Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Totul despre pașapoarte

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#289
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Nu sunt initile pasapoartele in ultimele 6 luni. Poti circula in UE fara probleme cu ele, si in alte tari, cred ca si SUA. Nu poti in Turcia, insa, de ex.

Poti face pasaport nou oricand vrei. In Bucuresti programarea se face zilele astea pentru luna iulie. Fara programare e coada.

#290
Avrig

Avrig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.12.2017
Hei, dar stiti voi ca exista si tari unde poti circula cu cartea de identitate? Inainte sa plecati in scop turistic sau in vizita la rude si familie verificati daca nu cumva puteti evita sa faceti un drum in plus si o cheltuiala pentru a obtine pasaportul. Iata lista: Următoarele state permit intrarea cetăţenilor români şi pe baza cărţii de identitate: Albania*, Andorra,
Austria, Belgia, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Cehia, Cipru, Croaţia, Danemarca, Elveţia, Estonia,
Finlanda, Franţa, Germania, Georgia*, Grecia, Irlanda, Islanda, Italia, Letonia, Liechtenstein, Lituania,
Luxemburg, Macedonia, Malta, Marea Britanie, Moldova*, Monaco, Muntenegru*, Norvegia*, Olanda*,
Polonia, Portugalia, San Marino*, Serbia*, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia şi Ungaria.

#291
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017
Acel abtibild de pe spatele pasaportului se poate indeparta? La cat de fragil este ma indoiesc ca reprezinta un element esential.

Edited by Barboso, 11 January 2019 - 10:56.


#292
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Se poate, eu l-am scos din prima zi.

E doar pentru sortare.

apropo.
Voua nu vi se duce vopseaua de pe coperta? La al meu dupa 6 luni nu mai scria nimic.
Nu vi se ingalbelesc paginile? In special in zona gauricilor (pe fiecare fila de viza, unde e numarul gaurit)

Edited by Lex404, 30 December 2017 - 19:50.


#293
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Nu. Al meu asta care a expirat in decembrie arata relativ bine. Dar oriunde am plecat l-am tinut in camera, am de obicei ci-ul in portofel

#294
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Apropo, mai nou, dacă stai în străinătate programările pentru paşaport se fac numai prin econsulat.ro

Eu mi-am declarat domiciliul în străinătate şi nu mai am carte de identitate. Nu am adresa trecută nici pe carnetul de conducere.
Mă întreb dacă vrea să îmi facă proces-verbal un poliţai din românia de unde ia adresa...

#295
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017

View Postafh, on 30 decembrie 2017 - 22:58, said:



Eu mi-am declarat domiciliul în străinătate şi nu mai am carte de identitate. Nu am adresa trecută nici pe carnetul de conducere.
Mă întreb dacă vrea să îmi facă proces-verbal un poliţai din românia de unde ia adresa...

Si permisul este eliberat de catre cine?

#296
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postalex342, on 30 decembrie 2017 - 23:06, said:

Si permisul este eliberat de catre cine?
De statul unde locuiesc. Nu mai am carnet românesc.

Edited by afh, 30 December 2017 - 23:09.


#297
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017
Nici in Romania nu ai adresa trecuta in permis.

#298
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Si mi-am luat azi pasaportul de la sediul din Plaza. Relativ putina lume dar chiar si asa vedeai de ce se formeaza usor cozi mai ales cand se apropie sarbatorile. Cei care nu au aflat ce e ala calculator, vreo 55+, vin fara sa stie nimic de formalitati, sunt bucurosi ca totusi au nimerit pana acolo. E mereu coada la biroul de informatii, cam toti sunt trimisi la casieria de jos sa plateasca si pe urma ajung inapoi sa se chinuie cu aparatele care dau bonuri de ordine. Mai sunt si aia mai prostuti asa din nascare. Oameni care din nou, nu au nici cea mai mica idee ce e cu ei pe lumea asta, toata viata asta s-au bazat pe cineva care sa ii traga dupa ei. Unul d-asta era foarte suparat ca nu putuse sa ia pasaportul prietenului ca doar el avea bonuletul de la predarea actelor.

#299
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Buna seara tuturor,
Am doua intrebari legate de pasaportul pe care trebuie sa il fac fiului meu de 8  luni (doar el, ca noi, adultii, mergem cu cartea de identitate).
1. La programarea online de pe epasapoarte.ro imi cere nume si prenume si se explica asa: "În câmpurile Nume și Prenume se va completa numele și prenumele persoanei care depune cererea în vederea eliberării pașaportului;". Intrebarea este: ce nume pun? Al meu sau al copilului?
2. Ce detalii se completeaza la plata prin virament bancar a taxei de pasaport? E suficient numele copilului si mentiunea "taxa pasaport" sau trebuie reu cod, ceva...?
Mai e altceva de care sa tin cont si stiti din proprie experienta?
Daca s-a mai intrebat, sa-mi fie cu iertare, dar spuneti-mi unde.

Multumesc anticipat

#300
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.12.2006
Din cate am vazut eu, trebuie trecut la programarea online numele copilului.
Pt. taxa mi-a cerut cea de la ghiseu certificatul de nastere copil. Cum nu-l aveam s-a uitat urat acritura, dar a acceptat sa-i dau CNP-ul.
probabil ca e bine sa ai o copie a certificatului la tine,


Dan

Edited by digo, 11 March 2018 - 20:35.


#301
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Daca pasaportul meu expira in Septembrie anul acesta, pot calatori cu el (pe cont propriu) pentru 9 zile in Brazilia in luna Mai ?

Lucrez in Franta, ma intorc in Romania pe 30 martie, iar pe 16 aprilie revin in Franta, deci probabil nu am timp sa-mi fac un alt pasaport.

In Mai vreau sa plec direct din Paris in Rio.

#302
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui sa fii ok. Sper ca nu faci un drug run :)

#303
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am fost cu treburi saptamana trecuta si pe la Pipera si in Plaza. Bate vantu' pe la pasapoarte. Sa vedem ce o sa fie in mai iunie.

#304
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Salut,trebuie sa imi reînnoiesc pasaportul si o sa ma duc sa depun actele fac poza,problema  mea este ca nu o sa fiu in tara atunci când iese(in 2 saptamani),se poate sa il primească acasa mama?
Multumesc

#305
potentialcumparator

potentialcumparator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2016
salut,
mi-am depus cererea pt pasaport in alt oras decat cel de resedinta; am verificat pe epasapoarte ro statusul si de 4 zile apare in analiza. am mai fost cu cineva care este din orasul unde am depus si a depus in aceeasi zi si ii apare ca fiind deja expediat si pe drum.
stie cineva daca dureaza mai mult fiind din alt oras? s-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie?
multumesc

#306
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Nu dureaza mai mult, termenul este cel inscris in bon. Posibil ca intarzierea sa se datoreze unei schimbari de fizionomie intre imaginea din baza de date si imaginea preluata la depunerea cererii pentru pasaport. In mod normal validarea tuturor datelor de identitate si a imaginii preluate se face din server la depunerea cererii. O alta posibilitate este ca sistemul sa fi avut o intrerupere si nu a mai actualizat informatia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate