Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

GPS TomTom ONE,harti, nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#55
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 ionutdeo80, on 14th June 2011, 21:17, said:

.Buna seara ,am si eu un tomtomt xl n14644  primit cadou de la prieteni si vreu sa-mi pun harta europei pe el ca nu o are iar problema mare este ca nu reusesc sa ma conectez la pc cu el  . imi da raspuns ca unu dintre device-urile  conectate  nu functoneaza normal si windowsul nu mi-l  recunoaste . mentionez ca am windows 7 ultimate pe pc . orice sfat  binevenit !! multumesc
Salut. Acela nu este un model de aparat tomtom.Exista tomtom One Xl dar are memorie interna care nu depaseste 2,00 gb asa ca nu poti sa pui harta Europe ultima versiune care are 2,5 gb.
Iar pentru ca pc-ul tau nu recunoaste device inseamna ca ai problema la pc. ULTIMATE ,mmmmmmm :naughty:  
incearca sa conectezi la o alta poarta usb. Si eu patesc citeodata cu anumite device-uri ca nu le vede deloc pc-ul(dar nu imi spune ca ca nu functioneaza normal)si daca il schimb la un alt port usb, se instaleaza (astept calm) dupa care functioneaza. Si eu am windows 7 :thumbup:

#56
ionutdeo80

ionutdeo80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2008

 amami, on 15th June 2011, 22:48, said:

Salut. Acela nu este un model de aparat tomtom.Exista tomtom One Xl dar are memorie interna care nu depaseste 2,00 gb asa ca nu poti sa pui harta Europe ultima versiune care are 2,5 gb.
Iar pentru ca pc-ul tau nu recunoaste device inseamna ca ai problema la pc. ULTIMATE ,mmmmmmm :naughty:  
incearca sa conectezi la o alta poarta usb. Si eu patesc citeodata cu anumite device-uri ca nu le vede deloc pc-ul(dar nu imi spune ca ca nu functioneaza normal)si daca il schimb la un alt port usb, se instaleaza (astept calm) dupa care functioneaza. Si eu am windows 7 :thumbup:
salut si multam de raspuns Stiu  de memoria gps -ului mai exact e de 1 gb   vroiam sa pun doar cateva  tari din europa  doar ce ma interesa dar tot nu resusesc sa ma conecttez la pc . Am incercat si la un alt pc cu windows xp si -mi zice exact la fel

#57
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Buna seara, nu stiu ce sa-ti spun. Nu prea am dat de aparate de navigatie care sa nu fie recunoscute de pc.
In rest daca conectezi altceva la pc merge?Telefon, pen drive?
Incearca sa descarci tomtom home ,instaleaza in pc si apoi conecteaza aparatul ,vezi ce se intimpla .Dar nu cred ca til vede nici asa :deadtongue:

#58
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011

 amami, on 15th June 2011, 22:48, said:

Salut. Acela nu este un model de aparat tomtom.Exista tomtom One Xl dar are memorie interna care nu depaseste 2,00 gb asa ca nu poti sa pui harta Europe ultima versiune care are 2,5 gb.
Iar pentru ca pc-ul tau nu recunoaste device inseamna ca ai problema la pc. ULTIMATE ,mmmmmmm :naughty:  
incearca sa conectezi la o alta poarta usb. Si eu patesc citeodata cu anumite device-uri ca nu le vede deloc pc-ul(dar nu imi spune ca ca nu functioneaza normal)si daca il schimb la un alt port usb, se instaleaza (astept calm) dupa care functioneaza. Si eu am windows 7 :thumbup:
Se poate pune si Europa doar ca harta este putin modificata :

Western and Central Europe 2GB 870.3407 (1.77Gb)cu META
;Western_and_Central_Europe_2GB_870_3407
A4 C8 1D A0 24 8C 5E B4 00 19 6A BB 8A 2F DE 63 Western_and_Central_Europe_2GB-337.meta

Noua harta Europa este pentru dispzitive cu memorie interna de 2 GB fara posibilitatea de atasare o scheda SD,
observand ca hartiile sunt intotdeauna mai mari si pentru a le face pentru un aparat cu memorie de 2Gb am sters
Grecia si Turcia,totodata au fost sterse si alte voci (Cspeech)inutile.
ATENTIE:
"Aceasta harta functioneaza cu versiuni de navcore (software pentru TomTom)9.02 ori mai mare."

Pentru activare harta folositi "AutoActivate_v1.8.7.0._29.05.2011:

#59
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
La tomtom dintr-o anumita harta nu ai cum sa elimini anumite tari ( de exemplu Grecia si Turcia) cum spui tu.Este aberant ceea ce spui ,iar ionutdeo80  spunea ca tomtomul  xl are doar 1 Gb deci informatia care o dai mai sus este departe de adevar

#60
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Au inceput sa apara noile harti v.875

#61
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Pentru cei care sunt interesati de ceea ce insemna tomtom hd trafic  si live trafic uitati-va aici http://www.tomtom.com/livetraffic/?Lid=7
Din pacate este cam slab pentru europa de est

Edited by amami, 08 October 2011 - 00:48.


#62
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Buna seara Romania.
Au inceput sa apara noile harti de la tomtom si anume versiunea 880.Ce este nou pentru romania fata de versiunea veche?
Acum are 14% acoperire stradala fata de 13% pina la versiunea 875.
Eu am pus acum  in aparat harta Italiei(stau in Italia), are 290 Mb. fata de 285 Mb. harta veche

#63
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011
Da,ai dreptate ,te-ai grabit ca 880.3810 nu este cea mai buna , asta este 880.3812 care are totul inclusiv hnr.

#64
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 crmj440, on 16th November 2011, 09:09, said:

Da,ai dreptate ,te-ai grabit ca 880.3810 nu este cea mai buna , asta este 880.3812 care are totul inclusiv hnr.
Pentru aparatul care il am eu (Go 930 cu 4 gb de memorie si cu memorie externa)merge foarte bine ceea ce am pus eu in el,te asigur.
Nu are rost sa pun altceva  care sa faca sa nu functioneze EPT,LS,MV si alte caracteristici care le are aparatul meu.Pe timpul cind aveam One am pus pe el de toate si au functionat toate.
Acum cu acest Go 930(care nu este maxim)pun ceea ce trebuie si functioneaza,iar cind am posibilitatea ii anunt prin MapShare de modificari pe care le intilnesc de-a lungul traseului de 2000 km pe care il fac in Aprilie,August si Decembrie.Iar cei de la Tomtom multumita unor persoane care ii anunta prin acest MapShare de modificari stradale imbunatatesc din cind in cind hartile.
Iar ceea ce este mai important ,nu incerc sa fac pe desteptul in fata altora asa cum incearca unii,care nici macar nu stiu sa foloseasca google translator  :naughty:

#65
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Buna seara Romania.Asa cum v-am obisnuit in ultimul timp va anunt ca au inceput sa apara hartile versiunea 885.In acelasi timp ies si noile aplicatii(navcore) 9.400.
Aceasta aplicatie este un update obligatoriu, nu este un optional.Se instaleaza cu ajutorul Tomtom Home.In underground se zvoneste ca tomtom foloseste ceva neconventional prin aceste aplicatii noi.Cei care stiu cum functioneaza aparatele Go 1000,1005,820,825 si Via 120,125 au idee despre  ce spun.Modelele care le-am enumerat inainte nu sunt vazute de pc ca dispozitive de arhivare,deci nu pot fii deschise si vizualiza ceea ce au in ele.Inca nu pot fii introduse harti de catre posesorii acestor dispozitive.
Cu aplicatia noua care este disponibila pentru majoritatea modelelor Go 5xx,7xx,9xx si One,OneXL,OneXXL, se urmareste blocarea acestora.
Eu am instalat aplicatia 9.400 pe aparatul meu si am cautat o adresa din Germania,din Romania,din Italia si aparatul meu s-a blocat la fiecare din aceste destinatii(nu a mai raspuns la nici o comanda si s-a restartat).Drept  urmare  am instalat aplicatia veche pe care o aveam inainte si aparatul  meu functioneaza din nou normal.

Edited by amami, 17 February 2012 - 00:50.


#66
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011
Ai instalat gresit navcorele,acestea nu sunt pentru a te bloca ,sunt pentru a termina pentru totdeauna cu sute de navcore folosite,adica pe scurt:unul cu One folosea un navcore diferit de cel oficial deoarece nu-i place sckinul,ai inteles acuma?
Citez:
"carmenica"

"Noul navcore 9.400

Acum un an va aminteam despre "Atentie la noua varianta de TomTom Home",cat si despre noile schimbari ce vor urma,in mesajul anterior,iata ca a venit momentul schimbari,dar nu la TT Home ci la navcorele instalat.
Incepand de astazi 13.feb sunt schimbari majore la toate tipurile de aparate(cele care au navcore instalat pana la 9.999)
Nu stiu cati dintre voi a-ti vazut ca noile harti TT sunt pe tipuri de aparate nu pe nr.navcorelor instalate.mai pe scurt:chiar daca folosesti un One ,XL sau un GO vei avea de acum acelasi navcore.
Acest nou navcore este deja bifat pentru instalare(obligatoriu) si pregateste aparitia noilor harti 885....
"Toate dispozitivele acceptate au acum o bara de stare mai buna, cu tab-uri diferite, similare cu dispozitive cele mai recent aparute, o indicatie clara a limitei de viteza.
Serviciul de radare de viteza au urmatoarele imbunatatiri:
acum sunteti avertizat despre camerele de viteza, cu icoane noi, mai clare,
puteti raporta si sterge camere de viteza cu o singura atingere,
puteti confirma daca o camera de viteza mai este inca prezenta.
Atunci cand conduceti intr-o zona medie de control viteza, viteza medie este acum afisata.
Daca aveti un dispozitiv LIVE si un abonament valabil, locatiile de camere de viteza, atat fixe cat
si mobile, sunt in prezent livrate paste-the-air.
TomTom Buddies si trimiterea , primirea de fisiere de pe dispozitivul dvs. utilizand Bluetooth
nu mai sunt acceptate,TomTom HD receptor de trafic nu mai este acceptat.
Daca doriti sa continuati cu ajutorul receptorului de trafic HD, nu trebuie sa descarcati acest software.
Noul navcore ,dupa instalare(ATENTIE,FACETI BACKUP INAINTE DE VA CONECTA LA TOMTOM HOME in cazul in care
nu va place aceasta varianta) se poate utiliza cu hartile folosite pana-n prezent prin aceleasi variante de activare(pactare,etc)
atat navcorele cat si harta. "

Si mai degraba poti spune ca a crescut procentajul privind Romania de la 14% la 15,8%,asta da noutate ,nu ca ai instalat tu gresit noul navcore,odata ce este pe piata pana la navcorele 10 ,exista numai varianta sa nu se mai publice harti nu sa blocheze folosirea acestora cu vechile navcore,priveste in TT Home,mai sunt inca la vanzare si din vechile aparate cu navcore 9 (aparate reconditionate).

#67
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 01.08.2005

crmj440 said:

Citez:
"carmenica"
Ai gasit pe cine sa citezi!  :roflmaofast:
Mai departe nu comentez, cunosc ceea ce stie respectivul!   :drac:

#68
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 crmj440, on 17th February 2012, 18:48, said:

Ai instalat gresit navcorele,acestea nu sunt pentru a te bloca ,sunt pentru a termina pentru totdeauna cu sute de navcore folosite,adica pe scurt:unul cu One folosea un navcore diferit de cel oficial deoarece nu-i place sckinul,ai inteles acuma?
Citez:
"carmenica"

"Noul navcore 9.400

Acum un an va aminteam despre "Atentie la noua varianta de TomTom Home",cat si despre noile schimbari ce vor urma,in mesajul anterior,iata ca a venit momentul schimbari,dar nu la TT Home ci la navcorele instalat.
Incepand de astazi 13.feb sunt schimbari majore la toate tipurile de aparate(cele care au navcore instalat pana la 9.999)
Nu stiu cati dintre voi a-ti vazut ca noile harti TT sunt pe tipuri de aparate nu pe nr.navcorelor instalate.mai pe scurt:chiar daca folosesti un One ,XL sau un GO vei avea de acum acelasi navcore.
Acest nou navcore este deja bifat pentru instalare(obligatoriu) si pregateste aparitia noilor harti 885....
"Toate dispozitivele acceptate au acum o bara de stare mai buna, cu tab-uri diferite, similare cu dispozitive cele mai recent aparute, o indicatie clara a limitei de viteza.
Serviciul de radare de viteza au urmatoarele imbunatatiri:
acum sunteti avertizat despre camerele de viteza, cu icoane noi, mai clare,
puteti raporta si sterge camere de viteza cu o singura atingere,
puteti confirma daca o camera de viteza mai este inca prezenta.
Atunci cand conduceti intr-o zona medie de control viteza, viteza medie este acum afisata.
Daca aveti un dispozitiv LIVE si un abonament valabil, locatiile de camere de viteza, atat fixe cat
si mobile, sunt in prezent livrate paste-the-air.
TomTom Buddies si trimiterea , primirea de fisiere de pe dispozitivul dvs. utilizand Bluetooth
nu mai sunt acceptate,TomTom HD receptor de trafic nu mai este acceptat.
Daca doriti sa continuati cu ajutorul receptorului de trafic HD, nu trebuie sa descarcati acest software.
Noul navcore ,dupa instalare(ATENTIE,FACETI BACKUP INAINTE DE VA CONECTA LA TOMTOM HOME in cazul in care
nu va place aceasta varianta) se poate utiliza cu hartile folosite pana-n prezent prin aceleasi variante de activare(pactare,etc)
atat navcorele cat si harta. "

Si mai degraba poti spune ca a crescut procentajul privind Romania de la 14% la 15,8%,asta da noutate ,nu ca ai instalat tu gresit noul navcore,odata ce este pe piata pana la navcorele 10 ,exista numai varianta sa nu se mai publice harti nu sa blocheze folosirea acestora cu vechile navcore,priveste in TT Home,mai sunt inca la vanzare si din vechile aparate cu navcore 9 (aparate reconditionate).
Chiar asteptam sa spui ceva, din partea ta nu ma asteptam la altceva.Cind faci Copy/Paste  macar citesti ceea ce spun altii? Sau ar trebui sa te intreb daca intelegi ceea ce spun alte persoane?
Eu unul am spus ceea ce mi s-a intimplat mie personal(se poate sa si gresesc,dar din greseli invata omul)si dupa cum am mai spus cu ceva timp in urma nu incerc sa fac pe desteptul ca tine.
E prima data cind aud de skin la tomtom(nici macar nu sti cum se scrie corect).Si in legatura cu aparatele cu navcore 10  ce spui ai reusit sa faci vreunul?

Edited by amami, 17 February 2012 - 21:05.


#69
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011

 costyn_man, on 17th February 2012, 21:43, said:

Ai gasit pe cine sa citezi!  :roflmaofast:
Mai departe nu comentez, cunosc ceea ce stie respectivul!   :drac:
Dar am vazut ca are destule tutoriale care mai greu le gasesti si este cam pe toate forumurile din RO,si cred ca are ceva experienta si profesionalism in TT.

 amami, on 17th February 2012, 22:00, said:

Si in legatura cu aparatele cu navcore 10  ce spui ai reusit sa faci vreunul?
Si inca multe,mai multe decat ai vazut tu vreodata in vitrina.
Poate ai auzit de skin auriu in locul celui albastru,il vrei aici,direct sau in p.m.?

Edited by crmj440, 17 February 2012 - 22:57.


#70
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 01.08.2005

 crmj440, on 17th February 2012, 22:42, said:

Dar am vazut ca are destule tutoriale care mai greu le gasesti si este cam pe toate forumurile din RO,si cred ca are ceva experienta si profesionalism in TT.
Tot ce are respectivul sint citate de pe alte forumuri. In momentul in care el a spus ca din harta originala a Tomtom scoate ce tari vrea el nu am mai avut ce discuta. Toate tutorialele respective le gasesti foarte usor pe net, nu este cazul sa dau exemple.

#71
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011
Da ,am citit si eu ce ti-a raspuns tie dar a explicat inainte intr-un alt forum cum si ce anume se pot "taia",probabil acolo nu ai citit.
Si ce nu este despre TomTom,dar cel putin le-a scris pe intelesul nostru.

#72
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 01.08.2005
Alooo, nu face confuzie intre a scoate fisiere care nu sunt necesare si a scoate anumite tari din harti. Daca ai citit pe celalalt forum ce raspuns mi-a dat, ar trebui sa stii si faptul ca Ioana care circula in momentul de fata pe vocile de Tomtom este facuta de mine si ulterioarele imbunatatiri aduse de alti membri asa ca am ceva habar legat de Tomtom. Deja am dat-o in off-topic, daca vrei pot sa-ti trimit pe PM ink-urile cu tutorialele pe care respectivul le-a tradus si le-a postat. Consider ca mi-am spus punctul de vedere si aici inchei cu off-topic-ul.
Un weekend placut in continuare!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate