Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Totul despre pașapoarte

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#307
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca depun cererea pt pasaport in orasul X, pot sa il ridic din orasul Y?
Sau mi-l trimite acasa?

Edited by honeymik, 31 July 2019 - 09:02.


#308
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Posthoneymik, on 31 iulie 2019 - 09:01, said:

Daca depun cererea pt pasaport in orasul X, pot sa il ridic din orasul Y?
Sau mi-l trimite acasa?
Poti opta pentru trimiterea prin posta contra unei taxe

#309
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAvrig, on 10 decembrie 2017 - 16:28, said:

Hei, dar stiti voi ca exista si tari unde poti circula cu cartea de identitate? Inainte sa plecati in scop turistic sau in vizita la rude si familie verificati daca nu cumva puteti evita sa faceti un drum in plus si o cheltuiala pentru a obtine pasaportul. Iata lista: Următoarele state permit intrarea cetăţenilor români şi pe baza cărţii de identitate: Albania*, Andorra,
Austria, Belgia, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Cehia, Cipru, Croaţia, Danemarca, Elveţia, Estonia,
Finlanda, Franţa, Germania, Georgia*, Grecia, Irlanda, Islanda, Italia, Letonia, Liechtenstein, Lituania,
Luxemburg, Macedonia, Malta, Marea Britanie, Moldova*, Monaco, Muntenegru*, Norvegia*, Olanda*,
Polonia, Portugalia, San Marino*, Serbia*, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia şi Ungaria.

Eu mi-as face un pasaport cu toate ca poate nu voi calatori in tari unde se cere pasaportul. Si iti voi spune si motivul. Un pasaport costa 258 lei (~55 euro) si are valabilitate 10 ani. Pleci in vacanta in Europa si iti pierzi buletinul. Ce faci? Mergi la Ambasada sa iti faci unul nou sau sa iti dea o hartie (sau care o fi procedura) ca sa poti ajunge acasa. Alti bani, alta distractie. Ca sa nu spun ca poate in orasul in care te afli nu exista ambasada/consulat etc. Poate ai de strabatut nu stiu cate sute de km, ia camera de hotel, poate ai de asteptat cateva zile etc. Cheltuieli multe. Pt ce? Pt 55 euro? Si retine, pasaportul are valabiliatte 10 ani.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 19:45.


#310
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Sa vezi ce amuzant e când ești în Europa dar pe cine știe ce insula. Sa ajungi de acolo la consulat e distracție.

Deci da. Pașaportul merita.

#311
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Să vedeți ce mișto e atunci când îți pui buletinul lângă pașaport (de obicei, in călătorii, nu-ți distribui actele în n locuri - le pui intr-o borsetă). Și le pierzi pe ambele ...

#312
maria-geta

maria-geta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.03.2015
Bună,
Aș vrea să știu dacă pașaportul temporar pentru minori este valabil până în ultima zi a valabilității pentru zbor Spania/Franța și retur. Mulțumesc

#313
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Dupa schimbarea numelui (cununia civila), se poate calatorii in afara tarii cu pasaporul avand numele vechi ?

Prin aeroport: Romania - Emiratele Arabe Unite sau prin Europa

Sau cei de la aeroport pot vedea in sistem ca este persoana respectiva are un alt nume/buletin acum? Posted Image

Edited by allah2, 05 July 2020 - 21:38.


#314
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postallah2, on 05 iulie 2020 - 21:37, said:

Dupa schimbarea numelui (cununia civila), se poate calatorii in afara tarii cu pasaporul avand numele vechi ?

Prin aeroport: Romania - Emiratele Arabe Unite sau prin Europa

Sau cei de la aeroport pot vedea in sistem ca este persoana respectiva are un alt nume/buletin acum? Posted Image
Am avut discuția cu cineva de la pașapoarte după ce ne-am căsătorit. Nevasta-mea avea pașaport doar de trei luni biometric nou nouț dar evident pe numele de fata. Asa ca am fost sfătuiți sa îl înlocuiască pe numele de după căsătorie, mai ales ca mergeam în Turcia în momentul ala. Fix atunci la sfârșitul lui noiembrie 2015 a explodat o bomba care a ucis niște norvegieni în Istanbul și evident a început o isterie controalelor. Nu vroiam sa întru în cine știe ce cearta cu vreun garcea local din cauza ca nevasta-mea avea nume diferite în CI fata de pașaport.

Edited by Kokoshmare, 07 July 2020 - 08:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate