Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Totul despre pașapoarte

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#271
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu exista controale intre cele doua tari deci poate calatori ok. Normal ar fi sa aiba un act de identitate la el. Ma gandesc ca v-ati gandit la un drum cu masina

#272
Yasmin76

Yasmin76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc pentru raspuns xwh.

Da, vrem sa mergem cu masina si stiu ca nu exista control intre cele doua tari (au ceva control, la intrarea in Danemarca, dar implica masinile cu numar strain de Dk... din cauza refugiatilor).
Cum spui tu, normal ar trebui sa aiba un act de identitate asupra lui. Ma intreb cu ce "se legitimeaza" in Germania, in eventualitatea unui control.

Mai am o intrebare: ce stiti despre noul www.econsulat.ro, in afara de ce se poate citi acolo? A solicitat cineva un serviciu de pe site? Am vazut ca poti solicita online diferite documente (pana la prezenta obligatorie la consulat probabil).

O zi frumoasa tuturor!

#273
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostdreaQ, on 11 martie 2017 - 12:27, said:

O întrebare ca nu știu cum mai este acum... Se poate scoate un pașaport simplu temporar (1 an) si pentru minori (sub 12 ani)?
Merci
Da

#274
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,025
  • Înscris: 25.06.2007

View PostYasmin76, on 16 martie 2017 - 11:30, said:

Cum spui tu, normal ar trebui sa aiba un act de identitate asupra lui. Ma intreb cu ce "se legitimeaza" in Germania, in eventualitatea unui control.

Nu prea are cu ce. Fa-i mutatia in DK(ca sa primeasca macar cardul de asigurari sociale, eventual sa-i poti face buletin pt minori) si la consulat cere pasaport CRDS. Nu vad niciun avantaj sa aiba domiciliul in Romania, asta amana pana si data la care poate sa obtina cetatenia daneza.

#275
Yasmin76

Yasmin76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2017

View PostKarhu, on 16 martie 2017 - 13:35, said:

Nu prea are cu ce. Fa-i mutatia in DK(ca sa primeasca macar cardul de asigurari sociale, eventual sa-i poti face buletin pt minori) si la consulat cere pasaport CRDS. Nu vad niciun avantaj sa aiba domiciliul in Romania, asta amana pana si data la care poate sa obtina cetatenia daneza.

Ai dreptate, nici eu nu vad avantajul domiciliului in Romania. Cardul de asigurari sociale il avem cu totii, l-am primit la eliberarea rezidentei temporare. Uite ca nu stiu nimic despre buletinul pentru minori, dar o sa ma interesez.
Mersi pentru sfat.

#276
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,025
  • Înscris: 25.06.2007

View PostYasmin76, on 17 martie 2017 - 12:47, said:

nu stiu nimic despre buletinul pentru minori, dar o sa ma interesez.

Hmmm, din ce scrie aici, s-ar parea ca se elibereaza doar de la 16 ani, si nu e proof of identity dpdv oficial...
Daca afli mai multe, posteaza aici, poate intereseaza si pe altii...

#277
Rami866

Rami866

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2017
Salutare :)
Pot eu cu passaport romanesc sa merg in Elveția -90 zile, atunci ma duc napoi acasa,si in timp 2-3 zile merg in Germania? Sau trebuie sa fac pauza 90 zile? (Turistic vreau sa merg)

#278
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul n-am inteles nimic

#279
Rami866

Rami866

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2017

View PostMembruAnonim, on 06 aprilie 2017 - 21:47, said:

Eu unul n-am inteles nimic
Eu, cu Bosnian pasaport pot sa stau in Shengen numai 90 zile in 180
..? (Examplu 90 stau in Germany-turistic, si 90 trebuie sa stau in Bosnia).
Dar i cu Romanian passaport e asa?

#280
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,025
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRami866, on 06 aprilie 2017 - 21:55, said:

...
Cu pasaport romanesc trebuie doar sa nu depasesti 90 de zile fara intrerupere intr-o tara, deci daca schimbi tarile la timp poti sa stai cu anii prin UE. Iar in practica e si mai usor, nu te verifica nimeni (si nici nu prea ar putea dovedi) cand ai intrat/ iesit dintr-o anume tara.

#281
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ai vreo referinta pentru afirmatia ca nu trebuie sa depasesti 90 de zile fara intrerupere intr-o tara? Din cate stiu in UE (nu sunt sigur in SEE) te poti muta si poti munci fara vreun permis necesar si fara vreo limita temporala, putand sta "cu anii" perfect legal, fara sa schimbi nici o tara. Dar se poate sa ma insel.

#282
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostKarhu, on 07 aprilie 2017 - 07:53, said:


Cu pasaport romanesc trebuie doar sa nu depasesti 90 de zile fara intrerupere intr-o tara, deci daca schimbi tarile la timp poti sa stai cu anii prin UE. Iar in practica e si mai usor, nu te verifica nimeni (si nici nu prea ar putea dovedi) cand ai intrat/ iesit dintr-o anume tara.
nu știi cât ma amuzat postarea asta :))

#283
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
In interiorul schengen te pot verifica doar dacă zbori.
Însă îți pot verifica tinpul petrecut in afara RO :) oricum, nu e nicio problema ca turist.
Mai grav e pentru cei care au viza schengen, pot sta doar 90 in tot spațiul, nu Per țara.

#284
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postalexxxxx, on 07 aprilie 2017 - 09:03, said:

Ai vreo referinta pentru afirmatia ca nu trebuie sa depasesti 90 de zile fara intrerupere intr-o tara? Din cate stiu in UE (nu sunt sigur in SEE) te poti muta si poti munci fara vreun permis necesar si fara vreo limita temporala, putand sta "cu anii" perfect legal, fara sa schimbi nici o tara. Dar se poate sa ma insel.


Legal poate doar in mintea unor :)

Daca stai mai mult de trei luni intr-o tara esti obligat sa iti inregistrezi prezenta la primarie. De lucrat nici nu mai zic. Ca nu lucrezi decat la negru fara sa fii inregistrat undeva.

Exista tari unde pana si pentru perioade sub 3 luni trebuie sa iti inregistrezi prezenta.
Uite aici poti sa vezi care sunt conditiile pe tara:
http://europa.eu/you...ce/index_en.htm

"
During the first 3 months of your stay in your new country, as EU national, you cannot be required to apply for a residence document confirming your right to live there - although in some countries you may have to report your presence upon arrival.
After 3 months in your new country, you may be required to register your residence with the relevant authority (often the town hall or local police station), and to be issued with a registration certificate."

Sursa: http://europa.eu/you...ce/index_en.htm

Amenda e de 200 de euro in Belgia daca nu te-ai inregistrat.

Evident ca se va zice ca nu se stie de cand esti venit. Pai munceste si vei vedea daca nu se stie. :)

Legea e aici:
http://eur-lex.europ...=URISERV:l33152

#285
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,025
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsomething00, on 07 aprilie 2017 - 10:03, said:

Amenda e de 200 de euro in Belgia daca nu te-ai inregistrat.
Evident ca se va zice ca nu se stie de cand esti venit. Pai munceste si vei vedea daca nu se stie. Posted Image

Nu prea cred sa poti munci fara sa fii inregistrat, din simplul motiv ca nu figurezi sistem si deci nu ai numarul de asigurari sociale.
Ma rog, la negru, cum ziceai mai sus, dar de ce te-ai complica?

Edited by Karhu, 07 April 2017 - 10:10.


#286
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View PostKarhu, on 07 aprilie 2017 - 10:07, said:

Nu prea cred sa poti munci fara sa fii inregistrat, din simplul motiv ca nu figurezi sistem si deci nu ai numarul de asigurari sociale.
Ma rog, la negru, cum ziceai mai sus, dar de ce te-ai complica?

E plin de romani/bulgari/polonezi care muncesc la negru in constructii si in agricultura.
De ce?
Nu stiu.
Intreaba-i pe ei.
Poti munci legal fara sa ai rezidenta dar atunci intri in regula celor 183 de zile. Stiu o gramada oameni care au firma in Romania ca sa nu platreasca taxele de aici dar muncesc aici. Si fac tot felul de "acrobatiuni" ca sa fenteze sistemul. Dar asta e alta discutie care banuiesc ca nu e deloc legata de ce intreba persoana careia i-am raspuns mai sus.

Vrei sa lucrezi legal, cu contract de munca, full time etc atunci trebuie sa te inregistrezi.

#287
piratul01

piratul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.08.2004
Pasaportul copilului meu minor este valabil pana in aprilie 2018. Pot sa ma duc luna asta sa predau pasaportul si sa ii fac altul pentru a prelungi termenul de valabilitate? Pentru ca ne mutam din Romania si vreau sa fie cat mai mult valabil de azi inainte pt a nu umbla pe acolo sa il prelungim.
Multumesc

Edited by piratul01, 26 May 2017 - 06:35.


#288
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
Da. Așa am făcut și eu deși mai avea aproape doi ani valabilitatea am luat in calcul faptul ca ultimile 6 luni sunt inutile, plus lipsa de spațiu. Nu am chef sa îl refac prin ambasade.

Îl va anula (tăia prima fila, aia cu datele personale) și faci altul :)

Nu știu unde mergi să-l faci însă dacă Reușești sa te programezi online ar fi numai bine.
La Cluj nu mai trebuie completat niciun formular nimic. M-am dus cu CI și pașaportul vechi și au completat ei tot electronic.


PS. De ce kkt avem doar 32 de File? Am răsfoit câteva zeci de Pașapoarte străine și mai toți au 60, in 10 ani.
Și de ce avem cel mai nasol design?

Și calitatea cea mai proasta (la mine după 4 luni deja nu mai scria nimic pe coperta. S-a dus romania pe apa sâmbetei). Sa zic ca coperta pașaportului libanez e din piele și scrisul in relief? 😂


Ps2. Mulțumesc totuși ca pe noi nu ne ștampilează la ieșire/ intrare in EU. Alții consuma pagini pentru propriile stampile 😂

Edited by Lex404, 26 May 2017 - 10:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate