Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Un nou inceput !

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Rog un moderator sa imi stearga pdf-urile.........as dorii sa postez altele
Multumesc
Urgent daca se poate
:worthy:

View PostaditzaC, on Nov 4 2008, 15:27, said:

Rog un moderator sa imi stearga pdf-urile.........as dorii sa postez altele
Multumesc
Urgent daca se poate
:worthy:
Nu ma ajuta nimeni ?  :crybaby:

#20
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Atasez alte schitze
astept parerile voastre in continuare
va rog ziceti-mi cat m-ar costa  fundatia ?
:)

Attached Files



#21
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostaditzaC, on Nov 4 2008, 15:54, said:

Rog un moderator sa imi stearga pdf-urile [...] Nu ma ajuta nimeni ?  :crybaby:
De ce nu le ºtergi chiar tu? :idea:

Edited by raduk, 04 November 2008 - 21:05.


#22
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

View Postraduk, on Nov 4 2008, 21:04, said:

De ce nu le ºtergi chiar tu? :idea:
am reusit in sf sa le streg singurica :D
nu imi ras nimeni ? .......cat credeti ca ma va costa doar fundatia ?
pls ..

#23
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Nu iti raspunde nimeni pentru ca depinde de multi factori: tipul de sol (studiul geo'), inaltimea constructiei si armarea fundatiei.
Vorbeste cu structuristul si sa ne spui ce recomanda el: adancime si latime de fundare, precum si armarea acesteia.

#24
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

View Postdacadrean, on Nov 8 2008, 10:27, said:

Nu iti raspunde nimeni pentru ca depinde de multi factori: tipul de sol (studiul geo'), inaltimea constructiei si armarea fundatiei.
Vorbeste cu structuristul si sa ne spui ce recomanda el: adancime si latime de fundare, precum si armarea acesteia.
Am  inteles .multumesc
Tocmai am primit partea de PAC  . Nu prea inteleg desenele alea pe acolo si specificatiile :D
De fiecare data cand discut cu el imi vb numai in termenii specificii , cu toate ca i-am spus  ca  nu inteleg nimik ; el continua sa imi '' explice ''  :D
din pacate iar nu pot atasa schite

L-am intrebat pe structurist si mi-a spus  ca adincimea de fundare este 1.10m de la cota terenului in jos ; latimea fundatiilor este 50cm la baza ; armarea : 4 bare cu diametrul de 14 milimetri sus unde sect. are 30cm si 6 bare cu diametru de 14mm la baza unde sectiune are 50cm ,  etrierii sunt cu diametrul de 8mm dispusi la 20cm unul de celalalt........


:sadwalk:

#25
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

View PostaditzaC, on Nov 10 2008, 14:47, said:

Am  inteles .multumesc
Tocmai am primit partea de PAC  . Nu prea inteleg desenele alea pe acolo si specificatiile :D
De fiecare data cand discut cu el imi vb numai in termenii specificii , cu toate ca i-am spus  ca  nu inteleg nimik ; el continua sa imi '' explice ''  :D
din pacate iar nu pot atasa schite

L-am intrebat pe structurist si mi-a spus  ca adincimea de fundare este 1.10m de la cota terenului in jos ; latimea fundatiilor este 50cm la baza ; armarea : 4 bare cu diametrul de 14 milimetri sus unde sect. are 30cm si 6 bare cu diametru de 14mm la baza unde sectiune are 50cm ,  etrierii sunt cu diametrul de 8mm dispusi la 20cm unul de celalalt........


:sadwalk:

Salutare!
Multa bafta cu casa si rabdare in ce priveste intelesul cu inginerul structurist.  Din ce spui tu se pare ca ai talpa fundatiei, acolo unde are sectiunea de 50 si 4 bare de 14, iar apoi fundatia in sine unde ai 6 bare de 14. Mie inginerul structurist mi-a dat talpa fundatiei de 60 latime, dar fara armare, adica beton simplu B100, iar in grinzile de fundare cu latimea de 30 am 6 bare de 16 si 4 de 10, cu etrieri de 8 din 20 in 20 cm.
Parerea mea e ca si tu ai fier la greu, dar las ca s-a ieftinit :D

Cat despre "termenii specifici" in care iti vorbeste omul, fiind si eu tot inginer, dar pe profil electric, iti pot spune ca sunt anumite chestii in tehnica care nu prea le poti explica in termeni "laici", o sa le intelegi cu siguranta cand le vei vedea in realitate. Si eu eram afon cand imi explica structuristul una si alta, acum deja stiu destule si le inteleg fiindca m-am lovit de ele in realitate.
Oricum.....multa bafta si rabdare ca de abia acum incepe greul ! :)


Cat despre cat te costa fundatia, roaga-ti inginerul structurist sa-ti estimeze cantitatea de fier si beton (e obligatia lui), si tine cont ca un kg de fier in momentul de fata este 2.5-6 ron/kg, iar betonul B100 este 230ron/mc fara TVA, iar B150 aprox undeva la 250 ron/mc fara TVA, asta in ce priveste materialele. La manopera.....decat pentru fundatie este mai complicat, sfatul meu este sa te tocmesti cu constructorul pt toata lucrarea, nu numai pt fundatie, exista riscul sa te pacalesti.

#26
tofsan7

tofsan7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.07.2006
hehe...fortza magurele :D

pare cam mult fier...incearca sa pui planurile de structura si poate cei mai in masura decat noi beneficiarii or sa-si dea cu pararea

vb cu cati mai multi oameni(cat de cat de specialitate) si pune cat mai multe intrebari :)

sfatul meu, la fel ca si cel al lui sorin, este sa te tocmesti pe toata lucrarea, cu plata dupa fiecare etapa. pe ce variant mergi...te intelegi la rosu cu totul sau manopera si alergi dupa materiale?

bafta

#27
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

View Postsorryn81, on Nov 11 2008, 17:26, said:

Salutare!
Multa bafta cu casa si rabdare in ce priveste intelesul cu inginerul structurist.  Din ce spui tu se pare ca ai talpa fundatiei, acolo unde are sectiunea de 50 si 4 bare de 14, iar apoi fundatia in sine unde ai 6 bare de 14. Mie inginerul structurist mi-a dat talpa fundatiei de 60 latime, dar fara armare, adica beton simplu B100, iar in grinzile de fundare cu latimea de 30 am 6 bare de 16 si 4 de 10, cu etrieri de 8 din 20 in 20 cm.
Parerea mea e ca si tu ai fier la greu, dar las ca s-a ieftinit :D

Cat despre "termenii specifici" in care iti vorbeste omul, fiind si eu tot inginer, dar pe profil electric, iti pot spune ca sunt anumite chestii in tehnica care nu prea le poti explica in termeni "laici", o sa le intelegi cu siguranta cand le vei vedea in realitate. Si eu eram afon cand imi explica structuristul una si alta, acum deja stiu destule si le inteleg fiindca m-am lovit de ele in realitate.
Oricum.....multa bafta si rabdare ca de abia acum incepe greul ! :)


Cat despre cat te costa fundatia, roaga-ti inginerul structurist sa-ti estimeze cantitatea de fier si beton (e obligatia lui), si tine cont ca un kg de fier in momentul de fata este 2.5-6 ron/kg, iar betonul B100 este 230ron/mc fara TVA, iar B150 aprox undeva la 250 ron/mc fara TVA, asta in ce priveste materialele. La manopera.....decat pentru fundatie este mai complicat, sfatul meu este sa te tocmesti cu constructorul pt toata lucrarea, nu numai pt fundatie, exista riscul sa te pacalesti.
salutare
Multumesc mult pt ras
Multa bafta si tie , am sa intru sa citesc din jurnalul tau sa vad ce ai mai facut :)
Pai el mi-a zis cat fier imi intra : odata am OB 37 - 1755.4 kg si PC 52 - 4728.1 kg ( am inteles ca am doua tipuri de fier )
Betonul mi-a spus ca va fi C6/7.5 si mai am niste specificatii de genul :
- umplutura balast - 20 mc
- umplutura pamant - 65 mc
- sapatura - 65 mc
- cofraj - 220 mp
- beton simplu - C6/7.5 -  48 mc
- beton armat ( fundatii ) - C20/25 - 43 mc
- beton armat ( placa  -0.05m si -0.35 m ) C20/25  -  22 mc


Sa inteleg ca voi avea doua tipuri de beton ?:D
Aveti idee fierul este ok  , este prea mult ?
Eu am facut socoteala la fier asta inseamna ca ar tb sa am in total 6483.50 kg * 2.6 kg = 16857 roni asta inseamna 4500 euro ........mi se pare fffffffff mult  :D ( el o fi socotit tot fierul care imi va intra la toata casa ?)
Multam


View Posttofsan7, on Nov 11 2008, 21:26, said:

hehe...fortza magurele :D

pare cam mult fier...incearca sa pui planurile de structura si poate cei mai in masura decat noi beneficiarii or sa-si dea cu pararea

vb cu cati mai multi oameni(cat de cat de specialitate) si pune cat mai multe intrebari :)

sfatul meu, la fel ca si cel al lui sorin, este sa te tocmesti pe toata lucrarea, cu plata dupa fiecare etapa. pe ce variant mergi...te intelegi la rosu cu totul sau manopera si alergi dupa materiale?

bafta
ideea era ca as fi vrut sa fac fundatia anul acesta ( din aceasta cauza incercam sa aflu si cat m-ar costa , sa stiu daca imi sunt suficientii banutii pe care ii am ) .
Da .....imi voi procura eu materialele si voi discuta cu '' echipa '' pt manopera la rosu .Faza e ca nu vreau sa fac cu firma :D .Incerc sa o construiesc in regie propie :D , sper sa si reusesc . Asta nu inseamna ca nu  voi construii cu cineva care se pricepe si are habar in ce face :)
Dupa ce am socotit si mie mi se pare f mult fier , extraordinar de mult .
Planurile nu le pot atasa , depasesc ca si dimensiune si nu stiu ce sa le fac :D
Multam

#28
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
mie mi-a intrat la casa 6.8 to (P+1+M)- si am dat 28000 ron (am prins fierul la pretul dublu fata de cel care e acum).

#29
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

View Postclaudiaradu, on Nov 12 2008, 13:57, said:

mie mi-a intrat la casa 6.8 to (P+1+M)- si am dat 28000 ron (am prins fierul la pretul dublu fata de cel care e acum).
6.8 ? la ce te referi ?
am vb cu structuristul si mi-a zis ca  se poate reduce din cantitatea de fier ..........de la un total de 6483.50 kg am ajuns la 5851.10 kg fier deci ma va costa 15212.86 roni  
Am facut un calcul si la beton si imi va tb cam 12 cife :D .........asta inseamna cam 27000 roni .

#30
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View PostaditzaC, on Nov 12 2008, 14:25, said:

6.8 ? la ce te referi ?
am vb cu structuristul si mi-a zis ca  se poate reduce din cantitatea de fier ..........de la un total de 6483.50 kg am ajuns la 5851.10 kg fier deci ma va costa 15212.86 roni  
Am facut un calcul si la beton si imi va tb cam 12 cife :D .........asta inseamna cam 27000 roni .


atatea tone mi-a intrat mie la casa!

#31
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

View Postclaudiaradu, on Nov 12 2008, 14:40, said:

atatea tone mi-a intrat mie la casa!
a da ?  la p+1+m ? cati mp in total ? Noua ne va intra cam 12 tone la toata casa  ( 340 mp in total si cu terase :D )

#32
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View PostaditzaC, on Nov 12 2008, 15:12, said:

a da ?  la p+1+m ? cati mp in total ? Noua ne va intra cam 12 tone la toata casa  ( 340 mp in total si cu terase :D )


P+1 +M= 85 mp/nivel
terasele si balcoanele = 42 mp

#33
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

View Postclaudiaradu, on Nov 12 2008, 15:42, said:

P+1 +M= 85 mp/nivel
terasele si balcoanele = 42 mp
am inteles .............daca pun si terasele ..........cred ca ajungem undeva la 400 mp :D nu stiu exact

#34
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

View PostaditzaC, on Nov 12 2008, 12:19, said:

salutare
Multumesc mult pt ras
Multa bafta si tie , am sa intru sa citesc din jurnalul tau sa vad ce ai mai facut :)
Pai el mi-a zis cat fier imi intra : odata am OB 37 - 1755.4 kg si PC 52 - 4728.1 kg ( am inteles ca am doua tipuri de fier )
Betonul mi-a spus ca va fi C6/7.5 si mai am niste specificatii de genul :
- umplutura balast - 20 mc
- umplutura pamant - 65 mc
- sapatura - 65 mc
- cofraj - 220 mp
- beton simplu - C6/7.5 -  48 mc
- beton armat ( fundatii ) - C20/25 - 43 mc
- beton armat ( placa  -0.05m si -0.35 m ) C20/25  -  22 mc


Sa inteleg ca voi avea doua tipuri de beton ?:D
Aveti idee fierul este ok  , este prea mult ?
Eu am facut socoteala la fier asta inseamna ca ar tb sa am in total 6483.50 kg * 2.6 kg = 16857 roni asta inseamna 4500 euro ........mi se pare fffffffff mult  :D ( el o fi socotit tot fierul care imi va intra la toata casa ?)
Multam



ideea era ca as fi vrut sa fac fundatia anul acesta ( din aceasta cauza incercam sa aflu si cat m-ar costa , sa stiu daca imi sunt suficientii banutii pe care ii am ) .
Da .....imi voi procura eu materialele si voi discuta cu '' echipa '' pt manopera la rosu .Faza e ca nu vreau sa fac cu firma :D .Incerc sa o construiesc in regie propie :D , sper sa si reusesc . Asta nu inseamna ca nu  voi construii cu cineva care se pricepe si are habar in ce face :)
Dupa ce am socotit si mie mi se pare f mult fier , extraordinar de mult .
Planurile nu le pot atasa , depasesc ca si dimensiune si nu stiu ce sa le fac :D
Multam

Cat despre fier, eu cred ca ce ti-a dat structuristul este decat pentru fundatie. Fierul OB, este cel la colac, si nu are striatii si ca sa-l folosesti trebuie sa-l indrepti cu tractorul sau alt utilaj de genul asta. Fierul PC este sub forma de bare, si este striat. Casa mea are 175mp si vreo 25 mp terasa si am bagat 6000kg in total, si asta cu economii, numai bare (PC), fiindca nu aveam cu ce sa-l indrept si se pare ca tot mai multi constructori prefera sa foloseasca numai PC, fiindca e mult mai usor de lucrat cu el si e la acelasi pret. La ce casa ai tu acolo mai mult ca sigur iti va intra vreo 14000-20000 kg fier in total. La mine, din ce imi aduc aminte, din cei 6000kg la fundatie au intrat aproape 2000-2500 de kg. Ce ai estimat tu acolo, 4500 euro fierul, cam ala e.
Despre umpluturi, pamant vei folosi din cel rezultat de la sapatura fundatiei , si va trebui sa iei si sort(balast), de la o balastiera, iar 20mc inseamna aproape 2 basculante bune, 1000ron/ masina de15mc(cam mult parerea mea).
La cofraj vei avea nevoie de cherestea si tarusi care se vor bate in pamant si de care se vor fixa cofrajele. La fundatie din ce imi aduc aminte, eu am folosit aproape 4mc de cherestea la 480 ron/mc. Tu vei avea nevoie probabil de vreo 10mc, probabil.
Betoane :
beton simplu - C6/7.5 (adica B100) -48mc x  200ron =9600ron (la mine au fost 31mc, la o amprenta de 125mp)
beton armat - C20/25 in fundatii(adica B350) -43mc . Aici pt mine, e o mare curiozitate. N-am mai auzit la cineva sa bage tipul asta de beton la o casa cu 2 nivele. Nu vreau sa fac eu pe desteptul dar B350 se foloseste la drumuri si poduri. Postez mai jos un text luat cu un search pe google, ca exemplificare, de pe situl unui producator de betoane:
"Lucrarile speciale in constructii, cum ar fi podurile, necesita un beton foarte rezistent cu o compactitate garantata si cu un risc apropiat de zero in ceea ce priveste impermeabilizarea materialului. Oferta de beton B350 cuprinde material in cadrul caruia spatiul dintre granule este redus la minimum astfel incat sa se evite vascozitatea si, deci, capilaritatea.

Vanzarile de betoane tip B350 s-au intensificat in conditiile in care se lucreaza intens la imbunatatirea infrastructurii de drumuri si poduri. Ca beton pentru constructii, tipul B350 satisface toate cerintele de eficienta in turnare si compactare, beneficiind, in plus, de o rezistenta deosebita la inghet-dezghet"


Eu zic sa vorbesti cu inginerul ala, si sa-l intrebi daca sigur e corect ce a scris acolo. De obicei la betoanele armate din fundatii se foloseste de obicei B150, B200.
Bafta, si fi cu ochii cat cepele ca apoi te doare buzunaru:)

#35
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Eu sunt dintre cei care la casa (cam 300 mp cu terase cu tot, P+1+M, structura portanta) au folosit 19 t fier, beton de egalizare B150, beton in fundatie (placa cota 0) B200 si pt tot restul casei am folosit numai B350...pt ca asa era in proiect!!!! A costat enorm de mult casa dar am respectat intocmai proiectul de structura. Mi s-a parut si mie exagerat totul, f scump proiectul, f greu de pus in practica, etc dar structuristul nu a vrut sa faca nici o abatere de la cele scrise in proiect.
Dc poti discuta cu structuristul si el considera ca poate reduce din cantitatea de fier sau marca betonului e f bine...dar altfel sa nu faci nici o modificare dupa cum vrea constructorul sau pana la urma buzunarul tau.

#36
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

View Postroandre, on Nov 13 2008, 09:28, said:

Eu sunt dintre cei care la casa (cam 300 mp cu terase cu tot, P+1+M, structura portanta) au folosit 19 t fier, beton de egalizare B150, beton in fundatie (placa cota 0) B200 si pt tot restul casei am folosit numai B350...pt ca asa era in proiect!!!! A costat enorm de mult casa dar am respectat intocmai proiectul de structura. Mi s-a parut si mie exagerat totul, f scump proiectul, f greu de pus in practica, etc dar structuristul nu a vrut sa faca nici o abatere de la cele scrise in proiect.
Dc poti discuta cu structuristul si el considera ca poate reduce din cantitatea de fier sau marca betonului e f bine...dar altfel sa nu faci nici o modificare dupa cum vrea constructorul sau pana la urma buzunarul tau.

Parerea mea in continuare este ca B350 nu prea are ce cauta la o casa decat daca ai peste 2-3 etaje. Daca ajungi sa exagerezi in felul asta la proiecatrea unei case, si in alte aspecte (fier, caramida, structura stalpilor, grinzilor) ajungi sa-ti faci buncar. Nu zic ca face rau, dar cum ramane cu bugetele noastre amarate, si faptul ca majoritatea din noi fac o casa din saracie si economii, uneori si la ce intra in stomac. Daca eram cu toti miliardari, si bogatani care nu aveam ce face cu bani.....chiar se merita, dar cum nu suntem, proiectantii nostri ar cam trebui sa aiba ca scop atunci cand proiecteaza si bugetul beneficiarului. E adevarat ca acum s-au schimbat normativele si se cere mult mai mult decat acum 3-4 ani, fiindca trebuie sa ne aliniem la ce este in vest, dar vi se pare normal ca in Franta, de exemplu, sa se toarne B400 in fundatie? :) Nu vreau sa fiu inteles prost, cum ca as fi contra unor case trainice, dar sa stai intr-un buncar si dupa aia 15 ani de zile sa mananci paine cu sare.....mmmmm....nu stiu ce sa zic:)
Oricum, fiecare ia decizii in dreptul lui si socoteste ce se merita, sa faci precum proiectantul si sa ai casa 400 de ani de acum incolo, cand probabil casa va deveni deomodata, sau sa tina 100 de ani, dupa care in mod normal se darama sa se faca ceva mai in ton cu moda de atunci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate