Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Sacose din Plastic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
alex_paval

alex_paval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 09.01.2007
Incepand cu 1 ian.2009 am inteles ca guvernul va taxa sacosele din plastic. Daca acum platesc 0,12lei pe o sacosa si o dau gratuit ,din ianuarie banuiesc ca ea va costa in jur de 0,35lei si atunci va trebui sa o dau cu 0,5lei.Dupa calculul meu daca iau acum 100.000de sacose,in anul 2009 voi avea un profit de 37000de lei.credeti ca se merita? poate ati auzit alte lucruri ca la noi in provincie nu se stie nimic.Va rog ajutati-ma cu sfaturi,pentru ca e totusi o suma considerabila pentru mine care trebuie sa o investesc. Va multumesc din suflet...


imi cer scuze pt double post,am probleme cu internetul si din greseala am facut 2 topicuri,rog a se sterge acest topic.

#2
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Daca iei o cantintate mai mare, negociaza si tu un discount.
Trebuie insa sa ai in vedere ca nu poti sa-i bagi clientului punga pe gat cu forta. Adica, acum clientul accepta punga pentru ca e gratis (de fapt e in pretul produsului si oricum o plateste). Dar cand va trebui sa dea 0,5 Lei pe ea o sa vina cu traista de acasa. Ceea ce inseamna ca cele 100.000 de pungi ar putea sa-ti ajunga pentru 5 ani.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006

Vizualizare mesajcristian06, pe Oct 15 2008, 22:02, a scris:

Daca iei o cantintate mai mare, negociaza si tu un discount.
Trebuie insa sa ai in vedere ca nu poti sa-i bagi clientului punga pe gat cu forta. Adica, acum clientul accepta punga pentru ca e gratis (de fapt e in pretul produsului si oricum o plateste). Dar cand va trebui sa dea 0,5 Lei pe ea o sa vina cu traista de acasa. Ceea ce inseamna ca cele 100.000 de pungi ar putea sa-ti ajunga pentru 5 ani.


      Cristian daca mai citesti topicul asta ,felicitari pentru cum te-ai gandit(oct 2008). Acum (martie2009) eu raman uimit de cati oameni vad cu sacosa de acasa sau pleaca cu produsele in brate din magazin. Nu credeam ca ii vad vreodata asa pe romani.  :lol:

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.321
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajmihai!, pe Mar 26 2009, 01:47, a scris:

Cristian daca mai citesti topicul asta ,felicitari pentru cum te-ai gandit(oct 2008). Acum (martie2009) eu raman uimit de cati oameni vad cu sacosa de acasa sau pleaca cu produsele in brate din magazin. Nu credeam ca ii vad vreodata asa pe romani.  :lol:

crezi ca e din cauza ecologiei?

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.351
  • Înscris: 14.06.2006

Vizualizare mesajmihai!, pe Mar 26 2009, 01:47, a scris:

Cristian daca mai citesti topicul asta ,felicitari pentru cum te-ai gandit(oct 2008). Acum (martie2009) eu raman uimit de cati oameni vad cu sacosa de acasa sau pleaca cu produsele in brate din magazin. Nu credeam ca ii vad vreodata asa pe romani.  :lol:
Eu cumpar tot sacose de plastic de la market. Ca alea de hartie is mai scumpe decat alea de plastic. Daca o sacosa mare de plastic costa 5000 de lei vechi una de hartie costa 7000 si se gaseste si vanzatoarea sa ma intrebe daca nu-i dau o mie. Ca sa nu mai spun ca se rup si mai usor. Dar nu puteti sa ma acuzati ca nu protejez mediul ca le arunc la tomberonul pentru produse din plastic.

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.321
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajDecember, pe Mar 26 2009, 11:56, a scris:

Eu cumpar tot sacose de plastic de la market. Ca alea de hartie is mai scumpe decat alea de plastic. Daca o sacosa mare de plastic costa 5000 de lei vechi una de hartie costa 7000 si se gaseste si vanzatoarea sa ma intrebe daca nu-i dau o mie. Ca sa nu mai spun ca se rup si mai usor. Dar nu puteti sa ma acuzati ca nu protejez mediul ca le arunc la tomberonul pentru produse din plastic.

eu am luat de la Real o sacosa ecologica si o las in masina... deci nu mai am nevoie de altceva. Cand se rupe o schimb moaca.

#7
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.044
  • Înscris: 17.01.2003
Eu am in masina doua sacose sanatoase Ikea de rafie. Nu se rup, au si manere lungi de pus pe umar, se spala. Si asta de vreo 2 ani, ma saturasem sa-mi tai degetele in alea de plastic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate