Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Indemnizatia de crestere a copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#1
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

Quote

Camera Deputaților a adoptat, luni, pe articole, propunerea legislativă care prevede ca viitoarele mame să beneficieze de o indemnizație de creștere a copilului de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, dar nu mai puțin de 600 de lei, cât este în prezent nivelul indemnizației.
Continuarea aici.

S-a mai discutat despre subiect insa pe alte arii si in urma cu mai mult de 2 ani; intrucat este un subiect discutat si asteptat in primul rand de mamici, cred ca e cel mai potrivit loc - daca se considera altfel, va rog sa-l mutati.

In speranta ca va fi votata, eu sunt de parere ca in sfarsit se va face dreptate pentru procentul de ~20% din mamicile care au venituri suficient de mari incat sa beneficieze de > 600 lei, cat este momentan indemnizatia.

Ce parere aveti despre aceasta propunere?

Edited by Rigips, 13 October 2008 - 21:25.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View PostRigips, on Oct 13 2008, 22:24, said:

[...]Ce parere aveti despre aceasta propunere?

Ca-i an electoral  :death:
Hartia si internetul suporta toate promisiunile celor care mai vor inca 4 ani de ciolan gros! Si oricum, femeile care au PFA, daca vor salar, trebuie sa lucreze continuu, cu sau fara copii de ingrijit ... :angry:

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostRigips, on Oct 13 2008, 22:24, said:

Continuarea aici.

S-a mai discutat despre subiect insa pe alte arii si in urma cu mai mult de 2 ani; intrucat este un subiect discutat si asteptat in primul rand de mamici, cred ca e cel mai potrivit loc - daca se considera altfel, va rog sa-l mutati.

In speranta ca va fi votata, eu sunt de parere ca in sfarsit se va face dreptate pentru procentul de ~20% din mamicile care au venituri suficient de mari incat sa beneficieze de > 600 lei, cat este momentan indemnizatia.

Ce parere aveti despre aceasta propunere?
Mi se pare o propunere justă

View Postshiva, on Oct 13 2008, 22:41, said:

Ca-i an electoral  :death:
Hartia si internetul suporta toate promisiunile celor care mai vor inca 4 ani de ciolan gros! Si oricum, femeile care au PFA, daca vor salar, trebuie sa lucreze continuu, cu sau fara copii de ingrijit ... :angry:
Nu sunt la curent cu legislația. Tu, PFA, cam ce contribuții ai la Sănătate?

#4
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Da, lasand la o parte ipocrizia alesilor nostri, totusi este o decizie corecta si necesara.

Cu PFA-ul e alta poveste; motivul pt. care se alege plata salariului, bonusurilor s.a. pe PFA este tocmai evitarea darilor la stat, lasand pe cartea de munca doar salariul minim/mediu sau cat e intelegerea cu angajatorul; in felul asta poti intra in concediu de ingrijire, dar primind doar 600 de lei.

Sunt totusi multe femei care lucreaza la angajatori care vireaza la CAS sume mai mult decat importante in fiecare luna si care sunt nevoite sa se intoarca la servici dupa 2-3-4 luni de la nastere pentru ca nu se pot descurca doar cu cei 600 de lei.

Sunt curios care sunt metodele de aplicare, daca stie cineva?
De ex. daca se naste copilul anul asta si pana la inceputul lui 2009 iti iei concediul maternal, la aplicarea pentru concediul de ingrijire a copilului in 2009 se ia in calcul noua metoda de plata sau ramai cu 600 de lei?

#5
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View PostRigips, on Oct 13 2008, 22:24, said:

Continuarea aici.

S-a mai discutat despre subiect insa pe alte arii si in urma cu mai mult de 2 ani; intrucat este un subiect discutat si asteptat in primul rand de mamici, cred ca e cel mai potrivit loc - daca se considera altfel, va rog sa-l mutati.

In speranta ca va fi votata, eu sunt de parere ca in sfarsit se va face dreptate pentru procentul de ~20% din mamicile care au venituri suficient de mari incat sa beneficieze de > 600 lei, cat este momentan indemnizatia.

Ce parere aveti despre aceasta propunere?

inca o 'solutie' de a usura bugetul de sume importante. 3 luni, hai 6, sa stai cu copilul acasa , treaca-mearga, insa 24?  :deadtongue:
sa stea vacile acasa , sa se uite la telenovele si sa se ingrase? hai frate, da-o dracu de treaba, alta treaba n-avem?
nu mai tin minte care era perioada minima trecuta in cartea de munca pt a beneficia de acest ajutor, dar parca era de doi ani. ai muncit ca vanzatoare pe 5 mil. si acu stai cu cracii in sus pt 8 mil, timp de doi ani. minunat. macar de ar educa plozii aia in mod corect, incat sa dovedeasca faptul ca s-a meritat o astfel de investitie a statului. da numai manelistele si tigancile ar sta acasa schimband scutece.

manechinele bautoare de apa cu lamaie saluta din mers romania care se duce de rapa.

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 19:19, said:

inca o 'solutie' de a usura bugetul de sume importante. 3 luni, hai 6, sa stai cu copilul acasa , treaca-mearga, insa 24?  :deadtongue:
sa stea vacile acasa , sa se uite la telenovele si sa se ingrase? hai frate, da-o dracu de treaba, alta treaba n-avem?
nu mai tin minte care era perioada minima trecuta in cartea de munca pt a beneficia de acest ajutor, dar parca era de doi ani. ai muncit ca vanzatoare pe 5 mil. si acu stai cu cracii in sus pt 8 mil, timp de doi ani. minunat. macar de ar educa plozii aia in mod corect, incat sa dovedeasca faptul ca s-a meritat o astfel de investitie a statului. da numai manelistele si tigancile ar sta acasa schimband scutece.

manechinele bautoare de apa cu lamaie saluta din mers romania care se duce de rapa.

Cand o sa ai un copil sa stai tu 3 luni (6 cu indulgenta) pe maternitate. Din banutii aia cu care contribui tu la stat stau femeile cu copil mic acasa, vai, vai, e chiar nesimtire. Si apropos, vaca esti tu!!!

#7
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postedy_wheazel, on Oct 14 2008, 20:24, said:

Cand o sa ai un copil sa stai tu 3 luni (6 cu indulgenta) pe maternitate. Din banutii aia cu care contribui tu la stat stau femeile cu copil mic acasa, vai, vai, e chiar nesimtire. Si apropos, vaca esti tu!!!


si spui ca esti ardelean?  :clapping:

#8
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 20:19, said:

inca o 'solutie' de a usura bugetul de sume importante. 3 luni, hai 6, sa stai cu copilul acasa , treaca-mearga, insa 24?  :deadtongue:
sa stea vacile acasa , sa se uite la telenovele si sa se ingrase? hai frate, da-o dracu de treaba, alta treaba n-avem?
nu mai tin minte care era perioada minima trecuta in cartea de munca pt a beneficia de acest ajutor, dar parca era de doi ani. ai muncit ca vanzatoare pe 5 mil. si acu stai cu cracii in sus pt 8 mil, timp de doi ani. minunat. macar de ar educa plozii aia in mod corect, incat sa dovedeasca faptul ca s-a meritat o astfel de investitie a statului. da numai manelistele si tigancile ar sta acasa schimband scutece.

manechinele bautoare de apa cu lamaie saluta din mers romania care se duce de rapa.
:eek: fata mea, ai o problema, zau.
iote io, am stat acasa alea 24 luni, si inca mai stau. ca asa consider ca e bine pentru copilul meu. si n-am muncit ca vinzatoare pe 5 mil.

#9
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 17:19, said:

inca o 'solutie' de a usura bugetul de sume importante. 3 luni, hai 6, sa stai cu copilul acasa , treaca-mearga, insa 24?  :deadtongue:
sa stea vacile acasa , sa se uite la telenovele si sa se ingrase? hai frate, da-o dracu de treaba, alta treaba n-avem?
nu mai tin minte care era perioada minima trecuta in cartea de munca pt a beneficia de acest ajutor, dar parca era de doi ani. ai muncit ca vanzatoare pe 5 mil. si acu stai cu cracii in sus pt 8 mil, timp de doi ani. minunat. macar de ar educa plozii aia in mod corect, incat sa dovedeasca faptul ca s-a meritat o astfel de investitie a statului. da numai manelistele si tigancile ar sta acasa schimband scutece.

manechinele bautoare de apa cu lamaie saluta din mers romania care se duce de rapa.
EEEE!!!!
Lucrurile nu stau chiar așa. După 3-4 luni ce faci cu copilul? Creșele de stat sunt la pământ. Și cele particulare costăăăăă. Și atunci ce câștigi plătești la creșă. Cu bonele poți să ai noroc sau ghinion. Dar când e vorba de un copil, mai ales al tău, vrei să te asiguri că va fi bine. Măcar până când poți controla ceea ce se întâmplă în lipsa ta.
Și atunci eu spun că e bine cu 2 ani și cu 85%. De fapt așa a fost până acum 3-4 ani. Dar trebe să apară un ministru revoluționar să arate că se implică. Și atunci mai mult strică.

#10
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Posttonks, on Oct 14 2008, 20:33, said:

:eek: fata mea, ai o problema, zau.
iote io, am stat acasa alea 24 luni, si inca mai stau. ca asa consider ca e bine pentru copilul meu. si n-am muncit ca vinzatoare pe 5 mil.

probleme ai tu ca te gandesti strict la tine si familia ta. in fine, putini gandesc holistic, deci ma dau batuta. sunt doar scarbita de neamul asta care vrea cat mai multi bani pt cat mai putina munca .

apropo, cunosc zeci de mame, rude, cunostinte, prieteni, care nu fac in alea doua luni, decat sa pregateasca cateva mese pt bebelusi , sa se odihneasca dimineata, la pranz si noaptea, sa stea ore intregi in parc sau pe alei vorbind lucruri , nu plictisitoare si neroade, ci extrem de plictisitoare si limitate ca subiect (vai tu, de unde ai luat lingurita asta verde, ca parca a mea, aia de la chicco, e prea lata, sau roz, sau dracu stie de mai care, si-a schimbat unor nuanta.  :huh:  ; sau am vazut in nu stiu ce mall , un set nou de paturici sau biberoane de nu stiu ce forma sau cu suzeta din nu stiu ce fel de cauciuc.)  am stat cu var-mea in parc 3 ore, si am crezut ca innebunesc.

plus ca stiu numeroase cazuri de femei care lucreaza la negru in acesti doi ani.
bleah

View Postamonra_71, on Oct 14 2008, 20:41, said:

EEEE!!!!
Lucrurile nu stau chiar așa. După 3-4 luni ce faci cu copilul? Creșele de stat sunt la pământ. Și cele particulare costăăăăă. Și atunci ce câștigi plătești la creșă. Cu bonele poți să ai noroc sau ghinion. Dar când e vorba de un copil, mai ales al tău, vrei să te asiguri că va fi bine. Măcar până când poți controla ceea ce se întâmplă în lipsa ta.
Și atunci eu spun că e bine cu 2 ani și cu 85%. De fapt așa a fost până acum 3-4 ani. Dar trebe să apară un ministru revoluționar să arate că se implică. Și atunci mai mult strică.

contrar a ceea ce am spus inteleg foarte bine nevoia mamicilor de a sta cat mai mult timp langa prunci. insa, da-o dracu de treaba, cand avem 6 mil de pensioanari si alte plagi sociale care oracaie de foame, tu ca reprezentant al fortei de munca, cum te induri sa mai stai si tu pe banii statului?
exista bunici, bone bune se pot gasi, parintii nostri asa au dus-o. perioada pe care o petrece un copil cu bunicii, este si ea nepretuita, cu rol in copilaria celui mic.  
eu una, numai gandindu-ma ca mi s-ar limita drastic orizonturile stand acasa , cu telecomanda in mana, m-ar scoate din minti. n-are decat sa stea barbatul, eu nu o sa pot.  
in fine, la gasit scuze, circumstante atenuante, suntem primii;  la muncit, jos de tot.

Edited by irinuca8082, 14 October 2008 - 19:56.


#11
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 20:43, said:

probleme ai tu ca te gandesti strict la tine si familia ta. in fine, putini gandesc holistic, deci ma dau batuta. sunt doar scarbita de neamul asta care vrea cat mai multi bani pt cat mai putina munca .

apropo, cunosc zeci de mame, rude, cunostinte, prieteni, care nu fac in alea doua luni, decat sa pregateasca cateva mese pt bebelusi , sa se odihneasca dimineata, la pranz si noaptea, sa stea ore intregi in parc sau pe alei vorbind lucruri , nu plictisitoare si neroade, ci extrem de plictisitoare si limitate ca subiect (vai tu, de unde ai luat lingurita asta verde, ca parca a mea, aia de la chicco, e prea lata, sau roz, sau dracu stie de mai care, si-a schimbat unor nuanta.  :huh:  ; sau am vazut in nu stiu ce mall , un set nou de paturici sau biberoane de nu stiu ce forma sau cu suzeta din nu stiu ce fel de cauciuc.)  am stat cu var-mea in parc 3 ore, si am crezut ca innebunesc.

plus ca stiu numeroase cazuri de femei care lucreaza la negru in acesti doi ani.
bleah
asa si? bine ca le cunosti. ma bucur ca ti se pare plictisitor sa cresti un copil, probabil ca nici nu vei avea parte vreodata de asa ceva. si daca il vei avea, probabil ca ai sa il pasezi imediat unei bunici/bone, care sa ti-l creasca, ca tie ti se va parea plictisitor si nu te vei invrednici sa ii dai lapte propriu, ca sa nu strici bunatate de tita. bleah.

da, am purtat discutii despre suzete, lingurite, am mers in parc si am descoperit o groaza de muieri, unele mai de soi, altele mai de mahala, dar nu am zis ca io-s superioara lor fin'ca am bun simt. cu copiii lor va creste fata mea, si vreau sa stiu cu cine se va inhaita, si sa ii arat eu, nu bona, cum sa se poarte.
da, sunt plictistioare discutiile, simt lipsa unei activitati intelectuale, dar, draga mea, copilul meu este cel mai important.
din nefericire, sunt o multime de femei ca tine, care cred ca maternitatea nu se pupa cu feminismul. pacat.

#12
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 20:50, said:

eu una, numai gandindu-ma ca mi s-ar limita drastic orizonturile stand acasa , cu telecomanda in mana, m-ar scoate din minti. n-are de cat sa stea barbatul, eu nu o sa pot.
Ah, păi zi așa, că ești tu și sufletul tău, dar de ce arunci cu noroi în cele ce-și pun copilul înainte de toate?

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 20:50, said:

[...]cunosc zeci de mame, rude, cunostinte, prieteni, care nu fac in alea doua luni [bla-bla]

Sa te vedem pe tine dupa ce ajungi sa ai copilul tau ....o sa fii uimita atunci, de debitatiile de-acum, pe tema asta...

#14
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 20:50, said:

contrar a ceea ce am spus inteleg foarte bine nevoia mamicilor de a sta cat mai mult timp langa prunci. insa, da-o dracu de treaba, cand avem 6 mil de pensioanari si alte plagi sociale care oracaie de foame, tu ca reprezentant al fortei de munca, cum te induri sa mai stai si tu pe banii statului?
exista bunici, bone bune se pot gasi, parintii nostri asa au dus-o. perioada pe care o petrece un copil cu bunicii, este si ea nepretuita, cu rol in copilaria celui mic.  
eu una, numai gandindu-ma ca mi s-ar limita drastic orizonturile stand acasa , cu telecomanda in mana, m-ar scoate din minti. n-are de cat sa stea barbatul, eu nu o sa pot.  
in fine, la gasit scuze, circumstante atenuante, suntem primii;  la muncit, jos de tot.
Auzi, tu ai habar de ce se intampla in tara asta ca sa vorbesti? Bani exista, dar doar pentru ei, ce raman in sita dupa ce cern ei dau si la prosti.
Si pana la urma, muncesc toata viata in afara de aia 2 ani (daca o sa stau acasa, ca inca nu am copil), asa ca banii ii recupereaza statul de la mine. Asta ca sa nu mai zic ca desi statul tau drag imi ia bani lunar din salariu si pentru sanatate, iar odata la 2 ani cand merg sa-mi fac analizele trebuie sa le platesc, ca nu exista plafon :cursing:
Si mai gandeste-te la un lucru: nu toti bebeii au norocul sa mai aiba bunicii in viata, iar de bone toate prietenele mele se plang.

PS - Limitata esti si acum, asa ca nu e nici o pierdere daca stai acasa

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 20:50, said:

probleme ai tu ca te gandesti strict la tine si familia ta. in fine, putini gandesc holistic, deci ma dau batuta.

Din cate vad, gandesti tu holistic pt. toata natiunea...

sunt doar scarbita de neamul asta care vrea cat mai multi bani pt cat mai putina munca .

Ia vezi tu cat costa un pachet de scutece si o cutie de lapte praf.

apropo, cunosc zeci de mame, rude, cunostinte, prieteni, care nu fac in alea doua luni, decat sa pregateasca cateva mese pt bebelusi , sa se odihneasca dimineata, la pranz si noaptea, sa stea ore intregi in parc sau pe alei vorbind lucruri

Habar nu ai ce inseamna sa fii mama. Vad ca te iei de mine ca sunt ardelean (de fapt din Maramures), dar daca asta fac mamele din Moldova......

extrem de plictisitoare si limitate ca subiect (vai tu, de unde ai luat lingurita asta verde, ca parca a mea, aia de la chicco, e prea lata, sau roz, sau dracu stie de mai care, si-a schimbat unor nuanta.  :huh:  ; sau am vazut in nu stiu ce mall , un set nou de paturici sau biberoane de nu stiu ce forma sau cu suzeta din nu stiu ce fel de cauciuc.)  am stat cu var-mea in parc 3 ore, si am crezut ca innebunesc.

Scuza-le pe saracele mamici limitate, pun pariu insa ca sunt si din acelea care comentau din opere filozofice sau fizica cuantica

contrar a ceea ce am spus inteleg foarte bine nevoia mamicilor de a sta cat mai mult timp langa prunci. insa, da-o dracu de treaba, cand avem 6 mil de pensioanari si alte plagi sociale care oracaie de foame, tu ca reprezentant al fortei de munca, cum te induri sa mai stai si tu pe banii statului?

Vorbim cand o sa ai tu un copil, cum ca si o mama holistica si eroina ce esti o sa refuzi indemnizatiile de la stat (pt. care ai cotizat si tu de fapt) deoarece poate sunt cativa pensionari care au nevoie de mai mult. Intelege ca indemnizatia este un drept nu un privilegiu

exista bunici, bone bune se pot gasi, parintii nostri asa au dus-o. perioada pe care o petrece un copil cu bunicii, este si ea nepretuita, cu rol in copilaria celui mic.  

Prea mult Ion Creanga dauneaza grav sanatatii
eu una, numai gandindu-ma ca mi s-ar limita drastic orizonturile stand acasa , cu telecomanda in mana, m-ar scoate din minti. n-are de cat sa stea barbatul, eu nu o sa pot.  

|Asta crezi tu ca fac mamicile toata ziua? Vei fi o adevarata mama, ferice de copilul tau!

in fine, la gasit scuze, circumstante atenuante, suntem primii;  la muncit, jos de tot.

[b]Nu generaliza.


#16
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 20:50, said:

..
Irinuco, inainte sa jignesti pe cineva ar fi bine sa citesti propunerea legislativa despre care vorbim, sa stai cateva minute sa analizezi si eventual, sa o mai citesti inca o data daca tot ai neclaritati.
Acum, gandeste-te la situatia urmatoare: intre o mamica cu salariu < 1000 lei si una cu salariu > 3000 de lei, care crezi ca a beneficiat pana acum de indemnizatia de 600 de lei si de ce? Si aici nu ma refer la exceptii, ci la majoritate. Care dintre cele 2 categorii este mai incurajata sa beneficieze de indemnizatie si sa stea acasa, respectiv care dintre categorii a fost discriminata pana acum?
Alta idee e urmatoarea: in general femeile cu salarii mari sunt femei de cariera care nu si-ar permite sa stea chiar integral cei 2 ani, dar ar sta macar 1 an si asta fara a fi nevoite sa se foloseasca de concediul legal, de concediul pre-natal si de alte briz-briz-uri doar ca sa poata beneficia de un venit pentru care au muncit si pe care-l merita.

Sunt perfect de acord cu tine cand te referi ca nu se munceste cum trebuie in tara asta, insa nu sunt de acord cu sacrificiile familiale pentru munca; gen lasat copilul de la 2-3 luni cu bunicii, plecat in Spania s.a.m.d.

#17
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Posttonks, on Oct 14 2008, 20:54, said:

asa si? bine ca le cunosti. ma bucur ca ti se pare plictisitor sa cresti un copil, probabil ca nici nu vei avea parte vreodata de asa ceva. si daca il vei avea, probabil ca ai sa il pasezi imediat unei bunici/bone, care sa ti-l creasca, ca tie ti se va parea plictisitor si nu te vei invrednici sa ii dai lapte propriu, ca sa nu strici bunatate de tita. bleah.

da, am purtat discutii despre suzete, lingurite, am mers in parc si am descoperit o groaza de muieri, unele mai de soi, altele mai de mahala, dar nu am zis ca io-s superioara lor fin'ca am bun simt. cu copiii lor va creste fata mea, si vreau sa stiu cu cine se va inhaita, si sa ii arat eu, nu bona, cum sa se poarte.
da, sunt plictistioare discutiile, simt lipsa unei activitati intelectuale, dar, draga mea, copilul meu este cel mai important.
din nefericire, sunt o multime de femei ca tine, care cred ca maternitatea nu se pupa cu feminismul. pacat.

1. imi doresc sa fiu mama la un moment dat, insa cred cu tarie ca le poti face pe amandoua. de ex, pe var-mea nu o dispretuiesc pt ca a ales ca in acesti diu ani sa faca doua facultati, lucru pe care nu-l putea duce la indeplinire daca ar fi muncit in ritmul dinainte, adica enorm.
doi ani de stat acasa mi se pare foarte mult, este o pauza, o intrerupere pe care nu stiu cum de-l suporta mamicile.  intotdeauna ma fost mandra de mama mea care a facut cariera frumoasa si o mama minunata, plus  gasea timp sa mai citeasca o carte, si nu ca altele care nu erau in stare decat sa fie gospodine grase si limitate. plus ca munca te mentine si in forma.
si nu mai presupune tu ce consider ca ar trebui sa ma invrednicesc eu, sau ce cred eu ca presupune feminismul, ca risti sa te inseli total.


View PostCICI&Co, on Oct 14 2008, 20:58, said:

Ah, păi zi așa, că ești tu și sufletul tău, dar de ce arunci cu noroi în cele ce-și pun copilul înainte de toate?

pai atunci de ce nu stau acasa sa-l creasca pana la 18 ani?  doar propriul copil merita orice sacrificiu. nu cnteaza ca toata generatia de viitori copii se nasc intr-o tara saraca.
hai frate, nu va mai fofilati.

#18
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 21:06, said:

1. imi doresc sa fiu mama la un moment dat, insa cred cu tarie ca le poti face pe amandoua.
iti urez succes.

ps: vei purta discutii despre pampersi, despre dinti si febra si diaree si despre ce lapte fara lactoza, chiar daca stai 2 luni acasa sau 24. n-ai sa ai stare pe scaun la birou, stiind ca bebelul tau are febra. ai sa dai telefon de cinspe ori pe zi, innebunind bona, ca sa intrebi daca i-a iesit odata dintele ala. ai sa intrerupi pe seful in mijlocul sedinte, atunci cind teva suna bona sa iti zica ca bebe a cazut din leagan si are buza rupta. bona nu te va scuti de implicare, si implicarea asta te va departa de cariera ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate