Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Domus Stil Confort City

- - - - -
  • Please log in to reply
12948 replies to this topic

Poll: Se adauga un chestionar! (672 member(s) have cast votes)

Va place sa locuiti in Confort City?

  1. DA (183 votes [26.83%])

    Percentage of vote: 26.83%

  2. NU (134 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Uneori DA, Uneori NU (79 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (286 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

Din legendele urbane. Principalele neajunsuri

  1. Pozitia periferica si distanta mare de oras (140 votes [20.53%])

    Percentage of vote: 20.53%

  2. Mirosul si aerul in general (173 votes [25.37%])

    Percentage of vote: 25.37%

  3. Spatiul public si transportul (62 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Vecinii (49 votes [7.18%])

    Percentage of vote: 7.18%

  5. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (258 votes [37.83%])

    Percentage of vote: 37.83%

Vote Guests cannot vote

#4447
theotenis

theotenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.11.2006

 GarfieldMN, on 12th February 2010, 10:41, said:

Sunt unul dintre nefericitii care au aflat pe pielea lui ca asa este. APA SE SCURGE IN CASA!
Problema e in felul urmator. In noaptea de dinaintea ploilor am dat zapada de pe balcon. Insa gheata formata sub zapada nu am putut sa o sparg si s-o arunc. Apa la mine in balcon se strange la 30 de cm de scurgere. Pana acum nu era o problema, dadeam cu matura apa care ramanea nescursa.
Ieri dimineata, am avut surpriza neplacuta sa intru in living si calcand pe parchet sa constat ca iese apa de sub el. M-am uitat mai atent si am vazut ca tot parchetul din living este umflat si de nerecuperat. Am deschis usa la balcon. Apa avea cam un cm in dreptul tocului usii, dar nu depasea tocul usii. Deci presupun ca apa s-a infiltrat pe sub toc.
Uite asa m-am trezit cu o paguba de vreo 20 de mil (la prima estimare). I-am chemat pe cei de la DOMUS.
Au venit vreo 3 neni. Si-au dat fiecare cu parerea de ce a intrat apa in casa. Insa nu au putut face nimic ca sefu' nu era ieri prezent. Deci, nu am putut scoate parchetul sa se usuce sapa ca tre' sa vada si acesta urmarile unui balcon f bine izolat.
Cei trei neni au spus la unison ca din cauza ca s-a obstructionat scurgerea, de-asta s-a infiltrat apa.
Eu stau acum si ma gandesc...daca eram in concediu...ce se intampla? Ajunge apa pana in dormitor? Asta inseamna un balcon deschis intr-un compex rezidential? Trebuie sa stau de garda cand ploua? Nu ar fi mai normal ca izolatia sa fie de calitate si sa nu existe posibilitatea infiltrarii apei?
Acum...nu stiu ce sa zic. Probabil ca imi vor spune ca din cauza mea s-a infiltrat apa ca nu am dat gheata la o parte din calea apei. Si asa voi ramane cu o "mica paguba".
Voi ce ziceti? E normal? Sa ma cert cu ei pana imi izoleaza balconul sa nu se mai infiltreze apa? Sa le cer banii pe parchetul distrus?

Salutare tuturor,
din pacate sunt in aceeasi situatie in ceea ce priveste infiltrarea apei in apartament. Am fost plecat pt o saptamana de acasa si in momentul in care am revenit am constatat cu stupoare ca sunt urme de umezeala la usa de la balcon, in living si dormitor. (atat dedesubt cat si deasupra, de la balconul vecinului de sus). Ideea este ca in urma cu ceva luni, apareau mici urme de umezeala dupa ce ploua si i-am sunat pe cei de la tehnic. In decurs de cateva zile mi-au spus ca problema era de la vecinul de deasupra, ca au reparat acolo si ca pe viitor nu ar tb sa mai fie nici un fel de probleme in acest sens.
Ceea ce m-a socat este nu numai faptul ca in continuare pb nu s-a rezolvat,ci mai mult decat atat observ ca multi dintre cei care locuiesc in cartier se confrunta cu aceasta problema, iar importanta este ei este cat se poate de mare, pentru ca in timp, apa infiltrata afecteaza structura de rezistenta a blocurilor, asta dincolo de disconfort si daunele imediate provocate, gen parchet umflat si stricat in totalitate.
Asadar, ceea ce doresc este sa ne adunam cat mai multi dintre cei care se confrunta cu aceasta problema, stabilim o zi, o ora convenabila pt toti si sa mergem la sediul Domus pentru discutii care sa aiba si o finalitate practica. Asta ar fi cel mai important, sa ne asiguram ca vor avea o finalitate, ca se vor lua masuri imediate. Altfel, suntem in situatia in care fiecare in parte este aburit cu diverse motive sau solutii care mai de care mai penibile [spre exemplul mail-ul de la Domus privind infiltrarea apei].

Pentru mai multe detalii imi puteti lasa mesaj privat.

Weekend placut in continuare!

#4448
GarfieldMN

GarfieldMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.01.2008

 theotenis, on 14th February 2010, 14:48, said:

Salutare tuturor,
din pacate sunt in aceeasi situatie in ceea ce priveste infiltrarea apei in apartament. Am fost plecat pt o saptamana de acasa si in momentul in care am revenit am constatat cu stupoare ca sunt urme de umezeala la usa de la balcon, in living si dormitor. (atat dedesubt cat si deasupra, de la balconul vecinului de sus). Ideea este ca in urma cu ceva luni, apareau mici urme de umezeala dupa ce ploua si i-am sunat pe cei de la tehnic. In decurs de cateva zile mi-au spus ca problema era de la vecinul de deasupra, ca au reparat acolo si ca pe viitor nu ar tb sa mai fie nici un fel de probleme in acest sens.
Ceea ce m-a socat este nu numai faptul ca in continuare pb nu s-a rezolvat,ci mai mult decat atat observ ca multi dintre cei care locuiesc in cartier se confrunta cu aceasta problema, iar importanta este ei este cat se poate de mare, pentru ca in timp, apa infiltrata afecteaza structura de rezistenta a blocurilor, asta dincolo de disconfort si daunele imediate provocate, gen parchet umflat si stricat in totalitate.
Asadar, ceea ce doresc este sa ne adunam cat mai multi dintre cei care se confrunta cu aceasta problema, stabilim o zi, o ora convenabila pt toti si sa mergem la sediul Domus pentru discutii care sa aiba si o finalitate practica. Asta ar fi cel mai important, sa ne asiguram ca vor avea o finalitate, ca se vor lua masuri imediate. Altfel, suntem in situatia in care fiecare in parte este aburit cu diverse motive sau solutii care mai de care mai penibile [spre exemplul mail-ul de la Domus privind infiltrarea apei].

Pentru mai multe detalii imi puteti lasa mesaj privat.

Weekend placut in continuare!


Salutare!

Ce tupeu au cei de la Domus! Deci, inca de cand i-am anuntat, de joi dimineata, nici pana azi nu a venit sefu' sa constate "motivul real" (dupa spusele lui) al infiltratiei. In cursul zilei de vineri, dupa vreo 20 de telefoane si cateva mail-uri am fost anuntati telefonic cu "seninatate" de catre un reprezentant DOMUS ca nu este vina lor (a constructorului) ca s-a infiltrat apa si ca nici nu au de gand sa vina sa constate cauza si urmarile infiltratiei. Ca la balcon nu exista clauza cu vicii ascunse, deci nu este acoperit de garantie. Dupa acest raspuns am ramas stupefiat... Am stat si m-am gandit ca poate au dreptate...OK...dar ma hotarasem sa ma adresez OPc pentru aceasta situatie. Pentru acest fapt le-am cerut sa-mi dea pe scris - pe e-mail motivele invocate pentru care dansii considera ca constructorul nu are nicio vina in problema mea ca sa-l pot atasa dosarului ce urma sa-l inaintez la OPc.
Au inceput s-o dea din colt in colt...ca sa vorbeasca din nou cu sefu' de santier...ca nu stiu ce...
OK...le-am spus ca pot sa faca ce doresc atata timp cat primesc e-mailul explicativ din partea lor. La vreo 2 ore, tot vineri primesc mail ca o sa vina sefu de santier in cursul zile de luni sa constate "motivul real" al infiltratiei. Astfel, luni dimineata la ora 9:00 (dupa 4 zile de la notificare) vor veni sa constate ...ce mai este de constatat.
Mai rau e...ca nu pot sa scot parchetul sa se usuce sapa si imi e sa nu cumva sa  fac mucegai sau igrasie...
In final va atasez 2 poze cu urmarile infiltratiei. Despre cauze (cel putin din pct de vedere al Domusului), voi reveni maine cu un post.

Pana atunci...seara buna!

Attached Files



#4449
Szabin

Szabin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.10.2008

 ITsuport, on 10th February 2010, 10:49, said:

Nu stiu care din noi abereaza. Cred ca esti unul din angajatii Domus de tii mortis sa arati ca de fapt complexul e in inima Bucurestiului! Cred ca nu ai citit cu atentie sau poate tu citesti printre randuri. Am spus ca merg cu 90 si nicidecum cu 60. Am spus ca e foarte bine comparativ cu drumul taberei sau militari si da, am locuit, tocmai de asta vorbesc si nu in necunostinta de cauza ca altii. Nu cumva faci pana la unirii cateva zeci de secunde si asta de mers pe jos? Esti cumva paznic si lucrezi de noapte de ai facut 15 minute pana la unirii? Am zis mers civilizat, 180 km/h inseamna teribilism vecine. Eu zic s-o lasi mai moale daca nu vrei sa-ti vad lumanarea aprinsa pe marginea dambovitei.
Si sa inchei intr-o lumina armonioasa iti doresc o zi excelenta

Nu sunt angajat Domus si daca vei citi comment-urile mele anterioare vei constata ca nu consider complexul "inima Bucuresiului". Cred ca tu nu ai citit cu atentie ce am scris. Citez "eu merg cu 90-110 pe Cheile Dambovitei si in oras intre 30-70, depinde pe unde cum se poate". Faptul ca s-a intamplat odata sa merg cu 180-190 nu inseamna ca asa merg eu deobicei.

Exagerarile de genul cateva secunde pe jos pana la Unirii sunt de prost gust. Iti pot demonstra oricand ai tu chef ca pana la Unirii se fac maxim 25 minute la orice ora fara a merge tare, pe cand din Drumul Taberei numai noaptea sau duminica.

O zi extraordinara si tie.

 aughaugh, on 11th February 2010, 14:35, said:

mai informeaza-te a cui e firma respectiva. E pacat sa panichezi locatarii doar de dragul de a scrie pe forum

Sorin Robert Negoita este actionar. Vezi paginile 12-13 din atasament. El are 65%, Ionut Negoita are 35% si Stoian Aristide (seful de santier) este administrator.

 gface, on 10th February 2010, 23:04, said:

Salut,
Poate unii din voi ati observat deja ca sunt o persoana care nu iarta Domusul la nici o greseala macar.
Dar, s-au schimbat multe in ultimul timp. Se da zapada la greu ( si la 11 noaptea), se aduna gunoiul, mai rar se spala si scarile, au pus stalpii aceia mult asteptati de mine ( CEEA CE II IMPIEDICA PE NESIMTITI SA MAI PARCHEZE IN FATA SCARII), etc. Se misca mai greu dar se misca. Astfel ca, dintr-un anti-Domus, am ajuns un tolerant si, daca merg tot asa o sa devin un pro-Domus.
Vad ca unii isi consuma energia aiurea, concentrandu-se la chestii de tot rahatul cum ar fi cu ce viteza merg ei pe chei ( ala cu 190 e un terminat daca va intereseaza parerea mea si o sa sfarseasca ca toti trepadusii de teapa lui.... Pacat ca in accidente, mor aia de nu-s de vina iar zmeii si eroii de acest tip scapa. PACAT). Eu unul ma pis ( scuzati-ma restul) pe viteza ta asa ca vorbeste cu prietenii tai d`astea si lasa loc aici discutiilor constructive, care duc la un rezultat.
Nu te apreciezi decat tu si, in loc sa te vedem ca pe un grozav asa cum incerci, noi te consideram cretin, iresponsabil, unul care ne poate face rau pe strada.
Deci, daca ai o initiativa care sa ne ajute pe toti sau, daca putem sa te ajutam in vr-un fel, scrie pe forum. Daca nu, esti ceea ce se numeste Spam.

Celor cu internetul si televiziunea; Eu am de la Romtelecom si sunt destul de multumit. In 4 luni, nu mi-a mers net-ul vreo 2 ore. In rest... blana. Televiziunea mereu a mers. Telefonul e neimportant.

Calitatea apei nu s-a schimbat si, chiar daca ne-o factureaza la jumatate, tot ne spalam cu ea jegoasa. Si noi si copiii (celor care au).

Astea sunt probleme reale mai dezorganizatule. Nu invincibilitatea ta pe sosele. Degeabule.
Umpleti paginile astea de pomana. Si cand cauta omul o problema, deruleaza de il doare mouse-ul.

Stima tuturor ( mai putin eroului de mai sus).
AAA si inca ceva. cand am pus problema cu apa, m-am oferit sa ma duc sa ma tziganesc cu Domusul. Si Guessaddicted si inca vre-o 5 s-au bagat si au zis ca sunt de acord. Cum dracu vreti sa se rezolve? Credeti ca sunteti imparati si va fac slugile treaba???
Miscati un deget sau 10 degete. Catsa imi scrieti un mail.
Daca ma duc la aia cu 5 adeziuni legata de calitatea deplorabila a apei,imi rad in nas si imi zic ca suntem 5 smintiti si restul daca nu zic nimic sunt multumiti.
Asta e scopul unui forum.
Nu sa ne laudam ca am mancat cacat cand eram mici si avem bemve care zburda pe sosele. Si ca sa stii acum 2 luni am luat amenda pentru 84 pe spli, mergand dinspre centura spre targ. Tie, s-ar putea sa iti ia carnetul. Sa nu crezi ca e camp. E sosea in localitate si chiar de nu-s oameni, se trateaza ca si cand ar fi bdul ala mai din centru.

Imi scuzati tonul si nepoliticoasele adjective.
Nu sunt frustrari sau ceva de genul asta. Ci revolte la adresa unora care se plictisesc prin casa si cauta sa se bage cu japca in seama, incarcand cu ne-informatii pagini care ar trebui sa ne ajute sa ne identificam si rezolvam problemele reale.

Succesuri

Atat timp cat cineva scrie pe forum (forum pe care il citesc viitorii cumparatori) ca face din complex pana la Unirii cat ar face din Drumul Taberei ma simt obligat sa scriu, fie ca iti convine tie sau nu. Consider UTIL sa lumea sa fie informata corect.

 guessadicted, on 12th February 2010, 10:51, said:

pt vecinul din bl2sc1 caruia ii e frica sa doarma fara usa blocului incuiata ii recomand sa isi trateze frica la psiholog.
data viitoare cand o mai gasesc usa incuiata (cum nu am nici cheie si nici interfonul nu functioneaza) cred ca o voi deschide asa cum voi putea. nu o sa fac 10 drumuri sa imi car cumparaturile prin usa din spate.

Si pe mine m-a scos din sarite rau. Joi seara a trebuit sa ocolesc de 3 ori scara cu o gramda de bagaje pentru ca un vecin "simpatic" a incuiat usa fara sa se gandeasca la faptul ca nu toata lumea are cheie de la usa si fara sa ia in calcul faptul ca interfonul nu functioneaza.

Attached Files


Edited by Szabin, 15 February 2010 - 01:06.


#4450
c0mas

c0mas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.04.2009

 Szabin, on 15th February 2010, 01:55, said:

Sorin Robert Negoita este actionar. Vezi paginile 12-13 din atasament. El are 65%, Ionut Negoita are 35% si Stoian Aristide (seful de santier) este administrator.

In discutiile din paginile precedente era vorba de Domus Stil Construct, nu de Domus Stil Real Estate Solutions.

#4451
denis2003

denis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.02.2010

 GarfieldMN, on 14th February 2010, 17:51, said:

Salutare!

Ce tupeu au cei de la Domus! Deci, inca de cand i-am anuntat, de joi dimineata, nici pana azi nu a venit sefu' sa constate "motivul real" (dupa spusele lui) al infiltratiei. In cursul zilei de vineri, dupa vreo 20 de telefoane si cateva mail-uri am fost anuntati telefonic cu "seninatate" de catre un reprezentant DOMUS ca nu este vina lor (a constructorului) ca s-a infiltrat apa si ca nici nu au de gand sa vina sa constate cauza si urmarile infiltratiei. Ca la balcon nu exista clauza cu vicii ascunse, deci nu este acoperit de garantie. Dupa acest raspuns am ramas stupefiat... Am stat si m-am gandit ca poate au dreptate...OK...dar ma hotarasem sa ma adresez OPc pentru aceasta situatie. Pentru acest fapt le-am cerut sa-mi dea pe scris - pe e-mail motivele invocate pentru care dansii considera ca constructorul nu are nicio vina in problema mea ca sa-l pot atasa dosarului ce urma sa-l inaintez la OPc.
Au inceput s-o dea din colt in colt...ca sa vorbeasca din nou cu sefu' de santier...ca nu stiu ce...
OK...le-am spus ca pot sa faca ce doresc atata timp cat primesc e-mailul explicativ din partea lor. La vreo 2 ore, tot vineri primesc mail ca o sa vina sefu de santier in cursul zile de luni sa constate "motivul real" al infiltratiei. Astfel, luni dimineata la ora 9:00 (dupa 4 zile de la notificare) vor veni sa constate ...ce mai este de constatat.
Mai rau e...ca nu pot sa scot parchetul sa se usuce sapa si imi e sa nu cumva sa  fac mucegai sau igrasie...
In final va atasez 2 poze cu urmarile infiltratiei. Despre cauze (cel putin din pct de vedere al Domusului), voi reveni maine cu un post.

Pana atunci...seara buna!


Buna ziua,

Mai sunt oameni care au astfel de probleme.Sau sunt doar cateva cazuri?Intreb deoarece urmeaza sa ma mut in complex si sa stiu sa ma iau de ei de pe acum.

#4452
Szabin

Szabin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.10.2008

 c0mas, on 15th February 2010, 04:36, said:

In discutiile din paginile precedente era vorba de Domus Stil Construct, nu de Domus Stil Real Estate Solutions.

In situatia celor cu rate la dezv, apartamentele au fost luate ca aport social la mai multe firme, printre care se afla atat Domus Stil Construct cat si Domus Stil Real Estate.Actionariatul este acelasi la fiecare dintre ele. Le-am verificat mai demult pentru ca si eu aveam rate la dezv si trebuia sa semnez cesionarea. Nu am avut scanat RECOM-ul pentru Domus Stil Construct si am atasat ce aveam scanat,dar situatia este aceeasi la in ambele cazuri.

Ideea este ca atat timp cat toti cei care am semnat contract de vanzare cumparare cu una din firmele mai sus mentionate avem inscris in carte funciara titlul de proprietate asupra imobilului, nu ne poate face nimic ANAF-ul, indiferent ce datorii ar avea Negoita.

Edited by Szabin, 15 February 2010 - 11:48.


#4453
c0mas

c0mas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.04.2009

 Szabin, on 15th February 2010, 12:46, said:

In situatia celor cu rate la dezv, apartamentele au fost luate ca aport social la mai multe firme, printre care se afla atat Domus Stil Construct cat si Domus Stil Real Estate.Actionariatul este acelasi la fiecare dintre ele. Le-am verificat mai demult pentru ca si eu aveam rate la dezv si trebuia sa semnez cesionarea. Nu am avut scanat RECOM-ul pentru Domus Stil Construct si am atasat ce aveam scanat,dar situatia este aceeasi la in ambele cazuri.

Ideea este ca atat timp cat toti cei care am semnat contract de vanzare cumparare cu una din firmele mai sus mentionate avem inscris in carte funciara titlul de proprietate asupra imobilului, nu ne poate face nimic ANAF-ul, indiferent ce datorii ar avea Negoita.

Da, foarte corect, cu titlu de vanzare-cumparare este totul in siguranta.

#4454
angelr

angelr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.06.2009

 h0tice, on 13th February 2010, 21:40, said:

Salutare,
Si eu mi-am luat un apartament la semirosu, dar inca nu m-am mutat. De fapt nici nu am terminat lucrarile. Am pus gresia si faianta si azi voiam sa pun parchetul. Dar cand am ajuns, in dreptul usilor de la balcon era o foarte mare pata de umezeala (este un apartament tip 3, cu iesire pe balcon din ambele camere si la ambele s-a intamplat acelasi lucru). Acest fenomen a aparut de mai mult timp, dar niciodata pata nu a fost atat de mare. De obicei era de 30, maxim 40 de centimeri.

Eu inca nu am dat drumu la caldura (nu am semnat contractul cu Distrigaz) si am crezut initial ca aces fenomen se intampla din cauza condensului (probabil in apartamentul de jos este foarte cald, la mine mai racoare si... se intelege). Dar de ce se intampla acest lucru doar in dreptul usilor de la balcon? Si mai ales dupa ce a scris si Garfield... ma face sa ma gandesc ca este tot apa infiltrata de pe balcon.

Atasez si 2 poze facute azi dimineata. Voi ce parere aveti? A mai patit cineva asta?
O seara buna!


 theotenis, on 14th February 2010, 14:48, said:

Salutare tuturor,
din pacate sunt in aceeasi situatie in ceea ce priveste infiltrarea apei in apartament. Am fost plecat pt o saptamana de acasa si in momentul in care am revenit am constatat cu stupoare ca sunt urme de umezeala la usa de la balcon, in living si dormitor. (atat dedesubt cat si deasupra, de la balconul vecinului de sus). Ideea este ca in urma cu ceva luni, apareau mici urme de umezeala dupa ce ploua si i-am sunat pe cei de la tehnic. In decurs de cateva zile mi-au spus ca problema era de la vecinul de deasupra, ca au reparat acolo si ca pe viitor nu ar tb sa mai fie nici un fel de probleme in acest sens.
Ceea ce m-a socat este nu numai faptul ca in continuare pb nu s-a rezolvat,ci mai mult decat atat observ ca multi dintre cei care locuiesc in cartier se confrunta cu aceasta problema, iar importanta este ei este cat se poate de mare, pentru ca in timp, apa infiltrata afecteaza structura de rezistenta a blocurilor, asta dincolo de disconfort si daunele imediate provocate, gen parchet umflat si stricat in totalitate.
Asadar, ceea ce doresc este sa ne adunam cat mai multi dintre cei care se confrunta cu aceasta problema, stabilim o zi, o ora convenabila pt toti si sa mergem la sediul Domus pentru discutii care sa aiba si o finalitate practica. Asta ar fi cel mai important, sa ne asiguram ca vor avea o finalitate, ca se vor lua masuri imediate. Altfel, suntem in situatia in care fiecare in parte este aburit cu diverse motive sau solutii care mai de care mai penibile [spre exemplul mail-ul de la Domus privind infiltrarea apei].

Pentru mai multe detalii imi puteti lasa mesaj privat.

Weekend placut in continuare!


 GarfieldMN, on 14th February 2010, 17:51, said:

Salutare!

Ce tupeu au cei de la Domus! Deci, inca de cand i-am anuntat, de joi dimineata, nici pana azi nu a venit sefu' sa constate "motivul real" (dupa spusele lui) al infiltratiei. In cursul zilei de vineri, dupa vreo 20 de telefoane si cateva mail-uri am fost anuntati telefonic cu "seninatate" de catre un reprezentant DOMUS ca nu este vina lor (a constructorului) ca s-a infiltrat apa si ca nici nu au de gand sa vina sa constate cauza si urmarile infiltratiei. Ca la balcon nu exista clauza cu vicii ascunse, deci nu este acoperit de garantie. Dupa acest raspuns am ramas stupefiat... Am stat si m-am gandit ca poate au dreptate...OK...dar ma hotarasem sa ma adresez OPc pentru aceasta situatie. Pentru acest fapt le-am cerut sa-mi dea pe scris - pe e-mail motivele invocate pentru care dansii considera ca constructorul nu are nicio vina in problema mea ca sa-l pot atasa dosarului ce urma sa-l inaintez la OPc.
Au inceput s-o dea din colt in colt...ca sa vorbeasca din nou cu sefu' de santier...ca nu stiu ce...
OK...le-am spus ca pot sa faca ce doresc atata timp cat primesc e-mailul explicativ din partea lor. La vreo 2 ore, tot vineri primesc mail ca o sa vina sefu de santier in cursul zile de luni sa constate "motivul real" al infiltratiei. Astfel, luni dimineata la ora 9:00 (dupa 4 zile de la notificare) vor veni sa constate ...ce mai este de constatat.
Mai rau e...ca nu pot sa scot parchetul sa se usuce sapa si imi e sa nu cumva sa  fac mucegai sau igrasie...
In final va atasez 2 poze cu urmarile infiltratiei. Despre cauze (cel putin din pct de vedere al Domusului), voi reveni maine cu un post.

Pana atunci...seara buna!


Salut,

Din pacate sunt sau sa zicem "am fost" in aceeasi situatie ...daca cititi paginile din urma o sa vedeti acelasi gen de poze atasate de mine. Am patit  la fel cu infiltrarea apei si am avut muuuult de furca cu DOMUS si cu departamentul lor TEHNIC Intr-un final ( nu apucasem sa montez parchetul ) arata ca si cum e rezolvat...sper sa nu am surpriza vecinului cu parchetul umflat ( apropos : eu zic ca este obligatia lor sa-ti plateasca paguba ) Momentan in Living si dormitor nu se vede nimic in schimbbbb am in baie o mare pata de apa ( locuiesc la et 11 ) pt ca "dezteptii" care au montat tevile de aerisire prin acoperis au taiat cu "foarfeca de taiat vie" cred, si in jurul fiecarei tevi exista cate o mare gaura.... care intr-un final zic ei s-a acoperit cu spuma, silicon, etc.si nu or sa mai fie probleme.
Sunt de acord cu vecinul care zice sa ne strangem si sa mergem la ei sa discutam..... poate isi dau seama si ei ca nu suntem cu "ciunga`n par" cum probabil cred  :nonobad:

#4455
bogdanro28

bogdanro28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 14.11.2009
Salut tuturor,

Desi am dezapezit balconul si eu am urme de umezeala pe peretii din dormitor si living.
Cred ca sunt izolatiile foarte proaste!!!
Chiar trebuie sa ne strangem mai multi si sa mergem peste ei, nu de alta, dar in curand termina toate blocurile si nu ii mai vedem la fata!!!




 angelr, on 15th February 2010, 12:04, said:

Salut,

Din pacate sunt sau sa zicem "am fost" in aceeasi situatie ...daca cititi paginile din urma o sa vedeti acelasi gen de poze atasate de mine. Am patit  la fel cu infiltrarea apei si am avut muuuult de furca cu DOMUS si cu departamentul lor TEHNIC Intr-un final ( nu apucasem sa montez parchetul ) arata ca si cum e rezolvat...sper sa nu am surpriza vecinului cu parchetul umflat ( apropos : eu zic ca este obligatia lor sa-ti plateasca paguba ) Momentan in Living si dormitor nu se vede nimic in schimbbbb am in baie o mare pata de apa ( locuiesc la et 11 ) pt ca "dezteptii" care au montat tevile de aerisire prin acoperis au taiat cu "foarfeca de taiat vie" cred, si in jurul fiecarei tevi exista cate o mare gaura.... care intr-un final zic ei s-a acoperit cu spuma, silicon, etc.si nu or sa mai fie probleme.
Sunt de acord cu vecinul care zice sa ne strangem si sa mergem la ei sa discutam..... poate isi dau seama si ei ca nu suntem cu "ciunga`n par" cum probabil cred  :nonobad:


#4456
COSMO80

COSMO80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.08.2009
Nu stiu despre voi dar eu m-am saturat sa ies dimineata din casa si sa nu am pe unde sa merg din cazua gunoiului aruncat pe scara blocului. fratilor avem tomberoane de gunoi care zac goale pentru ca unii sunt prea nesimiti si prea puturosi ca sa arunce gunoiul in tomberon si-l lasa pe scara de la intrare in bloc. In weekend era o mizerie de nedescris la intrarea in bloc ( 5 ) la toate scarile, pungile de gunoi fusesera rupte si imprastiate de caini, mizeria era intinsa pe scara pe aleea de intrare , ba chiar si pana la lift. Pe cuvantul meu ca intr-o zi o sa imi iau concediu si o sa pazezc sa vad care sunt nesimititii si imputitii care arunca gunoiul unde vor ei, o sa-l iau si o sa-l rastorn in fata usii lor!
Poate ca unii nu stiu pentru ce servesc acele recipiente mari  de culoare verde care sunt amplasate in camaruta de langa intrarea din spate a blocurilor: TARANILOR sunt ptr gunoi, spre uimirea voastra gunoiul nu se arunca la intrarea in bloc ci in acele recipiente verzi!!!!!! Nu va inteleg, chiar va place sa traiti in mizerie? Chiar vreti sa extindeti groapa de gunoi pana in cartier?

#4457
bogdanro28

bogdanro28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 14.11.2009

 COSMO80, on 15th February 2010, 12:22, said:

Nu stiu despre voi dar eu m-am saturat sa ies dimineata din casa si sa nu am pe unde sa merg din cazua gunoiului aruncat pe scara blocului. fratilor avem tomberoane de gunoi care zac goale pentru ca unii sunt prea nesimiti si prea puturosi ca sa arunce gunoiul in tomberon si-l lasa pe scara de la intrare in bloc. In weekend era o mizerie de nedescris la intrarea in bloc ( 5 ) la toate scarile, pungile de gunoi fusesera rupte si imprastiate de caini, mizeria era intinsa pe scara pe aleea de intrare , ba chiar si pana la lift. Pe cuvantul meu ca intr-o zi o sa imi iau concediu si o sa pazezc sa vad care sunt nesimititii si imputitii care arunca gunoiul unde vor ei, o sa-l iau si o sa-l rastorn in fata usii lor!
Poate ca unii nu stiu pentru ce servesc acele recipiente mari  de culoare verde care sunt amplasate in camaruta de langa intrarea din spate a blocurilor: TARANILOR sunt ptr gunoi, spre uimirea voastra gunoiul nu se arunca la intrarea in bloc ci in acele recipiente verzi!!!!!! Nu va inteleg, chiar va place sa traiti in mizerie? Chiar vreti sa extindeti groapa de gunoi pana in cartier?

Sunt de acord cu tine, se pare ca unii dintre vecinii nostrii nu stiu ca exista ghene si cred ca strazile si scarile sunt groapa Glina!!! (pt BL2 sc A si Bl4 sc A).

#4458
cristianirimin

cristianirimin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 10.04.2009

 bogdanro28, on 15th February 2010, 13:49, said:

Sunt de acord cu tine, se pare ca unii dintre vecinii nostrii nu stiu ca exista ghene si cred ca strazile si scarile sunt groapa Glina!!! (pt BL2 sc A si Bl4 sc A).
Eu am gasit de dimineata in usa un pliant(carticica0 de la un restaurant.A comandat cineva pana acum de acolo?
Au mancarea buna?
Am vazut ca pt complexul nostru trebuie sa comanzi de minim 50 roni

#4459
GarfieldMN

GarfieldMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.01.2008

 angelr, on 15th February 2010, 12:04, said:

Salut,

Din pacate sunt sau sa zicem "am fost" in aceeasi situatie ...daca cititi paginile din urma o sa vedeti acelasi gen de poze atasate de mine. Am patit  la fel cu infiltrarea apei si am avut muuuult de furca cu DOMUS si cu departamentul lor TEHNIC Intr-un final ( nu apucasem sa montez parchetul ) arata ca si cum e rezolvat...sper sa nu am surpriza vecinului cu parchetul umflat ( apropos : eu zic ca este obligatia lor sa-ti plateasca paguba ) Momentan in Living si dormitor nu se vede nimic in schimbbbb am in baie o mare pata de apa ( locuiesc la et 11 ) pt ca "dezteptii" care au montat tevile de aerisire prin acoperis au taiat cu "foarfeca de taiat vie" cred, si in jurul fiecarei tevi exista cate o mare gaura.... care intr-un final zic ei s-a acoperit cu spuma, silicon, etc.si nu or sa mai fie probleme.
Sunt de acord cu vecinul care zice sa ne strangem si sa mergem la ei sa discutam..... poate isi dau seama si ei ca nu suntem cu "ciunga`n par" cum probabil cred  :nonobad:


Stupoare!
Am stat azi dimineata pana la 9:15 min si nu a venit nimeni sa constate cauzele. La 9:20 min a sunat un repr ca vezi Doamne inginerul sef intarzie si ca nu poate ajunge. OK, dar cat intarzie? Am facut rost de tel inginerului sef, l-am sunat si ...ce sa vezi...ca nu stie cand ajunge. Pai bine mai nene...m-am invoit 2 ore de la munk ca sa pot sa te astept la 9:00 acasa si la 9:20 ma anunti ca presupui ca ajungi pe la 12:00 ??? Nesimtitul nici macar nu avea tragere de inima sa ajunga la intalnire...Cred ca stia inca de aseara ca nu o sa vina...dar ma anunta pe mine la 9:20. Deci...rabdarea mea a ajuns la o limita. Pai ce-si imagineaza astia ca eu pot sa-mi iau liber de la servici vreo 5 zile ca eventual sa poate ei ajunge intr-una din ele...oare chiar nu realizeaza ca nu pot sa stau zile in sir acasa si sa lipsesc de la servici? Oare cum draqu' platesc casa pe care am luat-o pe bani grei de la ei?
Din seara asta o sa inceapa show-ul!!!

O zi buna!

#4460
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005

 GarfieldMN, on 15th February 2010, 15:30, said:

Stupoare!
Am stat azi dimineata pana la 9:15 min si nu a venit nimeni sa constate cauzele. La 9:20 min a sunat un repr ca vezi Doamne inginerul sef intarzie si ca nu poate ajunge. OK, dar cat intarzie? Am facut rost de tel inginerului sef, l-am sunat si ...ce sa vezi...ca nu stie cand ajunge. Pai bine mai nene...m-am invoit 2 ore de la munk ca sa pot sa te astept la 9:00 acasa si la 9:20 ma anunti ca presupui ca ajungi pe la 12:00 ??? Nesimtitul nici macar nu avea tragere de inima sa ajunga la intalnire...Cred ca stia inca de aseara ca nu o sa vina...dar ma anunta pe mine la 9:20. Deci...rabdarea mea a ajuns la o limita. Pai ce-si imagineaza astia ca eu pot sa-mi iau liber de la servici vreo 5 zile ca eventual sa poate ei ajunge intr-una din ele...oare chiar nu realizeaza ca nu pot sa stau zile in sir acasa si sa lipsesc de la servici? Oare cum draqu' platesc casa pe care am luat-o pe bani grei de la ei?
Din seara asta o sa inceapa show-ul!!!

O zi buna!
Sa vedem sange!!!  :chair:  :D

Le-am trimis si eu azi un mail in care le-am atasat si pozele cu piscina de la mine din casa. Astept sa vad ce raspuns imi vor da, avand in vedere ca apartamentul meu se afla inca in garantie.

#4461
denis2003

denis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.02.2010

 h0tice, on 15th February 2010, 14:23, said:

Sa vedem sange!!!  :chair:  :D

Le-am trimis si eu azi un mail in care le-am atasat si pozele cu piscina de la mine din casa. Astept sa vad ce raspuns imi vor da, avand in vedere ca apartamentul meu se afla inca in garantie.


Am si eu o intrebare la persoanele care au probleme cu infiltratiile de apa.
Toti ati luat apartamentul la semirosu?Exista astfel de probleme si la oamenii care l-au luat la gata?
Nici nu m-am mutat inca si incep sa ma ingrozesc la ce spuneti pe aici?

#4462
GarfieldMN

GarfieldMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.01.2008

 denis2003, on 15th February 2010, 14:50, said:

Am si eu o intrebare la persoanele care au probleme cu infiltratiile de apa.
Toti ati luat apartamentul la semirosu?Exista astfel de probleme si la oamenii care l-au luat la gata?
Nici nu m-am mutat inca si incep sa ma ingrozesc la ce spuneti pe aici?

Nu stiu daca este un reper dupa care sa te iei...cu infiltratiile.
Toate apt - standard, semirosu, rosu...au fost vandute cu balconul finisat. Eu nu vad legatura ...adica daca l-ai luat la rosu sau semirosu...trebuie sa iti izolezi balconul? Nu scria asa ceva in niciun act aditional contractului de V-C. Dar...nu stiu ce sa zic. Eu stau in bl 5, sb B...apt cumparat la semirosu...si se pare ca am cele mai mari pagube de pe urma infitratiilor...cel putin din ce s-a postat pana acum.
Ultima explicatie primita de la Domus - infiltratiile nu se datoreaza unui viciu ascuns ci datorita finisajelor, finisaje ce au iesit din garantia de 1 an.  :confuzzled:
Oare? Chiar asa sa fie? ....ma apuca nervii cu astia...pai ce dreaqu...cand am cumparat apt...trebuia sa chem pompierii sa simulez o furtuna? Poate doar asa imi dadeam seama "ca finisajele de pe balcon" nu sunt bune si ca din cauza lor se infiltreaza apa.

...incep sa am regrete foarte mari in legatura cu achizitia acestui apt...deci nu stiu cate mai trebuie sa le suport astora de la DOMUS...(asta cu infiltratia este doar o parte din marea lista de neplaceri cauzate - inundatia in baie - probleme de la scurgerea vecinului de mai sus, teava de evacuare de la centrala a fost instalata prost - cu panta spre casa...si la fiecare ploaie mi se uda peretele prin care iese teava...amplasamentul locului de parcare...l-au mutat cu 1,50 m din cauza ca le-au proiectat ei prost...s.a.m.d.).

Oare sunt eu prea exagerat? nu stiu...Oare am avut asteptari prea mari?

#4463
gabibadea

gabibadea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.12.2007
La ce tip de apartament apare problema infiltratiilor de apa din balcon?

#4464
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005

 GarfieldMN, on 15th February 2010, 17:24, said:

trebuia sa chem pompierii sa simulez o furtuna? Poate doar asa imi dadeam seama "ca finisajele de pe balcon" nu sunt bune si ca din cauza lor se infiltreaza apa.

O da... asa cums e fac simularile de incendiu, ar fi trebuit si una de furtuna.  :roflmao:
Da... cu adevarat finisajele sunt problema... stau si ma gandesc acum... cum au "finisat" ei izolatia de sub usa... Acum trebuie vazut ce iti zic cei de la asigurare, altfel, eu iti dau o adresa foarte utila: [email protected] In mod sigur se vor misca mult mai repede cand vor fi "impinsi" de la spate. Iti spun asta din experienta (nu cu ei, dar cu o firma mult mai mare ca a lor).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate