Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Domus Stil Confort City

- - - - -
  • Please log in to reply
12948 replies to this topic

Poll: Se adauga un chestionar! (672 member(s) have cast votes)

Va place sa locuiti in Confort City?

  1. DA (183 votes [26.83%])

    Percentage of vote: 26.83%

  2. NU (134 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Uneori DA, Uneori NU (79 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (286 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

Din legendele urbane. Principalele neajunsuri

  1. Pozitia periferica si distanta mare de oras (140 votes [20.53%])

    Percentage of vote: 20.53%

  2. Mirosul si aerul in general (173 votes [25.37%])

    Percentage of vote: 25.37%

  3. Spatiul public si transportul (62 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Vecinii (49 votes [7.18%])

    Percentage of vote: 7.18%

  5. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (258 votes [37.83%])

    Percentage of vote: 37.83%

Vote Guests cannot vote

#4429
guessadicted

guessadicted

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 21.06.2008
pt vecinul din bl2sc1 caruia ii e frica sa doarma fara usa blocului incuiata ii recomand sa isi trateze frica la psiholog.
data viitoare cand o mai gasesc usa incuiata (cum nu am nici cheie si nici interfonul nu functioneaza) cred ca o voi deschide asa cum voi putea. nu o sa fac 10 drumuri sa imi car cumparaturile prin usa din spate.

#4430
beyou

beyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 22.05.2009

 GarfieldMN, on 12th February 2010, 09:41, said:

Sunt unul dintre nefericitii care au aflat pe pielea lui ca asa este. APA SE SCURGE IN CASA!
Problema e in felul urmator. In noaptea de dinaintea ploilor am dat zapada de pe balcon. Insa gheata formata sub zapada nu am putut sa o sparg si s-o arunc. Apa la mine in balcon se strange la 30 de cm de scurgere. Pana acum nu era o problema, dadeam cu matura apa care ramanea nescursa.
Ieri dimineata, am avut surpriza neplacuta sa intru in living si calcand pe parchet sa constat ca iese apa de sub el. M-am uitat mai atent si am vazut ca tot parchetul din living este umflat si de nerecuperat. Am deschis usa la balcon. Apa avea cam un cm in dreptul tocului usii, dar nu depasea tocul usii. Deci presupun ca apa s-a infiltrat pe sub toc.
Uite asa m-am trezit cu o paguba de vreo 20 de mil (la prima estimare). I-am chemat pe cei de la DOMUS.
Au venit vreo 3 neni. Si-au dat fiecare cu parerea de ce a intrat apa in casa. Insa nu au putut face nimic ca sefu' nu era ieri prezent. Deci, nu am putut scoate parchetul sa se usuce sapa ca tre' sa vada si acesta urmarile unui balcon f bine izolat.
Cei trei neni au spus la unison ca din cauza ca s-a obstructionat scurgerea, de-asta s-a infiltrat apa.
Eu stau acum si ma gandesc...daca eram in concediu...ce se intampla? Ajunge apa pana in dormitor? Asta inseamna un balcon deschis intr-un compex rezidential? Trebuie sa stau de garda cand ploua? Nu ar fi mai normal ca izolatia sa fie de calitate si sa nu existe posibilitatea infiltrarii apei?
Acum...nu stiu ce sa zic. Probabil ca imi vor spune ca din cauza mea s-a infiltrat apa ca nu am dat gheata la o parte din calea apei. Si asa voi ramane cu o "mica paguba".
Voi ce ziceti? E normal? Sa ma cert cu ei pana imi izoleaza balconul sa nu se mai infiltreze apa? Sa le cer banii pe parchetul distrus?


Deci nu trebuie sa te dai batut! Ai dovada scrisa ca au recunoscut ca izolatia e proasta. Daca nu ai primit mail de la ei, am eu mailul. Sa-ti refaca izolatia, scurgerea sa fie inspre scurgere si nu inspre casa si sa-ti refaca si casa.

Ioana cine se opune sa inchidem balconul?

#4431
ITsuport

ITsuport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2009

 GarfieldMN, on 12th February 2010, 09:41, said:

Sunt unul dintre nefericitii care au aflat pe pielea lui ca asa este. APA SE SCURGE IN CASA!
Problema e in felul urmator. In noaptea de dinaintea ploilor am dat zapada de pe balcon. Insa gheata formata sub zapada nu am putut sa o sparg si s-o arunc. Apa la mine in balcon se strange la 30 de cm de scurgere. Pana acum nu era o problema, dadeam cu matura apa care ramanea nescursa.
Ieri dimineata, am avut surpriza neplacuta sa intru in living si calcand pe parchet sa constat ca iese apa de sub el. M-am uitat mai atent si am vazut ca tot parchetul din living este umflat si de nerecuperat. Am deschis usa la balcon. Apa avea cam un cm in dreptul tocului usii, dar nu depasea tocul usii. Deci presupun ca apa s-a infiltrat pe sub toc.
Uite asa m-am trezit cu o paguba de vreo 20 de mil (la prima estimare). I-am chemat pe cei de la DOMUS.
Au venit vreo 3 neni. Si-au dat fiecare cu parerea de ce a intrat apa in casa. Insa nu au putut face nimic ca sefu' nu era ieri prezent. Deci, nu am putut scoate parchetul sa se usuce sapa ca tre' sa vada si acesta urmarile unui balcon f bine izolat.
Cei trei neni au spus la unison ca din cauza ca s-a obstructionat scurgerea, de-asta s-a infiltrat apa.
Eu stau acum si ma gandesc...daca eram in concediu...ce se intampla? Ajunge apa pana in dormitor? Asta inseamna un balcon deschis intr-un compex rezidential? Trebuie sa stau de garda cand ploua? Nu ar fi mai normal ca izolatia sa fie de calitate si sa nu existe posibilitatea infiltrarii apei?
Acum...nu stiu ce sa zic. Probabil ca imi vor spune ca din cauza mea s-a infiltrat apa ca nu am dat gheata la o parte din calea apei. Si asa voi ramane cu o "mica paguba".
Voi ce ziceti? E normal? Sa ma cert cu ei pana imi izoleaza balconul sa nu se mai infiltreze apa? Sa le cer banii pe parchetul distrus?

Da, ar trebui sa faci poze si sa te duci peste ei. Nu e admisibil asa ceva. Cred ca sunt obligati sa repare daunele chiar daca ai luat ap de mai bine de un an. Nu aveai de unde stii ca era izolatie proasta ca sa-i chemi sa remedieze, ceea ce duce la viciu ascuns. Din contractul de vanzare cumparare, antecontract si procesul verbal de predare primire reiese ca ai garantie 10 ani la vicii ascunse.

Pe langa acest subiect as vrea sa adaug un altul, poate nu la fel de important dar destul de important incat sa scriu aici.
Mi-am pierdut numarul de inmatriculare in balta din catelu ieri 12 feb 2010. Am cautat, am facut "sapaturi" si am aflat ca numarul meu de inmatriculare a fost luat impreuna cu alte 5 si duse la primaria din Glina. Azi dimineata am fost acolo si mi le-au dat pe toate. Unele de ilfov, altele de bucuresti si de constanta am vazut. Cei afectati sa ma contacteze la numarul din semnatura. Ajung diseara in complex sa le inmanez celor afectati. Daca nu sunt persoane din complex, le voi duce la magazinul de la intrare (pe dreapta) in Catelu dinspre centura.

Edited by ITsuport, 12 February 2010 - 10:58.


#4432
ioanadicu

ioanadicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010

 beyou, on 12th February 2010, 10:57, said:

Deci nu trebuie sa te dai batut! Ai dovada scrisa ca au recunoscut ca izolatia e proasta. Daca nu ai primit mail de la ei, am eu mailul. Sa-ti refaca izolatia, scurgerea sa fie inspre scurgere si nu inspre casa si sa-ti refaca si casa.

Ioana cine se opune sa inchidem balconul?


eu cand am cumparat acu doua saptamani urmeaza sa ma mut la sfarsitul lunii am intrebat daca se poate inchide balconul ca sincer este un spatiu destul de mare de care nu te poti folosi si mi au zis ca ei nu dau aprobari pentru inchiderea balconului si nici primaria si daca o fac o fac pe barba mea, adica mai sunt locatari acolo care au inchis dar daca vin astia de la domus si zic maine jos termopanele ca nu aveti voie tb sa te si conformezi. :-j

#4433
GarfieldMN

GarfieldMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.01.2008

 ITsuport, on 12th February 2010, 10:58, said:

Da, ar trebui sa faci poze si sa te duci peste ei. Nu e admisibil asa ceva. Cred ca sunt obligati sa repare daunele chiar daca ai luat ap de mai bine de un an. Nu aveai de unde stii ca era izolatie proasta ca sa-i chemi sa remedieze, ceea ce duce la viciu ascuns. Din contractul de vanzare cumparare, antecontract si procesul verbal de predare primire reiese ca ai garantie 10 ani la vicii ascunse.

Pe langa acest subiect as vrea sa adaug un altul, poate nu la fel de important dar destul de important incat sa scriu aici.
Mi-am pierdut numarul de inmatriculare in balta din catelu ieri 12 feb 2010. Am cautat, am facut "sapaturi" si am aflat ca numarul meu de inmatriculare a fost luat impreuna cu alte 5 si duse la primaria din Glina. Azi dimineata am fost acolo si mi le-au dat pe toate. Unele de ilfov, altele de bucuresti si de constanta am vazut. Cei afectati sa ma contacteze la numarul din semnatura. Ajung diseara in complex sa le inmanez celor afectati. Daca nu sunt persoane din complex, le voi duce la magazinul de la intrare (pe dreapta) in Catelu dinspre centura.


Da...multumesc pentru incurajari.
Am facut deja poze (inca de ieri dimineata).
Culmea...ca aveam si apt asigurat...si mi-au spus de la asigurari ca nu ma pot despagubi ca inundatia a fost cauzata de catre constructor. Nu mai inteleg nimik...pai daca este vina constructorului..nu ma mai despagubesc? Si daca nici constructorul nu ma despagubeste...DECI..cu asigurare si garantie 10 ani...e posibil sa-mi fac casa pe banii mei! Misto! Da' traim in Romania...
Apt a fost luat la semirosu in din 2008. Dar e clar ca inundatia a fost cauzata de un viciu ascuns...

#4434
ITsuport

ITsuport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2009

 GarfieldMN, on 12th February 2010, 12:20, said:

Da...multumesc pentru incurajari.
Am facut deja poze (inca de ieri dimineata).
Culmea...ca aveam si apt asigurat...si mi-au spus de la asigurari ca nu ma pot despagubi ca inundatia a fost cauzata de catre constructor. Nu mai inteleg nimik...pai daca este vina constructorului..nu ma mai despagubesc? Si daca nici constructorul nu ma despagubeste...DECI..cu asigurare si garantie 10 ani...e posibil sa-mi fac casa pe banii mei! Misto! Da' traim in Romania...
Apt a fost luat la semirosu in din 2008. Dar e clar ca inundatia a fost cauzata de un viciu ascuns...

Da, din pacate asa e. Suntem in Romania si asta ne ingroapa de vii:(. Nici unii nu trebuiau sa te trimita la plimbare. Atata timp cat ap s-a inundat datorita unor cauze naturale, asiguratorii trebuiau sa-si faca datoria, adica sa despagubeasca. Pe de alta parte si Domus ar trebui sa suporte reparatia pentru ca nu au facut izolatia de sub usa(acolo banuiesc ca ar fi problema) corespunzator. Un lucru e cert, traim intr-o tara de tepari.

#4435
grandevero

grandevero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.09.2008

 GarfieldMN, on 12th February 2010, 12:20, said:

Da...multumesc pentru incurajari.
Am facut deja poze (inca de ieri dimineata).
Culmea...ca aveam si apt asigurat...si mi-au spus de la asigurari ca nu ma pot despagubi ca inundatia a fost cauzata de catre constructor. Nu mai inteleg nimik...pai daca este vina constructorului..nu ma mai despagubesc? Si daca nici constructorul nu ma despagubeste...DECI..cu asigurare si garantie 10 ani...e posibil sa-mi fac casa pe banii mei! Misto! Da' traim in Romania...
Apt a fost luat la semirosu in din 2008. Dar e clar ca inundatia a fost cauzata de un viciu ascuns...

Parerea mea e ca nici nu trebuia sa ajungi la asigurator. Cei de la domus in mod sigur te vor rezolva. Nu am auzit inca pe cineva sa reclame ceva la ei si sa ramana nerezolvat. Chiar eu am apelat de vreo 2-3 ori dar in probleme mai putin grave si m-au servit rapid!
Sper sa nu ai probleme nici tu(mai mari decat deja ai!!).

Edited by grandevero, 12 February 2010 - 15:22.


#4436
c0mas

c0mas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.04.2009

 aughaugh, on 11th February 2010, 20:38, said:

si scrie acolo, domus stil CONSTRUCT ?

Cititi asta ... ca se explica clar cum a fost facuta tranzactia si iarasi se specifica clar ca Domus Stil CONSTRUCT SRL nu mai este in proprietatea lui Robert Negoita (ci a fratelui si tatalui sau):

http://www.mediafax....l-anaf-5494114/

#4437
denis2003

denis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.02.2010

 c0mas, on 12th February 2010, 15:44, said:

Cititi asta ... ca se explica clar cum a fost facuta tranzactia si iarasi se specifica clar ca Domus Stil CONSTRUCT SRL nu mai este in proprietatea lui Robert Negoita (ci a fratelui si tatalui sau):

http://www.mediafax....l-anaf-5494114/

Dupa ce am citit ce scrie in articolul asta m-am linistit.
Baietii sunt destepti.

#4438
c0mas

c0mas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.04.2009

 denis2003, on 12th February 2010, 16:54, said:

Dupa ce am citit ce scrie in articolul asta m-am linistit.
Baietii sunt destepti.

Uite inca un articol interesant ... oarecum legat de subiect http://www.gandul.in...-cosmar-5495454

#4439
denis2003

denis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.02.2010

 c0mas, on 12th February 2010, 16:04, said:

Uite inca un articol interesant ... oarecum legat de subiect http://www.gandul.in...-cosmar-5495454


Da....sper sa nu fie probleme cu casele astea....

#4440
ITsuport

ITsuport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2009

 denis2003, on 12th February 2010, 16:25, said:

Da....sper sa nu fie probleme cu casele astea....
si eu sper:)

#4441
beyou

beyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 22.05.2009
la mine Dolce e mort de 30 de minute pe toate canalele. la voi?

#4442
demonik66

demonik66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.03.2009

 beyou, on 13th February 2010, 10:33, said:

la mine Dolce e mort de 30 de minute pe toate canalele. la voi?

la mine e mort cablul si netul de la TVK de azi dim de la 9...

#4443
bogdanicus

bogdanicus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 03.11.2006

 beyou, on 13th February 2010, 10:33, said:

la mine Dolce e mort de 30 de minute pe toate canalele. la voi?

La noi merge Dolce. Bine mersi.

#4444
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005

 GarfieldMN, on 12th February 2010, 14:20, said:

Da...multumesc pentru incurajari.
Am facut deja poze (inca de ieri dimineata).
Culmea...ca aveam si apt asigurat...si mi-au spus de la asigurari ca nu ma pot despagubi ca inundatia a fost cauzata de catre constructor. Nu mai inteleg nimik...pai daca este vina constructorului..nu ma mai despagubesc? Si daca nici constructorul nu ma despagubeste...DECI..cu asigurare si garantie 10 ani...e posibil sa-mi fac casa pe banii mei! Misto! Da' traim in Romania...
Apt a fost luat la semirosu in din 2008. Dar e clar ca inundatia a fost cauzata de un viciu ascuns...
Salutare,
Si eu mi-am luat un apartament la semirosu, dar inca nu m-am mutat. De fapt nici nu am terminat lucrarile. Am pus gresia si faianta si azi voiam sa pun parchetul. Dar cand am ajuns, in dreptul usilor de la balcon era o foarte mare pata de umezeala (este un apartament tip 3, cu iesire pe balcon din ambele camere si la ambele s-a intamplat acelasi lucru). Acest fenomen a aparut de mai mult timp, dar niciodata pata nu a fost atat de mare. De obicei era de 30, maxim 40 de centimeri.

Eu inca nu am dat drumu la caldura (nu am semnat contractul cu Distrigaz) si am crezut initial ca aces fenomen se intampla din cauza condensului (probabil in apartamentul de jos este foarte cald, la mine mai racoare si... se intelege). Dar de ce se intampla acest lucru doar in dreptul usilor de la balcon? Si mai ales dupa ce a scris si Garfield... ma face sa ma gandesc ca este tot apa infiltrata de pe balcon.

Atasez si 2 poze facute azi dimineata. Voi ce parere aveti? A mai patit cineva asta?
O seara buna!

Attached Files



#4445
beyou

beyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 22.05.2009

 h0tice, on 13th February 2010, 21:40, said:

Salutare,
Si eu mi-am luat un apartament la semirosu, dar inca nu m-am mutat. De fapt nici nu am terminat lucrarile. Am pus gresia si faianta si azi voiam sa pun parchetul. Dar cand am ajuns, in dreptul usilor de la balcon era o foarte mare pata de umezeala (este un apartament tip 3, cu iesire pe balcon din ambele camere si la ambele s-a intamplat acelasi lucru). Acest fenomen a aparut de mai mult timp, dar niciodata pata nu a fost atat de mare. De obicei era de 30, maxim 40 de centimeri.

Eu inca nu am dat drumu la caldura (nu am semnat contractul cu Distrigaz) si am crezut initial ca aces fenomen se intampla din cauza condensului (probabil in apartamentul de jos este foarte cald, la mine mai racoare si... se intelege). Dar de ce se intampla acest lucru doar in dreptul usilor de la balcon? Si mai ales dupa ce a scris si Garfield... ma face sa ma gandesc ca este tot apa infiltrata de pe balcon.

Atasez si 2 poze facute azi dimineata. Voi ce parere aveti? A mai patit cineva asta?
O seara buna!


Asta se numeste infiltratie si e din vina constructorului. Ar trebui sa te duci peste ei!

In plus Dolce nu merge! N-a mers toata ziua! Cretini!

#4446
mavdragos

mavdragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.11.2007

 h0tice, on 13th February 2010, 21:40, said:

Salutare,
Si eu mi-am luat un apartament la semirosu, dar inca nu m-am mutat. De fapt nici nu am terminat lucrarile. Am pus gresia si faianta si azi voiam sa pun parchetul. Dar cand am ajuns, in dreptul usilor de la balcon era o foarte mare pata de umezeala (este un apartament tip 3, cu iesire pe balcon din ambele camere si la ambele s-a intamplat acelasi lucru). Acest fenomen a aparut de mai mult timp, dar niciodata pata nu a fost atat de mare. De obicei era de 30, maxim 40 de centimeri.

Eu inca nu am dat drumu la caldura (nu am semnat contractul cu Distrigaz) si am crezut initial ca aces fenomen se intampla din cauza condensului (probabil in apartamentul de jos este foarte cald, la mine mai racoare si... se intelege). Dar de ce se intampla acest lucru doar in dreptul usilor de la balcon? Si mai ales dupa ce a scris si Garfield... ma face sa ma gandesc ca este tot apa infiltrata de pe balcon.

Atasez si 2 poze facute azi dimineata. Voi ce parere aveti? A mai patit cineva asta?
O seara buna!

Salut,

Si la mine este la fel .. tot semi rosu, doar ca pata este cam la jumatate  :confuzzled:

Zi buna!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate