceva piese mai incolo... asa ca daca o sa avem nevoie de sfaturi (si o sa avem nevoie :)), o sa apelam la tine.

#61
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
un demo cu dedicatzie

Attached Files



#62
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
................................................................

Attached Files



#63
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
:lol: multumim de dedicatie.  :coolspeak:

pot sa te intreb ceva? am observat ca majoritatea pieselor dance, sau ma rog, facute pe calc, au aceeasi structura melodica: Am F G. de ce? e adevarat ca suna fain dar prea multe piese au aceleasi acorduri... si parca, nu zic ca asa e, zic parca suna a copiat!

later edit: io postez de la servici :P

Edited by Skodaru, 22 April 2005 - 06:51.


#64
Carl

Carl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.08.2004
Fratilor si eu ma ocup cu din astea....dar in zona house-trance asa ca daca sunteti dispusi sa faceti fatza, o colaborare ar fi binevenita.... poate ne adunam vreo 4-5 asa sa lucram la un album ... daca piesa suna bine, e clara, si cu putina melodie pe capu ei se poate face "cariera garantat"....Chestia e sa ai vointa si inspiratie...
OVER !  :deadtongue:
P.S.: Tipu care a compus Marea iubirii... trimite'mi vocea inregistrata poate iti fac un remix la piesa.... :))

Si un attachments cu un demo scurt tare...

Attached Files


Edited by Carl, 23 April 2005 - 23:42.


#65
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
pe ce lucrezi?

#66
Carl

Carl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.08.2004
Fruity si Steinberg (de la soft full pana la pluginuri)

#67
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005

Carl, on Apr 23 2005, 23:29, said:

Fratilor si eu ma ocup cu din astea....dar in zona house-trance asa ca daca sunteti dispusi sa faceti fatza, o colaborare ar fi binevenita.... poate ne adunam vreo 4-5 asa sa lucram la un album ... daca piesa suna bine, e clara, si cu putina melodie pe capu ei se poate face "cariera garantat"....Chestia e sa ai vointa si inspiratie...
OVER !  :deadtongue:
P.S.: Tipu care a compus Marea iubirii... trimite'mi vocea inregistrata poate iti fac un remix la piesa.... :))

Si un attachments cu un demo scurt tare...

<{POST_SNAPBACK}>


tre s-o caut...

#68
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cel mai bun prieten al meu face muzica pe calculator & shit. cind se va intoarce din vacanta de pasti voi pune niste piese de control...

#69
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
excelent!
mai adaugam unul la "album".    :D

#70
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
am folosit multe din loop-urile din cakewalk,prelucrate pe fruity(evident cu adaugiri personale)insa sint foarte tari ca linie melodica asa ca n-am putut sa le trec cu vederea

Attached Files


Edited by jenna j, 02 May 2005 - 12:12.


#71
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
cunoscatorii poate sint familiarizati cu ele,dar eu zic ca suna bine asa ca descarcati cu incredere...

Attached Files



#72
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
atmosfera...zic eu    :D

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate