Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

GPS TomTom ONE,harti, nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#19
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Salut.Sunt un posesor de tomtom one Italia din 2005.De  un an am reusit sa instalez pe el orice harta tomtom,europa 2gb.,western and central europe incepind de la
v.840 iar acum am instalat central and eastern europe v.855
Romania -13%(spun ei),am observat ca are autostrada A3 Gilau(cluj)-Turda
Restul europei-100%(spun eu),in Italia arata si ulicioarele din spatele caselor
Parere personala-din cauza ca scoate harti noi de 3 sau 4 ori pe an (harti de care vrei si care nu vrei) in afara Romaniei este foarte bun, iar cind va acoperi si Romania cu procent mai mare  va fi cel mai bun

#20
kosta32

kosta32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.03.2008
Salut. Am inteles ca harta de la tom tom nu merge in romania ca lumea. eu am un tom tom go 910. exista cumva posibilitatea sa pun alta harta pe el?igo?sau mio?sau orice alt software.sau merge doar cu soft tom tom?

mersi.

#21
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010

View Postkosta32, on 2nd October 2010, 09:17, said:

Salut. Am inteles ca harta de la tom tom nu merge in romania ca lumea. eu am un tom tom go 910. exista cumva posibilitatea sa pun alta harta pe el?igo?sau mio?sau orice alt software.sau merge doar cu soft tom tom?

mersi.
pe navigator tom tom merge doar softul de tom tom cu hartile de la el.
nu stiu de ce vrei sa schimbi pe el altceva,peste putin o sa scoata si tomtom harti bune pentru romanica dar asta nu depinde de ei, ci de autoritatile romane care pun la dispozitia celor de la Navteq sau Teleatlas datele topografice si situatia drumurilor.

#22
kosta32

kosta32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.03.2008

View Postamami, on 3rd October 2010, 12:34, said:

pe navigator tom tom merge doar softul de tom tom cu hartile de la el.
nu stiu de ce vrei sa schimbi pe el altceva,peste putin o sa scoata si tomtom harti bune pentru romanica dar asta nu depinde de ei, ci de autoritatile romane care pun la dispozitia celor de la Navteq sau Teleatlas datele topografice si situatia drumurilor.


pai mio si igo cum au?au mers ei pe fiecare drum?cred ca tot de la ei au. eu nu cred ca o sa apara si pt romania.

#23
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Deci cum am spus nu cred ca pe tomtom sa functioneze altceva.Nu am auzit pe nimeni, nici in Olanda, nici  in Germania.
In schimb am auzit ca pe Acer s-a pus Mio, pe Becker s-a pus Mio sau Igo,dar de schimbat softul la tomtom sau Garmin nu stiu.
Daca a reusit cineva sa dea de veste.Eu  unul ,cum am mai spus, pe tomtom one Italia din 2005 am reusit sa pun orice versiune de harta tomtom,acum am pe el central and eastern europe 855 + italia 855(chiar daca in c.e.e. este inclusa si italia, separata este mai completa)

#24
tudose_ana

tudose_ana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.03.2006
Salut,

Am si eu un TT Start cumparat din Anglia cu hartile Europa de Vest si Est 2G. Am luat si harta Turciei de pe site TT, insa in momentul in care ii dau drumul aparatului merge ori pe hartile din Europa ori pe harta Turciei. Nu pot seta un traseu din turcia in Romania si invers.

Aveti vreo idee cum pot sa-l fac sa mearga?

Multumesc

#25
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010

View Posttudose_ana, on 8th October 2010, 20:34, said:

Salut,

Am si eu un TT Start cumparat din Anglia cu hartile Europa de Vest si Est 2G. Am luat si harta Turciei de pe site TT, insa in momentul in care ii dau drumul aparatului merge ori pe hartile din Europa ori pe harta Turciei. Nu pot seta un traseu din turcia in Romania si invers.

Aveti vreo idee cum pot sa-l fac sa mearga?

Multumesc
Buna,
cu aparatele tomtom este putin mai complicat,in momentul in care ai  2 harti sau mai multe instalate pe aparat nu poti sa folosesti decit una din ele in momentul respectiv.
In situatia ta ai 2 harti,deci daca folosesti europa 2 Gb. si nu are  turcia inclusa, nu poate sa calculeze un traseu cu o tara care nu este in aceasta harta.
In momentul in care schimbi harta,adica treci pe turcia, aparatul nu mai citeste cealalta harta ,europa 2 Gb.Cum ai tu hartile instalate cam asta este situatia.
Dar este curios, pentru ca pe site-ul tomtom.com harta europa de vest si centru versiunea 855 are 2309.8 Mb. cuprinde si turcia(63%) romania(13%),plus tarile occidentale in proportie de 99%,si fiind o singura harta poti sa faci ceea ce vrei tu(dar versiunea 855 find ultima ,care a iesit in luna septembrie 2010)

#26
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010

View Postkosta32, on 4th October 2010, 12:45, said:

pai mio si igo cum au?au mers ei pe fiecare drum?cred ca tot de la ei au. eu nu cred ca o sa apara si pt romania.
salut,ca sa pot sa raspund la nedumerirea ta si a altor utilizatori de aparate de navigatie(ma includ si eu aici)m-am documentat  putin in legatura cu hartile de la mio,igo, garmin si binenteles tomtom.
Este adevarat ca mio si igo sunt mai de folos in Romania datorita hartilor aproape complete dar aceste harti care sunt complete NU SUNT DE LA TELEATLAS SAU NAVTEQ.
Sunt de la un producator regional,TOPMAP.Harta tomtom europa de est cu romania inclusa  v.855 acopera aproximativ 13% din reteaua rutiera a romaniei,nu pot sa-mi dau seama ca marime in Kb. cit poate sa aiba romania din aceasta harta de aproximativ 800 Mb. dar pot sa spun ca la igo si mio hartile pentru romania 2010 de la navteq si teleatlas au cam 1.500Kb. iar "faimoasa" harta completa care este de la topmap are 15.000Kb. Doar ca la aparatele cu softuri de navigatie igo sau mio daca "nu-ti place" harta care nu este completa(adica teleatlas si navteq)  se poate inlocui cu cea de la topmap si atunci esti fericitul posesor al unui navigator care este bun pentru romanica!

#27
Xcuzz

Xcuzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.02.2007
Este adevarat ca TT nu are harta completa a Romaniei, insa vad ca au inceput sa isi revina. Cu update-ul din Septembrie au deja din ce in ce mai multe orase, au soselele principale si poti traversa Romania dintr-o parte in alta. Ca exemplu, am facut traseul Oradea-Iasi in Iunie anul asta si m-am putut tine dupa TT. Desigur aveam si un atlas rutier la mine `just in case` Dar a mers Oradea-Iasi, si retur pe alt traseu, fara probleme. Inca nu are numele strazilor prin orasele mari, inca nu poate face trasee alternative dandu-i doar un singur punct pe harta prin care sa re-ruteze.

Ce am observat diferit fata de anul trecut este ca are legatura intre Ungaria si Romania. In 2009 nu puteai face un traseu din Germania pana in Iasi. Faceam pana la granita si apoi de la granita mai departe spre destinatia finala. Cand m-am uitat mai atent pe harta am vazut ca toate legaturile cu strazile din Ungaria erau intrerupte pe o distanta de 10-20 metri. Acum merge facut traseu din ce parte a europei vrei. Mai nou are si vitezele limita din Romania si recunoaste cand intri intr-un sat. Pentru unele sate are si numele lor. Limitele de viteza nu sunt tot timpul corecte, insa asta poate fi si din cauza ca nu sunt semnalizate corect nici pe strada, si banuiesc ca exista ceva ameteala si in baza de date a Politiei Romane.

O chestie care m-a innebunit a fost faptul ca prin munti, pe serpentine imi calcula timpul traseului cu o viteza de 90 km/h. Oricum nu erau semnalizate curbele ac-de-par cu limitare de viteza sau panouri pentru incetinire. Asa ca eu mergeam cu 50-60 pe munte (pe drum drept), insa TT-ul imi calcula ca ar fi trebuit sa merg cu 90. De aici diferenta intre ora la care am ajuns la destinatie si ora care mi-o arata el cand am intrat in RO. Dar aic tine de cum stie Politia Romana sa manage-uiasca aceste trasee in asa fel incat sa fie bine gandite si semnalizate. Nu cred ca sta nimeni de la TT sa faca trasee si sa vada care ar fi viteza reala.

Per total, parerea mea este ca TT este cel mai bun navigator pentru EU si incet, incet vine tare peste Romania, unde nu ma astept la mai putin de la el.

#28
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Salutare Romania
Au iesit hartile noi de la tomtom, si anume versiunea 860.
Din pacate acoperirea stradala a Romaniei a ramas la 13% ca si la versiunea precedenta 855 :thumbdown:

#29
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
Salutare,
Am un GPS TomTom XL N14644, l-am cumparat fara cablu de date si acuma vreau sa instalez romaia si Bulgaria.
Stiti cumva de unde pot sa cumpar un astfel de cablu?Am mai auzit ca ar fi bun cablul d date de la Nokia dar nu stiu ce model...

Multumesc!

#30
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Mergi la orice magazin de telefoane si cere cablu de date , acum nu stiu daca e mini usb sau are alta denumire.

#31
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Salut
Denumirea exacta nu o stiu, dar cablul pe care il folosesc pentru tomtom  este bun si pentru nokia N82, si pentru videocamera samsung pe care le am

#32
Crysty17

Crysty17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.07.2007

View Postmociulica, on 5th January 2011, 11:52, said:

Salutare,
Am un GPS TomTom XL N14644, l-am cumparat fara cablu de date si acuma vreau sa instalez romaia si Bulgaria.
Stiti cumva de unde pot sa cumpar un astfel de cablu?Am mai auzit ca ar fi bun cablul d date de la Nokia dar nu stiu ce model...

Multumesc!

Ai nevoie de un cablu miniUSB - USB

Am si eu nevie de putin ajutor:

Ce soft si ce harta sa pun pentru camioane? (NU ma intereseaza pentru romania) ca nu ma descurc. Am pus soft care are si camion dar can il selectam zicea ca nu are harta pentru camion. Am sters ce era si am pus Europe TRUCK. acum zice ca nu poate incarea aceasta harta pe dispozitiv.

Are cineva vreo idee?

#33
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008

View Postamami, on 5th January 2011, 08:23, said:

Salut
Denumirea exacta nu o stiu, dar cablul pe care il folosesc pentru tomtom  este bun si pentru nokia N82, si pentru videocamera samsung pe care le am
Multumesc, am reusit sa fac rost de un cablu de N 82 si merge.
Cum se procedeaza daca vreau sa pun harta romaniei pe el si cea a Bulgariei.L-am cumparat cu restul Europei numai si am inteles ca au aparut si ceva harti cu romania.
Trebuie numai pe site-ul Tom Tom?Cum se procedeaza exact?
Multumesc!

#34
Crysty17

Crysty17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.07.2007
Recomandat este sa lecumperi de pe site-ul oficial. Nu vreau sa incurajez pirateria dar mai este si o alta varianta prin care poti incerca hartile (sa vezi daca iti plac sau nu inainte sa dai banii)

Metoda este destul de complicata. daca esti dispus sa pierzi jumatate  de zi in fata computerului spune-mi si te voi ajuta. Daca nu vrei sa te compici, cumpara de pe site-ul oficial. Instaleaza tomtom HOME (tot de pe site) ca sa vezi la ce ma refer.

#35
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010

View PostCrysty17, on 6th January 2011, 12:18, said:

Ai nevoie de un cablu miniUSB - USB

Am si eu nevie de putin ajutor:

Ce soft si ce harta sa pun pentru camioane? (NU ma intereseaza pentru romania) ca nu ma descurc. Am pus soft care are si camion dar can il selectam zicea ca nu are harta pentru camion. Am sters ce era si am pus Europe TRUCK. acum zice ca nu poate incarea aceasta harta pe dispozitiv.

Are cineva vreo idee?
Salut
un soft bun este 8.398 work/truck si functioneaza bine cu harta Europe 860.3122 dar cum asta are mai mult de 2 Gb iti trebuie un card HC iar pentru asta mai ai nevoie de bootloader 5.5136

View Postmociulica, on 6th January 2011, 20:13, said:

Multumesc, am reusit sa fac rost de un cablu de N 82 si merge.
Cum se procedeaza daca vreau sa pun harta romaniei pe el si cea a Bulgariei.L-am cumparat cu restul Europei numai si am inteles ca au aparut si ceva harti cu romania.
Trebuie numai pe site-ul Tom Tom?Cum se procedeaza exact?
Multumesc!
Salut
doar harta romaniei sau a bulgariei nu se gasesc.Tomtom are harta eastern europe care contine si romania si bulgaria.Pe site-ul lor costa in jur de 35 euro,ca sa incerci tu sa faci in fata pc ai grija sa-ti faci un back-up a datelor de pe tomtom inainte

#36
budy65

budy65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.08.2008

View Postamami, on 7th January 2011, 16:52, said:

Salut
un soft bun este 8.398 work/truck si functioneaza bine cu harta Europe 860.3122 dar cum asta are mai mult de 2 Gb iti trebuie un card HC iar pentru asta mai ai nevoie de bootloader 5.5136


Salut
doar harta romaniei sau a bulgariei nu se gasesc.Tomtom are harta eastern europe care contine si romania si bulgaria.Pe site-ul lor costa in jur de 35 euro,ca sa incerci tu sa faci in fata pc ai grija sa-ti faci un back-up a datelor de pe tomtom inainte



Suna-ma 0765240365 si voi incerca sa te lamuresc

Edited by budy65, 09 January 2011 - 00:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate