Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8102 replies to this topic

#3925
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
sau astea?

https://bb-shop.ro/c...39-40711-1.html
https://bb-shop.ro/c...39-40709-1.html
https://bb-shop.ro/c...39-40710-1.html

LE: in realitate arata de 10000 de ori mai bine ca in poze.

Edited by un_dac, 20 July 2017 - 12:44.


#3926
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Sunt ok ceasurile mecanice chinezesti, doar ca le-ar trebui un winder automatic deoarece peste noapte risti sa se opreasca. La precizie cum ti-e norocul.

#3927
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
@un_dac ultimul model arata foarte bine,am uitat sa specific ca nu imi plac cadranele aurii si prefer curea metalica.Mersi fain de recomandari!
edit: ultimul model l-am gasit la 100-113 lire pe doua site-uri din UK .Ce scumpe sunt in Romania !

Edited by bronxxx, 20 July 2017 - 15:50.


#3928
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
nici mie nu-mi plac modelele "haurii" insa cand l-am vazut pe viu ... Posted Image

mai este un model in genul ultimului dar cu indicatoarele albastre si cadran alb, ala e cel mai misto si parca l-am vazut si cu bratara metalica.

Le: sau daca vrei chronograf, cauta alt wihsh-list d-al meu: un tissot prc 200: https://www.jomashop...4171105700.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X57kPQf7TbE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by un_dac, 20 July 2017 - 16:28.


#3929
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostTruculMagic, on 18 iulie 2017 - 19:28, said:

Ce parere aveti despre ceasurile mecanice "chinezesti" ? Ma intereseaza mai mult aspectul (arata bine la camasa), iar cele mecanice au un design aparte, am vazut pe aliexpress ca se gasesc cu preturi cuprinse intre 10 si 50$ in medie.

am eu o chinezarie luata la impuls din bazar de la turci. cand am ajuns in tara, i-au picat indicatoarele pentru zilele saptamanii si luna. L-am reparat, si inca merge si acum cu mentiunea ca nu-l port.

Doar iti fura ochii ca aspect, in rest te dezamageste: data nu se reseteaza la 31, merge in continuare: 32, 33, 34..., are un joc in acul secundarului cand il reglez, rezerva arcului nu tine mult (cam o zi maxim)...

Avantajul e ca nu a costat cine stie ce si de fun merge sa-ti iei unul. Insa nu recomand sa-l porti pe la evenimente mai ales daca are emblema vreunui brand de lux (apropos, al meu e "Patek-Phillipe" da? ca sa ne intelegem :smoke: ).

Risti sa dai peste vreun cunoscator-amator si te faci un pic de cacao cu un d-asta la mana mai ales daca iti cunoaste posibilitatile materiale.

#3930
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Pe aliexpress nu exista copii ordinare gen Patek Philippe.
Eu am luat mai multe si toate functioneaza, nu le-a cazut nimic. Scrie pe ele branduri de care n-a auzit nimeni, dar mergand pe strada nu sta nimeni sa se uite, oricum sunt putini cunoscatori.

#3931
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Postun_dac, on 20 iulie 2017 - 16:40, said:

Doar iti fura ochii ca aspect, in rest te dezamageste: data nu se reseteaza la 31, merge in continuare: 32, 33, 34..., are un joc in acul secundarului cand il reglez, rezerva arcului nu tine mult (cam o zi maxim)...

O fi facut pe Marte Posted Image
Cum sa fie luna la ceas cu mai mult de 31 de zile ???

Altfel, rezerva de o zi e normala...
Sunt si ceasuri de brand specificate 40 ore care tin doar o zi...

Edited by loock, 20 July 2017 - 17:26.


#3932
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postloock, on 20 iulie 2017 - 17:26, said:

O fi facut pe Marte Posted Image
Cum sa fie luna la ceas cu mai mult de 31 de zile ???


Ziua e formata din doua discuri nu e scrisa pe un singur disc ca la cele obisnuite....mecanismul nu stie ca la data de 31 sa "sara" la 01.....ci merge inainte pana la 39 dupa care trece parca la 00....

#3933
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
O fi după calendarul chinezesc �

#3934
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMizu, on 20 iulie 2017 - 13:00, said:

Sunt ok ceasurile mecanice chinezesti, doar ca le-ar trebui un winder automatic deoarece peste noapte risti sa se opreasca. La precizie cum ti-e norocul.


Cauta modelele Winner , imi place ca se vad toate rotitele alea si pana in 100lei ies cu unul, deci ieftin si frumos :) Si n-am mai intalnit de cativa ani pe cineva care sa ma intrebe cat e ora, eventual un batran, insa atunci ma uit pe telefon :))

View Postun_dac, on 20 iulie 2017 - 16:40, said:


am eu o chinezarie luata la impuls din bazar de la turci. cand am ajuns in tara, i-au picat indicatoarele pentru zilele saptamanii si luna. L-am reparat, si inca merge si acum cu mentiunea ca nu-l port.

Doar iti fura ochii ca aspect, in rest te dezamageste: data nu se reseteaza la 31, merge in continuare: 32, 33, 34..., are un joc in acul secundarului cand il reglez, rezerva arcului nu tine mult (cam o zi maxim)...

Avantajul e ca nu a costat cine stie ce si de fun merge sa-ti iei unul. Insa nu recomand sa-l porti pe la evenimente mai ales daca are emblema vreunui brand de lux (apropos, al meu e "Patek-Phillipe" da? ca sa ne intelegem Posted Image ).

Risti sa dai peste vreun cunoscator-amator si te faci un pic de cacao cu un d-asta la mana mai ales daca iti cunoaste posibilitatile materiale.


Pe aliexpress nu sunt sanse sa iei replici de ceasuri scumpe, deobicei sunt firme de care nu a auzit nici naiba (cauta Winner). Vreau design, da bine la camasa.

#3935
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
De alea skeleton ziceam si eu https://www.aliexpre...2799655862.html

Sunt pe ali niste ceasuri foarte frumoase la banii aia, eu am luat vreo trei (unul de femei) si le-am impartit la lume, iar spre suprinderea mea chiar le poarta.

#3936
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostTruculMagic, on 21 iulie 2017 - 00:16, said:

Cauta modelele Winner , imi place ca se vad toate rotitele alea si pana in 100lei ies cu unul, deci ieftin si frumos Posted Image Si n-am mai intalnit de cativa ani pe cineva care sa ma intrebe cat e ora, eventual un batran, insa atunci ma uit pe telefon Posted Image)


Pe aliexpress nu sunt sanse sa iei replici de ceasuri scumpe, deobicei sunt firme de care nu a auzit nici naiba (cauta Winner). Vreau design, da bine la camasa.

Atunci daca n-ai "inhibitii" si chiar iti plac, mai ai si alte optiuni: Jaragar sau Kronen & Sohne, mai sunt si altele. Eu unul nu prea le-as recomanda, dar pana la urma daca tot costa cat un abonament la metrou, si chiar iti plac, ia-ti de curioztate macar. Tine cont ca sunt ceasuri slabe calitativ, au abateri destul de mari si in timp pot ceda din cauza materialelor slabe folosite, sa nu te astepti sa lasi nepotilor mostenire un ceas chinezesc.

Cauta sa aibe mecanisme seagull macar, poate sunt un pic mai scumpe. Nu stiu care din astea le folosesc.

Sau daca bugetul nu-i problema, iti plac briz-brizurile, sa vezi rotitele, si chiar vrei sa "rupi", ia-ti un Ingersoll:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oZlSWmoYo24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu personal, am alta lista de ceasuri care dau bine la camasa, dar pana la urma gusturile nu se discuta si cine sunt eu sa judec? Spor la cumparaturi Posted Image

View Postloock, on 20 iulie 2017 - 17:26, said:

O fi facut pe Marte Posted Image
Cum sa fie luna la ceas cu mai mult de 31 de zile ???

Altfel, rezerva de o zi e normala...
Sunt si ceasuri de brand specificate 40 ore care tin doar o zi...
:)))))

View PostClovis, on 20 iulie 2017 - 21:58, said:

Ziua e formata din doua discuri nu e scrisa pe un singur disc ca la cele obisnuite....mecanismul nu stie ca la data de 31 sa "sara" la 01.....ci merge inainte pana la 39 dupa care trece parca la 00....

asa e, data e formata din doua discuri cu cifre. Am tot zis ca-i fac o poza sa-l vedeti.

#3937
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Pana la urma am luat Seiko Prospex world time si Seiko Sportura Chronograph solar,urmeaza sa ajunga zilele urmatoare.La anul urmeaza un automatic cu siguranta!Attached File  99992025_v_1449675276.jpg   128.91K   47 downloadsAttached File  seiko-prospex-seiko-mens-prospex-world-time-solar-watch-ssc487p1-p5771-14075_zoom.jpg   110.9K   45 downloads

#3938
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,784
  • Înscris: 01.10.2002
Sa le stapanesti sanatos. Pragmatic vorbind, un ceas solar e o investitie mult mai buna decat un mecanic. Mai fiabil, mai precis, zero intretinere, un ceas mecanic automatic necesita intretinere periodica, si e mult mai putin precis. In plus,trebuie purtat macar tot a doua zi, alfel se opreste. In schimb are farmecul ala aparte, cand stii ca se invart rotitele in el...

#3939
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
@Wotan multumesc de urare, si da, tocmai de aceea vreau la anul sa achizitionez si un automatic :)

#3940
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Sa speram ca secundarul pica pe indici. La banii dati pe ele, ar fi păcat sa nu. Asta e problema majora la quartzul cu 1 bps.
Lasand la o parte mecanismul, pentru mine, pur estetic vorbind, miscarea continua a secundarului face toti banii la un auto sau un quartz care miscă de la 4 bps in sus.
In rest, sa le porti cu placere.

Edited by Aeryn, 22 July 2017 - 10:14.


#3941
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAeryn, on 22 iulie 2017 - 10:12, said:

Sa speram ca secundarul pica pe indici. La banii dati pe ele, ar fi păcat sa nu. Asta e problema majora la quartzul cu 1 bps.
Lasand la o parte mecanismul, pentru mine, pur estetic vorbind, miscarea continua a secundarului face toti banii la un auto sau un quartz care miscă de la 4 bps in sus.
In rest, sa le porti cu placere.

Eu in general am automatice, dar am si cateva quartz si nu m-au deranjat niciodata cu bataia la secunda.

La alea chinezesti de perete care au frecventa mai mare, bateria se termina imediat.
De ex. o baterie ridicol de buna pt. un astfel de ceas, se termina dupa doua saptamani, maxim o luna, in timp ce la un ceas cu bataie la secunda tine macar un an o baterie buna, dar am doua ceasuri de perete la care tine 3+ si 2+ ani, si sunt tot chinezarii dar mai pricopsite.
Cel din hol e un Lewis la care am tunat masiv designul carcasei acum 25 de ani, functioneaza excelent de atunci.
Era un kitsch initial, am inlaturat caricatura de bratara si l-am montat in rama de lemn lacuit, si am mai tunat si pozitia limbilor.
Este foarte precis si dupa 25 de ani de mers incontinuu. Anul trecut s-a oprit prima data pt ca in statorul magnetic erau acumulate resturi de plastic probabil de la rotor. L-am curatat si merge foarte precis in continuare, a mai trecut un an peste 24...
In bucatarie am unul la care am schimbat mecanismul original, care era din cel cu multe batai pt ca termina bateriile ridicol de repede. Am pus un mecanism luat de la altul de birou, o chinezarie mai pricopsita dar de care nu aveam nevoie. Am replantat limbile originale, a trebuit sa fac si modificari, dar merge si el precis de cel putin 15 ani.

De asta intreb, nu se termina bateria mai repede si la quartzurile de mana care au frecventa mai mare, mai ales la chinezarii - ca asta vad ca se discuta mai sus... ???
La unul cu mecanism japonez de marca, e posibil sa fie OK si sa consume putin si asa, dar la o chinezarie e putin probabil sa tina mult bateria... In general astea chinezesti consuma mai repede bateriile si la cele care bat doar secundala...

Edited by loock, 22 July 2017 - 11:17.


#3942
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Ba da. Am vazut un Bulova Precisionist cu baterie CR2016 care trebuie schimbata din 2 in 2 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate