Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Cum vă merge net-ul ? Partea I.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5799 replies to this topic

#73
elvis77ro

elvis77ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 10.01.2007
... si pana la urma cand se ofera noi abonamente de internet la UPC?
Din zvonuri cica Aprilie - Octombrie anul curent. De regula cum apareau zvonurile, si clar ca din interiorul UPC, nu dura prea mult pana la fapte.

#74
turningtorso71

turningtorso71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.12.2007
sint abonat la UPC la net de un an si aproape 6 luni, merge ok, chiar super ok, am un abonament "de mijloc" multumitor pentru mine si copilul meu... ;)

#75
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007

View Postturningtorso71, on Mar 23 2009, 11:52, said:

sint abonat la UPC la net de un an si aproape 6 luni, merge ok, chiar super ok, am un abonament "de mijloc" multumitor pentru mine si copilul meu... ;)

mi se pare mie, sau tu si copilul tau traiti din salariu de la upc? :lol: adica, esti cumva angajat la upc ploiesti?

#76
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Si mie imi merge destul de bine internetul lu' UPC si nu-s angajat la ei.  ;)  Am avut si eu momente in care se misca rau de tot. Totusi inca nu m-au calcat pe coada incat sa renunt la ei. Pe moment.
Cel mai fain a fost ca, intr-o vreme, nu mai puteam accesa speedtest.net. Sa fi "taiat" UPC accesul la acel site?  :huh:

#77
turningtorso71

turningtorso71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.12.2007
pentru razzvann93:
Nu sint nici angajat, doar am facut abonamentul asta avind deja abonament "de cablu" cum se spune, apoi am avut chair nevboie de net pentru copil la scoala... (sincer ma saturasem sa scot la imprimanta la serviciu numai nebunii d-ale copilului, asa ca am adus netul AT HOME)... ;)

#78
tabletgenius

tabletgenius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2006
Ne pare rau sa aflam ca intampinati greutati in receptionarea serviciilor furnizate de catre compania noastra.

Pe aceasta cale dorim sa va precizam ca viteza pe care serviciul de internet, o inregistreaza  intr-un anumit moment este influentata de anumiti factori prezenti in reteaua UPC Internet.
Pe langa acest aspect, conexiunea la  serviciile de date oferita de UPC Romania S.R.L. este de tip „best-effort” ceea ce inseamna ca nu se garanteaza o viteza maxima de download sau upload  in conformitate cu abonamentul pe care il aveti.


De asemenea precizam ca, in momentul in care limita de trafic zilnica este atinsa, vitezele de download si de upload se modifica pana la sfarsitul zilei respective, acestea avand valorile de 10% din pachetul respectiv

In speranta unei rezolvari amiabile a situatiei, ramanem la dispozitia dumneavoastra, prin intermediul Serviciului Clientii la numarul de telefon 031 100 782, pentru orice informatie suplimentara si va asiguram de intreaga noastra atentie si consideratie.


sunt cei mai draguti din parcare, dar si cei mai incompetenti!!

#79
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
sa spuna o data la cat ne limiteaza pe zi? asta asteptam...

#80
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003

View Postdawin45, on Mar 23 2009, 14:09, said:

sa spuna o data la cat ne limiteaza pe zi? asta asteptam...

Attached Files



#81
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005

View Postdawin45, on Mar 23 2009, 14:09, said:

sa spuna o data la cat ne limiteaza pe zi? asta asteptam...

10 Gb pe zi conform contractului  :deadtongue:  . Nu cred că a fost aplicată până acum această limitare.

#82
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
merge bine netul la upc.. dar nu pe coaxial. daca ar implementa si ei fttb, sunt sigur ca va multumi pe multi. o firma de net de la mine din oras ia netul de la upc si pot sa zic ca le merge foarte bine in comparatie cu ce vad pe aici.

Edited by cipy1185, 23 March 2009 - 14:29.


#83
tabletgenius

tabletgenius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2006

View PostInq, on Mar 23 2009, 14:27, said:

10 Gb pe zi conform contractului  :deadtongue:  . Nu cred că a fost aplicată până acum această limitare.
pai la 200kbps cam greu ajungi sa faci 10gb/zi
eu cred ca nu am nici 250mb/zi, nu am treaba cu torente, cu dc++, cu fpt etc. max @ sau/si www. dar la cum furnizeaza ei netul e bataie de joc. 10mb ai, dar pt. asta tre. sa fi treaz intre orele 03-05. in rest tinde spre 0, mai ales seara.
Cred, ca daca am depune la gramada reclamatii la anpc, opc ar fi si ei obligati sa aiba un  minim bun simt  Macar cu 10% sau UNU la % sa poti folosi indeferent de orele de varf, dar nu asa cum este acum, ai un sfert de mega al download, pai cu dial-upul eram mai multumit...
Pe moment singurul lucru ce pot, si ce putem sa facem, sa dam si noi putina reclama gratis pt. UPC.

#84
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcipy1185, on Mar 23 2009, 14:28, said:

merge bine netul la upc.. dar nu pe coaxial. daca ar implementa si ei fttb, sunt sigur ca va multumi pe multi. o firma de net de la mine din oras ia netul de la upc si pot sa zic ca le merge foarte bine in comparatie cu ce vad pe aici.

Eu am internet de la o astfel de firma si nu am nici una din problemele mentionate aici.

Edited by dani.user, 23 March 2009 - 18:00.


#85
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007

View Postturningtorso71, on Mar 23 2009, 12:16, said:

pentru razzvann93:
Nu sint nici angajat, doar am facut abonamentul asta avind deja abonament "de cablu" cum se spune, apoi am avut chair nevboie de net pentru copil la scoala... (sincer ma saturasem sa scot la imprimanta la serviciu numai nebunii d-ale copilului, asa ca am adus netul AT HOME)... ;)

Acum inteleg...Pentru astfel de necesitati, intr-adevar, e suficient netul de la upc. Si apropo, imi retrag cuvintele despre tine...

View Posttabletgenius, on Mar 23 2009, 13:25, said:

Ne pare rau sa aflam ca intampinati greutati in receptionarea serviciilor furnizate de catre compania noastra.

Pe aceasta cale dorim sa va precizam ca viteza pe care serviciul de internet, o inregistreaza  intr-un anumit moment este influentata de anumiti factori prezenti in reteaua UPC Internet.
Pe langa acest aspect, conexiunea la  serviciile de date oferita de UPC Romania S.R.L. este de tip „best-effort” ceea ce inseamna ca nu se garanteaza o viteza maxima de download sau upload  in conformitate cu abonamentul pe care il aveti.


De asemenea precizam ca, in momentul in care limita de trafic zilnica este atinsa, vitezele de download si de upload se modifica pana la sfarsitul zilei respective, acestea avand valorile de 10% din pachetul respectiv

In speranta unei rezolvari amiabile a situatiei, ramanem la dispozitia dumneavoastra, prin intermediul Serviciului Clientii la numarul de telefon 031 100 782, pentru orice informatie suplimentara si va asiguram de intreaga noastra atentie si consideratie.


sunt cei mai draguti din parcare, dar si cei mai incompetenti!!

Cumva e raspunsul la un mail-plangere catre ei? Se pare ca cei de la UPC au un "robot" care da reply la mail-urile primite cu acest mesaj, nu se chinuiesc ei sa vada nemultumirile userilor...Spun asta pentru ca si eu cand am dat un astfel de e-mail, am primit acelasi raspuns (IDENTIC). Nesimtire curata!

#86
tabletgenius

tabletgenius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2006

View Postrazzvann93, on Mar 23 2009, 21:43, said:

Acum inteleg...Pentru astfel de necesitati, intr-adevar, e suficient netul de la upc. Si apropo, imi retrag cuvintele despre tine...



Cumva e raspunsul la un mail-plangere catre ei? Se pare ca cei de la UPC au un "robot" care da reply la mail-urile primite cu acest mesaj, nu se chinuiesc ei sa vada nemultumirile userilor...Spun asta pentru ca si eu cand am dat un astfel de e-mail, am primit acelasi raspuns (IDENTIC). Nesimtire curata!


da, este un raspuns gen copy-paste

robotul lor este foarte performant. daca cumva faci greseala sa raspunzi la o astfe; de  "scrisoare"  robotelul  este capabil sa trimite 2 mailuri asemanatoare intr-o zi. sumt convins ca in ritmul asta se poate juca pana la infinit.
Deci „best-effort”-ul lor nu sunt vorbe goale, chiar ca se straduiesc sa te zapaceasca ori de cate ori sunt deranjati cu reclamatii.

#87
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
feriti-va de internet prin modem ca de dracu... am avut si eu si stiu ce vorbesc. merita sa treci la orice retea de cartier care are infrastructura pe ftp/utp.

#88
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttabletgenius, on Mar 23 2009, 13:25, said:

Ne pare rau sa aflam ca intampinati greutati in receptionarea serviciilor furnizate de catre compania noastra.
Oricum li se rupe ca nu-ti merge netul dar sunt surprinsi.  Nici cei de RTC nu au asemenea texte in ei! :lol:

View Posttabletgenius, on Mar 23 2009, 13:25, said:

Pe aceasta cale dorim sa va precizam ca viteza pe care serviciul de internet, o inregistreaza  intr-un anumit moment este influentata de anumiti factori prezenti in reteaua UPC Internet.
Foarte corect! Folosind cablu coaxial, inca (de cupru), nu stiu de ce, in mare parte din reteaua lor care e si mai scump decat fibra optica acesta interfereaza cam cu tot, inclusiv: transformatoare elecrice, telefoane mobile, incarcarea electrostatica din atmosfera, cuptorul cu microunde, statii emisii/receptie, etc.

View Posttabletgenius, on Mar 23 2009, 13:25, said:

Pe langa acest aspect, conexiunea la  serviciile de date oferita de UPC Romania S.R.L. este de tip „best-effort” ceea ce inseamna ca nu se garanteaza o viteza maxima de download sau upload  in conformitate cu abonamentul pe care il aveti.
La upc daca ai viteza de download/upload 1Kbps esti "in grafic" viteza fiind OK. Sunt si alti operatori care ofera servicii best-effort si care merg spre 70-80% din viteza maxima contractata.

View Posttabletgenius, on Mar 23 2009, 13:25, said:

De asemenea precizam ca, in momentul in care limita de trafic zilnica este atinsa, vitezele de download si de upload se modifica pana la sfarsitul zilei respective, acestea avand valorile de 10% din pachetul respectiv
Astea-s aberatii! UPC nu are capacitatea aceasta si spun asta pentru ca daca ar avea ar pune-o la dispozitia clientului ca sa stiie cum sta, un fel de cost-control. Poate pe nodul de retea poate urmarii traficul si cand e depasita o anumita "cantitate" limiteaza la toti de pe acel nod viteza.

#89
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Viteza internet upc large (de pe torente), dimineata...
Seara, de multe ori, internetul se misca ca melcul

Attached Files



#90
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008
Apropo, ca tot se vorbea mai sus... De ce UPC utilizeaza inca cablul coaxial si nu-si modernizeaza reteaua pe FO? Sau poate a avut ghinionul sa achizitioneze numai retelele de TV  "prastie" care utilizau doar cablu coaxial?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate