Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

ASUS WL500G Deluxe

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Unde gasesc un WL500g Deluxe ?

#38
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
QUOTE(ivanhoew @ Apr 15 2006, 17:09) <{POST_SNAPBACK}>
Salut,

Am un WL500g deluxe pe care am reusit f bine sa-l folosesc cu un modem Zapp pt conectarea pe net folosind porturile USB si un firmware care permite acest lucru.
Stie cineva cum as putea sa folosesc pt conexiunea pe net un telefon GSM folosind porturile USB ale routerului? Telefonul meu este un Sony Ericsson Z800i.

Multumesc mult


Ce cablu folosesti? L-ai cumparat de la ei sau este Home-Made ?

#39
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
w500 asta suporta ppoe?

Edited by c6t9, 26 October 2006 - 14:05.


#40
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
DA

#41
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
cred ca era PPPoE, dar sper ca s-a inteles. multumesc

#42
Avocatu'

Avocatu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2005
Se poate lega un telefon obisuit de la zapp pe portul USB ? Am inteles ca modemurile merg ...
Sper sa mearga si telefoanele ... ca acum am nelimitat  :coolspeak:
Multumesc.

#43
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
Am si eu o problema:
am un Asus wl 550ge .I-am bagat firmware de la oleg.Totul e ok mai putin o faza:
Wan-ul meu este conectat la o retea ...cind bag firul direct in calculator iau de la vecinul de linga mine cu 9-10 mega/s....
cind bag firul in wan si iau prin router merge cu maxim 3 mega/s
Nu am impuse nici un fel de limitari in router.Mai mult intra mine si altul din lan merge cu maximum,10-11mega/s insa cu oricine care e dincolo de router,in Wan,merge cu maxim 3,5 mega/s.
Nu am incercat acelasi lucru cu firmware-ul original,dar nu cred k e vreo diferenta
Asa este normal sa fie?

#44
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Problema vine de la faptul ca procesorul routerului este destul de slabut, si nu este in stare sa routeze pachetele cu o asemenea viteza incat sa iti mearga download-ul cu 10MB/sec, in schimb in momentul in care copiezi ceva de la cineva din retea routerul indeplineste rolul de switch si poti copia cu vitez maxima suportata de 10MB/sec. Este o treaba frecvent intalnita la routere, viteza intre wan si lan este mult mai mica decat cea intre lan si lan. Daca ai nevoie de viteza mare ... si vrei sa routezi 10MB/sec ... Cisco ... sau iti faci un sistem care sa se ocupe cu cestia asta ... pe care instalezi m0n0wall ... ipcop ... clarkconect ... sau orice linux specializat pe routare ... coyote linux ... etc.

#45
sorin

sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.06.2004

 BorisFlokow, on Dec 2 2006, 17:13, said:

Problema vine de la faptul ca procesorul routerului este destul de slabut, si nu este in stare sa routeze pachetele cu o asemenea viteza incat sa iti mearga download-ul cu 10MB/sec, in schimb in momentul in care copiezi ceva de la cineva din retea routerul indeplineste rolul de switch si poti copia cu vitez maxima suportata de 10MB/sec. Este o treaba frecvent intalnita la routere, viteza intre wan si lan este mult mai mica decat cea intre lan si lan. Daca ai nevoie de viteza mare ... si vrei sa routezi 10MB/sec ... Cisco ... sau iti faci un sistem care sa se ocupe cu cestia asta ... pe care instalezi m0n0wall ... ipcop ... clarkconect ... sau orice linux specializat pe routare ... coyote linux ... etc.
... sau iti iei un asus sl500/sl1000, si faci niste artificii pt a avea si wifi (un ap). oricum, transferul maxim teoretic peste radio ar fi undeva la jumatate din cel pe care l-ai avea cu cablu, si asta daca folosesti vreo tehnologie "turbo" (125mbps, 108mps sau ce au mai inventat)

#46
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
am un wl500g deluxe si un provider care face autentificare pe ip, fara mac. practic daca bag mufa ethernet in 3 pc uri merge de rupe ( cu ip ul dat de isp)
in schimb nu reusesc sa fac sa mearga routerul.
ce ma sfatuiti sa fac? cum sa setez routerul astfel incat sa imi mearga la 2 pc uri via wifi?

#47
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Am luat un wl500g premium per total e foarte bun . Am o singura problema, download managerul nu merge pe Bittorrent. Mie lene acum dar fara sa pun oleg linux (adica prin ssh, telnet gasesc o solutie sa pun un client de bt) nu pot sa il fac sa mearga? Mi se pare mai comod cu Download Manager.

#48
digibrain

digibrain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 20.05.2004

 AcidMan, on Feb 21 2007, 23:18, said:

am un wl500g deluxe si un provider care face autentificare pe ip, fara mac. practic daca bag mufa ethernet in 3 pc uri merge de rupe ( cu ip ul dat de isp)
in schimb nu reusesc sa fac sa mearga routerul.
ce ma sfatuiti sa fac? cum sa setez routerul astfel incat sa imi mearga la 2 pc uri via wifi?


Salut ! Am aceeasi problema... ceva sfaturi ai mai primit intre timp ?

#49
digibrain

digibrain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 20.05.2004

 danberte, on Jul 9 2006, 23:27, said:

Al meu are uptime de 15 zile acu. Ceva neobisnuit pentru routerele mele ca mereu mesteresc ceva. Acum ruleaza o bijuterie de firmware optimizat si modificat pe baza celui de la Oleg.

Am incercat si eu mai multe stick-uri si device-uri USB:
- transcend 256 (merge)
- no name 1gb (nu merge)
- ipod shuffle (merge)
- nikon d50 pc mode (merge)
- HDD extern (merge)
- modem EvDo (merge)
- sonyericsson t610 GPRS (yup)
- imprimante Canon pe paralel si USB (OK)
- adaptor Bluetooth Dlink si no-name (yup)
- card reader Hama (merge)

Ramane acu sa testez un ipod nano si un ipod mini.

Pe el am pus un hub USB si am 4 porturi. Intr-unul e un EvDo, intr-altul imprimanta, intr-altul e stick-ul de 256 pe care-l folosesc pentru remote storage si un port e destinat ... incarcarii diverselor device-uri gen casca BT :) - da, face si asta!

revin cu alte bunatati. e un router prea bun sa nu discutam cate in luna si in stele despre el.


Salut !

Cum ai reusit sa faci sa mearga pe un WL-500g Deluxe un hdd extern ? Am folosit un ST LAB Hard disk enclosure - cu iesire USB.
Ma poti ajuta cu un sfat ?

Multumesc anticipat pentru ajutor !

#50
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Partitia HDD-ului trebuie sa fie Fat, Fat32 sau ext3 ;) ... nu merge cu NTFS.

#51
Alex7913

Alex7913

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.08.2006
este vorba cumva de acest router? http://www.intend.ro...roducts_id=7109
sau daca are caracteristici asemanatoare, ma intereseaza mai mult  conectarea in sistem linux.

Edited by Alex7913, 20 April 2007 - 11:03.


#52
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
A folosit cineva un ASUS WL-500G Premium? As vrea sa stiu daca pe partea de wireless sta mai bine ca un Linksys WRT54GL.
Nu neaparat viteza m-ar interesa ci sensibilitatea si eventual acoperirea.

#53
cosmintudoroiu

cosmintudoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.01.2007
Si eu sunt interesat de o astfel de comparatie.
In afara de device-urile specificate de producator, se poate atasa pe portul USB al router-ului un telefon Skype de exemplu?

#54
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001

 dondos, on Jun 18 2007, 17:45, said:

A folosit cineva un ASUS WL-500G Premium? As vrea sa stiu daca pe partea de wireless sta mai bine ca un Linksys WRT54GL.
Nu neaparat viteza m-ar interesa ci sensibilitatea si eventual acoperirea.

in apartamenul meu diferenta este zero, ambele duc pana la 2.5 mega/s in camera cea mai indepartata cu semnal good, asusul este mai customizabil datorita usb-ului

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate