Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Internet Wirless

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Fly137

Fly137

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 09.03.2008
In seara de revelion nu o sa prea stau pe acasa si am niste afaceri pe care nu pot sa le las mai mult de 3-4 ore maxim ne supraveghete, deci as vrea sa stiu daca exista vre-o solutie pentru internet wirless si daca da, care ar fi acelea? (Vreau daor pentru o saptamana maxim si daca nu se poate macar 2 zile) deci nu ma refer la abonament ma refer ceva de o luna fiindca presupun ca mai putin de atat nu am cum si cam ce viteza as avea? O solutie ma gandesc ca ar fi telefonia mobila prin care sa imi bag itnernet dar as vrea sa stiu vitezele si daca mi-ar merge messengerul si sa postez pe un forum decent deci nu sa stau sa se incarce un site 10 minute!!! Si bine inteles la ce pret ar fi si cum se procedeaza pentru a baga internetul dupa telefon pe Notebook daca cea cu telefonia mobila ar fi solutia daca ar fi alta astept raspuns. Am inteles ceva de niste cartele de internet, despre ce este vorba ceva care sa se bage in card reader si sa am internet wirless sau cum fiindca banuiesc ca nu deoarece nu vad legatura intre card reader si placa de retea sau modem!!! Multumesc pentru intelegeri si astept raspunsurile voastre!!!

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
Zapp are internet pre-pay...cam scump dar iti faci treaba cu el, numai ca trebuie sa ai si un modem compatibil, intra pe ZAAP.RO si citeste mai multe. Cred ca ar fi o solutie pentru tine.
O alta solutie, ar mai fi de la Cosmote, cartela pre-pay, o incarci de ceva euro, si aiacces la net, poti conceta si telefonul la laptop si merge, trebuie sa ai un telefon cu modem incorporat....e o solutie cam scumpa si nici netul nu e grozav, dar iarasi, iti faci treaba...intra pe COSMOTE.RO

Edited by cuculea, 04 November 2008 - 20:58.


#3
Fly137

Fly137

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 09.03.2008
Si am vazut pe net asta http://www.telecom-s...products_id=440 ce este cu ea? Este accesibila ca la zapp numai modemul fara abonament este 80 de euro!!!
Oricum intelegeti ca eu am nevoie de internet doar 2 zile nu vreau sa investesc nu stiu cat pentru 3 ore de internet intr-o zi si 3 in alta zi!!!

Edited by Fly137, 04 November 2008 - 21:49.


#4
ShdRvn

ShdRvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.06.2008
ca sa ai acces wireless ai nevoie de  1 calculator (laptop), la care se adauga una din trei: fie un modem wireless, fie un telefon mobil care contine modem de date, fie acces la un hotspot. cardul ala rds iti da acces la internet de pe reteaua rds, care e pe fir. daca nu ai acces la hotspot, nu mai cauta variante care nu contin modem, ca nu te ajuta la nimic. daca totusi cartela aia rds merge si in alte retele decat rds, oricum vei avea nevoie de modem, deci tot nu scapi, asa ca de ce sa platesti 2 chestii (cartela+conexiune wireless), cand una singura merge cel putin la fel de bine (cu cartela vei trece prin reteaua furnizorului de wireless, care te va taxa pentru treaba asta, fie direct fie de pe cartela, si de asemenea prin reteaua rds pentru a te putea taxa si ei).

#5
Fly137

Fly137

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 09.03.2008
Fi mai explicit de rog mult de ce am nevoie? Am nevoie de internet in comuna Mihaiesti langa Roisorii de Vede si in Amsterdam dar acolo nu este problema fiindca am si in hotelul in care voi sta conexiune internet!!!

HotSpot pica din prima e clar ca nu am acces la asa ceva dar as vrea cea mai ieftina solutie posibila de exemplu care ar fi cel mia ieftin modem wirles si cat m-ar costa accestul la internet cateva ore?

Edited by Fly137, 05 November 2008 - 16:08.


#6
ShdRvn

ShdRvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.06.2008
hotspot: pica (ma indoiesc sa gasesti in zona mihaiesti)

comuna Mihaiesti langa Roisorii de Vede:
    varianta 1) laptop + modem pentru internet + abonament de date sau prepay
    varianta 2) laptop + telefon mobil cu modem incorporat + abonament de date sau prepay
    varianta 3) telefon mobil cu modem incorporat si browser web.

toate cele 3 varianta presupun existenta semnalului de la furnizorul modemului (degeaba iti iei modem de la orange daca in zona ta nu are acoperire). indiferent de la ce furnizor iei, daca vrei conexiune stabila iti trebuie minim 3 linii de semnal, altfel iti va fi fluctuant.

Amsterdam:
    varianta 1) hotspot
    varianta 2) conexiune la internet din hotel


solutii concrete de genul operator X modem Y nu iti pot da deoarece eu am luat ce am primit de la serviciu: abonament zapp, cu modem z020, la care am cumparat eu o antena magnetica (pe care o folosesc si pentru telefon). pana acuma nu am avut probleme de semnal oriunde am mers.

Edited by ShdRvn, 05 November 2008 - 21:01.


#7
Fly137

Fly137

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 09.03.2008
1. Da este langa Rosiorii de Vede dar nus tiam daca vei cunoaste orasul daca iti zic de el.
2. Am laptop si telefon motorola Z3 si Motorola V360, pe care din ele le pot folosi?
3. Cam cat m-ar costa toata asta?

#8
foxxbiker

foxxbiker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.04.2007
sal! solutia cea mai simpla..tel mobil cu modem+cablu date usb,cartela orange p pay,wap unlimited pe pc..detalii http://forum.softped...howtopic=335126

#9
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Măi, omul vrea internet, nu-l mai aburiți cu wap unlimited.

#10
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 05.04.2007
Salut. Cam in aceeasi situatie cu Fly137 ma aflu si eu. Am un laptop Toshiba Satellite A300-1G5, un Nokia 6500 slide si un Samsung SGH-Z400V (e vreunul cu modem incorporat?). Cum as putea sa ma conectez la internet fara abonament? Ma intereseaza pentru atunci cand sunt ocazional plecat de acasa (la tara, la munte).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate