Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Indemnizatia de crestere a copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#559
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 wolfyman, on May 15 2009, 19:22, said:

Va salut dragi mamici si tatici,

am si eu o mare nelamurire si poate reusiti sa ma ajutati.
Am un baietel care in 27 iulie face 2 anisori si sotia trebuie sa mearga din nou la servici, numai ca  este din nou insarcinata si ar trebui sa nasca la inceputul lunii octombrie. intrebarea mea este: v-a mai avea dreptul la indemnizatia de maternitate?. in legislatie scrie ca trebuie sa cotizezi timp de 12 luni inainte de nasterea copilului dar sotia a preferat sa stea cu Matei pana la 2 ani.

Hm, e o chestie aici.

1. Stiam ca CIC-ul este considerat stagiu asimilat (echivalent cu activitate in campul muncii).

2. Auzisem ca e nevoie de minimum 6 luni lucrate - cu CM si achitat CAS - intre iesirea din CIC1 si intrarea in al doilea prenatal (sau cele 42 de zile de postnatal, obligatorii pentru CIC), precedent (e) CIC2.

#560
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008

 wolfyman, on May 15 2009, 19:22, said:

Va salut dragi mamici si tatici,

am si eu o mare nelamurire si poate reusiti sa ma ajutati.
Am un baietel care in 27 iulie face 2 anisori si sotia trebuie sa mearga din nou la servici, numai ca  este din nou insarcinata si ar trebui sa nasca la inceputul lunii octombrie. intrebarea mea este: v-a mai avea dreptul la indemnizatia de maternitate?. in legislatie scrie ca trebuie sa cotizezi timp de 12 luni inainte de nasterea copilului dar sotia a preferat sa stea cu Matei pana la 2 ani.

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare: in aprilie am terminat CIC 1, am revenit la fostul loc de munca iar la sfarsitul lunii septembrie trebuie sa nasc.
La Agentia Judeteana de Prestatii Sociale Prahova (cei care se ocupa de indemnizatiile pentru crestere copil ) mi-au spus ca nu trebuie sa am nici o zi "libera" intre CIC 1 si angajare ca sa pot beneficia apoi de CIC 2, nu mi-au zis nimic de minim 6 / 12 luni lucrate. Asta se intampla prin februarie cand am trecut eu pe la ei, intre timp am auzit fel de fel de variante....

#561
cyly

cyly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2007
In ultimele 12 luni am lucrat la 3 firme. Una dintre ele si-a incetat activitatea si nu a platit CAS-ul.
In acest caz pot beneficia de CIC?
In cazul in care raspunsul este "nu" (mai mult ca sigur din pacate) ce pot face pt a beneficia totusi de CIC.
Exista posibilitatea sa platesc eu CAS-ul restant? Unde ma pot interesa?
Multumesc.

#562
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 cyly, on 20th May 2009, 16:03, said:

In ultimele 12 luni am lucrat la 3 firme. Una dintre ele si-a incetat activitatea si nu a platit CAS-ul.
In acest caz pot beneficia de CIC?
In cazul in care raspunsul este "nu" (mai mult ca sigur din pacate) ce pot face pt a beneficia totusi de CIC.
Exista posibilitatea sa platesc eu CAS-ul restant? Unde ma pot interesa?
Multumesc.

Pentru a beneficia de indemnizatie, trebuie ca orele lucrate sa apara pe cartea de munca. Implicit, sa fie achitate contributiile de catre angajator. Deci nu, nu poti plati tu CAS-ul restant. Ceea ce poti face, din cate stiu - dar intereseaza-te - si numai daca esti casatorita, este sa devii coasigurat - adica sa fii trecuta "in grija sotului", ca sa zic asa.

#563
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006
E adevarat ca si studentele de la universitatile de stat care au urmat cursurile la zi fara intrerupere pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

#564
laritzu

laritzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2007
Pot beneficia de indemnizatia de crestere copil 85% din venit daca in ultimele 12 luni am o intrerupere de o luna? Ma gandesc ca poate cu o penalizare se poate.
Multumesc

#565
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 tmeda, on 16th September 2009, 19:59, said:

E adevarat ca si studentele de la universitatile de stat care au urmat cursurile la zi fara intrerupere pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

Da, este adevarat. Vrei legea exacta?

"laritzu" said:

Pot beneficia de indemnizatia de crestere copil 85% din venit daca in ultimele 12 luni am o intrerupere de o luna? Ma gandesc ca poate cu o penalizare se poate.
Multumesc

Eu stiu ca nu, pentru ca nu exista termenul de "penalizare". Iar o luna intrerupere mi se pare o perioada prea mare, parca perioada maxima admisa nu trebuie sa depaseasca (,) cateva zile.

Daca luna respectiva ar fi fost acoperita de vreun concediu platit (boala, odihna), ar fi fost OK.

#566
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Salut,

Sunt interesat si eu de urmatoarea situatie:
Mama copilului nu a lucrat primele 4 luni de sarcina(are intrerupere pe cartea de munca) iar apoi are salariul net de 2000 ron pt urmatoarele 8 luni.
Ce indemnizatie pt cresterea copilului ar avea?
E corect acest calcul:
85% din  (8*2000) / 12
85% din 1333
adica cam 1130 lei?

Mersi

Edited by dorians, 18 March 2010 - 12:26.


#567
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Numai daca a cotizat la asigurarile sociale in alea 4 luni de somaj.

#568
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005

 Inginerul, on 18th March 2010, 15:47, said:

Numai daca a cotizat la asigurarile sociale in alea 4 luni de somaj.


Salut,

Respectiva a ramas din noiembrie fara loc de munca datorita restructurarilor la firma. A plecat cu acordul partilor si nu a primit apoi somaj. De la 1 martie s-a reangajat cu carte de munca.

Ce se intampla in acest caz? Ce indemnizatie pt cresterea copilului ar avea? Mai poate plati retroactiv la asigurarile sociale ?

Multumesc,

#569
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Am mai cautat pe net si se pare ca orice mama are dreptul la o indemnizatie de 600 lei indiferent de salariul mamei si indiferent de contributia acesteia la sistemul de asigurari sociale.

Mersi pt ajutor

#570
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu primeste decat 2 mil=alocatia copilului

#571
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005

 aeon, on 19th March 2010, 12:49, said:

nu primeste decat 2 mil=alocatia copilului

Am sunat la departamentul munci si protectiei copilului si tot asa mi-au zis ca nu primeste decat 2 mil=alocatia copilului
Nu mi se pare o lege dreapta dar asta e - nu am prea multe cunostinte in domeniu.

Edited by dorians, 19 March 2010 - 14:17.


#572
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sotia mea a lucrat 6 ani consecutiv, a contribuit gramada la nenorocitul de buget
apoi si-a dat demisia si si-a cautat altceva de lucru (firma pe duca, nu a asteptat sa fie data afara, nu a vrut somaj)
a gasit dupa 2 luni, salariu excelent, contributie pe masura
10 luni mai tarziu a nascut
indemnizatie crestere copil 2 ani? ZERO
deci 6 ani munciti nu valoreaza nimic

in schimb cineva care munceste 6 luni si apoi intra in somaj alte 6 luni, primeste 6 mil indemnizatie timp de 2 ani

kkt de tara si legi de imbecili :(

#573
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Exact asa gandesc si eu dar nu am spus-o. Trist.

#574
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Aveti idee ce se intampla dupa implinirea celor 2 ani? copilul primeste indemnizatia/alocatia automat in acelasi cont in cuantumul stabilit pt copii dupa doi ani sau trebuie reluata procedura cu statul la cozi si zeci de documente depuse?
Multumesc

#575
commonrail

commonrail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.12.2009
Am si eu o intrebare:
Sotia mea e in concediu pt. cresterea copilului. Primul copil implineste 2 ani in decembrie 2010, dar in ianuarie 2010 a nascut al doilea copil. Alocatia de 200 de RON am rezolvat-o, dar pt. a trece indemnizatia de pe primul copil pe al doilea ar trebui facute din nou actele ca pt. primul copil, pe ultimele 12 inainte de nasterea primului copil a avut minim pe economie, deci indemnizatia e 600 RON.
Trebuie neaparat sa depun actele pt. al doilea copil in max.60 de zile dupa cele 42 de zile dupa nastere?
Problema e ca firma unde a lucrat sotia e in faliment, deci nu prea pot sa fac rost de aceeasi declaratie ca si acum 1 an de zile, pt. primul copil...
Ce ma sfatuiti?

#576
majook

majook

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.11.2009
la revenirea din concediul pt cresterea copilului, trebuie facuta o cerere, stiti cumva daca trebuie sa contina ceva special?
am intrebat varutu' gugal, zice ca normal cererea de acordare a acestui concediu tine loc si de revenire, in cazul in care se respecta cei 2 ani, insa mie mi se cere, de catre cei care lucreaza la personal  <_<

 blueyed, on 29th April 2010, 14:18, said:

Aveti idee ce se intampla dupa implinirea celor 2 ani? copilul primeste indemnizatia/alocatia automat in acelasi cont in cuantumul stabilit pt copii dupa doi ani sau trebuie reluata procedura cu statul la cozi si zeci de documente depuse?
Multumesc
dupa umila mea parere, n-ar mai trebui intocmite alte acte, doar odata ti se naste copilul  :naughty:
insa in romania e posibil orice  :thumbdown:

 commonrail, on 10th May 2010, 11:36, said:

Am si eu o intrebare:
Sotia mea e in concediu pt. cresterea copilului. Primul copil implineste 2 ani in decembrie 2010, dar in ianuarie 2010 a nascut al doilea copil. Alocatia de 200 de RON am rezolvat-o, dar pt. a trece indemnizatia de pe primul copil pe al doilea ar trebui facute din nou actele ca pt. primul copil, pe ultimele 12 inainte de nasterea primului copil a avut minim pe economie, deci indemnizatia e 600 RON.
Trebuie neaparat sa depun actele pt. al doilea copil in max.60 de zile dupa cele 42 de zile dupa nastere?
Problema e ca firma unde a lucrat sotia e in faliment, deci nu prea pot sa fac rost de aceeasi declaratie ca si acum 1 an de zile, pt. primul copil...
Ce ma sfatuiti?
indemnizatia pt primul copil nu o primeste pana cand acesta implineste 2 ani?
iar pentru al 2-lea de la data depunerii actelor?

http://www.dreptonli...ba_avocat.php... intreaba aici, poate iti poate raspunde mai concret cineva in legatura cu firma falimentara

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate