Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

buna ziua!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ramcip76

ramcip76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2008
problema care o am eu este urmatoarea:detin impreuna cu fratii mei(suntem 4)un teren,mostenire de la tatal nostru.pe acest teren se afla casa parinteasca in care locuiesc doi din fratii mei.daca doresc sa-mi construiesc si eu o casa langa a lor,trebuie sa mai cer autorizatii de constructie de la primarie,de la gaz si de la electrica?daca incep constructia fara aceste autorizatii(vrem sa construim o casa de lemn)ce se intampla?va rog sa-mi raspunda cineva ca sunt intr-o mare dilema.inca odata repet,vrem sa facem o casa din lemn.va multumesc mult :)

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Strict dupa litera legii, ai nevoie de autorizatie de la Primarie. Altfel, risti amenda, chiar si demolarea constructiei, in cele mai catastrofice previziuni. Prcatic insa, au inceput numerose lucrari fara autorizatie, obtinuta ulterior dupa parcurgerea a mii si mii de pasi: cadastru, intabulare, costisitoare. Desigur, cu exceptia unei rulote de lemn, sau a unei constructii provizorii.
Avizele de la Electrica si celelalte iti sunt necesare pentru conectarea la reteaua electrica, de apa si gaze.
De asemenea, un partaj al terenului, macar de folosinta, ar fi necesar pentru a evita posibile complicatii. Incheiati la Notariat un act prin care stabiliti prin buna intelegere partea de teren care revine concret fiecaruia dintre frati. In caz contrar, autorizatia de constructie va fi eliberata pe numele celor patru frati, pe baza procurii obtinute de la ceilalti trei.

#3
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Un unchi de al meu a inceput constructia - IN TIMPUL DEMERSULUI- de a face rost de autorizatie.
A ''vorbit'' cu cineva si a primit confirmarea inceperii constructiei.

Bineinteles ca UN VECIN DRAGUT l-a dat in gat si au venit de la primarie - i-a dat amenda si l-a pus sa darame constructia.

Asa ca nu face la fel ca pierzi multi bani, foarte multi.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Da, riscul e mare. Poti pierde mult mai multi bani pentru o scumpire la tarate.

#5
ramcip76

ramcip76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2008

View Postramcip76, on Oct 9 2008, 12:02, said:

problema care o am eu este urmatoarea:detin impreuna cu fratii mei(suntem 4)un teren,mostenire de la tatal nostru.pe acest teren se afla casa parinteasca in care locuiesc doi din fratii mei.daca doresc sa-mi construiesc si eu o casa langa a lor,trebuie sa mai cer autorizatii de constructie de la primarie,de la gaz si de la electrica?daca incep constructia fara aceste autorizatii(vrem sa construim o casa de lemn)ce se intampla?va rog sa-mi raspunda cineva ca sunt intr-o mare dilema.inca odata repet,vrem sa facem o casa din lemn.va multumesc mult :)


#6
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Omule daca vrei sa risti - baga-te.
Dar cand vor veni de la primarie ,sa sti ca nici cu spaga nu mai scapi.

#7
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008
pentru orice constructie trebuie aprobare de la Prmarie -nu conteaza la cui e terenul, materialele de constructie sau marimea casei.
Si pentru un garaj trebuie autorizatie...

Poti incepe sa construiesti fara autorizatie dar risti sa-ti dea o amenda destul mare (sau chiar sa te puna sa darami -cu toate ca nu cred ca e cazul la tine).
ideea e sa nu depasesti planul urbanistic zonal

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Revin si subliniez: risti si demolarea, pe langa amenzi.

#9
ramcip76

ramcip76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2008

View Postclara_spiele, on Oct 21 2008, 12:44, said:

Revin si subliniez: risti si demolarea, pe langa amenzi.
multumesc pt sfaturi.cred ca voi mai astepta putin pana scot autorizatiile,ca si asa vine iarna si nu prea pot face nimic daca e frig. :)

View Postonamero, on Oct 19 2008, 17:16, said:

pentru orice constructie trebuie aprobare de la Prmarie -nu conteaza la cui e terenul, materialele de constructie sau marimea casei.
Si pentru un garaj trebuie autorizatie...

Poti incepe sa construiesti fara autorizatie dar risti sa-ti dea o amenda destul mare (sau chiar sa te puna sa darami -cu toate ca nu cred ca e cazul la tine).
ideea e sa nu depasesti planul urbanistic zonal
mersi mult pt sfat.sper sa reusesc pana in primavara sa scot autorizatiile. :)

View Postimblanzitoruldelei, on Oct 10 2008, 13:02, said:

Omule daca vrei sa risti - baga-te.
Dar cand vor veni de la primarie ,sa sti ca nici cu spaga nu mai scapi.
nu ma bag,astept autorizatiile,dar tind sa cred ca inca merge cu spaga.multumesc oricum pt comentariu. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate