Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Domus Stil Confort City

- - - - -
  • Please log in to reply
12948 replies to this topic

Poll: Se adauga un chestionar! (672 member(s) have cast votes)

Va place sa locuiti in Confort City?

  1. DA (183 votes [26.83%])

    Percentage of vote: 26.83%

  2. NU (134 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Uneori DA, Uneori NU (79 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (286 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

Din legendele urbane. Principalele neajunsuri

  1. Pozitia periferica si distanta mare de oras (140 votes [20.53%])

    Percentage of vote: 20.53%

  2. Mirosul si aerul in general (173 votes [25.37%])

    Percentage of vote: 25.37%

  3. Spatiul public si transportul (62 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Vecinii (49 votes [7.18%])

    Percentage of vote: 7.18%

  5. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (258 votes [37.83%])

    Percentage of vote: 37.83%

Vote Guests cannot vote

#4465
cristianirimin

cristianirimin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 10.04.2009

View Postgabibadea, on 15th February 2010, 16:36, said:

La ce tip de apartament apare problema infiltratiilor de apa din balcon?
eu am tipul 4 si nu am avut probleme si sper nici sa nu am
cand a plouat sapt trecuta si eu am avut scurgerea inghetata si aveam balconul plin de apa, dar nu a intrat in camera.eu am pe vest,poate conteaza

#4466
Szabin

Szabin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.10.2008
Inchiriez apartament cu 2 camere (tip 4) mobilat si utilat complet in Bl 2 Sc A.

Pentru alte informatii pot fi gasit la nr de tel 0740.580.871.

#4467
denis2003

denis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.02.2010

View Postcristianirimin, on 15th February 2010, 15:49, said:

eu am tipul 4 si nu am avut probleme si sper nici sa nu am
cand a plouat sapt trecuta si eu am avut scurgerea inghetata si aveam balconul plin de apa, dar nu a intrat in camera.eu am pe vest,poate conteaza


Poate o conta si partea pe care este apartamentul.Dar toate blocurile astea de pe vremea lui Nea Nicu toate aveau balconul deschis si nu am auzit pe nimeni vreodata sa aiba asemenea de probleme.Ce mare secret o avea balconul asta de fug astia de la Domus.Cum naiba intra apa in balcon?Aia pe vremea lu Nea Nicu nu avea izolatie si tot nu am auzit pe vreunul sa ii intre apa in casa....Ma gandesc sa nu fie montata bine tamplaria de termopan...si sa se infiltreze apa pe langa rama....Poate de asta zic astia ca a trecut 1 an si nu mai ai garantie la finisaje.



Oare daca te lasa sa inchizi balconul o mai aparea astfel de probleme...dar totusi nu are voie sa fie asa de sensibil..totusi sunt apartamente noi ce naiba....

Acum cateva zile zicea un vecin ca a apelat la firma de asigurare si aia i-au zis ca nu ce sa ii faca.Pai si atunci impotriva la ce te asigura...

Edited by denis2003, 15 February 2010 - 16:53.


#4468
GarfieldMN

GarfieldMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.01.2008

View Postdenis2003, on 15th February 2010, 16:45, said:

Poate o conta si partea pe care este apartamentul.Dar toate blocurile astea de pe vremea lui Nea Nicu toate aveau balconul deschis si nu am auzit pe nimeni vreodata sa aiba asemenea de probleme.Ce mare secret o avea balconul asta de fug astia de la Domus.Cum naiba intra apa in balcon?Aia pe vremea lu Nea Nicu nu avea izolatie si tot nu am auzit pe vreunul sa ii intre apa in casa....Ma gandesc sa nu fie montata bine tamplaria de termopan...si sa se infiltreze apa pe langa rama....Poate de asta zic astia ca a trecut 1 an si nu mai ai garantie la finisaje.


Oare daca te lasa sa inchizi balconul o mai aparea astfel de probleme...dar totusi nu are voie sa fie asa de sensibil..totusi sunt apartamente noi ce naiba....

Acum cateva zile zicea un vecin ca a apelat la firma de asigurare si aia i-au zis ca nu ce sa ii faca.Pai si atunci impotriva la ce te asigura...

Pai...OK...daca e asa...de ce naiba se feresc sa-mi dea pe scris pozitia oficiala.
Oricum...s-a reprogramat vizita sefului de santier pe maine la 18:30. Abia astept sa vedem daca vine sau nu...nu mai zic de constatari si altceva...
Eu am apt pe EST (tip 4) si am peretele de la balcon spre SUD. Este ca un facut...ca mereu cand ploua...vine ploaia din N spre S si din E catre V...deci cum este mai rau...
Va tin la curent.

#4469
gabibadea

gabibadea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.12.2007

View PostGarfieldMN, on 15th February 2010, 17:27, said:

Pai...OK...daca e asa...de ce naiba se feresc sa-mi dea pe scris pozitia oficiala.
Oricum...s-a reprogramat vizita sefului de santier pe maine la 18:30. Abia astept sa vedem daca vine sau nu...nu mai zic de constatari si altceva...
Eu am apt pe EST (tip 4) si am peretele de la balcon spre SUD. Este ca un facut...ca mereu cand ploua...vine ploaia din N spre S si din E catre V...deci cum este mai rau...
Va tin la curent.

Ai apartament cu balcon mare? atunci cred ca e tip 3. Mie mi se pare ca de obicei ploaia bate pe directia N-S deci daca ai balconul spre S nu ar trebui sa fie chiar asa...
Ar fi interesant de stiut cum au apartamentele situate toti cei care au probleme...

#4470
theotenis

theotenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.11.2006

View PostGarfieldMN, on 15th February 2010, 16:24, said:

Nu stiu daca este un reper dupa care sa te iei...cu infiltratiile.
Toate apt - standard, semirosu, rosu...au fost vandute cu balconul finisat. Eu nu vad legatura ...adica daca l-ai luat la rosu sau semirosu...trebuie sa iti izolezi balconul? Nu scria asa ceva in niciun act aditional contractului de V-C. Dar...nu stiu ce sa zic. Eu stau in bl 5, sb B...apt cumparat la semirosu...si se pare ca am cele mai mari pagube de pe urma infitratiilor...cel putin din ce s-a postat pana acum.
Ultima explicatie primita de la Domus - infiltratiile nu se datoreaza unui viciu ascuns ci datorita finisajelor, finisaje ce au iesit din garantia de 1 an.  :confuzzled:
Oare? Chiar asa sa fie? ....ma apuca nervii cu astia...pai ce dreaqu...cand am cumparat apt...trebuia sa chem pompierii sa simulez o furtuna? Poate doar asa imi dadeam seama "ca finisajele de pe balcon" nu sunt bune si ca din cauza lor se infiltreaza apa.

...incep sa am regrete foarte mari in legatura cu achizitia acestui apt...deci nu stiu cate mai trebuie sa le suport astora de la DOMUS...(asta cu infiltratia este doar o parte din marea lista de neplaceri cauzate - inundatia in baie - probleme de la scurgerea vecinului de mai sus, teava de evacuare de la centrala a fost instalata prost - cu panta spre casa...si la fiecare ploaie mi se uda peretele prin care iese teava...amplasamentul locului de parcare...l-au mutat cu 1,50 m din cauza ca le-au proiectat ei prost...s.a.m.d.).

Oare sunt eu prea exagerat? nu stiu...Oare am avut asteptari prea mari?

Astia de la Domus se intrec in aberatii, penibilitati, neseriozitati si explicatii din ce in ce mai cretine. In cazul meu spre exemplu apartamentul a fost cumparat cu finisaje realizate de ei, inca sunt in garantia de 1 an si tot mi s-a infiltrat apa in apartament, asa ca dintr-un foc pica toate justificarile lor science-fiction. Eu am citit clauzele contractului si o sa procedez ca la carte, in sensul ca o sa le trimit scrisoare recomandata cu confirmare de primire in care semnalez toate problemele cu care ma confrunt. Asta nu pentru ca ma astept sa reactioneze cat se poate de rapid in urma acestei miscari, ci doar ca sa am dovada unei plangeri scrise. Vor urma mail-uri si telefoane, iar daca vad ca persista in cretineli, etapa fireasca ar fi OPC si chiar proces in ultima instanta.
Este de-a dreptul inadmisibil sa se intample asa ceva cu niste apartamente noi, si mai mult decat atat sa te confrunti cu o asa atitudine din partea dezvoltatorului.
Pentru discutii face-to-face la sediul lor, propunerea mea de a ne strange mai multi ramane valabila in continuare.

Seara placuta,
daca se mai poate asa ceva!

#4471
denis2003

denis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.02.2010

View PostGarfieldMN, on 15th February 2010, 17:27, said:

Pai...OK...daca e asa...de ce naiba se feresc sa-mi dea pe scris pozitia oficiala.
Oricum...s-a reprogramat vizita sefului de santier pe maine la 18:30. Abia astept sa vedem daca vine sau nu...nu mai zic de constatari si altceva...
Eu am apt pe EST (tip 4) si am peretele de la balcon spre SUD. Este ca un facut...ca mereu cand ploua...vine ploaia din N spre S si din E catre V...deci cum este mai rau...
Va tin la curent.


Eu totusi cred ca nu are treaba cu pozitionarea deloc.Raman la ideea ca termopanele nu sunt puse bine......Apartamentele astea vechi din Bucuresti unul nu are izolatie la balcon....si tot nu le intra apa...nu are treaba cred nici cu proiectarea....niste imbecili care au montat termopanele probabil nu au pus suficienta spuma...

#4472
c0mas

c0mas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.04.2009

View Postdenis2003, on 15th February 2010, 18:56, said:

Eu totusi cred ca nu are treaba cu pozitionarea deloc.Raman la ideea ca termopanele nu sunt puse bine......Apartamentele astea vechi din Bucuresti unul nu are izolatie la balcon....si tot nu le intra apa...nu are treaba cred nici cu proiectarea....niste imbecili care au montat termopanele probabil nu au pus suficienta spuma...

Asta cu spuma se poate ... la mine, s-a dezlipit siliconul in partea de jos a unui geam ... si intra vantul pe acolo (am impresia ca am avut noroc ca nu era la balcon)

#4473
bogdanicus

bogdanicus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 03.11.2006

View PostCOSMO80, on 15th February 2010, 12:22, said:

Nu stiu despre voi dar eu m-am saturat sa ies dimineata din casa si sa nu am pe unde sa merg din cazua gunoiului aruncat pe scara blocului. fratilor avem tomberoane de gunoi care zac goale pentru ca unii sunt prea nesimiti si prea puturosi ca sa arunce gunoiul in tomberon si-l lasa pe scara de la intrare in bloc. In weekend era o mizerie de nedescris la intrarea in bloc ( 5 ) la toate scarile, pungile de gunoi fusesera rupte si imprastiate de caini, mizeria era intinsa pe scara pe aleea de intrare , ba chiar si pana la lift. Pe cuvantul meu ca intr-o zi o sa imi iau concediu si o sa pazezc sa vad care sunt nesimititii si imputitii care arunca gunoiul unde vor ei, o sa-l iau si o sa-l rastorn in fata usii lor!
Poate ca unii nu stiu pentru ce servesc acele recipiente mari  de culoare verde care sunt amplasate in camaruta de langa intrarea din spate a blocurilor: TARANILOR sunt ptr gunoi, spre uimirea voastra gunoiul nu se arunca la intrarea in bloc ci in acele recipiente verzi!!!!!! Nu va inteleg, chiar va place sa traiti in mizerie? Chiar vreti sa extindeti groapa de gunoi pana in cartier?

Te ajut si eu. Si mi s-a parut incredibil sa nu am pe unde iesi din scara ( B ) de atatea gunoaie...

Edited by bogdanicus, 15 February 2010 - 20:08.


#4474
denis2003

denis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.02.2010

View Postbogdanicus, on 15th February 2010, 20:07, said:

Te ajut si eu. Si mi s-a parut incredibil sa nu am pe unde iesi din scara ( B ) de atatea gunoaie...

Aia trebuie sa se mute la catelu frate daca nu stiu sa traiasca la bloc...

#4475
cristianirimin

cristianirimin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 10.04.2009

View Postdenis2003, on 15th February 2010, 21:27, said:

Aia trebuie sa se mute la catelu frate daca nu stiu sa traiasca la bloc...
NU MAI ZICE NIMENI NIMIC?

#4476
COSMO80

COSMO80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.08.2009

View Postcristianirimin, on 16th February 2010, 16:28, said:

NU MAI ZICE NIMENI NIMIC?


Azi dimineata am vazut ca la blocul 5 scara B cineva a pus un anunt pe usa de la intrarea din spate :

ARUNCATI GUNOIUL MENAJER IN TOMBEROANE, NU PE JOS !!!!!!!!!



Felicitari celui care l-a lipit pe usa!!!!!!!! .

Zi buna tuturor!!!

Edited by COSMO80, 16 February 2010 - 16:33.


#4477
denis2003

denis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.02.2010

View Postcristianirimin, on 16th February 2010, 16:28, said:

NU MAI ZICE NIMENI NIMIC?

Sa ne zica vecinul ce a facut cu aia de la Domus.trebuiau sa vina sa ii constate problemele de infiltrarea apei.

#4478
GarfieldMN

GarfieldMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.01.2008

View Postdenis2003, on 16th February 2010, 18:17, said:

Sa ne zica vecinul ce a facut cu aia de la Domus.trebuiau sa vina sa ii constate problemele de infiltrarea apei.


Salutare dragi vecini,

Scuze ca postez asa tarziu, insa de cand cu inundatia a trebuit sa evacuez toata mobila din living, inclusiv calculatorul.
A venit aseara Sefu' de santier - Dl Ing Aristide. A vazut paguba creata. A iesit pe balcon, a intrat in living, a iesit din nou si tot asa. Foarte tacut. Era mai vorbaret la telefon... L-am intrebat...dupa ce s-a uitat de mai multe ori...ce a constatat. Raspunsul a fost:
"Maine ve-ti primi pe mail tot ce am constatat in aceasta seara." .
Pai...nu puteti sa-mi spuneti acum? "Pai...nu pot". hhhhmmmm. Whatever...trimite-ti pe mail ce doriti.
A facut constatare si la bucatarie (peretele udat din cauza tevii de evacuare de la centrala) si a zis fara rezerve ca vor veni sa repare. A focut constatare si la tavanul inundat din baie (de catre scurgerea vecinului de deasupra) si a zis din nou fara rezerve ca se va repara. Cica vor veni Vineri sa repare aceste doua probleme.
Acum...astept mailul "minune" in care probabil vor gasi o scuza penibila de ce s-a inundat tot livingul si s-a stricat parchetul.
Am vb cu vecinu' "hotice" care era in aceeasi situatie ca mine, doar ca el nu avea parchetul pus si ...nu a avut cine stie ce pagube...I s-a constat si lui si i s-a spus ca din cauza gaurilor de scurgere de jos din tocul de la usa de termopan s-a inundat pt ca erau astupate (la o usa erau infundate gaurile iar la alta, gaurile erau astupate cu gresia de pe balcon). M-am uitat si eu la mine si...ce sa vezi...gaurile sunt complet acoperite de gresia de pe balcon. L-am intrebat pe Dl Ing daca e normal sa am gaurile de scurgere acoperite de gresie...si ...mi-a spus ca trebuia sa am acele gauri...neacoperite. Dar...pt ca la mine paguba este mai mare...se poate ca nu aceasta sa fie cauza inundatiei...ci altceva...ceva care sa-i absoarba pe ei de orice vina.

WTF...astept mailul...va anunt cand il primesc...
O sa postez si cateva poze mai tarziu cu piscina ce s-a format pe sapa (ca...de' ...aseara am stat de am scos tot parchetul din living sa se apuce sa se usuce sapa)...ceva de groaza'...am sapa uda pana in hol...cum doamne a intrat atata apa????

O zi buna!

#4479
bogdanro28

bogdanro28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 14.11.2009

View PostGarfieldMN, on 17th February 2010, 09:55, said:

Salutare dragi vecini,

Scuze ca postez asa tarziu, insa de cand cu inundatia a trebuit sa evacuez toata mobila din living, inclusiv calculatorul.
A venit aseara Sefu' de santier - Dl Ing Aristide. A vazut paguba creata. A iesit pe balcon, a intrat in living, a iesit din nou si tot asa. Foarte tacut. Era mai vorbaret la telefon... L-am intrebat...dupa ce s-a uitat de mai multe ori...ce a constatat. Raspunsul a fost:
"Maine ve-ti primi pe mail tot ce am constatat in aceasta seara." .
Pai...nu puteti sa-mi spuneti acum? "Pai...nu pot". hhhhmmmm. Whatever...trimite-ti pe mail ce doriti.
A facut constatare si la bucatarie (peretele udat din cauza tevii de evacuare de la centrala) si a zis fara rezerve ca vor veni sa repare. A focut constatare si la tavanul inundat din baie (de catre scurgerea vecinului de deasupra) si a zis din nou fara rezerve ca se va repara. Cica vor veni Vineri sa repare aceste doua probleme.
Acum...astept mailul "minune" in care probabil vor gasi o scuza penibila de ce s-a inundat tot livingul si s-a stricat parchetul.
Am vb cu vecinu' "hotice" care era in aceeasi situatie ca mine, doar ca el nu avea parchetul pus si ...nu a avut cine stie ce pagube...I s-a constat si lui si i s-a spus ca din cauza gaurilor de scurgere de jos din tocul de la usa de termopan s-a inundat pt ca erau astupate (la o usa erau infundate gaurile iar la alta, gaurile erau astupate cu gresia de pe balcon). M-am uitat si eu la mine si...ce sa vezi...gaurile sunt complet acoperite de gresia de pe balcon. L-am intrebat pe Dl Ing daca e normal sa am gaurile de scurgere acoperite de gresie...si ...mi-a spus ca trebuia sa am acele gauri...neacoperite. Dar...pt ca la mine paguba este mai mare...se poate ca nu aceasta sa fie cauza inundatiei...ci altceva...ceva care sa-i absoarba pe ei de orice vina.

WTF...astept mailul...va anunt cand il primesc...
O sa postez si cateva poze mai tarziu cu piscina ce s-a format pe sapa (ca...de' ...aseara am stat de am scos tot parchetul din living sa se apuce sa se usuce sapa)...ceva de groaza'...am sapa uda pana in hol...cum doamne a intrat atata apa????

O zi buna!
Le-am facut si eu reclamatie, mi-au spus ca o sa vina sa constate vineri si la mine....

#4480
GarfieldMN

GarfieldMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.01.2008

View Postbogdanro28, on 17th February 2010, 10:36, said:

Le-am facut si eu reclamatie, mi-au spus ca o sa vina sa constate vineri si la mine....


Salut,

Dupa cum am promis, atasez 2 poze cu urmarile calamitatii din balcon si living de dupa ce am scos parchetul...
Mai rau este ca este umeda sapa si pe sub parchetul din hol care teoretic nu pare afectat.

O zi buna!

Attached Files



#4481
carmina_s

carmina_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.04.2009

View PostGarfieldMN, on 17th February 2010, 11:22, said:

Salut,

Dupa cum am promis, atasez 2 poze cu urmarile calamitatii din balcon si living de dupa ce am scos parchetul...
Mai rau este ca este umeda sapa si pe sub parchetul din hol care teoretic nu pare afectat.

O zi buna!

Buna,

Indiferent de rezutat, eu cred ca o sesizare la OPC este obligatorie. Este INADMISIBIL sa se intample asa ceva intr-un bloc NOU si sa mai si platesti o gramada de bani.

#4482
guessadicted

guessadicted

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 21.06.2008

View PostGarfieldMN, on 17th February 2010, 11:22, said:

Salut,

Dupa cum am promis, atasez 2 poze cu urmarile calamitatii din balcon si living de dupa ce am scos parchetul...
Mai rau este ca este umeda sapa si pe sub parchetul din hol care teoretic nu pare afectat.

O zi buna!
eu zic sa il scoti si de pe hol unde vezi ca se scurge sa nu ai surprize si mai mari sau neplaceri mai tarziu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate